Προς το περιεχόμενο

Πρόταση εκτυπωτή για φωτογραφίες


drelos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια λέμε , για να παίξεις με εξωτικά χαρτιά χρειάζεσαι injekt της προκοπής τύπου canon prograf . Το κόστος εκτύπωσης όμως ανεβαίνει κατα πολύ ,
αυτά ειναι για μερακλήδες είναι η αλήθεια οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν

Icc profiles δίνουν όλοι ναι ,  αλλά θα πρέπει να τα υποστηρίζει και το πρόγραμμα που σου δίνουν με τον εκτυπωτή. 

Όταν μιλάμε για ποιοτικές και φτηνές εκτυπώσεις η χημεία και ο θερμικός δεν έχουν συναγωνισμό. Minilab δεν μπορείς να πάρεις οπότε μένει μόνο ο θερμικός με μόνο μειονέκτημα του τον περιορισμό στα μεγέθη που τυπώνει 

Για ποιον θερμικό της Canon λές? Τόν selphy ?  Ο selphy ειναι παιχνιδάκι αλλα με πολύ καλη ποιότητα εκτύπωσης σε σχέση με το κόστος του

Οι επαγγελματικοι DNP μπορούν να τυπώσουν οτι φινίρισμα θές , ναι δέν ειναι τέλειο το φινίρσμα αλλα σε γλυτώνει απο το κόστος των έξτρα χαρτιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Ο selphy ειναι παιχνιδάκι αλλα με πολύ καλη ποιότητα εκτύπωσης σε σχέση με το κόστος του

Τον είχα αγοράσει κάπου 100 ευρώ. Και η ποιότητα εκτύπωσης είναι κατώτερη από έναν Canon ip7250 για παράδειγμα που είχα αποκτήσει με κόστος 70 ευρώ. Βέβαια είναι και η φορητότητα στη μέση. Οπότε από αυτή τη σκοπιά δικαιολογεί την τιμή του.

53 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Τα ίδια λέμε , για να παίξεις με εξωτικά χαρτιά χρειάζεσαι injekt της προκοπής τύπου canon prograf

Έχω δει πάρα πολλά είδη χαρτιών. Έχω δει και πιάσει ο ίδιος για παράδειγμα όλα τα δείγματα της σειράς Gallerie Prestige της Ilford  σε ειδικό δειγματολόγιο με εξαίρεση αυτά που κυκλοφόρησε αυτό το φθινόπωρο και τα οποία δε τα έχω δει ακόμα στην ελληνική αγορά. Αλλά δεν ξέρω τι είναι τα εξωτικά χαρτιά.  Είναι το BT270 της TECCO εξωτικό; Αν ναι, μπορεί να το χειριστεί μια χαρά ένας Epson L805. Είναι το Ilford Gallerie Prestige Gold Fibre Silk εξωτικό; Πιθανώς ναι, αφού η Canon / Epson δε διαθέτουν τίποτα που να το πλησιάζει. Αλλά μπορεί να το χειριστεί άνετα ένας ip7250 με θαυμάσια αποτελέσματα.

Δεν υποτιμώ τις δυνατότητες ενός εκτυπωτή Prograf. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από πλευράς σχέσης κόστος / ποιότητας εκτύπωσης, ακόμα και ένας inkjet των 70 ευρώ, μπορεί να δώσει αποτελέσματα που ένας θερμικός αντίστοιχου κόστους δε μπορεί να πλησιάσει. Και μπορεί να χειριστεί μια ατελείωτη ποικιλία χαρτιών, ενώ ο συγκεκριμένος θερμικός μόνο ένα τύπο ουσιαστικά (το γνωρίζω από πρώτο χέρι αφού έχω και τους τρεις παραπάνω εκτυπωτές ip7250 / L805 / Selphy P910).

Μπορείς να κάνεις φτηνές εκτυπώσεις με έναν L805; Ένα στοιχείο θα δώσω μόνο. Έχοντας εκτυπώσει πολλά άλμπουμ και εκατοντάδες φωτογραφίες, περιλαμβανομένων Α4, έληξε η εγγύηση του εκτυπωτή και ακόμα δεν είχα βάλει μελάνι! Όσον αφορά το κόστος του φωτογραφικού χαρτιού, αγόραζα για παράδειγμα την εκατοντάδα του εξαιρετικού Ilford Gallerie Prestige Smoot Pearl (ούτε η Canon ούτε η Epson έχουν χαρτί με τέτοια επιφάνεια σε τέτοιο βάρος και πάχος) με 26 ευρώ αν δε με απατά η μνήμη μου.

Και ο αδερφός μου την πάτησε νομίζοντας ότι θα βγάζει φωτογραφίες της προκοπής με έναν Selphy P1200 και κατέληξε να προτιμά έναν inkjet Canon της σειράς G3xxx που δε θεωρείται καν φωτογραφικός εκτυπωτής.

Τώρα, όσον αφορά τους θερμικούς DNP, ο φίλος που ξεκίνησε το νήμα έθεσε ένα όριο budget και αυτό είπε είναι 400 ευρώ. Βάσει αυτών που είδα ωστόσο οι εκτυπωτές αυτοί κοστίζουν πολύ περισσότερο. Και για τους φτηνότερους από αυτούς δε γράφονται τα καλύτερα. Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει ωστόσο, η αναφορά σου σε αυτούς είναι μια καλή αφετηρία για μένα να ψάξω και να μάθω περισσότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτικά θεωρώ τα Fine Art π.χ Hahnemuhle. 

Δεν έχω γνώμη για τέτοιους εκτυπωτές inket . μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλα δεν έχω δεί εκτύπωση απο τέτοιον εκτυπωτή. Το θέμα ανθεκτικότητας ειναι σχετικό σε εσένα μπορει να μην έβγαλε πρόβλημα, σε άλλον έβγαλε. 
Ενδεικτικά Πόσο σου κοστίζει δηλαδή μια 20x30 σε καλό χαρτί ? 

Ενδεικτικά θα κόστιζε αντιστοιχα σε : Minilab : 15-20 cent . Θερμικό : 50-55 cent . Και απο Injekt prograf θα έπαιζε 60+ . 
Χθές ήρθε πωλητής της fuji και διαφήμιζε injekt frontier S με κόστος εκτυπωσης αντιστοιχου lab και κόστος απόκτησης 2500 χωρίς το πρόγραμμα. 
Μπορεί ένας injekt των 400 ευρώ να συναγωνιστεί τα παραπάνω σε κόστος εκτύπωσης + ποιότητα? 

Αν ναι ειναι πολύ ενδιαφέρον και θα το ψάξω για αγορά, αλλα μου φαίνεται δύσκολο.

Το πρόβλημα στους θερμικούς είναι οι περιορισμοί σε χαρτί και πρόγραμμα, τα θετικά τους ειναι οτι ειναι οικονομικοί, μικροι και οτι μελάνι και χαρτι σου τελειώνουν σχεδόν πάντα μαζί οπότε ξέρεις ακριβώς πόσες φωτογραφίες θα σου βγάλει. Κοστίζουν απο 400+ ΦΠΑ ο φτηνότερος οπότε δεν ειναι μεγάλο το ποσό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2018 στις 11:13 ΠΜ, Rush13 είπε

Εξωτικά θεωρώ τα Fine Art π.χ Hahnemuhle. 

Δεν έχω γνώμη για τέτοιους εκτυπωτές inket . μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλα δεν έχω δεί εκτύπωση απο τέτοιον εκτυπωτή. Το θέμα ανθεκτικότητας ειναι σχετικό σε εσένα μπορει να μην έβγαλε πρόβλημα, σε άλλον έβγαλε. 
Ενδεικτικά Πόσο σου κοστίζει δηλαδή μια 20x30 σε καλό χαρτί ? 

Ενδεικτικά θα κόστιζε αντιστοιχα σε : Minilab : 15-20 cent . Θερμικό : 50-55 cent . Και απο Injekt prograf θα έπαιζε 60+ . 
Χθές ήρθε πωλητής της fuji και διαφήμιζε injekt frontier S με κόστος εκτυπωσης αντιστοιχου lab και κόστος απόκτησης 2500 χωρίς το πρόγραμμα. 
Μπορεί ένας injekt των 400 ευρώ να συναγωνιστεί τα παραπάνω σε κόστος εκτύπωσης + ποιότητα? 

Αν ναι ειναι πολύ ενδιαφέρον και θα το ψάξω για αγορά, αλλα μου φαίνεται δύσκολο.

Το πρόβλημα στους θερμικούς είναι οι περιορισμοί σε χαρτί και πρόγραμμα, τα θετικά τους ειναι οτι ειναι οικονομικοί, μικροι και οτι μελάνι και χαρτι σου τελειώνουν σχεδόν πάντα μαζί οπότε ξέρεις ακριβώς πόσες φωτογραφίες θα σου βγάλει. Κοστίζουν απο 400+ ΦΠΑ ο φτηνότερος οπότε δεν ειναι μεγάλο το ποσό

Οι A4 inkjet δεν υποστηρίζουν χαρτί 20×30 όπως οι θερμικοί εκτυπωτές. Για A3 εκτυπωτές δε γνωρίζω.
Το κόστος εκτύπωσης όσον αφορά το χαρτί και μόνον, ξεκινά από λίγο παραπάνω από 50 cents για ένα χαρτί της ποιότητας του Canon Semigloss για παράδειγμα, όταν αυτό αγοράζεται σε 20άδα. Για μαζικότερη αγορά δεν ξέρω.
Σχετικά με την ποιότητα. Για τον Selphy τα είπαμε. Η μοναδική περίπτωση τώρα που έχω δει δουλειά από φωτογραφικό εργαστήριο σε χαρτί 20×30 δίπλα δίπλα σε δική μου εκτύπωση Α4 είναι από μια φωτογραφία τοπίου που είχα τραβήξει και εκτπυπώθηκε με έναν εκτυπωτή των 70 ευρώ (Canon ip7250) σε χαρτί Ilford Gallerie Prestige Gold Fibre Gloss. Το αποτέλεσμα στη δεύτερη περίπτωση ήταν ανώτερο. Το χαρτί αυτό το είχα αγοράσει με ένα σετ από τεσσερις ή πέντε 5άδες διαφόρων τύπων χαρτιών και δε θυμάμαι το κόστος.
Το Hahnemuhle κατά τη γνώμη μου υπερτιμημένο για Fine Art. Προτιμώ τα White Rag βαρειά ματ χαρτιά της TECCO.
Για την οικονομία όσον αφορά το μελάνι. Οι Prograf είναι οικονομικότεροι από φτηνούς inkjet λόγω πολλών δοχείων cartridge αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πλησιάζουν τους εκτυπωτές με επαναγεμιζόμενα δοχεία μελάνης. Ένα μόνο στοιχείο: πρώτη φορά στον Epson L805 άλλαξα τα μελάνια που είχε από τον κατασκευαστή μετά από 2 χρόνια λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...