Προς το περιεχόμενο

Dslr για fashion bloggers και a/m πορτρετα


Akhsgr1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, babisskg είπε

Θαθελα ναβλεπα όπως και ναχει μια Κ1

Προερχόμενος από Nikon αυτό που με μπέρδεψε λιγάκι σε K1 φίλου είναι ο χειρισμός του συστήματος εστίασης. Υπάρχει ένα πράσινο κουμπάκι που εναλλάσσει τη λειτουργία του οπίσθιου πολυεπιλογέα σε joystick. Επειδή ξεχνούσα να το πατήσω πείραζα καταλάθος τα White Balance κλπ. Αλλά συνηθίζεται. Έπειτα υπάρχουν συχνά πάνω από ένας τρόποι για να κάνεις το ίδιο πράγμα.

Η μπαταρία πρέπει να είναι επίσης σημαντικά κάτω του μέσου όρου της κατηγορίας. Ειδικά αν σκεφτείς ότι αυτό το σκορ CIPA είναι χωρίς build-in flash.

Δεν ξέρω ακόμα, αν χαλούσε το ibis πόσο εύκολα θα το έπαιρνε κανείς χαμπάρι αφού δε φαίνεται στο σκόπευτρο.

Τη βρήκα πάντως όμορφο, εξωτικό και όχι πολύ μεγάλο για την κατηγορία του μαραφέτι που βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ενδιαφερομαι και γω για αυτη τη καμερα ,εχω ενα σιγμα 17 50 που κλειδωνει στην νικον.αν αγορασω μονο το σωμα θα μπορω να βαλω αυτο το φακο στην πενταξ;και επισης ο πενταξ δεχεται το 11 16 της τοκινα; η εχει δικους του υπερευρυγωνιους φακους   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, star12 είπε

επειδη ενδιαφερομαι και γω για αυτη τη καμερα ,εχω ενα σιγμα 17 50 που κλειδωνει στην νικον.αν αγορασω μονο το σωμα θα μπορω να βαλω αυτο το φακο στην πενταξ;και επισης ο πενταξ δεχεται το 11 16 της τοκινα; η εχει δικους του υπερευρυγωνιους φακους   

   Με την χρήση αντάπτορα ναι , έχω όμως κακή εμπειρία από φθηνους τέτοιους ενώ οι επώνυμοι είναι κατασκευαστων όπως η Novoflex και είναι σχετικά ακριβοι ανεβάζοντας το κόστος σε επίπεδο ερωτηματος αν τελικά δλδ είναι προτιμότερο να αγοραστεί φακός ακόμη και αλλού κατασκευαστή όμως εξαρχής φτιαγμένος για K mount οπότε κουμπώνει απευθείας . Οι τιμές στους prime της Pentax είναι φυσιολογικές , ο 55 300 μάλιστα έχει πέσει λιγάκι , οι υπόλοιποι προς τα πάνω είναι ακριβοι . 

Στις 1 Δεκεμβρίου 2018 στις 1:02 ΠΜ, Cntrl+X είπε

Προερχόμενος από Nikon αυτό που με μπέρδεψε λιγάκι σε K1 φίλου είναι ο χειρισμός του συστήματος εστίασης. Υπάρχει ένα πράσινο κουμπάκι που εναλλάσσει τη λειτουργία του οπίσθιου πολυεπιλογέα σε joystick. Επειδή ξεχνούσα να το πατήσω πείραζα καταλάθος τα White Balance κλπ. Αλλά συνηθίζεται. Έπειτα υπάρχουν συχνά πάνω από ένας τρόποι για να κάνεις το ίδιο πράγμα.

Η μπαταρία πρέπει να είναι επίσης σημαντικά κάτω του μέσου όρου της κατηγορίας. Ειδικά αν σκεφτείς ότι αυτό το σκορ CIPA είναι χωρίς build-in flash.

Δεν ξέρω ακόμα, αν χαλούσε το ibis πόσο εύκολα θα το έπαιρνε κανείς χαμπάρι αφού δε φαίνεται στο σκόπευτρο.

Τη βρήκα πάντως όμορφο, εξωτικό και όχι πολύ μεγάλο για την κατηγορία του μαραφέτι που βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

Το πράσινο κουμπάκι επαναφέρει την μέτρηση σ' αυτήν που πρότεινε η μηχανή αφού κάνετε εσείς τις δικές σας αλλαγές σε επίπεδο ταχύτητας , διαφράγματος και ISO .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

Το πράσινο κουμπάκι επαναφέρει την μέτρηση σ' αυτήν που πρότεινε η μηχανή αφού κάνετε εσείς τις δικές σας αλλαγές σε επίπεδο ταχύτητας , διαφράγματος και ISO .

Έχεις δίκιο Μπάμπη. Το πλήκτρο 26 κάνει αυτό που θυμόμουν.

K1 backside.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Έχεις δίκιο Μπάμπη. Το πλήκτρο 26 κάνει αυτό που θυμόμουν.

K1 backside.png

   Ναι , βέβαια να πω την αλήθεια , δεν εμβαθυνα ιδιαίτερα στην σκοπιμοτητα του , αν και το χρησιμοποίησα αρκετές φορές .......  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλυτερα χειριστηρια ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΘΕΙΣ τα εχει για μενα η olympus:

Στην em10 II εχεις στον δεξι αντιχειρα ενα dial διαφραγμα και ενα κλειστρο, κρατωντας πατημενο ενα κουμπι+προαναφερθεντα dial εχεις iso και wb,διπλα κουμπι AEL/AFL και στον αριστερο αντιχειρα αμα θελεις hdr/focus bracketing. Οποτε πιανω nikon/canon μου λειπει η γρηγοραδα της em10..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ξεφυγει εντελως απο το αρχικο θεμα ή μου φαινεται..?

Αν και πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση περι Pentax που την λιγουρευομαι μεν αλλα κολλαω λιγο στο AF speed (παροτι εχω μαθει και με οχι τοσο γρηγορα AF να τα βγαζω περα). Στην πραγματικοτητα με ενδιαφερει μονο το single point AF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εχουμε ξεφυγει εντελως απο το αρχικο θεμα ή μου φαινεται..?

Αν και πολυ ενδιαφερουσα η συζητηση περι Pentax που την λιγουρευομαι μεν αλλα κολλαω λιγο στο AF speed (παροτι εχω μαθει και με οχι τοσο γρηγορα AF να τα βγαζω περα). Στην πραγματικοτητα με ενδιαφερει μονο το single point AF.

Έχεις δίκιο.

Σε μια προσπάθεια να μείνω κοντά στο νήμα, παραθέτω εδώ φωτογραφίες πορτραίτων με την ευγενική άδεια του φίλου Γιώργου Ξηρογιάννη - Pentax ambassador στην Ελλάδα - ελπίζοντας να συνεισφέρω μέσω τρίτων, μια που για λόγους αρχής ο ίδιος δεν αναρτώ ποτέ φωτογραφίες πορτραίτων.

Δεν ισχυρίζομαι πως γι' αυτό το είδος φωτογραφίας χρειάζεται ντε και καλά να δαπανηθούν τόσα χρήματα όσο κοστίζουν οι παρακάτω μηχανές, ωστόσο η πρότασή μου για την K-S2 σε σχέση με το πορτραίτο και σε συνάρτηση πάντα με το αναφερόμενο budget έχει να κάνει με το ότι μπορούν να αξιοποιηθούν καλύτερα οι πορτραιτοφακοί χάρη στο IBIS που διαθέτει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εδώ πορτραίτα που βγήκαν με Pentax KP:

 

47320852_10217617113209796_5182369562976321536_o.jpg

45555578_10217431942020632_3759364606238130176_o.jpg

Και εδώ πορτραίτα με Pentax K1:

 

45617327_10156877739767417_6088087172525588480_n.jpg

36314271_1417947905015347_7567444634218004480_o.jpg

36420377_1417947801682024_3624576515171155968_o.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...