Προς το περιεχόμενο

Μελανι για refill.Τι να παρω?


Dantε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχετε να προτείνετε καμιά καλή εταιρεία για συμβατά μελάνια epson, φοβάμαι να μην βουλώσει ο εκτυπωτής αλλά έχει 17€ το χρώμα ενώ καινούργιο συμβατό έχει 1-3€ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/3/2019 στις 1:07 ΜΜ, antmagn είπε

έχετε να προτείνετε καμιά καλή εταιρεία για συμβατά μελάνια epson, φοβάμαι να μην βουλώσει ο εκτυπωτής αλλά έχει 17€ το χρώμα ενώ καινούργιο συμβατό έχει 1-3€ ...

cartridge word  και euro-jet  Έχω πάρει συμβατά και από τα δύο και έπαιζαν μια χαρά.Μάλιστα από το πρώτο είχε και ένδειξη μελάνης όπως τα γνήσια.Απέξω δεν τα προτιμώ γιατί αγοράζεις φτηνά αλλά έχουν ρίσκο.

Προτιμήστε μαγαζιά που ασχολούνται αν όχι αποκλειστικά κυρίως με το θέμα εκτύπωση.Είναι πιο ενημερωμένα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

cartridge word  και euro-jet  Έχω πάρει συμβατά και από τα δύο και έπαιζαν μια χαρά.Μάλιστα από το πρώτο είχε και ένδειξη μελάνης όπως τα γνήσια.Απέξω δεν τα προτιμώ γιατί αγοράζεις φτηνά αλλά έχουν ρίσκο.

Προτιμήστε μαγαζιά που ασχολούνται αν όχι αποκλειστικά κυρίως με το θέμα εκτύπωση.Είναι πιο ενημερωμένα.

ευχαριστώ πολύ, ίσως κάνω μια δοκιμή. Παλιότερα έπαιρνα από cartridge world για έναν epson photo 915, νομίζω ΄ότι ήταν οκ. Μια φορά πρέπει να μην το αναγνώριζε και μου το αλλάξανε. Η https://www.planetink.gr/ μήπως γνωρίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα δοκιμασα και γεμισα το μαυρο που μου τελειωσε.

Ευχαριστω και τον @papoys1 που μου εδωσε μαυρο μελανι μεχρι να ερθει αυτο που ξανα παραγγειλα.

Πανευκολη διαδικασια.Εβαλα 5μλ σε μια συριγγα ,εβαζα σιγα σιγα μεχρι που ετρεξε απο κατω λιγο.Το σκουπισα,το εβαλα και ολα μια χαρα.

5 λεπτα δουλεια πραγματικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προεκυψε θεμα τελικα.

Φαινεται οτι διαβαζει οτι τελειωσε το μελανι τελειως και δε βγαζει καθολου μαυρο ενω εχει μεσα.Μαλλον δε δινει καν εντολη να βγαλει.Οταν παταω μια επιλογη που εχει για να βγαλει μια διαγνωστικη σελιδα,βγαζει κανονικα μαυρο αλλα οταν παω να εκτυπωσω κατι δικο μου,δε βγαζει.

Καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deskjet 2620 εχω.

Φωτοτυπια δε βγαζει.

Μαυρο εχει αφου οπως ειπα οταν παταω το κουμπι για να βγαλει ελιδα πληροφοριων,εκτυπωνει μαυρα κανονικα.

Οπουδηποτε αλλου,τιποτα.Επισης μεσα στου εκτυπωτη τη σελιδα γραφει οτι ειναι μελανι γεμισμενο κτλ,αλλα δε μου εβγαλε πουθενα μηνυμα για να πατησω οπως λεγεται οτι βγαζει.

Εκανε πριν κανα μηνα ενα firmware update μονο του,μετα το απενεργοποιησα.Διαβαζω εδω και εκει οτι ταχα μου ειναι θεμα firmware καθως φυσικα ειναι ξεκαθαρα αντιθετα στο προστιμο που ειχαν φαει,αυτο που γινεται.

Το θεμα ειναι τι bypass κανουμε τωρα.Στα ποσα αλλαγμενα μελανια κανει reset για να μπορω να ξαναχρησιμοποιησω καποιο?Στα 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι εχω καταλαβει στον εκτυπωτη αυτο,μετα απο καποιες σελιδες με το ιδιο μελανι,το βγαζει ως γεμισμενο-μη αυθεντικο και απλα δε βγαζει μαυρο.

Δεν εχω βρει λυση για αυτο πουθενα,εδω και 3 ωρες που ψαχνω.

Απο οτι εχω καταλαβει μονο με τη μεθοδο των 3 μελανιων μπορει να γινει κατι,ετσι ωστε να βλεπει το γεμισμενο σα νεο.Ελπιζω να μη το εχουν μπαλωσει και αυτο μονο.Οχι τιποτα αλλο,τσαμπα και τα μελανια που πηρα τοτε καθως ουσιαστικα δε μπορω να χρησιμοποιησω ξανα γεμισμενα.

 

Edit.Η βλακεια ηταν τελικα δικια μου.Πηρα και τηλεφωνο στην ΗΡ και τελικα τη σελιδα που ελεγα απλα την εβγαζε με το εγχρωμο.Ουσιαστικα δηλαδη το μαυρο καθολου δεν εβγαζε.Μου ειπε οτι τα αυθεντικα μπορεις να τα ξαναγεμισεις ,δεν υπαρχει προβλημα,εκτυπωνουν και ας λενε αδεια,απλα οτι θα εχει χειροτερη ποιοτητα κτλ κτλ.Ειπε ομως οτι μη αυθεντικα ΗΡ παιζει να τρωνε πορτα λογω του dynamic security κτλ.

Ξαναγεμισα το μελανι και τωρα βγαζει.Μαλλον ειχα κανει βλακεια οταν το γεμισα τη πρωτη φορα.Ισως να μη το εβαλα στη κεντρικη τρυπα και να μη πηγε ολο εκει που επρεπε,δε ξερω.Εβαλα 2μλ παντως και τωρα βγαζει παλι.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2019 στις 4:47 ΜΜ, Dantε είπε

Απο οτι εχω καταλαβει στον εκτυπωτη αυτο,μετα απο καποιες σελιδες με το ιδιο μελανι,το βγαζει ως γεμισμενο-μη αυθεντικο και απλα δε βγαζει μαυρο.

Δεν εχω βρει λυση για αυτο πουθενα,εδω και 3 ωρες που ψαχνω.

Απο οτι εχω καταλαβει μονο με τη μεθοδο των 3 μελανιων μπορει να γινει κατι,ετσι ωστε να βλεπει το γεμισμενο σα νεο.Ελπιζω να μη το εχουν μπαλωσει και αυτο μονο.Οχι τιποτα αλλο,τσαμπα και τα μελανια που πηρα τοτε καθως ουσιαστικα δε μπορω να χρησιμοποιησω ξανα γεμισμενα.

Edit.Η βλακεια ηταν τελικα δικια μου.Πηρα και τηλεφωνο στην ΗΡ και τελικα τη σελιδα που ελεγα απλα την εβγαζε με το εγχρωμο.Ουσιαστικα δηλαδη το μαυρο καθολου δεν εβγαζε.Μου ειπε οτι τα αυθεντικα μπορεις να τα ξαναγεμισεις ,δεν υπαρχει προβλημα,εκτυπωνουν και ας λενε αδεια,απλα οτι θα εχει χειροτερη ποιοτητα κτλ κτλ.Ειπε ομως οτι μη αυθεντικα ΗΡ παιζει να τρωνε πορτα λογω του dynamic security κτλ.

Ξαναγεμισα το μελανι και τωρα βγαζει.Μαλλον ειχα κανει βλακεια οταν το γεμισα τη πρωτη φορα.Ισως να μη το εβαλα στη κεντρικη τρυπα και να μη πηγε ολο εκει που επρεπε,δε ξερω.Εβαλα 2μλ παντως και τωρα βγαζει παλι.

Στην αρχή σου βγάζουν κάτι παράθυρα διαλόγου το μελάνι μπορεί να βλάψει τον υπολογιστή σας κ.λ.π. παπαριές.Εκεί προσέχεις τι θα πατήσεις τα αγνοείς γιατί μπορεί να μπλοκάρει το φιλμγουέρ και να μην παίζει με γεμισμένα.

όπως είπα μην τα παραγεμίζεις.Αν βάλεις παραπάνω τράβα λίγο με τη σύριγγα.

Αν δεν εκτυπώνει ή εκτυπώνει με κενές γραμμές  και δεν έχεις το μηχάνημα για εξαέρωση καθαρίζεις καλά και φυσάς με δύναμη από την πάνω τρύπα να τρέξει λίγο χρώμα από την κεφαλή σκουπίζεις και είσαι οκ.

όπως είπα προσοχή μην ψαρώνεις στα απειλητικά μηνύματα που πετάει στην αρχή.Αγνόησέ τα.Εμένα μου τα έβγαλε 4-5 φορές στην αρχή τα αγνόησα και στο μόνο που απαντάς ΝΑΙ είναι σε αυτό που λέει ενδέχεται το μελάνι  να μην  είναι γνήσιο και να βλάψει τον εκτυπωτή σας (αν μπορούσα θα τους έλεγα ότι θα βλάψει τον εγκέφαλό σας) :Dγιατί αλλιώς δεν σε αφήνει να προχωρήσεις.

Να προσέχεις βάζοντας τη σύριγγα να τρυπάει σφουγγαράκι.Εκεί βάζεις μελάνι.Αν η τρύπα είναι κενή χωρίς σφουγγαράκι δεν βάζεις.Και αν έβαλες σε τέτοια βγάλτο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου τα εχει βγαλει τα μηνυματα αυτα.

Οπως και να χει μαλλον ηθελε λιγο φυσημα και εγω απλα νομιζα οτι μπλοκαρε τα μελανια.

Οπως και να χει,τελος καλο ολα καλα και εχω και ουσιαστικα επισημη απαντηση απο ΗΡ οτι τα αυθεντικα τους τα γεμιζω οσες φορες θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις παρέλαβα αυτό το σετ μελάνια από ebay για το hp 5560 εκτυπωτή. Να σημειωθεί ότι τον βρήκα τον εκτυπωτή δίπλα στην ανακύκλωση και τον πήρα σπίτι...δουλεύει κανονικά αλλά είχε ελάχιστο μαύρο και καθόλου έγχρωμο. Το μαύρο το έκανα αναγόμωση απο banggood χύμα, έχει ελάχιστα κενά αλλά σε καλή ποιότητα εξαλείφονται. Για τα εγχρωμα θα δοκιμάσω σήμερα....υποθέτω πως το cartridge θα είναι ξεραμένο και θα θέλει λίγη περισσότερη προσπάθεια από το μαύρο για να καθαρίσει... 

image.png.a54d04a7c5e9f180395a9d8dd447614b.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθαν και αυτα εμενα πριν καμια βδομαδα.Παραγγελια απο Νοεμβριο.

Οταν αδειασουν αυτα που εχω θα τα δοκιμασω πρωτα,αφου ειναι και μικροτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι ναναι, εγώ τα πήρα σε δυο βδομάδες! απο bangood όμως 1,5 μήνα 

 

είναι καλό να δοκιμάσω να αδειάσω το μελανάκι το παλιό φυσώντας αέρα πρώτα για να μην μπερδευτούν τα ξεραμένα με τα νέα;

Επεξ/σία από antmagn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βάλει 3-4 ml μαύρο μελάνι πριν κανένα 6μηνο. Τώρα εκτυπώνει μεν, αλλά σκούρο γκρι θα έλεγα και όχι μαύρο.

Είναι ένδειξη αυτό ότι τελειώνει ή όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, antmagn είπε

οτι ναναι, εγώ τα πήρα σε δυο βδομάδες! απο bangood όμως 1,5 μήνα 

είναι καλό να δοκιμάσω να αδειάσω το μελανάκι το παλιό φυσώντας αέρα πρώτα για να μην μπερδευτούν τα ξεραμένα με τα νέα;

Μπορείς να το αδειάσεις από πάνω κάνοντας αναρρόφηση με τη σύριγγα.Εγώ είχα κάνει λάθος μια φορά σε χρώμα το άδειασα πολύ καλά κάνοντας αναρρόφηση με τη σύριγγα και στο δεύτερο γέμισμα έστρωσε.

Καθάρισε την κεφαλή με υγρό μαντηλάκι πολύ καλά  βάλε νέο μελάνι και φύσα με δύναμη από πάνω μέχρι να σου βγάλει χρώμα.

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Είχα βάλει 3-4 ml μαύρο μελάνι πριν κανένα 6μηνο. Τώρα εκτυπώνει μεν, αλλά σκούρο γκρι θα έλεγα και όχι μαύρο.

Είναι ένδειξη αυτό ότι τελειώνει ή όχι; 

Μήπως έχει βουλώσει το μαύρο και εκτυπώνουν τα έγχρωμα για αυτό βγαίνει γκρί;;;;;;; Βγάλε το μαύρο και δες σε μία χαρτοπετσέτα αν βγάζει μελάνι.Αν όχι καθάρισέτο καλά και φύσα να βγάλει χρώμα από την κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...