Προς το περιεχόμενο

Backfocus


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα:

Εδώ και περίπου ένα εξάμηνο με τη χρήση ενός φακού 50mm f1.8G στην Nikon D3300 αναγνωρίζεται backfocus: το σύστημα εστιάζει λίγα εκατοστά πιο μακρυά. Ακόμα και η χρήση μικρών διαφραγμάτων π.χ.f8 προκειμένου να αντισταθμιστεί το DoF error δε λύνει ουσιαστικά το πρόβλημα.

Ο φακός εστάλη προς έλεγχο στη Nikon και μου είπαν ότι είναι άψογος.

Στη συνέχεια ο φακός τεσταρίστηκε από μένα πάνω σε Nikon D7500. Το αποτέλεσμα άψογο.

Στη συνέχεια έκανα κάποιες δοκιμές σε πορτραίτα με την D3300 και έναν 55-300 στα 55mm. Το αποτέλεσμα άψογο.

Και για να περιπλέξω ακόμα περισσότερο τα πράγματα: τα περισσότερα πορτραίτα που έχουν βγει με το συνδυασμό 50mm + D3300 τουλάχιστο τα πρώτα χρόνια κατοχής του ήταν μια χαρά.

Όλες οι δοκιμές έγιναν με ταχύτητες 1/200 (για να εξαλείψω τον παράγοντα κούνημα), χρήση φλας, ISO100 και με ποικίλα διαφράγματα.

Ευχαριστώ για τις όποιες ιδέες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που σου συνεβη ηταν ο λογος που πουλησα το πρωτο μου σωμα (sony a58) και προχωρησα σε αγορα ακριβοτερου σωματος sony με ρυθμιση για το frontfocus/backfocus....Στις mirrorless παλι καλα για οσους εχουν οπου δεν υφιστανται τετοια ζητηματα γιατι η εστιαση γινεται πανω στο focal plane του σενσορα δλδ.

Στις νικον απο D7000 σειρα και πανω εχεις λειτουργια για να διορθωσεις τετοια προβληματα αλλα οχι στις φθηνες νικον κανον κλπ...Κανε οτι εκανα και εγω...παρε μια ακριβοτερη νικον και πουλα την d3300 ...εξαλλου αφου ασχολεισαι με primes κλπ ουτως η αλλως καποια στιγμη θα αναβαθμιζοσουνα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Στις νικον απο D7000 σειρα και πανω εχεις λειτουργια για να διορθωσεις τετοια προβληματα αλλα οχι στις φθηνες νικον κανον κλπ...Κανε οτι εκανα και εγω...παρε μια ακριβοτερη νικον και πουλα την d3300 ...εξαλλου αφου ασχολεισαι με primes κλπ ουτως η αλλως καποια στιγμη θα αναβαθμιζοσουνα.

Ακόμη καλύτερη δουλειά (ειδικά για ζουμ φακούς)  , στους νέους tamron/sigma με τα usb dock/tap .

Για το συγκεκριμένο θέμα του ts, πιστεύω ότι αν πάει η μηχανή μαζί με το φακό σε ειδικό , λύνεται . Πρέπει να τους ρωτήσει πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αν στειλει το σωμα στη νικον ή σε εξουσιοδοτημενο μαστορα μαζι με το φακο λυνεται το θεμα (κανουν αυτοι τις μικρορυθμισεις fine tuning στη καμερα με κατι μικρα κατσαβιδακια παλιοτερα τωρα λογικα γινεται απο το κρυφο service menu αν εχει η καμερα ) ...το προβλημα ειναι αν παρει μελλοντικα αλλο φακο πχ 85mm f1.8 μπορει να εχει παλι θεματα με backfocus... μπορει ναι μπορει οχι... το λεω για να ειναι ενημερος.Εγω με τον 35mm 1.8 ειχα σοβαρο backfocus με τον 20mm 1.8 δεν ειχα κανενα θεμα....

Με τους ζουμ φακους ειναι πιο δυσκολο να καταλαβεις αν εχεις προβληματα bacfocus frontfocus γιατι επειδη εχουν μικρα διαφραγματα αυξανει το βαθος πεδιου και δεν το καταλαβαινεις ευκολα....Αλλα οπως ειπες ειναι πολυ χρησιμα τα usb docks αν υποστηριζονται απο τους φακους μας.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Σε αυτή τη φάση δε μου περισσεύουν χρήματα για αγορά φωτογραφικής μηχανής.

Η σειρά D7xxx (τυχαίνει που και που να χρησιμοποιώ την D7500) δε μου αρέσει. Όχι ότι δεν εκτιμώ τα καλούδια που έχει, αλλά θα εκτιμούσα περισσότερο τα πλεονεκτήματα της σειράς D5xxx για παράδειγμα: πρώτα και κύρια τον μικρό όγκο (το βάρος δε με πολυαπασχολεί) και δευτερευόντως την πλήρως αρθρωτή οθόνη αφής 3,2" ιντσών. Επειδή μου αρέσει το macro, μια μεγάλη και full articulated οθόνη είναι πολύ χρήσιμη για τη φωτογραφική σύνθεση η οποία απαιτεί συχνά manual focus από περίεργες γωνίες.

Προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια σειρά της Nikon που να συνδυάζει μερικά από τα πλεονεκτήματα των δυο αυτών κατηγοριών.

Τώρα, αν υποθέσουμε ότι, όπως γράφετε, είναι πιθανό να λυθεί το ζήτημα αν πάει στον ειδικό το σώμα με τον φακό μαζί. Ο φακός αυτός αλλά και το σώμα λειτουργούν μια χαρά με άλλα σώματα και φακούς αντίστοιχα. Αυτό είναι που νομίζω πως κάνει το θέμα πιο περίπλοκο. Υπάρχει πιθανότητα η όποια αλλαγή στις ρυθμίσεις τους να επιφέρει πρόβλημα εκεί που πριν δεν υπήρχε; Δηλαδή στη συνεργασία με τους φακούς και τα σώματα όπου τα πηγαίνουν τώρα καλά;

Σωστά γράφετε ότι το πρόβλημα γίνεται καλύτερα αντιληπτό με primes με μεγάλα διαφράγματα αλλά η περίπτωσή μου μάλλον δεν είναι αυτή δεδομένου ότι το πρόβλημα είναι εμφανές ακόμα και με διαφράγματα f8 σε primes ενώ δεν εμφανίζεται με f4.5 και 55mm στον 55-300mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Υπάρχει πιθανότητα η όποια αλλαγή στις ρυθμίσεις τους να επιφέρει πρόβλημα εκεί που πριν δεν υπήρχε; Δηλαδή στη συνεργασία με τους φακούς και τα σώματα όπου τα πηγαίνουν τώρα καλά;

 

Ναι ειναι αρκετα πιθανο ...η ρυθμιση για το backfocus γινεται πανω στο σενσορα ειτε μηχανικα ειτε ηλεκτρονικα..τον φακο δεν τον πειραζουν εκτος αν εχει θεματα το μοτερ φανταζομαι στα διαγνωστικα..απλα θελουν το φακο στο εργαστηρι για να δουν αν εχεις καρφι εστιαση μετα απο το micro focus adjust

 ... αλλα αν αγορασεις zoom με μεγαλο διαφραγμα τοτε με μικρου διαφραγματος zoom 5.6 κλπ δεν νομιζω να εχεις θεμα (ολα εξαρτωνται απο την καθε ληψη καθως αναλογως απο την αποσταση απο το θεμα το εστιακο μηκος και το διαφραμα αλλαζει το DOF...κατεβασε ενα DOF calculator για να δεις πως αλλαζει το βαθος πεδιου σε πραγματικα νουμερα εκατοστων κλπ)

Εμενα ο 35αρης f1.8 στα 3-4 μετρα πορτραιτα εκανε backfocus 5-10cm και τα ματια βγαιναν θολα και βγαινανε σε focus τα αυτια :)

Βεβαια οταν τον εβαζα σε f8 δεν ειχα θεματα (βεβαια δεν καθομουν να κανω και pixel peeping ουτε να υπολογιζω καθε φορα το βαθος πεδιου....Μου ειχαν σπασει τα νευρα τη πρωτη εβδομαδα ηταν τοσο ενοχλητικο και αναγκαστηκα να πουλησω τη καμερα (που κατα τα αλλα ηταν φοβερη)

Μου κανει εντυπωση που εχεις θεμα με backfocus ακομα και σε f8...βεβαια 50αρης σε crop εχει αρκετο ρηχο βαθος πεδιου φανταζομαι σχετικα παντα ακομα και σε f8....δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω ισως καποιος πιο εμπειρος πει καμια γνωμη.

Μια αλλη περιπτωση που σκεφτομαι ειναι να εχει χασει την ακριβεια του το μοτερ του 50αρη.. μπορει να λεω και χαζομαρες αλλα με υποψιαζει οτι δεν εχεις καλο αποτελεσμα ουτε σε f8 (Bεβαια στη 7500 δουλευε μια χαρα οπως ειπες αρα δεν ειναι σιγουρα θεμα ακριβειας του μοτερ του φακου αρα γραψε ακυρο)

Αν μπορεις κανε τα τεστ που φαινονται στο site που εδωσε ο @babisskg και ανεβασε καμια φωτο μπας και βγαλουμε καμια ακρη....

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εμενα ο 35αρης f1.8 στα 3-4 μετρα πορτραιτα εκανε backfocus 5-10cm και τα ματια βγαιναν θολα και βγαινανε σε focus τα αυτια :)

Βεβαια οταν τον εβαζα σε f8 δεν ειχα θεματα (βεβαια δεν καθομουν να κανω και pixel peeping ουτε να υπολογιζω καθε φορα το βαθος πεδιου....Μου ειχαν σπασει τα νευρα τη πρωτη εβδομαδα ηταν τοσο ενοχλητικο και αναγκαστηκα να πουλησω τη καμερα (που κατα τα αλλα ηταν φοβερη)

Μήπως έβαζες μοναδικό σημείο εστίασης στη μύτη π.χ. ; Αν είναι έτσι , λογικά με f/1.8 (οι f/1.4 ακόμη χειρότερα) ο,τιδήποτε άλλο , είναι απλά out of focus. Και φυσικά δεν έχει κανένα πρόβλημα ο φακός. Είναι πολύ συνηθισμένο να γκρινιάζουν για θέματα εστίασης, με τέτοιους φακούς, γιατί απλά δεν συνειδητοποιεί ο χρήστης πόσο περιορισμένο εύρος πεδίου έχει τόσο ανοιχτό διάφραγμα. Με το "35ρης" δεν κατάλαβα επίσης αν αναφέρεσαι στον dx 35 ή τον fx .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εστιαση γινονταν με Eye AF καρφι πανω στο ματι (εχω sony crop)..Μετα απο την αλλαγη σωματος και την ρυθμιση στο backfocus απο το σχετικο menu εχω πλεον ξυραφι οξυτητα στα ματια-πορτραιτα

"Είναι πολύ συνηθισμένο να γκρινιάζουν για θέματα εστίασης, με τέτοιους φακούς, γιατί απλά δεν συνειδητοποιεί ο χρήστης πόσο περιορισμένο εύρος πεδίου έχει τόσο ανοιχτό διάφραγμα. "

Σωστο αυτο.. το γραφω και εγω με αλλα λογια στο απο πανω μυνημα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, afterhours είπε

κατεβασε ενα DOF calculator για να δεις πως αλλαζει το βαθος πεδιου σε πραγματικα νουμερα εκατοστων

Χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το hyperfocal pro και για macro, αυτό εδώ.

47 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εμενα ο 35αρης f1.8 στα 3-4 μετρα πορτραιτα εκανε backfocus 5-10cm και τα ματια βγαιναν θολα και βγαινανε σε focus τα αυτια :)

 

34 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μήπως έβαζες μοναδικό σημείο εστίασης στη μύτη π.χ. ; Αν είναι έτσι , λογικά με f/1.8 (οι f/1.4 ακόμη χειρότερα) ο,τιδήποτε άλλο , είναι απλά out of focus. Και φυσικά δεν έχει κανένα πρόβλημα ο φακός. Είναι πολύ συνηθισμένο να γκρινιάζουν για θέματα εστίασης, με τέτοιους φακούς, γιατί απλά δεν συνειδητοποιεί ο χρήστης πόσο περιορισμένο εύρος πεδίου έχει τόσο ανοιχτό διάφραγμα.

Έχω καταλάβει καλά το θέμα. Με f6.3 για παράδειγμα στο 1.5 μέτρο απόσταση έχω DoF 22 εκατοστά. Ακόμα και τα 12cm που σου δίνει ένα διάφραγμα f3.5 είναι υπεραρκετά για πορτραίτο. Κι όμως, ακόμα και με f8 έχω backfocus. To test με τη μύτη το έχω κάνει. Και τότε ακόμα, καθαρά βγαίνουν μόνο τα αυτιά. Το περίεργο είναι ότι μέχρι τον Αύγουστο του 2017 δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Έχω στο αρχείο μου πολύ sharp πορτραίτα με f3.5 με αυτό το φακό. Εδώ και λίγους μήνες όμως, δε μπορώ να βγάλω αξιόλογη φωτογραφία με αυτόν.

46 λεπτά πριν, afterhours είπε

(εχω sony crop)..Μετα απο την αλλαγη σωματος...

Ποιό σώμα αν επιτρέπεται; Το καλό με το A-mount είναι ότι υπάρχουν ακόμα αρκετοί σχετικά φτηνοί φακοί από ότι έχω δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

 

Ποιό σώμα αν επιτρέπεται; Το καλό με το A-mount είναι ότι υπάρχουν ακόμα αρκετοί σχετικά φτηνοί φακοί από ότι έχω δει.

Ναι γι αυτο το λογο το επελεξα το AMount και φυσικα για το EVF (δουλευει σαν mirrorless).... Πουλησα πριν 2 χρονια την A58 και αγορασα την Α68(εχει ρυθμιση MFA microfocus adjust).Aν ηθελα OVF ηταν για εμενα μονοδρομος καποιο μοντελο της σειρας D7000

Aν δεν στο εκανε απο την αρχη το backfocus τοτε κατι αλλο παιζει...ειτε με τα οπτικα του φακου αν χτυπησε καπου η με το σενσορα της μηχανης..μπορει και με το μοτερ της μηχανης ενδεχομενως(πότε αραγε τον εβαλες τον φακο στην 7500 και επαιζε αψογα ;;; )

Tρεξε λιγο αν θες αυτο εδω το τεστ στο site (κανε μεταφραση με google translate) ...ευκολο τεστακι να δουμε τι παιζει.

http://mlazzariphoto.com/articoli/ilfrontbackfocus.html

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, afterhours είπε

Πουλησα πριν 2 χρονια την A58 και αγορασα την Α68

Καλή φάση, την είχα δει πριν αρκετούς μήνες σε ένα κατάστημα public όπου την είχαν ρίξει για μια μέρα κάτω από 400 ευρώ και δεν ήταν εκθεσιακό κομμάτι. Έψαχνα τότε μηχανή για τις κόρες μου. Δε μου τράβηξε τότε την προσοχή, δε μου άρεσε η μικρή οθόνη των 2,7". Αργότερα έμαθα περισσότερα γι' αυτή και είδα πως έχει IBIS, οπότε νομίζω πως θα ήταν ενδιαφέρουσα αγορά. Όταν όμως ξαναρώτησα το απόγευμα της ίδιας μέρας, δεν ήταν πλέον διαθέσιμη. Μια που έχεις μια πείρα από το A-mount, το θεωρείς ζωντανό σύστημα; Πιστεύεις πως η Sony έχει ακόμα ενδιαφέρον γι' αυτό;

25 λεπτά πριν, afterhours είπε

αν χτυπησε καπου η με το σενσορα της μηχανης..μπορει και με το μοτερ της μηχανης ενδεχομενως(πότε αραγε τον εβαλες τον φακο στην 7500 και επαιζε αψογα ;;; )

Τα τεστ με την D7500 έγιναν χτες. Τώρα που μιλάμε γίνονται ορισμένα απαιτητικά τεστ με την D7500 σε δύσκολες συνθήκες (χορευτές). Είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα.

Δεν υπάρχει περίπτωση να χτύπησε κάπου το ένα ή το άλλο. Η χρήση που κάνω γενικά στις συσκευές είναι προσεκτική μέχρι ψυχαναγκασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Καλή φάση, την είχα δει πριν αρκετούς μήνες σε ένα κατάστημα public όπου την είχαν ρίξει για μια μέρα κάτω από 400 ευρώ και δεν ήταν εκθεσιακό κομμάτι. Έψαχνα τότε μηχανή για τις κόρες μου. Δε μου τράβηξε τότε την προσοχή, δε μου άρεσε η μικρή οθόνη των 2,7". Αργότερα έμαθα περισσότερα γι' αυτή και είδα πως έχει IBIS, οπότε νομίζω πως θα ήταν ενδιαφέρουσα αγορά. Όταν όμως ξαναρώτησα το απόγευμα της ίδιας μέρας, δεν ήταν πλέον διαθέσιμη. Μια που έχεις μια πείρα από το A-mount, το θεωρείς ζωντανό σύστημα; Πιστεύεις πως η Sony έχει ακόμα ενδιαφέρον γι' αυτό;

 

Θεωρω πως θα συνεχισουν να βγαινουν μοντελα με βαση τα νεα χαρακτηριστικα που προωθουνται απο το Emount που εχει βγει παρα πολυ θετικα/εμπορικα της Sony.Πχ η Α68 πηρε το EyeAF που ειναι φοβερο χαρακτηριστικο απο τις A7 για πορτραιτα...Νεους ομως φακους δεν βλεπω να ριχνει...Ολο το R&D θα πεφτει στις full frame A7 και τα νεα χαρακτηριστικα θα κανουν αργοτερα trickle down στις Αmount δικη μου εκτιμηση με τα εως τωρα δεδομενα.Γενικα επειδη η σειρα φακων για Αmount ειναι πληρης δεν θα προβληματισει αυτο τους τρεχοντες χρηστες.Αν αγοραζα συστημα παλι Amount θα επαιρνα.Αν ημουν λατρης ομως του οπτικου εικονοσκοπιου θα ημουν φανατικος Nikonakias (συμπαθω πολυ νικον και αντιπαθω την κανον :) )Εχω αγορασει και μια nex5R για κομπακτ (βαζω πανω και τους φακους απο Αmount οποτε το θελησω ειναι ωραια φαση)

Kανε τα τεστ σου και ξαναμιλαμε μηπως ανακαλυψες καποια νεα εξηγηση για το προβλημα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, afterhours είπε

Αν ημουν λατρης ομως του οπτικου εικονοσκοπιου θα ημουν φανατικος Nikonakias

Σήμερα βρίσκεις Eye-AF και αλλού. Το διαπίστωσα μόλις χτες στην Canon M50 του αδερφού μου και δουλεύει πολύ καλά. Το EVF έχει ένα σωρό ευκολίες. Είδα ότι μπορείς μέσω του EVF να κάνεις AF microadjustment ενώ η απεικόνιση ήταν πολύ ωραία. Τελευταία είδα και το EVF της Fujifilm X-T100. Ακόμα κι αυτά τα EVF όμως, είναι laggy σε σχέση με το οπτικό. Και επειδή είδα πως δουλεύει το πράγμα με D7500, νομίζω ότι αν θες action, αυτά τα EVF που μέχρι τώρα έχω δει (εκτός των ανωτέρω και Olympus OM-D Μ10 mark3, Sony a6xxx) μου φαίνονται σαν κακό αστείο για action photography, αν και δεν ασχολούμαι πρακτικά αυτό το genre.

1 ώρα πριν, afterhours είπε

Θεωρω πως θα συνεχισουν να βγαινουν μοντελα με βαση τα νεα χαρακτηριστικα που προωθουνται απο το Emount που εχει βγει παρα πολυ θετικα/εμπορικα της Sony.Πχ η Α68 πηρε το EyeAF που ειναι φοβερο χαρακτηριστικο απο τις A7 για πορτραιτα...Νεους ομως φακους δεν βλεπω να ριχνει...Ολο το R&D θα πεφτει στις full frame A7 και τα νεα χαρακτηριστικα θα κανουν αργοτερα trickle down στις Αmount δικη μου εκτιμηση με τα εως τωρα δεδομενα.Γενικα επειδη η σειρα φακων για Αmount ειναι πληρης δεν θα προβληματισει αυτο τους τρεχοντες χρηστες.Αν αγοραζα συστημα παλι Amount θα επαιρνα.Αν ημουν λατρης ομως του οπτικου εικονοσκοπιου θα ημουν φανατικος Nikonakias (συμπαθω πολυ νικον και αντιπαθω την κανον :) )Εχω αγορασει και μια nex5R για κομπακτ (βαζω πανω και τους φακους απο Αmount οποτε το θελησω ειναι ωραια φαση)

Kανε τα τεστ σου και ξαναμιλαμε μηπως ανακαλυψες καποια νεα εξηγηση για το προβλημα.

 Είδα προ ολίγου τα δείγματα από φωτογράφηση χορευτών (ελάχιστα πορτραίτα, κυρίως ολόσωμες) με D7500 + 50mm f1.8G. Η ποιότητα εικόνας καλή, μιλάμε για διαφράγματα f2.2 - f2.8, ISO400 και ταχύτητες πάνω από 1/100. Κακές φωτιστικές συνθήκες. 4GB δεδομένων σε RAW. Ούτε μια φωτογραφία όμως δε βγήκε ανεστίαστη.

Οι πρώτες εντυπώσεις από το συνδυασμό D7500 + 50mm 1.8 είναι ότι σαν ποιότητα εικόνας (ανεξάρτητα από το σύστημα εστίασης) δεν υπερέχει από το συνδυασμό Canon 750D + 50mm 1.8 (τελικά αυτός ο φακός 50mm f1.8 της Canon πρέπει να είναι διαμάντι). Αν και από τη Nikon μου είπαν ότι το κομμάτι Nikkor 50mm f1.8G που έχω είναι εξαιρετικό και άνω του μέσου όρου σε οξύτητα, τα αποτελέσματα που παίρνω έχουν διακυμάνσεις, αντίθετα με τον αντίστοιχο της Canon που δίνει σταθερά πολύ καλά αποτελέσματα.

Τρέχα γύρευε. Δε νομίζω να ξεμπερδέψω εύκολα με αυτή την ιστορία.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα ειναι θεμα γουστου γι αυτο εγραψα σε αλλους αρεσει το EVF σε αλλους το OVF... καλο ειναι να υπαρχουν επιλογες για τους καταναλωτες..καθε πραγμα εχει τα + και - . Αν δεν θες καθολου lag και εισαι επαγγελματιας τοτε πας ή σε τυπου Α9 αλλιως σε D5 (OVF) .Ειχα τραβηξει εναν αγωνα φιλου που παιζει τεννις και δεν με πειραξε καθολου το EVF και μια χαρα βγηκανε και οι φωτογραφιες. Επισης εχω και φιλματη με OVF και αυτο μ' αρεσει επισης οταν τραβαω φιλμ αλλα η προτιμηση μου η υποκειμενικη ειναι το EVF.

Αμα βρεις χρονο κανε αυτο το τεστακι που εδωσα λινκ με την D3300 να δουμε τι γινεται.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...