Προς το περιεχόμενο

Μελανι για refill.Τι να παρω?


Dantε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω μελανι για να γεμιζω 2 εκτυπωτες ΗΡ.

Λεω να ξεκινησω με μικρη ποσοτητα μιας και εκτυπωνω λιγα αλλα και να δοκιμασω πρωτα.

Ελεγα κατι σε 30μλ μιας και καθε γεμισμα θελει 3-4 μλ και με τα 30 θα βγαλω και κανα χρονο.

Το θεμα ειναι,να παρω μελανι του κιλου απο κινα(κατι τετοιο πχ https://www.ebay.com/itm/Universal-Generic-Ink-Cartridge-Refill-Kit-Fit-for-HP-Canon-Brother-Printer/132700162416?hash=item1ee58bc970:m:m4Kdfhlg8g7xYa8Y2YIoI5A:rk:9:pf:0 )

η να προτιμησω κατι πιο ακριβο (πχ εχει κατι απο γερμανια στο ebay)?

Γενικα το εχω στις γρηγορες ρυθμισεις μιας και εκτυπωνω κυριως εγγραφα κτλ και πολυ σπανια θα το βαλω στη βελτιστη ποιοτητα για καμια φωτογραφια με φωτογραφικο χαρτι.

Επισης χρειαζομαι μονο συριγγες η και ενα εργαλειακι που καποιοι δινουν?Ειναι λεει και καλα για τη πιεση μεσα στο catridge.Ειναι απαραιτητο αυτο?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Θελω να παρω μελανι για να γεμιζω 2 εκτυπωτες ΗΡ.

Λεω να ξεκινησω με μικρη ποσοτητα μιας και εκτυπωνω λιγα αλλα και να δοκιμασω πρωτα.

Ελεγα κατι σε 30μλ μιας και καθε γεμισμα θελει 3-4 μλ και με τα 30 θα βγαλω και κανα χρονο.

Το θεμα ειναι,να παρω μελανι του κιλου απο κινα(κατι τετοιο πχ https://www.ebay.com/itm/Universal-Generic-Ink-Cartridge-Refill-Kit-Fit-for-HP-Canon-Brother-Printer/132700162416?hash=item1ee58bc970:m:m4Kdfhlg8g7xYa8Y2YIoI5A:rk:9:pf:0 )

η να προτιμησω κατι πιο ακριβο (πχ εχει κατι απο γερμανια στο ebay)?

Γενικα το εχω στις γρηγορες ρυθμισεις μιας και εκτυπωνω κυριως εγγραφα κτλ και πολυ σπανια θα το βαλω στη βελτιστη ποιοτητα για καμια φωτογραφια με φωτογραφικο χαρτι.

Επισης χρειαζομαι μονο συριγγες η και ενα εργαλειακι που καποιοι δινουν?Ειναι λεει και καλα για τη πιεση μεσα στο catridge.Ειναι απαραιτητο αυτο?

Ευχαριστω!

Εγώ εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώ Κινέζικο μελάνι του κιλού μάλιστα το έχω  πάρει από ελληνικό σάιτ σε συσκευασίες μισού λίτρου.

Και εγώ γεμίζω δύο εκτυπωτές HP ένα δικό μου και ένα της κόρης μου .Μια χαρά είναι τα χρώματα ακόμη και στις φωτογραφίες και καμιά διαφορά δεν είναι από τα γνήσια.Μην ακούς τι λένε. όλοι Κινέζικα χρησιμοποιούν.:P

.Έχω πάρει το εργαλειάκι αποσυμπίεσης αλλά πλέον δεν το χρησιμοποιώ.

Αν έχω πρόβλημα και δεν τρέχει μελάνι χρησιμοποιώ το στόμα.Καθαρίζω καλά στις τρύπες γεμίσματος με μωρομάντηλο σκουπίζω με στεγνό και φυσάω με δύναμη με το στόμα στην ανάλογη τρύπα ώστε να βγάλει λίγο μελάνι από την κεφαλή και είμαι οκ.

Προσοχή όχι υπερχείλιση στο γέμισμα γιατί μετά το χρώμα που έβαλες πολύ θα τρέχει και θα έχεις προβλήματα.Λίγο μελάνι και βάλε συχνότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω πολυ,με καλυψες πληρως!

Επισης λεω να μη γεμιζω τα setup μελανια,αλλα να παρω ενα ζευγαρακι XL και να γεμιζω αυτα.Θα ειναι και πιο μεγαλα και θα θελουν και πιο αραια γεμισμα.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Ευχαριστω πολυ,με καλυψες πληρως!

Επισης λεω να μη γεμιζω τα setup μελανια,αλλα να παρω ενα ζευγαρακι XL και να γεμιζω αυτα.Θα ειναι και πιο μεγαλα και θα θελουν και πιο αραια γεμισμα.

Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με τα απλά που έχεις πάνω να δεις καταρχήν αν σε βολεύει και πως πάνε.Για μελάνια και σύριγγες 5 ευρώ το πολύ θα δώσεις αν πάρεις από ebay .Αν δεις ότι εκτυπώνουν μια χαρά και κάνεις πολλές εκτυπώσεις πας σε xl.

Μη δώσεις κανένα πενηντάρι δεν γεμίζουν και μετά το κλαις.Εγώ τα απλά μικρά γεμίζω 2-3 φορές το μήνα..Όταν τα φτύσουν θα δω τι θα πάρω.Προσανατολίζομαι να πάρω τον εκτυπωτή να πάω σε ένα μαγαζί και να πάρω συμβατό xl με την προυπόθεση ότι θα εκτυπώνει περίπου στα μισά λεφτά από το γνήσιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραγγειλα τωρα :P

Ενταξει αν δω οτι δε βολευουν παιρνω μια συριγγα και βαζω απο εκει.

6Ε μου βγηκε για 30μλ απο καθε χρωμα και 60μλ μαυρο.Συριγγα απο φαρμακειο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το παρέλειψα και εγώ,Σύριγγα από φαρμακείο οπωσδήποτε 3 ή 5 ml  10 με 20 λεπτά η μία κάνουν.Θα κάνεις πολύ καλύτερα τη δουλειά σου.

Και όπως είπα ποτέ μην τα φουλάρεις και τρέχει έξω το μελάνι.Αν σου ξεφύγει άδειασε λίγο με τη σύριγγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2018 στις 7:56 ΜΜ, Dantε είπε

Τα παραγγειλα τωρα :P

Ενταξει αν δω οτι δε βολευουν παιρνω μια συριγγα και βαζω απο εκει.

6Ε μου βγηκε για 30μλ απο καθε χρωμα και 60μλ μαυρο.Συριγγα απο φαρμακειο...

Τι έγινε τα παρέλαβες;;;;; Έκανες κάποιο γέμισμα;;;; Πως πήγε;;;.

Μη ξεχνάς ότι το γέμισμα έχει και ένα μεγάλο προτέρημα που δεν έχουν τα γνήσια και καινούργια.Με το γέμισμα δε λυπάσαι το μελάνι γιατί σου έρχεται σχεδόν τζάμπα κάνεις  κάθε μέρα έστω και αν δεν τις χρειάζεσαι 1-2-3 εκτυπώσεις και τις πετάς έτσι κρατάς τα μελάνια σου σε πλήρη ετοιμότητα να μην στεγνώσουν.Επίσης και τα γραναζάκια του εκτυπωτή κινούνται ώστε να μην πάθουν αγκύλωση.:P

Εμένα ένα έγχρωμο κάντριτζ σταμάτησε να τυπώνει μετά από 2,5 περίπου χρόνια άπειρα γεμίσματα με τη σύριγγα (λένε ότι έχουν ημερομηνία λήξης) και έτσι πήγα σε ένα συμβατό xl με τριπλάσια τουλάχιστον διάρκεια σε εκτυπώσεις.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/1/2019 στις 10:22 ΠΜ, Dantε είπε

Ακομα τα περιμενω. Δυστυχώς επεσα στις γιορτες και τα ελτα πανε αργα τα ζα. 

Ανέβασα και ένα βιντεάκι στο youtube με λίγες οδηγίες .Δεν είναι και πολύ καλό  στις δοκιμές είμαι ακόμη.

Δεν σκοπεύω να γίνω youtuber τώρα στα γεράματα ούτε σκοπεύω σε λάικ απλά έκανα μία προσπάθεια επειδή πιστεύω η γνώση είναι για να μοιράζεται.Με ένα προγραμματάκι απλό από τα windows το έφτιαξα.

https://www.youtube.com/watch?v=ItQsQBfMjR8&t=15s

Οι περισσότεροι φοβούνται και δεν το κάνουν όπως εγώ παλιά. Το μελανάκι είναι συμβατό xl 301 με 11 ευρώ το έχω γεμίσει 3-4 φορές και εκτυπώνει μια χαρά.Παλιά γέμιζα το δικό του το μικρό  αλλά σπάσιμο να γεμίζεις κάθε βδομάδα.Με τούτο σώθηκα.Είπα να το ανεβάσω σε νέο θέμα αλλά δεν ήξερα τις αντιδράσεις των μοντ μήπως σκεφτούν ότι κάνω διαφήμιση. :P

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@papoys1, αν ξέρεις, ένα μελάνι που έχει επάνω την κεφαλή, πόσο καιρό μπορεί να αντέξει σε εκτυπώσεις, αν ξαναγεμίζει συνέχεια;

Έχει ημερομηνία λήξης ως υλικό η κεφαλή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν έχουν όλα αλλά έχω ακούσει ότι τα περισσότερα πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης ή απλά  κάποια στιγμή τερματίζει η ζωή τους ή καίγεται το τσιπάκι τους και δεν τα αναγνωρίζει πλέον ο εκτυπωτής. 

Παίρνεις ένα καινούργιο (εγώ έχω πάει σε συμβατά XL) και συνεχίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2019 στις 8:21 ΠΜ, Lanike71 είπε

@papoys1, αν ξέρεις, ένα μελάνι που έχει επάνω την κεφαλή, πόσο καιρό μπορεί να αντέξει σε εκτυπώσεις, αν ξαναγεμίζει συνέχεια;

Έχει ημερομηνία λήξης ως υλικό η κεφαλή;

όλα τα μελανάκια  γράφουν μια ημερομηνία που είναι η ημερομηνία

παραγωγής και δεν έχουν ημερομηνία λήξεως

εγώ για παράδειγμα γεμίζω μελανοδοχεία που είναι και πάνω από δεκαετίας

χωρίς κανένα πρόβλημα.Μόνο σε κάποια λίγα μοντέλα της HP και αφού έχεις

κάνει update στο firmware μπορεί να σου βγάλει μήνυμα ότι το μελανοδοχείο είναι παλιάς τεχνολογίας

και δεν το δέχεται.Λογικό είναι όμως ότι κάποια στιγμή μπορεί να σου καεί ή να μετά από αρκετή χρήση

να έχεις και φυσιολογική φθορά της κεφαλής

όλο το μυστικό είναι να τυπώνεις συχνά για να μην σου στεγνώσει η κεφαλή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/2/2019 στις 11:25 ΠΜ, nik veriotis είπε

όλα τα μελανάκια  γράφουν μια ημερομηνία που είναι η ημερομηνία λήξης εγγύησης και δεν έχουν ημερομηνία λήξεως

εγώ για παράδειγμα γεμίζω μελανοδοχεία που είναι και πάνω από δεκαετίας

χωρίς κανένα πρόβλημα.Μόνο σε κάποια λίγα μοντέλα της HP και αφού έχεις

κάνει update στο firmware μπορεί να σου βγάλει μήνυμα ότι το μελανοδοχείο είναι παλιάς τεχνολογίας

και δεν το δέχεται.Λογικό είναι όμως ότι κάποια στιγμή μπορεί να σου καεί ή να μετά από αρκετή χρήση

να έχεις και φυσιολογική φθορά της κεφαλής

όλο το μυστικό είναι να τυπώνεις συχνά για να μην σου στεγνώσει η κεφαλή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει κι εγώ από bangood για hp, έχει δύο εβδομάδες, ακόμα τίποτα.. πήρα μόνο μαύρο για να δοκιμάσω.

Έχει καταφέρει κανείς τίποτα με Epson; Ξέρω ότι βουλώνει εύκολα και θέλει resetter, υπάρχει κάποια εταιρεία αναγομωσης που να τα πάει καλά με αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...