Προς το περιεχόμενο

Backfocus


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, afterhours είπε

καλο ειναι να υπαρχουν επιλογες για τους καταναλωτες..καθε πραγμα εχει τα + και -

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Εγώ προσωπικά κλείνω προς το EVF αλλά μου αρέσει και η αίσθηση και αμεσότητα του OVF. Υπάρχουν αναφορές στο διαδίκτυο ότι και το EVF της Α9 έχει lag αλλά προς το παρόν αν δεν έχω χάσει κάτι μόνο η Fujifilm έχει τολμήσει να δώσει επίσημους χρόνους. Αυτό βέβαια ανεξάρτητα από την απόδοση άλλων components του συστήματος εστίασης, όπου η Α9 διακρίνεται. Τώρα στο χώρο των DSLR δεν παίζει μόνο η D5 για action, υπάρχουν πολλές καλές προτάσεις. Δεν έχει να κάνει με τα σημεία εστίασης, ούτε με τα fps αλλά κυρίως με άλλα στοιχεία (π.χ. dedicated PDAF sensor, OVF κλπ) που έχουν οι DSLR. Η εμπειρία μου με την D7500 του αδερφού μου (που αυτή την περίοδο βρίσκεται ερωτευμένος με τις Canon του), έδειξε ότι η μηχανή δε χάνει στόχο ακόμα και σε πολύ απαιτητικότερες από τα σπορ συνθήκες, όπως για παράδειγμα πουλιά που με την κατεύθυνση και την ταχύτητα που κινούνται βάζουν σε ακραία δοκιμασία τόσο το subject όσο και το depth tracking. Και αυτό χωρίς τίποτα ακριβούς φακούς.

 

3 ώρες πριν, afterhours είπε

Κοιτα ειναι θεμα γουστου γι αυτο εγραψα σε αλλους αρεσει το EVF σε αλλους το OVF... καλο ειναι να υπαρχουν επιλογες για τους καταναλωτες..καθε πραγμα εχει τα + και - . Αν δεν θες καθολου lag και εισαι επαγγελματιας τοτε πας ή σε τυπου Α9 αλλιως σε D5 (OVF) .Ειχα τραβηξει εναν αγωνα φιλου που παιζει τεννις και δεν με πειραξε καθολου το EVF και μια χαρα βγηκανε και οι φωτογραφιες. Επισης εχω και φιλματη με OVF και αυτο μ' αρεσει επισης οταν τραβαω φιλμ αλλα η προτιμηση μου η υποκειμενικη ειναι το EVF.

Αμα βρεις χρονο κανε αυτο το τεστακι που εδωσα λινκ με την D3300 να δουμε τι γινεται. 

Σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σου. Θα κάνω περισσότερα tests εν αναμονή και της απάντησης της Nikon. Προς το παρόν ο φακός είναι μόνιμα κουμπωμένος πάνω στην D7500 ώστε να βεβαιωθούμε ότι συμπεριφέρεται σωστά σε μια σειρά από φωτογραφικά σενάρια. Διότι η απόκλιση του συστήματος εστίασης μοιάζει να είναι τόσο μεγάλη που θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν τα μικρομετρικά τεστ έδειχναν κάτι διαφορετικό. Θα γίνουν όμως κι αυτά τις προσεχείς ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι ειναι μεγαλο θεμα το dedicated PDAF module (και η δικια μου A68 τετοιο εχει οπως αλλωστε ολες οι AF film slr + dslr και SLT)..αυτο το module οι εταιριες μπορουν να το πλασουν και να το δημιουργησουν οσο μεγαλο η μικρο θελουν και σε διαφορα γεωμετρικα σχηματα... ειναι μεγαλο προτερημα σε σχεση με το on sensor PDAF που εχουν οι mirrorless καθως εκει δημιουργουνται κατασκευαστικοι περιορισμοι ..αν ειδες τελευταια με καποιο banding σε σονυ και νικον μιρρορλεςς λογω OSPDAF υπο προυποθεσεις... H D5 πρεπει να εχει ισως το κορυφαιο pdaf module σε προδιαγραφες μαζι ισως και με την αντιστοιχη σειρα που βγαζει η Canon...Πολυ καλο module εχει και η A99II η οποια μαλιστα πρωτοπορει με PDAF module+ Onscreen PDAF (HYBRID) με οτι αυτο θετικα και αρνητικα συνεπαγεται.Για την Α9 εχει το πλεονεκτημα οτι δεν εχει καθολου blackout time καθως τραβαει τερμα αερα πατερα με ηλεκτρονικο κλειστρο...ειναι σαν να τραβας βιντεο σε 20fps..Βεβαια τα ηλεκτρονικα κλειστρα ακομα εχουν καποια εγγενη μειονεκτηματα σε σχεση με τα μηχανικα.

Τα τεστ πιο πολυ σε προτρεπω να δουμε ποσα εκατοστα πισω ειναι το backfocus και για την επαναληψιμοτητα του φαινομενου να δουμε αν εχει συνοχη...Βεβαια αν ειναι μονο αυτο και στο διορθωσει οπως ειπες η nikon ...τι θα συμβει αραγε αν μελλοντικα παρεις εναν 105 f2.8 και αρχισουν παλι τα προβληματα....Ειμαι πολυ ψειρας και κατι τετοια δεν μπορω να τα υποστω..... ακομα και τα υποθετικα σεναρια...😃

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, afterhours είπε

τι θα συμβει αραγε αν μελλοντικα παρεις εναν 105 f2.8 και αρχισουν παλι τα προβληματα....

Τον έχω αυτόν. Δεν αποκλείω να υπάρχει κι εκεί κάποιο θέμα με την εστίαση αλλά ίσως είναι το μικρό βάθος πεδίου που δυσκολεύει τα πράγματα στη φωτογραφία. Είναι ωστόσο πιθανό να υπάρξει πρόβλημα με άλλους φακούς γενικής χρήσης που έχω.

Trithemis annulata - Parko Tritsi09 (2018 Sep) crop.jpg

Pieris brassicae - Parko Tritsi7b (2018 Mar).jpg

13 ώρες πριν, afterhours είπε

..αν ειδες τελευταια με καποιο banding σε σονυ και νικον μιρρορλεςς λογω OSPDAF υπο προυποθεσεις...

Ναι, είχα διαβάσει αναλυτικά τα σχετικά reviews. Όσο υψηλότερο το ISO τόσο εντονώτερο το φαινόμενο. Αυτός είναι κι ένας λόγος όπου, κατά δήλωσή του, κάποιο στέλεχος της Panasonic είπε ότι η εταιρία του επιμένει στο Contrast Detect Auto Focus. Ευτυχώς ζούμε σε μια καλή εποχή για τη φωτογραφία και έχουμε πολλές επιλογές.

13 ώρες πριν, afterhours είπε

Πολυ καλο module εχει και η A99II η οποια μαλιστα πρωτοπορει με PDAF module+ Onscreen PDAF (HYBRID) με οτι αυτο θετικα και αρνητικα συνεπαγεται.

Το Α-mount είναι ιδιαίτερο. Παραμένει μοναδική περίπτωση, δεν ξέρω άλλη εταιρία που να βγάζει DSLT. Ίσως θα έπρεπε να το στηρίξει η SONY καλύτερα ανανεώνοντας και τα entry level μοντέλα της, διότι η βάση φακών είναι ήδη παρούσα, ενώ τα σώματα αυτά έχουν αίσθηση και χρηστικότητα DSLR.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Προσθήκη εικόνων
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες οι φωτο μακρο...ενταξει επειδη τραβαω και εγω καμια φορα εκει δεν υπαρχει τοσο θεμα γιατι το manual focus παιρνει το πανω χερι..Και τα μεγαλα διαφραγματα ειναι ο κανονας + πολλες ληψεις για φοκους στακινγκ.Απλα εγραψα για τον 105 2.8 γιατι αρκετοι τον εχουν και για μακρο και για πορτραιτα (με focus limiter βεβαια επειδη ειναι αργοι φακοι στο φοκους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afterhours είπε

Ωραιες οι φωτο μακρο...ενταξει επειδη τραβαω και εγω καμια φορα εκει δεν υπαρχει τοσο θεμα γιατι το manual focus παιρνει το πανω χερι..Και τα μεγαλα διαφραγματα ειναι ο κανονας + πολλες ληψεις για φοκους στακινγκ.Απλα εγραψα για τον 105 2.8 γιατι αρκετοι τον εχουν και για μακρο και για πορτραιτα (με focus limiter βεβαια επειδη ειναι αργοι φακοι στο φοκους)

Στα πορτραίτα δε μου έχει δώσει τα αναμενόμενα αντίθετα με ότι λέγεται γι' αυτόν. Γι' αυτό και υποπτεύομαι κι εκεί θεματάκια συνεργασίας με τη μηχανή στην εστίαση. Δε τον έχω τεστάρει με την D7500. Θα έλεγα ότι είναι αρκετά γρήγορος στο AF.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια αποτελέσματα από τεστ που βρήκα χρόνο να κάνω σήμερα. Οι εικόνες είναι crop. Και στις δύο εικόνες το σημείο εστίασης είναι στην κεντρική μπαταρία.

Νομίζω ότι υπάρχει θέμα backfocus.

 

DSC_2886_00001.jpg

DSC_2890_00001.jpg

Εδώ δύο φωτογραφίες με εστίαση στο κεντρικό σημείο. Συνολικά, μη σταθερά αποτελέσμα.α

DSC_2870_00001.jpg

DSC_2871_00001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειδικα στη δευτερη φωτο φαινεται καθαρα το backfocus...περιεργως στη πρωτη φωτο εστιασε μου φαινεται πιο σωστα στη κεντρικη

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστίαση στη δεύτερη μπαταρία από δεξιά, με το κεντρικό σημείο εστίασης:

DSC_2874_00001.jpg

DSC_2875_00001.jpg

Εστίαση στη δεύτερη μπαταρία από αριστερά.

Νομίζω ότι ενώ φαίνεται να πλησιάζει αρκετά στο θέμα που είναι εστιασμένο, ωστόσο, ορισμένα σημεία ακριβώς πιο πίσω μπαταρίας από αυτή που εστιάζω, φαίνονται ίσως πιο καθαρά, ιδίως το πάνω μέρος της.

focus left1.jpg

focus left2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...