Προς το περιεχόμενο

Nikon D5300 με φακό 18-105vr είναι υπερβολή για αρχαριο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Τελικά ήταν απόφαση στιγμής και αγόρασα τη Νikon D5300 με φακό 18-105vr

Άντε καλές λήψεις να έχουμε 😁✌️👍

Καλορίζικη , καλες λήψεις , τα περί ημιεπαγγελματικων κλπ όπως και τα περί κατάλληλων για αρχαριους τ' ακούω και ανατριχιαζω , τρώγοντας έρχεται η όρεξη ................. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

Καλορίζικη , καλες λήψεις , τα περί ημιεπαγγελματικων κλπ όπως και τα περί κατάλληλων για αρχαριους τ' ακούω και ανατριχιαζω , τρώγοντας έρχεται η όρεξη ................. 

Ευχαριστώ πολύ 

Ήδη έχω πορωθει με τις πρώτες λήψεις

 

Έχω πέσει με τα μούτρα και στο διάβασμα να μάθω ότι περισσότερο μπορώ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Ευχαριστώ πολύ 

Ήδη έχω πορωθει με τις πρώτες λήψεις

Έχω πέσει με τα μούτρα και στο διάβασμα να μάθω ότι περισσότερο μπορώ 😁

    Cambridge in colour , το κυριότερο όλων είναι πως μόνον βγάζοντας φωτογραφίες θα μάθετε περισσότερα , όπως επίσης βλέποντας φωτογραφίες άλλων όχι για αντιγραφή αλλά για δημιουργία του δικού σας στυλ , δεν είναι ντροπή να τραβήξετε ακόμη και στο αυτόματο , όπως επίσης δεν είναι κακό να παρακαμψετε τα προεπιλεγμενα settings της μηχανής στο WB και να βάλετε συννεφιά εκεί που υπάρχει λιακαδα έτσι για να δείτε την διαφορά , αν το σώμα έχει και αποτίμηση σε βαθμούς Kelvin ...... ακόμη καλύτερα , πάτε αμέσως σε μανιουαλ μην το καθυστερησετε πολύ , δεν είναι πυραυλικη επιστήμη , ένα ISO στο 400 , ένα διάφραγμα στο 11 και με τον πίσω επιλογεα αλλάζετε ταχύτητα μέχρι η έκθεση ( η μπάρα με τις γραμμές μέσα στο viewfinder ) να έρθει στη μέση κάτι που πολλές φορές μπορεί να γίνει και κουνωντας τη μηχανή λίγο αριστερά δεξιά , πάνω κάτω , αλλάξτε την φωτομετρηση από matrix σε spot , δοκιμάστε ....... και οι τρεις λειτουργίες δλδ διάφραγμα , ταχύτητα και ISO κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα , ελέγχουν την ποσότητα του φωτός .......... συν ένα ακόμη διαφορετικό η καθεμία ........ μόλις το μάθετε η μηχανή θα κάνει ότι της λέτε , από κει και πέρα θα βελτιώσετε και την οπτική την δική σας , προσοχή στις ταμπέλες όπως streetphotography κλπ 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...