Προς το περιεχόμενο

app icons


bep1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπερα, ηθελα λιγο την βοηθεια σας, μετα απο αναβαθμιση απο 18.4 LTS σε 18.10 καποια εικονιδια (calculator και system updater) ΄΄χαλασαν΄΄ εγιναν μοβ ρομβοι και δεν μπορω να τα αλλαξω, εκανα reinstall το calculator αλλα παλι το ιδιο ειναι. 

https://1drv.ms/u/s!ApRcm31zY7NKtGr_Oc0uNg4XEzpH

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν ξερω πως εγινε αυτο, το ειχα παθει πολυ παλια αλλα εγω ειχα σκαλισει κατι.

Σαν προχειρη λυση αν ξενερωνεις να το βλεπεις ετσι, εγκατεστησε το ''alacarte''. (στο μενου νομιζω θα εμφανιστει σαν Main Menu).

Με αυτο μπορεις να αντικαταστησεις τα app εικονιδια του Ubuntu με δικα σου που θα βρεις στο ιντερνετ (ειναι πολυ ευκολο).

Οσο για την εγκατασταση δωσε:

sudo apt-get update
sudo apt-get install alacarte

Η ψαξτο στο Synaptic σαν alacarte, η Main Menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογους που δεν ειναι του παροντος να αναλυσουμε , κανε το εξης

snap list

Αν δεις στην λιστα να αναγραφεται το calculator , δωσε ενα :
 

sudo snap remove gnome-calculator

και καπακι , ενα :
 

sudo apt install gnome-calculator

Eπισης τσεκαρε αν το adwaita-icon-theme ειναι εγκατεστημενο με :
 

apt search adwaita-icon-theme

Aν λεει [installed] , διπλα απο το πακετο , εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ αλλά δε δουλεψε τιποτα, αλλα ουτος η αλλος βαριομουν και ειπα να κανω fresh install, (σε vmware τα εχω). Ειμαι λιγο noob με τα ubuntu και γενικα με τα linux και θελω τα μαθω οσο μπορω και να πειραματιστω, αλλα δεν εχω ιδεα απο το τερματικο (terminal) αλλα που θα παει...... κατι θα κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bep1995 είπε

Ευχαριστω πολυ αλλά δε δουλεψε τιποτα, αλλα ουτος η αλλος βαριομουν και ειπα να κανω fresh install, (σε vmware τα εχω). Ειμαι λιγο noob με τα ubuntu και γενικα με τα linux και θελω τα μαθω οσο μπορω και να πειραματιστω, αλλα δεν εχω ιδεα απο το τερματικο (terminal) αλλα που θα παει...... κατι θα κανω.

Αν στην πρωτη δυσκολια , πλακωνεις τα "fresh installs" , σου εγγυωμαι οτι δεν θα μαθεις τιποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fresh install εκανα πιο πολυ λογω του upgrade και να ξεκινησω με καθαρη την 18.10, επρεπε να ειχα βαλει αυτη απο την αρχη αλλα τελος παντων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...