Προς το περιεχόμενο

Sony A6000 ή A5100 ή .........????


vasilk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα 35mm σε full frame  ,  είναι καλύτερα για street  . Μποκέ, εννοείται ο 35άρης δεν μπορεί να πλησιασει έναν 50ρη με τίποτε.

συγνώμη αλλα δεν έχω full frame σένσορα η a6000 έχει apc-s. Οπότε για την περιπτωσή μου τι θα ήταν προτιμότερο;

Επίσης εαν μπορείς πρότεινε μου εναν συγκεκριμενο φακό value for money.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, MySql είπε

Ωραία μια τελευταία απορία! επειδή αυτή την περίοδο ψάχνομαι πολύ στο να κάνω το επόμενο βήμα σε ένα κάλο prime φακό με μέγιστο 1,8f και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ θα μπορούσες να με κατευθύνεις λίγο με την εμπειρία σου;

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το αστικο streetstyle και bokeh πορτρέτα αλλά βλέπω ότι υπάρχουν 2 στρατόπεδα το ενα είναι με τα 35mm και το αλλο με τα 50mm και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Από την μικρή μου εμπειρία με τον kit φακό τα 50mm μου φαίνονται πολύ ζουμαριστά και τα 35mm πιο all around λύση αλλα δεν ειμαι σίγουρος για την αποφασή μου...

Εσύ που θα μου πρότεινες να πάω και εαν έχεις κάποια συγκεκριμένη προταση για το σωμα της a6000 θα με βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ

Τα 35mm σε APSC ειναι σχεδον 50mm που ειναι ας πουμε all around ενω τα 50mm ειναι 75mm που ειναι ας πουμε ενα αποδεκτο στανταρ για πορτρετα.

Τα πορτρετα θελουν δεδομενα πιο zoom φακο απο 70mm και πανω. Το street style ειναι πολυ γενικός ορος. Street ειναι και γενικα μακρινα πλανα, street ειναι και πορτρετα του δρομου. Στο πρωτο θα σε βολεψουν τα 35mm ή και πιο wide ενω στο δευτερο θα σε βολεψει πολυ το zoom περισσοτερο και απο τα 50mm. Οι ανθρωποι εκτος απο το οτι δεν αντιδρουν συνηθως καλα απο κοντινες ληψεις, χανουν και την φυσικοτητα που θελεις να αποτυπωσεις συνηθως.

Προσωπικη μου αποψη (που ομως θα την βρεις και ως αποψη φτασμενων φωτογραφων) ειναι οτι ενας zoom φακος θα σου δωσει πολυ μεγαλυτερη ευελιξια και πιο ενδιαφερουσες ληψεις απο ενα σταθερο φακο κι ας σου δινει λιγοτερο ποιοτικη φωτογραφια. Και σε μια τετοια φωτογραφια η ποιοτητα ερχεται τελευταια.

Η επιλογη μου θα ηταν περισσοτερες ληψεις με τον κιτ και οικονομια χρηματων για εναν καλο zoom. 

Απο την αλλη ενας 35mm prime παντα ειναι χρησιμος σε μια τσαντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Τα 35mm σε APSC ειναι σχεδον 50mm που ειναι ας πουμε all around ενω τα 50mm ειναι 75mm που ειναι ας πουμε ενα αποδεκτο στανταρ για πορτρετα.

Τα πορτρετα θελουν δεδομενα πιο zoom φακο απο 70mm και πανω. Το street style ειναι πολυ γενικός ορος. Street ειναι και γενικα μακρινα πλανα, street ειναι και πορτρετα του δρομου. Στο πρωτο θα σε βολεψουν τα 35mm ή και πιο wide ενω στο δευτερο θα σε βολεψει πολυ το zoom περισσοτερο και απο τα 50mm. Οι ανθρωποι εκτος απο το οτι δεν αντιδρουν συνηθως καλα απο κοντινες ληψεις, χανουν και την φυσικοτητα που θελεις να αποτυπωσεις συνηθως.

Προσωπικη μου αποψη (που ομως θα την βρεις και ως αποψη φτασμενων φωτογραφων) ειναι οτι ενας zoom φακος θα σου δωσει πολυ μεγαλυτερη ευελιξια και πιο ενδιαφερουσες ληψεις απο ενα σταθερο φακο κι ας σου δινει λιγοτερο ποιοτικη φωτογραφια. Και σε μια τετοια φωτογραφια η ποιοτητα ερχεται τελευταια.

Η επιλογη μου θα ηταν περισσοτερες ληψεις με τον κιτ και οικονομια χρηματων για εναν καλο zoom. 

Απο την αλλη ενας 35mm prime παντα ειναι χρησιμος σε μια τσαντα.

Σε ευχαριστώ πολύ ήσουν αναλυτικότατος και μου έλυσες όλες τις απορίες! Θα μπορούσες να μου προτείνεις 2 value for money φακούς δλδ έναν ζουμ και έναν 35mm που να μην ξεφεύγουν πολύ όμως οικονομικά; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MySql είπε

Σε ευχαριστώ πολύ ήσουν αναλυτικότατος και μου έλυσες όλες τις απορίες! Θα μπορούσες να μου προτείνεις 2 value for money φακούς δλδ έναν ζουμ και έναν 35mm που να μην ξεφεύγουν πολύ όμως οικονομικά; Ευχαριστώ

Δεν εχω χρησιμοποιησει τους Sony. Ισως καποιος αλλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν εχω χρησιμοποιησει τους Sony. Ισως καποιος αλλος. 

οκ εαν γνωριζει καποιος άλλος ας βοηθήσει... κάτι τελευταιο για να το εχω σαν μπούσουλα με 2.8f φακό σε apc-s αισθητήρα μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές bokeh ή πρέπει να πας σε ακόμα πιο ανοιχτά διαφράγματα;

Ps. o αισθητήρας δεν επηρεάζει καθόλου την ποιότητα του bokeh; δλδ όλη την δουλεια την κάνει το διάφραγμα, η ποιότητα του φακού και η σωστή εστίαση;;; Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο budget εχεις για φακους ? O Sony SEL 35mm 1.8 τον ειδα στις αγγελιες στα 280...Eιναι η ασφαλης επιλογη για native φακο.

Και επειδη γραφεις για street ισως καλυτερα να κοιταγες σε 24αρη ή 20αρη prime. Βεβαια ο 35αρης ειναι στη δικια μου παντα κουμπωμενος (αλλα δεν τραβαω street) ειναι για γενικη all around χρηση οπως εγραψε ο @SeNNinhA

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ποσο budget εχεις για φακους ? O Sony SEL 35mm 1.8 τον ειδα στις αγγελιες στα 280...Eιναι η ασφαλης επιλογη για native φακο.

Επειδή οι τιμές στους φακους πολλές φορές δεν έχουν λογική γιαυτό δεν έβαλα συγκεκριμένο budget. θα ήθελα έναν οικονομικό vfm που να αξίζει η αγορά του να μην είναι δηλαδή της πλάκας.

Τον σημειώνω αυτον που μου είπες να το έχω υπόψη μου... κάτι σε ζουμ έχεις να προτείνεις;

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο ζουμ θες ? Λογικα θα ζητας κατι μεχρι 200mm (οχι για σαφαρι δηλαδη ) αρα θα πας αναγκαστικα στον οικονομικο  Sony SEL 55-210 F4.5-6.3 OSS...αυτον τον βλεπω στην αγορα μεταχειρισμενου εκει στα 167-170€

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ποσο ζουμ θες ? Λογικα θα ζητας κατι μεχρι 200mm (οχι για σαφαρι δηλαδη ) αρα θα πας αναγκαστικα στον οικονομικο  Sony SEL 55-210 F4.5-6.3 OSS

όχι δεν θέλω τόσο πολύ με τίποτα θελω κάποιο για να αντικαταστήσω τον κιτ 18-50 που είναι ψυλομάπα... προφανώς δεν θα τους παρω και τους δυο μαζι

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω εχω στην NEX5R τον kit 16-50 φανταζομαι ο 18-50 θα ειναι οριακα καλυτερος.... για την χωμα τιμη τους ειναι αξιοπρεπεις φακοι... τι δεν σου αρεσει και θες να τον αλλαξεις συγκεκριμενα ομως ;;;

Για χαμηλο φωτισμο θα εχεις τους prime και για καλο φως παλι prime αλλιως τον κιτ κρατησε τον προτεινω μεχρι να βγαλει η σονυ 16-50 f2.8 για apsc οποτε μαζευε λεφτα για να τον τσιμπησεις οταν αυτος βγει. Yπαρχει και ο Sony 16-70 F4 Zeiss αλλα ειναι ακριβος. Μπορεις να παρεις κατι σε στυλ 24-70 2.8 αλλα ειναι πολλα τα λεφτα αρη.... μια αλλη εναλακτικη ειναι να βρεις ¨φτηνους" canon φακους και να τους βαλεις πανω με autofocus ανταπτορα....ομως με την a6000 θα εχεις αργο autofocus λογικα. ακομα και με ακριβο ανταπτορα.Ενα αλλο combo ειναι sony ανταπτορας LAEA2+Sony SAL 16-50 2.8 αλλα θα σου βγει κανα 450αρι συνολο και θα φαινεται τεραστιος ο φακος στην α6000

Παντως αφου σου αρεσει το street ψαξου και με φτηνους manual εστιαση φακους με μεγαλο διαφραγμα..ειναι φτηνοι και θα κανεις τη δουλεια σου οταν συνηθισεις να εστιασεις χειροκινητα... εχει ενδιαφερον και ενιοτε ειναι απολαυστικο να εστιαζεις χειροκινητα (οταν δεν βιαζεσαι δηλαδη)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έναν 20ρη sony , f/2.8 , που γράφει ότι σε apsc, ισοδυναμεί με 35mm

Κάνει για τη μηχανή σου ;;; ( e mount for sony nex γράφει βλέπω).

https://www.e-infin.com/eu/item/3290/sony_20mm_f/2.8_alpha_e-mount_lens_(sel20f28)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Βλέπω έναν 20ρη sony , f/2.8 , που γράφει ότι σε apsc, ισοδυναμεί με 35mm

Κάνει για τη μηχανή σου ;;; ( e mount for sony nex γράφει βλέπω).

https://www.e-infin.com/eu/item/3290/sony_20mm_f/2.8_alpha_e-mount_lens_(sel20f28)

Τον ειχε γνωστος μου... μου ειχε πει καλα λογια αλλα δεν τον ειχα δοκιμασει. Κριτικες απο χρηστες εδω -->http://www.dyxum.com/reviews/lenses/Sony-20mm-F2.8_review712.html

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, afterhours είπε

Eγω εχω στην NEX5R τον kit 16-50 φανταζομαι ο 18-50 θα ειναι οριακα καλυτερος.... για την χωμα τιμη τους ειναι αξιοπρεπεις φακοι... τι δεν σου αρεσει και θες να τον αλλαξεις συγκεκριμενα ομως ;;;

Για χαμηλο φωτισμο θα εχεις τους prime και για καλο φως παλι prime αλλιως τον κιτ κρατησε τον προτεινω μεχρι να βγαλει η σονυ 16-50 f2.8 για apsc οποτε μαζευε λεφτα για να τον τσιμπησεις οταν αυτος βγει. Yπαρχει και ο Sony 16-70 F4 Zeiss αλλα ειναι ακριβος. Μπορεις να παρεις κατι σε στυλ 24-70 2.8 αλλα ειναι πολλα τα λεφτα αρη.... μια αλλη εναλακτικη ειναι να βρεις ¨φτηνους" canon φακους και να τους βαλεις πανω με autofocus ανταπτορα....ομως με την a6000 θα εχεις αργο autofocus λογικα. ακομα και με ακριβο ανταπτορα.Ενα αλλο combo ειναι sony ανταπτορας LAEA2+Sony SAL 16-50 2.8 αλλα θα σου βγει κανα 450αρι συνολο και θα φαινεται τεραστιος ο φακος στην α6000

Παντως αφου σου αρεσει το street ψαξου και με φτηνους manual εστιαση φακους με μεγαλο διαφραγμα..ειναι φτηνοι και θα κανεις τη δουλεια σου οταν συνηθισεις να εστιασεις χειροκινητα... εχει ενδιαφερον και ενιοτε ειναι απολαυστικο να εστιαζεις χειροκινητα (οταν δεν βιαζεσαι δηλαδη)

Θα συμφωνησω απολυτα οτι το ευρος 16-70 ειναι ιδανικο για street photo καλυπτοντας κατα το μεγαλυτερο μερος τις αναγκες σου (εκτος κι αν ειναι πολυ ειδικες). Προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι αναγκαιο το πολυ wide (αρχιζει και μεγαλωνει υπερβολικα το καδρο) ουτε και το μεγαλο zoom (εισαι πια εντελως εξω απο την σκηνη που φωτογραφιζεις). Τα 50mm (75mm) μου ειναι καποιες στιγμες καπως περιοριστικα αλλα για λογους κοστους μπορεις να τα δεχτεις. Βλεπω ομως στις δικες μου ληψεις οτι φτανω αρκετες φορες τα 100mm.

Manual focus φακους δεν εχω προβλημα να χρησιμοποιησω αλλα σε street θελεις καπως πιο αμεση αντιδραση οποτε μονο εαν μπορουσαν να δουλεψουν με την χρηση δαχτυλιδιου για το manual focus και οχι μεσα απο μενου. Το να εχεις κανει απο πριν prefocus ειναι μια τεχνικη που συνηθιζεται αλλα και παλι δυσκολευει πολυ εαν πρεπει να μπεις σε μενου για κατι τετοιο.

Μεγαλους σε ογκο φακους (ή και μηχανες) σε street καλο ειναι να αποφευγεις. Χανεις αρκετα απο πολλες πλευρες αλλα δεν ειναι ομως και απαγορευτικο εαν δεν γινεται αλλιως.

Ολα εχουν να κανουν με το τι φωτογραφιζεις. Το street ειναι ενα τεραστιο αντικειμενο. Στο street η προτεραιοτητα ειναι να πιασεις την σωστη στιγμη απο την σωστη γωνια. Η ατμοσφαιρα η φυσικοτητα και το σωστο καδραρισμα και η σωστη γωνια ειναι τα βασικα essentials της φωτο. Οπως ειπα το quality της φωτο ειναι το τελευταιο συστατικο απο θεμα σημαντικοτητας. Μπορουμε να θαυμασουμε μια εξαιρετικα αποτυπωμενη στιγμη του ζωης πεζοδρομιου κι ας εχει ατελειες η φωτο οπως sharpening ή θόρυβο, ενω θα μας αφησει εντελως αδιαφορους μια τελεια τεχνικα φωτογραφια αλλα χωρις κανενα ενδιαφερον ως στιγμη ή ως γωνια ληψης.

Οπως ειπα απλα θα βελτιωνα την τεχνικη μου και κυριως την ικανοτητα αναγνωρισης και συνθεσης του καδρου μου μεχρι να μαζεψω τα χρηματα για ενα σωστο φακο τραβωντας με τον κιτ. Αν αυτο σημαινει ακριβος, τοτε απλα θα περιμενεις περσσοτερο. Δεν χρειαζομαστε συνηθως πανω απο 1-3. Οποτε μια συλλογη πολλων μετριων δεν βλεπω να εχει νοημα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Βλέπω έναν 20ρη sony , f/2.8 , που γράφει ότι σε apsc, ισοδυναμεί με 35mm

Κάνει για τη μηχανή σου ;;; ( e mount for sony nex γράφει βλέπω).

https://www.e-infin.com/eu/item/3290/sony_20mm_f/2.8_alpha_e-mount_lens_(sel20f28)

Έίναι ο ίδιος με αυτόν που είναι puncake; ρωτάω γιατί φαίνεται πιο ογκώδης ο δικός σου...

Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει να δώσω 250-300 ευρώ για να παω από τα 3.5f του κιτ στα 2.8f ενός prime... για να δω ουσιαστική διαφορά δεν πρέπει να παω στα 1.8f; κάτι σαν αυτόν που έχει και optical stabilization;

 

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οπως ειπα το quality της φωτο ειναι το τελευταιο συστατικο απο θεμα σημαντικοτητας

Να μου επιτρέψεις να προσθέσω και τον παράγοντα lightroom... γιατί με την ποσότητα φωτογραφιών που μας κατακλύζει καθημερινά, για να ξεχωρίσει πια μια φωτογραφία στο πλήθος και να σταθεί το μάτι μας πάνω της από 3 sec πρέπει να έχει μπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ μια πινελιά/ρετούς από lightroom που θα την κάνει να ξεφύγει από το περιορισμένο (χρωματικό/τεχνικό) μοτίβο που μπορεί να σου δώσει ακόμα και η καλύτερη φωτογραφική στα καλύτερα χέρια φωτογράφου! 

Εάν μάλιστα μπει σωστά χειρουργικά (όχι χοντροκομένα) και το photoshop στο παιχνίδι τότε το πράγμα απογειώνεται 

Δεν νοείτε φωτογράφος επαγγελματίας ή μη το 2018 που να μην ξέρει να χειρίζεται αυτα τα δύο προγράμματα. IMO  

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trough trial and error .......... αυτή είναι η λύση στις απορίες που θεσατε ....... και βέβαια όλοι οι παραπάνω συνομιλητές προσπάθησαν φιλοτιμα να σας δώσουν κάποιες σκέψεις , προτάσεις , λύσεις , μόνο όμως όταν εξοικειωθειτε με το σύνολο που έχετε στα χέρια σας θα μπορέσετε να κάνετε τα επόμενα βήματα , αυτό που λειτουργεί για μένα δεν είναι ούτε βέβαιο αλλά ούτε και απαραίτητο οτι μπορεί να λειτουργεί και για σας . 

Όταν αρχίσετε να συνηθιζετε τον χειρισμό της μηχανής κι' αυτό μπορεί να γίνει μόνον με έναν τρόπο δλδ βγάζοντας φωτογραφίες , αυτή η διαδικασία είναι που θα σας δημιουργήσει την ανάγκη για κάποιον άλλο / άλλους φακό διότι θα δείτε ότι σας ενδιαφέρει κάτι για πιο κοντά πιο μακριά κάτι σε ζουμ κλπ. Αν το πάμε και πιο πέρα δεν είναι βέβαιο ένας τάδε φακός θα αποδώσει τα αναμενόμενα , σε συνδυασμό με το σώμα που έχετε η τέλος πάντων μπορεί να μην σας ικανοποιήσει . Ένα από τα πρώτα μεληματα λοιπόν είναι να σκεφθείτε ποιες εστιακες αποστάσεις είναι αυτές που σας ενδιαφέρουν σύμφωνα με το δικό σας στυλ , παράδειγμα σ' εμένα λειτουργεί ένας prime φακός στα 200mm όταν βγαίνω στο δρόμο και όχι ένας 50αρης η 35αρης  για δε την εστίαση μπορώ να βολευτω και με zone focusing  , αυτό όμως καλύπτει εμένα και όχι εσας .

Όταν βρείτε αυτό , τότε θα πάτε να κάνετε την έρευνα για θέματα τιμών , μάρκας , μοντέλου κλπ οπότε σ' αυτό το σημείο θα είναι πολύ χρήσιμες οι εμπειρίες του καθενός . Έχω άριστες εντυπώσεις μέχρι στιγμής από τον 35αρη 1.7 της Fujian με μόλις 25 ευρώ μαζί με αντάπτορα και κάτι αλλά παραφερναλια παρολαυτα σαν γωνία θέασης δεν με ικανοποιεί στον βαθμό που κάνει ο 135αρης της Porst στα 200 και κάτι mm .

Από κει και πέρα η διαθέσιμη γκάμα φακών στην αγορά είναι απολύτως ικανοποιητικη και μόνον το πορτοφόλι σας μπορεί να δώσει απάντηση .

Για την συγκεκριμένη στιγμή και με βάση το είδος των αποριων που θεσατε είναι φρονιμο να εξαντλησετε τον κιτ φακό , ο οποίος παρεπιπτοντως θα σας είναι πάντα χρήσιμος ακόμη και σαν back up λύση .

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...