Προς το περιεχόμενο

Αγορα Inkjet με χαμηλο κοστος αγορας και χρησης


crapatzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η ποιοτητα, με ενδιαφερει κυριως το χαμηλο κοστος αγορας και χρησης, παρολο που η χρηση θα ειναι αραιη. WiFi ευπροσδεκτο αλλα οχι must. Ειναι πιο πολυ για τον μικρο (4η δημοτικου) για να εκτυπωνει μικρες φωτο για εργασιες (σε απλο χαρτι) κλπ. Και μελλοντικα βεβαια για να εκτυπωνει εργασιες στο γυμνασιο/λυκειο (μαλλον ειμαι πολυ αισιοδοξος για το ποσα χρονια θα κρατησει, ε;)

Ο HP DeskJet 2620 All-in-One που παιζει προσφορα σημερα/αυριο λογω BF τι λεει απο κοστος χρησης; Τα μελανια ξανα γεμιζουν; Υπαρχουν συμβατα;

Επεξ/σία από crapatzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 2620 τον παραγγειλα και εγω.

Εχει φθηνα μελανια αλλα μικρα.

Απο οτι διαβασα ξαναγεμιζουν κιολας.

Για καμια 50αρια σελιδες το μηνα,πιστευω ειναι καλα.

Παιζει και ο 2130 σε προσφορα στα 20Ε αλλα δεν εχει wifi και τα μελανια του ειναι μεν λιγακι πιο μεγαλα αλλα και πιο ακριβα οποτε ερχεται μια η αλλη...

Νομιζω πως για περιστασιακη χρηση κατι καλυτερο δε παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hp 301  για τον 2620  190 σελίδες

hp 302 για τον 2130 190 σελίδες

έχουν ακριβώς την ίδια χωρητικότητα (τώρα γιατί έχουν διαφορά τιμής ???)

ναι ξαναγεμίζουν και τα δύο

ναι υπάρχουν και συμβατά

να έχετε υπόψιν ότι τα αρχικά μελανοδοχεία είναι τα setup cartridge

και είναι πολύ μικρά  οπότε πρέπει να γίνει αγορά καινούργιων και να γεμίζεται αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Πως να ξανεγεμισεις τα δοχεια και απο που να αγορασεις μελανη

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πως να ξανεγεμισεις τα δοχεια και απο που να αγορασεις μελανη

Ακομα και στο σκρουτζ εχει κιτακι για να ξαναγεμιζεις.Δινεις κανα 20αρικο αλλα κανουν για αρκετες αλλαγες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομουν γιατι ηθελα ενα πολυμηχανημα για περιστασιακα σκαναρισματα και μερικα αντιγραφα. Ειναι φθηνος οποτε και να μου ξεραθουν οι κεφαλες τον πετας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σε όλους τους φτηνούς hp οι κεφαλές είναι στα μελάνια και από όσα γνωρίζουν όλα τα γνήσια μελάνια γεμίζουν με σύριγγα και παίζουν μια χαρά.Εγώ γεμίζω στο δικό μου και της κόρης μου.

Έχουν θέμα με τα συμβατά για να πετύχεις μελάνια να παίζουν.Εγώ δύο φορές που δοκίμασα δεν έπαιζαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

Επειδή έχω τα γνήσια αλλά ήδη 1 χρόνο άδεια και στεγνά λογικά, υπάρχει τρόπος να γεμίσω αυτά; Ή να μην το τολμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρόνο τωρα θα εχει ξεραθει οτι μελανι εχει μεσα οποτε δυσκολο...

Καλύτερα παρε αλλα. 

Απο οτι διαβασα καλυτερα κιολας να τα γεμιζουμε πριν τελειωσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα:

Επειδή έχω τα γνήσια αλλά ήδη 1 χρόνο άδεια και στεγνά λογικά, υπάρχει τρόπος να γεμίσω αυτά; Ή να μην το τολμήσω;

Σίγουρα θα έχουν στεγνώσει τελείως δεν χάνεις όμως αν δοκιμάσεις.

Λίγο χλιαρό νερό σε ένα καπάκι π.χ. από γυάλινο βάζο βάλτα μέσα και άφησέ τα κανένα μισάωρο.Ξαναβάλτα και κάνε το ίδιο.Προσοχή να μην βρέχεται το τσιπάκι. Μπορείς με τη σύριγγα αν το νερό σου είναι απεσταγμένο να τη βάλεις μέχρι τέρμα κάτω και να ρίξεις λίγο και από τη μέσα μεριά των κεφαλών να βοηθήσει.Από μισό μέχρι 1 ml σε κάθε χρώμα.Δεν παθαίνουν τίποτε 

Βγάλε το χαρτάκι από την πάνω μεριά και φύσα δυνατά εφαρμόζοντας εναλλάξ τα χείλη σου σε κάθε τρύπα.Βάλε από λίγο μελάνι σε κάθε χρώμα και κάνε το ίδιο φυσώντας  καθαρίζοντας και τρίβοντας με μωρομάντηλα τις κεφαλές.

Τέλος ταμπονάρισέ τα σε ένα χαρτί κουζίνας.Αν δεις ότι βγαίνουν οι τρεις γραμμές στο έγχρωμο στο μαύρο η μία χωρίς κάπου να είναι διακεκομμένες είσαι οκ. Βάλτο στον εκτυπωτή κάνε και εκεί ένα καθαρισμό και δοκίμασε.Το έχω κάνει σε παλιό μελάνι πάνω από 6 μήνες και δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή όταν βάζεις την βελόνα μην τρυπήσεις το φιλτράκι που έχει μέσα

γιατί θα καταστρέψεις το μελανοδοχείο αν είναι το μαύρο καθάρισμα και γέμισμα από τις κάτω τρύπες

το ίδιο και στο έγχρωμο στα δύο χρώματα δεξιά και αριστερά

ΠΡΟΣΟΧΗ στο χρώμα που είναι στην πάνω μεριά (μία τρύπα) εκεί η βελόνα θέλει να την πας λίγο

λοξά για να μην τρυπήσεις το φίλτρο

Επίσης όταν γεμίζεις θα βάζεις πάρα πολύ αργά την μελάνι για να φεύγουν οι φυσσαλιδες

του αέρα προς τα πάνω αλλιώς θα έχεις κενά στην εκτύπωση

Το τσιπάκι δεν παθαίνει απολύτως τίποτα και να το βουτήξεις ολόκληρο μέσα είναι μονωμένο

(εμείς οι επαγγελματίες φαντάσου τα βάζουμε σε ειδικό πλυντήριο και πλένονται για μία ώρα περίπου 

με αποσταγμένο νερό και διαλυτικό σε 75 βαθμούς Κελσίου )

μπορείς να το αφήσεις και όλη μέρα δεν παθαίνει τίποτα

Μία καλή λύση είναι αν έχεις ατμοκαθαριστή με αποσταγμένο νερό όμως μπορείς να το καθαρίσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...