Προς το περιεχόμενο

Battery Drain σε Xiaomi Yi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum, εδώ και λίγο καιρό έχω παραστρατίσει ότι η yi μου έχει τρελό battey drain, αυτό έγινε μετά από πολύ καιρό που είχα να την δουλέψω, αυτές τις  ήθελα να βγάλω κάτι φωτογραφίες πήγα να την ανοίξω αλλά δεν είχε μπαταρία, την έβαλα να φορτίσει μετά από κάτι ώρες είχε πάει στο 36% και με πολύ λίγη χρήση έπεσε κοντά στο 20% την άφησα ανοιχτή ενώ την ξανά έβαλα στο ρεύμα αλλά τίποτα.. τι μπορώ να κάνω? Την έχω πάρει από amazon Γερμανίας να την στείλω πίσω? Και αν ναι πως γίνεται αυτό?


Ευχαριστώ, Τίμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Duck Dodgers είπε

Καλησπέρα στο forum, εδώ και λίγο καιρό έχω παραστρατίσει ότι η yi μου έχει τρελό battey drain, αυτό έγινε μετά από πολύ καιρό που είχα να την δουλέψω, αυτές τις  ήθελα να βγάλω κάτι φωτογραφίες πήγα να την ανοίξω αλλά δεν είχε μπαταρία, την έβαλα να φορτίσει μετά από κάτι ώρες είχε πάει στο 36% και με πολύ λίγη χρήση έπεσε κοντά στο 20% την άφησα ανοιχτή ενώ την ξανά έβαλα στο ρεύμα αλλά τίποτα.. τι μπορώ να κάνω? Την έχω πάρει από amazon Γερμανίας να την στείλω πίσω? Και αν ναι πως γίνεται αυτό?


Ευχαριστώ, Τίμος 

Μπορει να φταιει απλα η μπαταρια. Φορτισε την και βγαλε την απο την μηχανη. Αφησε την μια ημερα και μετα δες εαν εχει πεσει. Ετσι οπως τα λες καταλαβαινω οτι η μπαταρια δυσκολα φορτιζει οποτε δεν νομιζω οτι ειναι θεμα σωματος μηχανης.

Μιλα με το Amazon σιγουρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην στεναχωριέσαι αν χάλασε η μπαταρία.

 

Έχω 3 xiaomi yi και έχω πάρει από alixpress 6-7 μπαταρίες και δουλεύουν ρολόι και πολύ φθηνά. Τσεκαρε μήπως πάρεις από εκεί πολύ φθηνά καμιά μπαταρία να την αλλάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο προβλημα .. αν οχι σε ολες στις περισσοτερες βγαινει αυτο το προβλημα.

Googlare να δεις. Εγω εκανα Update το τελευταιο firmware και σαν να εστρωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μπορει να φταιει απλα η μπαταρια. Φορτισε την και βγαλε την απο την μηχανη. Αφησε την μια ημερα και μετα δες εαν εχει πεσει. Ετσι οπως τα λες καταλαβαινω οτι η μπαταρια δυσκολα φορτιζει οποτε δεν νομιζω οτι ειναι θεμα σωματος μηχανης.

Μιλα με το Amazon σιγουρα. 

Θα το δοκιμάσω! Ξέρεις που στέλνω email για να τους πω το πρόβλημα?

 

26 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Μην στεναχωριέσαι αν χάλασε η μπαταρία.

Έχω 3 xiaomi yi και έχω πάρει από alixpress 6-7 μπαταρίες και δουλεύουν ρολόι και πολύ φθηνά. Τσεκαρε μήπως πάρεις από εκεί πολύ φθηνά καμιά μπαταρία να την αλλάξεις.

Το θέμα μου είναι αν φταίει η μπαταριά ή η κάμερα!

21 λεπτά πριν, sakis92 είπε

Γνωστο προβλημα .. αν οχι σε ολες στις περισσοτερες βγαινει αυτο το προβλημα.

Googlare να δεις. Εγω εκανα Update το τελευταιο firmware και σαν να εστρωσε.

Με googlaρισμα που έκανα είδα ότι είναι όντος γνωστό θέμα, βάζουν ένα κομμάτι πλαστικό κάπου στην πλακέτα της και φτιάχνει αλλά δεν βρήκα άκρη!

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν την έβαλα να φορτίσει πήγε στο 100% και τώρα την έχω βάλει να γράφει βίντεο στα 15 λεπτά περίπου με τα led και το wifi ανοιχτό έχει πέσει στο 85% (γράφω σε 720p 48fps)!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που είπα πιο πριν η κάμερα έσβησε έχοντας γράψει κάτι περισσότερο από 92 λεπτά! την έβαλα ξανά να φορτίσει, άρα να υποθέσω αυτό με την μπαταρία έγινε επειδή είχα καιρό να δουλέψω την κάμερα?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Duck Dodgers είπε

Με αυτά που είπα πιο πριν η κάμερα έσβησε έχοντας γράψει κάτι περισσότερο από 92 λεπτά! την έβαλα ξανά να φορτίσει, άρα να υποθέσω αυτό με την μπαταρία έγινε επειδή είχα καιρό να δουλέψω την κάμερα?   

Ναι,θεωρώ ότι είναι μεγάλη πιθανότητα αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Ναι,θεωρώ ότι είναι μεγάλη πιθανότητα αυτή.

έφτασε στο 100% θα την αφήσω σβηστή για μερικές ώρες και επανέρχομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Duck Dodgers είπε

Με αυτά που είπα πιο πριν η κάμερα έσβησε έχοντας γράψει κάτι περισσότερο από 92 λεπτά! την έβαλα ξανά να φορτίσει, άρα να υποθέσω αυτό με την μπαταρία έγινε επειδή είχα καιρό να δουλέψω την κάμερα?   

Λογικο το βρισκω. Για να δεις εαν εχει drain θα πρεπει να την ξαναφορτισεις και να αφησεις την μπαταρια μεσα χωρις να κανει κατι ωστε να δεις για drain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Duck Dodgers είπε

Ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

Κανε και το ιδιο τεστ με την μηχανη στο ΟΝ αλλα χωρις να κανει καποια λειτουργια. Η μπαταρια σε αυτη την περιπτωση πρεπει να πεσει αλλα πολυ λιγο (λογικα θα μπει σε stand-by mode)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...