Προς το περιεχόμενο

Sony A6000 ή A5100 ή .........????


vasilk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Trough trial and error .......... αυτή είναι η λύση στις απορίες που θεσατε ....... και βέβαια όλοι οι παραπάνω συνομιλητές προσπάθησαν φιλοτιμα να σας δώσουν κάποιες σκέψεις , προτάσεις , λύσεις , μόνο όμως όταν εξοικειωθειτε με το σύνολο που έχετε στα χέρια σας θα μπορέσετε να κάνετε τα επόμενα βήματα , αυτό που λειτουργεί για μένα δεν είναι ούτε βέβαιο αλλά ούτε και απαραίτητο οτι μπορεί να λειτουργεί και για σας . 

Όταν αρχίσετε να συνηθιζετε τον χειρισμό της μηχανής κι' αυτό μπορεί να γίνει μόνον με έναν τρόπο δλδ βγάζοντας φωτογραφίες , αυτή η διαδικασία είναι που θα σας δημιουργήσει την ανάγκη για κάποιον άλλο / άλλους φακό διότι θα δείτε ότι σας ενδιαφέρει κάτι για πιο κοντά πιο μακριά κάτι σε ζουμ κλπ. Αν το πάμε και πιο πέρα δεν είναι βέβαιο ένας τάδε φακός θα αποδώσει τα αναμενόμενα , σε συνδυασμό με το σώμα που έχετε η τέλος πάντων μπορεί να μην σας ικανοποιήσει . Ένα από τα πρώτα μεληματα λοιπόν είναι να σκεφθείτε ποιες εστιακες αποστάσεις είναι αυτές που σας ενδιαφέρουν σύμφωνα με το δικό σας στυλ , παράδειγμα σ' εμένα λειτουργεί ένας prime φακός στα 200mm όταν βγαίνω στο δρόμο και όχι ένας 50αρης η 35αρης  για δε την εστίαση μπορώ να βολευτω και με zone focusing  , αυτό όμως καλύπτει εμένα και όχι εσας .

Όταν βρείτε αυτό , τότε θα πάτε να κάνετε την έρευνα για θέματα τιμών , μάρκας , μοντέλου κλπ οπότε σ' αυτό το σημείο θα είναι πολύ χρήσιμες οι εμπειρίες του καθενός . Έχω άριστες εντυπώσεις μέχρι στιγμής από τον 35αρη 1.7 της Fujian με μόλις 25 ευρώ μαζί με αντάπτορα και κάτι αλλά παραφερναλια παρολαυτα σαν γωνία θέασης δεν με ικανοποιεί στον βαθμό που κάνει ο 135αρης της Porst στα 200 και κάτι mm .

Από κει και πέρα η διαθέσιμη γκάμα φακών στην αγορά είναι απολύτως ικανοποιητικη και μόνον το πορτοφόλι σας μπορεί να δώσει απάντηση .

Για την συγκεκριμένη στιγμή και με βάση το είδος των αποριων που θεσατε είναι φρονιμο να εξαντλησετε τον κιτ φακό , ο οποίος παρεπιπτοντως θα σας είναι πάντα χρήσιμος ακόμη και σαν back up λύση .

Ετσι ακριβως στο συνολο αλλα και στην τελευταια υποσημειωση.

"Για την συγκεκριμένη στιγμή και με βάση το είδος των αποριων που θεσατε είναι φρονιμο να εξαντλησετε τον κιτ φακό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, MySql είπε

Έίναι ο ίδιος με αυτόν που είναι puncake; ρωτάω γιατί φαίνεται πιο ογκώδης ο δικός σου...

Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να δώσω 250-300 ευρώ για να παω από τα 3.5f του κιτ στα 2.8f ενός prime... για να δω ουσιαστική διαφορά δεν πρέπει να παω στα 1.8f; κάτι σαν αυτόν που έχει και optical stabilization;  

Ο κιτ φακος στα 35mm νομιζω δινει εκει στο F4-4.5 μεγιστο διαφραγμα οποτε ειναι μεγαλη η διαφορα με 2.8 και ειδικα 1.8

Θα συμφωνησω με τον @babisskg... Δουλεψε καμποσο καιρο τον 18-50 κιτ που εχεις και βρες ποιο ειναι το αγαπημενο σου εστιακο μηκος και υστερα θα καταληξεις πιο ευκολα σε πιο φακο να αναβαθμιστεις

..Πχ εμενα μου αρεσουν πολυ τα 35mm σε κροπ...Αλλως τα θεωρει πολυ ζουμαριστα και προτιμα να τραβαει συνεχεια με 24mm...Αλλος μπορει να τραβαει μονο με 70-200 2.8 και να εχει πουλησει ολους τους αλλους φακους του.Και ουτω καθεξης.

 

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...