Προς το περιεχόμενο

Dslr για fashion bloggers και a/m πορτρετα


Akhsgr1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ενδιαφέρομαι για αγορά dslr. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα φωτογραφικές φίλων μου για street style φωτογραφίσεις και ήρθε καιρός να αγοράσω την δικιά μου. Επίσης θέλω να ασχοληθώ και με ληψεις ασπρόμαυρων πορτρέτων σε στούντιο. Ποιο σώμα θα προτείνατε του οποίου η τιμή να κυμαίνεται στα 500 ευρώ;

Επεξ/σία από Akhsgr1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Akhsgr1 είπε

Καλησπερα ενδιαφέρομαι για αγορά dslr. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα φωτογραφικές φίλων μου για street style φωτογραφίσεις και ήρθε καιρός να αγοράσω την δικιά μου. Επίσης θέλω να ασχοληθώ και με ληψεις ασπρόμαυρων πορτρέτων σε στούντιο. Ποιο σώμα θα προτείνατε του οποίου η τιμή να κυμαίνεται στα 500 ευρώ;

Pentax K-S2.

Διότι χάρη στην εγγενή δυνατότητά της να σου σταθεροποιεί τους φακούς (κάτι που καμιά DSLR Nikon η Canon δε μπορεί να κάνει) θα σου σταθεροποιεί και τους primes πορτραιτοφακούς που ως γνωστόν σχεδόν ποτέ δεν έχουν δική τους σταθεροποίηση (ή αν έχουν είναι πανάκριβοι). Αν θα φωτογραφίζεις με τρίποδα ωστόσο στο studio το χαρακτηριστικό αυτό δεν έχει ιδιαίτερη αξία.

Επίσης, είναι πολύ ενδιαφέρουσα λύση για street photography που αναφέρεις, διότι είναι ίσως η πιο μικρή DSLR που υπάρχει (σε όγκο, όχι σε βάρος), είναι weather sealed (δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις Canon / Nikon με αυτό το χαρακτηριστικό σε αυτή την τιμή) και έχει πρίσμα αντί για καθρέφτη στο εικονοσκόπιο (=> καλύτερη όραση), χαρακτηριστικό που για να βρεις σε άλλη εταιρία θες γύρω στο χιλιάρικο.

Έχει ακόμα ISO 51200, πλήρως αρθρωτή οθόνη, AF microadjustment, timelaps recording, NFC, τηλεχειρισμό από smartphone, Autoexposure bracketing και κουμπιά που φωτίζουν ώστε να τα βλέπεις και στο σκοτάδι!

Προσωπικά θα την άλλαζα ευχαρίστως με τη Nikon μου.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Pentax K-S2.

Διότι χάρη στην εγγενή δυνατότητά της να σου σταθεροποιεί τους φακούς (κάτι που καμιά DSLR Nikon η Canon δε μπορεί να κάνει) θα σου σταθεροποιεί και τους primes πορτραιτοφακούς που ως γνωστόν σχεδόν ποτέ δεν έχουν δική τους σταθεροποίηση (ή αν έχουν είναι πανάκριβοι). Αν θα φωτογραφίζεις με τρίποδα ωστόσο στο studio το χαρακτηριστικό αυτό δεν έχει ιδιαίτερη αξία.

Επίσης, είναι πολύ ενδιαφέρουσα λύση για street photography που αναφέρεις, διότι είναι ίσως η πιο μικρή DSLR που υπάρχει (σε όγκο, όχι σε βάρος), είναι weather sealed (δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις Canon / Nikon με αυτό το χαρακτηριστικό σε αυτή την τιμή) και έχει πρίσμα αντί για καθρέφτη στο εικονοσκόπιο (=> καλύτερη όραση), χαρακτηριστικό που για να βρεις σε άλλη εταιρία θες γύρω στο χιλιάρικο.

Έχει ακόμα ISO 51200, πλήρως αρθρωτή οθόνη, AF microadjustment, timelaps recording, NFC, τηλεχειρισμό από smartphone, Autoexposure bracketing.

Προσωπικά θα την άλλαζα ευχαρίστως με τη Nikon μου.

Απλά γενικότερα στις Pentax είναι δύσκολο να βρεις φθηνούς φακούς.Ενω αντίθετα σε Canon και Nikon μπορείς εύκολα να βρεις πολλούς μεταχειρισμένους.Για αυτό σκεφτόμουν κυρίως Canon ,Nikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Akhsgr1 είπε

Απλά γενικότερα στις Pentax είναι δύσκολο να βρεις φθηνούς φακούς.Ενω αντίθετα σε Canon και Nikon μπορείς εύκολα να βρεις πολλούς μεταχειρισμένους.Για αυτό σκεφτόμουν κυρίως Canon ,Nikon.

Δε νομίζω. Να σου δώσω παραδείγματα. Εγώ έναν φακό 50mm f1.8 που έχω, κοστίζει 200 ευρώ, ενώ ο αντίστοιχος Pentax 150. Φακό μεγάλου εστιακού εύρους που έχω 18-250, βρίσκεις στην ίδια τιμή και για Pentax. Φωτεινό φακό macro περίπου στα 100mm της μαμάς εταιρίας, με Pentax βρίσκεις στην μισή τιμή σε σχέση με Nikon. Τηλεφακό 70-300 με Pentax βρίσκεις επίσης στη μισή τιμή (διότι δε χρειάζεσαι τη σταθεροποίηση και γλυτώνεις χρήματα από εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε grey import , δεν έχουν πολλούς φακούς για pentax. Το e-infin έχει 2 μόνο για τις crop . 

Έχει στην Ελληνική αγορά. Έναν 50άρη μπορείς να τον πάρεις στην Ελλάδα με 150 ευρώ όταν στο e-infin για Nikon θες 165. Στην Ελλάδα μπορείς με 125 ευρώ να πάρεις έναν 70-300 και με τη μηχανή να τον έχεις σταθεροποιημένο. Με Νikon ή τρίτο καταστευαστή για Nikon αδύνατον, ούτε από gray import.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Έχει στην Ελληνική αγορά. Έναν 50άρη μπορείς να τον πάρεις στην Ελλάδα με 150 ευρώ όταν στο e-infin για Nikon θες 165.

Το θέμα είναι ότι οι gray import , είναι σε πολλές περιπτώσεις μισή τιμή. Για τον 50ρη , εγώ πήρα τον af-d από e-infin , με 90 ευρώ. 

Για να εξηγούμαι , μου αρέσουν πάρα πολύ οι pentax , σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ και συμφωνώ ότι ο σταθεροποιητής είναι τεράστιο αβαντάζ, ειδικά για έναν φθηνό ζουμ όπως λες, τύπου 70-300

που τον μετατρέπεις ουσιαστικά σε σταθεροποιημένο . Αλλά στους μεγάλους κατασκευαστές, η γκάμα φακών είναι τεράστια και ειδικά στη nikon , που η συμβατότητά της φθάνει σε προϊστορικούς φακούς. Π.χ. υπάρχουν manual φακοί πορτραίτου 105mm σε τιμή χώμα ή για ταχύτατο ζουμ οι 70-210 f/4-5.6 20ετίας και βάλε, που τους πουλάνε 120 ευρώ. Ακολουθείς σκυλιά που τρέχουν για πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το θέμα είναι ότι οι gray import , είναι σε πολλές περιπτώσεις μισή τιμή. Για τον 50ρη , εγώ πήρα τον af-d από e-infin , με 90 ευρώ. 

Για να εξηγούμαι , μου αρέσουν πάρα πολύ οι pentax , σκεφτόμουν να πάρω κι εγώ και συμφωνώ ότι ο σταθεροποιητής είναι τεράστιο αβαντάζ, ειδικά για έναν φθηνό ζουμ όπως λες, τύπου 70-300

που τον μετατρέπεις ουσιαστικά σε σταθεροποιημένο . Αλλά στους μεγάλους κατασκευαστές, η γκάμα φακών είναι τεράστια και ειδικά στη nikon , που η συμβατότητά της φθάνει σε προϊστορικούς φακούς. Π.χ. υπάρχουν manual φακοί πορτραίτου 105mm σε τιμή χώμα ή για ταχύτατο ζουμ οι 70-210 f/4-5.6 20ετίας και βάλε, που τους πουλάνε 120 ευρώ. Ακολουθείς σκυλιά που τρέχουν για πλάκα. 

Έχει στο ebay 105άρηδες για Pentax με 50 ευρώ και zoom telephoto 70-210mm με 26 ευρώ. Πόσο πιο χώμα δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Έχει στο ebay 105άρηδες για Pentax με 50 ευρώ και zoom telephoto 70-210mm με 26 ευρώ. Πόσο πιο χώμα δηλαδή;

Αυτοί οι παλιοί manual ναι , είναι σπουδαίες αγορές. Αν δουλεύουν με το σταθεροποιητή χωρίς πρόβλημα, τότε αξίζει με 1000.  

Σταματάω εδώ , μην αρχίσω να ψάχνω κι εγώ καμία pentax .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτοί οι παλιοί manual ναι , είναι σπουδαίες αγορές. Αν δουλεύουν με το σταθεροποιητή χωρίς πρόβλημα, τότε αξίζει με 1000.  

Σταματάω εδώ , μην αρχίσω να ψάχνω κι εγώ καμία pentax .

😂😂 Εγώ ψάχνω ήδη να αντικαταστήσω τη Nikon με Pentax! Έχει αρχίσει να με τρώει γιατί δεν σκοπό να ταλαιπωρούμαι με κουνημένες φωτό πορτραίτου σε συνθήκες χωρίς φλας και για τους περίεργους φακούς Nikon που ήδη έχω, ίσως πάρω κάποια στιγμή κάποια ταπεινή... D5700 όταν με το καλό βγει. Είμαι διατεθειμένος να τους στερηθώ αυτούς τους φακούς για κάποιο διάστημα. Τη μια του ενός η σταθεροποίηση δεν δουλεύει, τη μια του άλλου δεν υπάρχει, ε, κουράστηκα. Δε θα με χάλαγε π.χ. ένας Samyang 85mm f1.4 που κοστίζει πραγματικά φτηνά για τέτοιο γυαλί αλλά δεν έχει τις ηλεκτρονικούρες, να μπορεί να σταθεροποιηθεί από μια τέτοια μηχανή. Και εάν τυχαίνει να έχει σταθεροποίηση ο φακός τόσο το καλύτερο: Αυτή συνδυάζεται με το IBIS ώστε θεωρητικά να μπορεί να δώσει κάπου 5 f-stop ώφελος. Αλλά άμα αλλαξοπιστήσεις κι εσύ, ποιός θα μείνει εδώ να φυλάει τα μπόσικα για τη Nikon; 😂😂 Μαζί μας βλέπω να πηγαίνουμε για ψώνια 😏.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28 Νοεμβρίου 2018 στις 12:27 ΠΜ, Dr_73 είπε

Αυτοί οι παλιοί manual ναι , είναι σπουδαίες αγορές. Αν δουλεύουν με το σταθεροποιητή χωρίς πρόβλημα, τότε αξίζει με 1000.  

Σταματάω εδώ , μην αρχίσω να ψάχνω κι εγώ καμία pentax .

Μην ψάξετε , αφήστε το , είχα ψαχτει νωρίτερα και κατέληξα με αναμικτα συναισθήματα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, babisskg είπε

Μην ψάξετε , αφήστε το , είχα ψαχτει νωρίτερα και κατέληξα με αναμικτα συναισθήματα ....... 

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι Μπάμπη; Τους παλιούς φακούς; Το in-body stabilization; Τις Pentax;

Ρωτάω γιατί ψάχνομαι κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι Μπάμπη; Τους παλιούς φακούς; Το in-body stabilization; Τις Pentax;

Ρωτάω γιατί ψάχνομαι κι εγώ.

 Στις Pentax όπου είχα μια K7  και υπό κάποιους όρους θαβλεπα ευχαρίστως μια K3 ακόμη και μια K1 ......... αν ποτέ χρειαστείτε κάτι πραγματικά αδιάβροχο , φυσικά με την σειρά φακών AL WR τότε μην κοιτάτε πιο πέρα , απλά την βάζετε ως έχει κάτω από τον νιπτηρα και την πλενετε ....... ένα και μοναδικό mount από έως .......... από διάρκεια μπαταρίας όχι και πολλά πράγματα ....... αφθαστη ποιότητα κατασκευής , όλες οι άλλες κατασκευές θα μοιάζουν με λεκανες  ....... οι έχοντες ανάγκη γρηγορης εστίασης να την ξεχάσουν ........ εξωτερικός χειρισμός άψογος με χειριστήρια σε βαθμό να ξεχάσεις το εσωτερικό μενού , το οποίο κατακριθηκε ιδιαίτερα για την ασχημια του σαν interface , όμως εκρυβε μέσα του παραμετροποιηση που θα ικανοποιήσει και τους πλέον απαιτητικούς , φυσικά θέματα όπως WB bracketing , αποτιμησεις σε κλίμακα Kelvin κλπ είναι στάνταρ κατάσταση ....... το image stabilisation δεν κατάλαβα ποτέ μου αν λειτουργεί δλδ μπορει έως και να ήταν χαλασμένο και να μην το κατάλαβα ......... ούτε και ένιωσα την παρουσία του να κάνει κάποια διαφορά ........ δεν λέω περισσότερα ........ σε Canon η απενεργοποιηση του πάνω σε φακό είναι σαφώς αισθητή ......... κράτημα συνόλου ........ πολύ καλό ..... όχι άριστο ....... και φτάνοντας στους φακούς ............ το K mount γίνεται μονόδρομος σχεδόν ......... όχι βέβαια ότι δεν έχει λύσεις ....... ένα μείον ότι για ανταπτορες οι λύσεις είναι πανακριβες , οπότε ξεχάστε το ....... επίσης ο γνήσιος ανταπτορας που έβγαζε η Pentax για φακούς M42 δεν υπάρχει πλέον κι' αν βρεθεί θα κοστίσει ακριβά ........ επίσης οι αφτερμαρκετ εταιρείες δεν έχουν τις αντίστοιχες σε πλήθος λύσεις όπως έχουν πχ για F mount ....... έμεινα πάντως πολύ ευχαριστημένος από την χρήση με τον μανιουαλ 50αρη 1.7 ...... όπως επίσης και από τον 70 210 ........ ο δε κιτ 18 55 ήταν κάτι σε ........ αχρουν , αοσμον και αγευστον ........ αλλά και αδιαβροχον ......... αν θα ξανακοιτουσα προς τα κει ........ αναμφίβολα ναι αν ήθελα μια all weather λύση σε μορφή DSLR πλήρως εξοπλισμένη σε λειτουργίες με κάποιες υποχωρησεις σε φακούς . Ναι τα γνήσια battery grip είναι πανάκριβα αλλά είναι ειδικές αδιαβροχες κατασκευές . Ακόμη και στην Κ1 μπορείτε να βάλετε κατευθείαν τον μανιουαλ 50αρη 1.7 ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, babisskg είπε

το image stabilisation δεν κατάλαβα ποτέ μου αν λειτουργεί δλδ μπορει έως και να ήταν χαλασμένο και να μην το κατάλαβα

To image stabilization στις Pentax επειδή γίνεται σε επίπεδο αισθητήρα, δε γίνεται αντιληπτό από το σκόπευτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

To image stabilization στις Pentax επειδή γίνεται σε επίπεδο αισθητήρα, δε γίνεται αντιληπτό από το σκόπευτρο.

Θαθελα ναβλεπα όπως και ναχει μια Κ1 , ίσως ........ σίγουρα μια K3 ......... ξέρω θέλετε να με κολασετε ......... LOL ...... δύσκολα θα μείνει κάποιος δυσαρεστημενος από τα σώματα της Pentax ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...