Προς το περιεχόμενο

Μελανι για refill.Τι να παρω?


Dantε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/2/2019 στις 4:57 ΠΜ, papoys1 είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν έχουν όλα αλλά έχω ακούσει ότι τα περισσότερα πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης ή απλά  κάποια στιγμή τερματίζει η ζωή τους ή καίγεται το τσιπάκι τους και δεν τα αναγνωρίζει πλέον ο εκτυπωτής. 

Παίρνεις ένα καινούργιο (εγώ έχω πάει σε συμβατά XL) και συνεχίζεις.

Δυστυχώς δε βρήκα άκρη με το ξεβούλωμα. Εκτυπώνει ικανοποιητικά, αλλά όχι τέλεια (το συμβατό).

Έχω διαθέσιμο ένα έγχρωμο μανίσιο, που είχε τελειώσει ένα από τα 3 χρώματα και το έχω στην άκρη (ευτυχώς). Επίσης βρήκα ένα επαγγελματικό υγρό-διαλυτικό για μελάνια.

Επειδή είναι παρατημένο για 1 χρόνο περίπου, θα πετύχω να το ξεβουλώσω; Ή είναι δύσκολο; Το υπάρχον μελάνι έπαθε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

6 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δυστυχώς δε βρήκα άκρη με το ξεβούλωμα. Εκτυπώνει ικανοποιητικά, αλλά όχι τέλεια (το συμβατό).

Έχω διαθέσιμο ένα έγχρωμο μανίσιο, που είχε τελειώσει ένα από τα 3 χρώματα και το έχω στην άκρη (ευτυχώς). Επίσης βρήκα ένα επαγγελματικό υγρό-διαλυτικό για μελάνια.

Επειδή είναι παρατημένο για 1 χρόνο περίπου, θα πετύχω να το ξεβουλώσω; Ή είναι δύσκολο; Το υπάρχον μελάνι έπαθε κάτι;

Ένα χρόνο;;;;;;;;;;;;; Πολύ δύσκολο να ξεβουλώσει.Επίσης αν είχε μελάνι μέσα το σφουγγαράκι μπορεί να είναι εντάξει.Αν όμως ήταν άδειο θα έχει ξεραθεί και δύσκολο να δουλέψει.Είπαμε το καλύτερο για τα μελάνια συχνές εκτυπώσεις.Εγώ αν δεν έχω εκτυπώσει κάτι αν όχι κάθε μέρα κάθε δεύτερη κάνω 2-3 εκτυπώσεις έτσι ότι νάναι. Αφού το μελάνι μου έρχεται  τζάμπα θα λυπηθώ 2-3 φύλλα χαρτί;;;

Το συμβατό γιατί δεν εκτυπώνει;;;;Μήπως και αυτό είναι παλιό με βουλωμένη η κεφαλή;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Το συμβατό γιατί δεν εκτυπώνει;;;;Μήπως και αυτό είναι παλιό με βουλωμένη η κεφαλή;;;;;

Μάλλον ναι και δεν ξεβουλώνει με τίποτα, δοκίμασα φύσηγμα, βαθύ καθαρισμό πολλές φορές.

Μάλλον θα το αφήσω και θα πάρω για μία φορά ακόμα μανίσια και θα γεμίζω αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δικό του να είναι αν το αφήσεις καιρό χωρίς να εκτυπώσει θα ξεραθεί το μελάνι και θα σου κάνει τα ίδια.

Εγώ παίρνω συμβατά XL που κοστίζουν και λιγότερα από τα απλά μαμίσια και μια χαρά γεμίζουν.Σχεδόν κάθε μέρα όμως θα κάνω μία έγχρωμη και μία ασπρόμαυρη εκτύπωση το οποίο είναι καλό τόσο για το μελάνι όσο και για τον εκτυπωτή.

Και εγώ τα φοβόμουν τα συμβατά γιατί είχα πάρει παλιά μέσω ιντερνετ και δεν εκτύπωνα.Τώρα παίρνω από δύο μαγαζιά της Αθήνας που ασχολούνται μόνο με αυτό το αντικείμενο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Τα μαγαζιά που πήρα είναι εδώ και εδω cartridge word  και  eurojet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και δικό του να είναι αν το αφήσεις καιρό χωρίς να εκτυπώσει θα ξεραθεί το μελάνι και θα σου κάνει τα ίδια.

 

Δε θα το ξαναφήσω, αυτό λέω. Απλά δεν έχει νόημα να παλεύω με ξεβούλωμα τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Δε θα το ξαναφήσω, αυτό λέω. Απλά δεν έχει νόημα να παλεύω με ξεβούλωμα τώρα.

Αν είναι μαύρο δοκίμασε την παρακάτω μέθοδο με μπατονέτα και νερό μπορεί να δουλέψει μην το κάνεις όμως αν είναι έγχρωμο το cartdrige δηλ CMY, γιατί μπορεί να μπερδευτούν τα χρώματα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το αναγνωρίζει ο εκτυπωτής αλλά απλά δε βγάζει μελάνι γιατί είναι βουλωμένο με καλό προσεκτικό πλύσιμο της κεφαλής μπορεί να ξεκινήσει.Συγχρόνως θα βγάλουμε με τη σύριγγα ότι παλιό μελάνι έχει μέσα θα βάλουμε καινούργιο και θα φυσήξουμε με πολύ δύναμη από τις πάνω τρύπες να τρέξει μπόλικο μελάνι από την κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εάν το αναγνωρίζει ο εκτυπωτής αλλά απλά δε βγάζει μελάνι γιατί είναι βουλωμένο με καλό προσεκτικό πλύσιμο της κεφαλής μπορεί να ξεκινήσει.Συγχρόνως θα βγάλουμε με τη σύριγγα ότι παλιό μελάνι έχει μέσα θα βάλουμε καινούργιο και θα φυσήξουμε με πολύ δύναμη από τις πάνω τρύπες να τρέξει μπόλικο μελάνι από την κεφαλή.

Αυτό το λες για τα έγχρωμα μελάνια;

Και αν ναι πως καθαρίζουμε το μελάνι που θα βγει για να μην μπερδευτούν τα χρώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελανια απο ebay δε μου ηρθαν ποτε,με τη κατασταση οπως εχει στα Ελτα.

Απο Ελλαδα υπαρχει κατι οικονομικο για χυμα μελανι?

Δε θελω μεγαλη ποσοτητα καθως εκτυπωνω λιγο.

Θεωρω δηλαδη πως 100μλ απο καθε χρωμα ,παιζει να με βγαλουν και κανα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2019 στις 10:00 ΠΜ, Χάρης Μυλωνίδης είπε

Αυτό το λες για τα έγχρωμα μελάνια;

Και αν ναι πως καθαρίζουμε το μελάνι που θα βγει για να μην μπερδευτούν τα χρώματα;

To τραβάς από πάνω με τη σύριγγα και το πετάς.Γιατί να μπερδευτεί;;;

Στις 4/3/2019 στις 4:06 ΜΜ, Dantε είπε

Τα μελανια απο ebay δε μου ηρθαν ποτε,με τη κατασταση οπως εχει στα Ελτα.

Απο Ελλαδα υπαρχει κατι οικονομικο για χυμα μελανι?

Δε θελω μεγαλη ποσοτητα καθως εκτυπωνω λιγο.

Θεωρω δηλαδη πως 100μλ απο καθε χρωμα ,παιζει να με βγαλουν και κανα χρονο.

Τελευταία έχουν τσιμπήσει λίγο οι τιμές.Πριν 1-2 χρόνια που πήρα εγώ από Ελλάδα ήταν σχεδόν τζάμπα.Για δες εδώ

Πιο καλά συμφέρουν τα μισόλιτρα  έβρισκες και κάποιον άλλο να τα μοιραστείς.Εγώ πάντως έχω απόλα για αρκετά χρόνια.☺️ Να σκεφτείς ότι τα συγκεκριμένα μισόκιλα πριν κανένα χρόνο τα έπαιρνα με 1,50 ευρώ το καθένα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

To τραβάς από πάνω με τη σύριγγα και το πετάς.Γιατί να μπερδευτεί;;;

Τελευταία έχουν τσιμπήσει λίγο οι τιμές.Πριν 1-2 χρόνια που πήρα εγώ από Ελλάδα ήταν σχεδόν τζάμπα.Για δες εδώ

Πιο καλά συμφέρουν τα μισόκιλα αν έβρισκες και κάποιον άλλο να τα μοιραστείς.Εγώ πάντως έχω απόλα για αρκετά χρόνια.☺️ Να σκεφτείς ότι τα συγκεκριμένα μισόκιλα πριν κανένα χρόνο τα έπαιρνα με 1,50 ευρώ το καθένα.

Καινούριο επάγγελμα : Αγοράζω από Κίνα και μεταπωλώ και βγάζω τ' άντερά μου. Μέχρι 100 ευρώ τα 4 μισόλιτρα (μαύρο και 3 χρώματα), πέτυχα σε σελίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Καινούριο επάγγελμα : Αγοράζω από Κίνα και μεταπωλώ και βγάζω τ' άντερά μου. Μέχρι 100 ευρώ τα 4 μισόλιτρα (μαύρο και 3 χρώματα), πέτυχα σε σελίδα...

Πράγματι φίλε βλέπω και εγώ και δεν καταλαβαίνω.Αυτοί που τα πουλάνε εδώ σε κάτι τιμές στο Θεό βρίσκουν άτομα που τα παίρνουν.Και λες εντάξει να πουλήσουν κάποιο προιόν που δεν έχει σχέση με ίντερνετ.

Αλλά μελάνι που ο άλλος για να το πάρει θα μπει τουλάχιστον youtube να δει πως γεμίζει δεν μπορεί να δει και τιμές;;;;;;; Πάει και δίνει τόσα για μελάνι;;;;

Εγώ πάντως και σήμερα να ήθελα θα έπαιρνα τα φθηνά τα μισόλιτρα (επειδή απέξω δεν τόχω) και θα χάριζα και σε κανένα φίλο αν ήθελε.Γιατί να δώσω 6-7-8 ευρώ για 50 και να μη δώσω 8 και 10 για 500 ml. Επειδή έχω πολύ από παλιότερη αγορά όπως είπα που ήταν σχεδόν τζάμπα γεμίζω και κάτι μαρκαδόρους μια χαρά δουλεύουν.:P

Επίσης γέμισα και ένα φτηνό στυλό τύπου πέννα τέλεια γραφή όπως πριν.

EDIT .Έχω την εντύπωση ότι στο μέλλον θα πέσουν.Δεν γίνεται να πωλούνται τόσο ψηλά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου κακοφαινεται ομολογω καθως απο κινα παραγγειλα συνολικα150μλ με 5Ε και εδω ζητανε τοσα για τα 50.

Το θεμα ειναι οτι με τον 2620 που πηρα,η κατασταση με τα μελανια ειναι απαραδεκτη.

Πηρα καινουργια μελανια αναγκαστικα γιατι τα setup τελειωσαν και με το μαυρο εκτυπωσα 30 σελιδες με πολυ αραια γραμματα και σχεδον εφυγε το μισο μελανι.Οποτε τουλαχιστον για μαυρο ,ψαχνω αμεσα.Προτιμοτερο να δωσω 5Ε για 50μλ παρα 10αρικο για καινουργιο μελανι.Και θα ξαναπαραγγειλω απο κινα και ο θεος βοηθος.

Παραγγειλα παλι απο ebay 4 100αρια με ενα 10αρικο και θα παρω ενα μικρο μαυρο απο εδω Ελλαδα να κανω προσωρινα τη δουλεια μου.

Για προχειρη λυση ,κατι τετοιο κανει?

https://www.skroutz.gr/s/3306287/Epson-641-Black-70ml-C13T66414A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μετά το γέμισμα, για να είναι ομοιόμορφη η ροή και να μην εγκλωβίζεται αέρας μέσα, βάζω στο κάτω μέρος ένα υγρό πανάκι/βετέξ και κάτω από αυτό την ηλεκτρική σκούπα. Σε 2-3 sec είναι έτοιμο. Προφανώς υπάρχουν και άλλες πιο απλές τεχνικές, αλλά αφού δουλεύει είμαι οκ. Αυτό αξίζει ειδικά να το δοκιμάσετε σε βουλωμένα μελάνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2019 στις 1:28 ΜΜ, Metal_Head είπε

Εγώ πάντως μετά το γέμισμα, για να είναι ομοιόμορφη η ροή και να μην εγκλωβίζεται αέρας μέσα, βάζω στο κάτω μέρος ένα υγρό πανάκι/βετέξ και κάτω από αυτό την ηλεκτρική σκούπα. Σε 2-3 sec είναι έτοιμο. Προφανώς υπάρχουν και άλλες πιο απλές τεχνικές, αλλά αφού δουλεύει είμαι οκ. Αυτό αξίζει ειδικά να το δοκιμάσετε σε βουλωμένα μελάνια.

Εγώ εφαρμόζω τη δική μου μέθοδο με το στόμα.Καθαρίζω καλά πρώτα με υγρό μαντηλάκι και μετά με στεγνή χαρτοπετσέτα την επιφάνεια με τις τρύπες και αν δεν μου τρέχει κάποιο χρώμα φυσάω με δύναμη με το στόμα μου στην ανάλογη τρύπα.

Μόλις τρέξει μελάνι από την κάτω μεριά σκουπίζω και είμαι εντάξει.Χτες δεν μου έτρεχε το κίτρινο το φύσηξα μία φορά και επανήλθε.

Και κάτι άλλο.Αφού εξοικειωθείτε στο γέμισμα με τα απλά δικά τους αγοράστε ένα XL να μην είστε συνεχώς με τη σύριγγα στο χέρι.Εγώ πήρα συμβατό φυσικά από Ελληνικό σάιτ που ειδικεύεται σε αυτό τον τομέα με 12 ευρώ (το γνήσιο 28) και σώθηκα.

Είπαμε και για χύμα μελάνι εκτυπωτών εδώ.Το πολύ πολύ μοιραστείτε το με κάποιον άλλο και θα σας έρθει τζάμπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...