Προς το περιεχόμενο

Sony A6000 ή A5100 ή .........????


vasilk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εριξα παραγγελία. 

Από την μία προτιμώ γρήγορο ιδανικά hybrid AF για τα πιτσιρίκια, selfy friendly touchscreen, φορητότητα και καλή μπαταρία για ξένοιαστες χωρις πολλα μπαγκαζια.

Από την άλλη έπρεπε με το budget ως τα 300 βαρια 350 να θυσιάσω κάτι ή να περιμένω να μαζέψω χρήματα αλλά με κίνδυνο να ξαναανέβουν ή τιμές και να μείνω στην αναμονή...

Η a5100 και η 6000 δεν πρόβλεπεται να πέσουν κάτω από 350 γιατί ακόμη μοσχοπουλάνε, οπότε... βιάστηκα.

Παρεμπιπτόντως σπάνια βρίσκει κανείς αξιοπρεπή κάμερα κατω από 300, πόσο μάλλον 250.

Οπως διάβασα και σε κάποια review, η Panasonic έχει χασει αρκετά στον hype war όπου κυριαρχεί όλων (δικαιως) η Sony.

 

Η αστεία πληροφορία της ημερας είναι ότι σε αρκετές mid range mirrorles που συνδυάζουν touchscreen με EFV (ηλεκτρονικό "ματάκι), γίνεται εκούσια ενεργοποίηση του κλείστρου όταν ο χρήστης βλέπει από το EFV κι ακουμπά η μύτη η το μάγουλο του την οθόνη, αλλάζοντας παράλληλα το φοκους στο σημείο επαφής της μύτης! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, EmpYristis είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εριξα παραγγελία. 

Από την μία προτιμώ γρήγορο ιδανικά hybrid AF για τα πιτσιρίκια, selfy friendly touchscreen, φορητότητα και καλή μπαταρία για ξένοιαστες χωρις πολλα μπαγκαζια.

Από την άλλη έπρεπε με το budget ως τα 300 βαρια 350 να θυσιάσω κάτι ή να περιμένω να μαζέψω χρήματα αλλά με κίνδυνο να ξαναανέβουν ή τιμές και να μείνω στην αναμονή...

Η a5100 και η 6000 δεν πρόβλεπεται να πέσουν κάτω από 350 γιατί ακόμη μοσχοπουλάνε, οπότε... βιάστηκα.

Παρεμπιπτόντως σπάνια βρίσκει κανείς αξιοπρεπή κάμερα κατω από 300, πόσο μάλλον 250.

Οπως διάβασα και σε κάποια review, η Panasonic έχει χασει αρκετά στον hype war όπου κυριαρχεί όλων (δικαιως) η Sony.

Η αστεία πληροφορία της ημερας είναι ότι σε αρκετές mid range mirrorles που συνδυάζουν touchscreen με EFV (ηλεκτρονικό "ματάκι), γίνεται εκούσια ενεργοποίηση του κλείστρου όταν ο χρήστης βλέπει από το EFV κι ακουμπά η μύτη η το μάγουλο του την οθόνη, αλλάζοντας παράλληλα το φοκους στο σημείο επαφής της μύτης! 😂

Δεν καταλαβα τι αγορασες τελικα.... 🤔

Το τελευταιο δεν ισχυει. Πολλες εχουν αισθητηρα εγγυτητας στο EVF (αλλες απλα κουμπι) και ενεργοποιουν το evf οταν πλησιασει το ματι σου απενεργοποιοντας την οθονη. Λογικα αναφερεσαι στην περιπτωση που εχεις ακουμπησει την touch οθονη (με ενεργοποιημενη την λειτουργεια του touch to focus και) πριν να προλαβει να απενεργοποιηθει αυτοματα. Συμβαινει αλλα υπαρχουν τροποι να το αποφυγεις. Η συνηθεια ειναι ο καλυτερος βεβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν καταλαβα τι αγορασες τελικα.... 🤔

Το τελευταιο δεν ισχυει. Πολλες εχουν αισθητηρα εγγυτητας στο EVF (αλλες απλα κουμπι) και ενεργοποιουν το evf οταν πλησιασει το ματι σου απενεργοποιοντας την οθονη. Λογικα αναφερεσαι στην περιπτωση που εχεις ακουμπησει την touch οθονη (με ενεργοποιημενη την λειτουργεια του touch to focus και) πριν να προλαβει να απενεργοποιηθει αυτοματα. Συμβαινει αλλα υπαρχουν τροποι να το αποφυγεις. Η συνηθεια ειναι ο καλυτερος βεβαια.

Στις olympus εχει επιλογη που κανει την οθονη ουσιαστικα trackpad οταν κοιτας απο το evf και σερνοντας το δαχτυλο πανω της μεταφερεις το focus point. Αυτο με την μυτη δεν το καταλαβα τουλαχιστον προσωπικα δεν ζουλαω τη μυτη μου στην οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν καταλαβα τι αγορασες τελικα.... 🤔

Το τελευταιο δεν ισχυει. Πολλες εχουν αισθητηρα εγγυτητας στο EVF (αλλες απλα κουμπι) και ενεργοποιουν το evf οταν πλησιασει το ματι σου απενεργοποιοντας την οθονη. Λογικα αναφερεσαι στην περιπτωση που εχεις ακουμπησει την touch οθονη (με ενεργοποιημενη την λειτουργεια του touch to focus και) πριν να προλαβει να απενεργοποιηθει αυτοματα. Συμβαινει αλλα υπαρχουν τροποι να το αποφυγεις. Η συνηθεια ειναι ο καλυτερος βεβαια.

Πηρα την Panasonic GF7.

 

Δυστυχώς μου την φέραν με καθυστέρηση στο ταμείο γιατί υποτίθεται άδειασε μεγάλη νταλίκα το απόγευμα στο κατάστημα και γινόταν πανικός με τις online παραγγελίες.

Εντέλει μου την έφεραν με ανοιχτό κουτί (χωρίς αυτοκόλλητα ασφαλείας και την κάμερα χωρίς τις ταινίες-ζελατινες που έχουν τα καινούρια προϊόντα, απλά κλειστό αλλά μη σφραγισμένο κουτί.

Ρώτησα αν είναι εκθεσιακή ή από επιστροφή και η κοπέλα εκανε την ανήξερη. Εκείνος που την έφερε, είπε πως την πήρε από κάτω (αποθήκη;).

Παρεπιπτόντως είχαν μία εκθεσιακή στα 350+.

 

Την τσέκαρα και δεν διαπίστωσα γρατζουνιές αλλά δεν ειχα και υπομονή/ορεξη να σεταρω μπαταρίες, τεσταρω λειτουργικότητα κλπ με ουρά πισω μου.

 

Υπάρχει τρόπος να δω πόσες ώρες λειτουργίας ή κλικ εχει κάνει;  

 

Την πηρα εντέλει παρ'ότι το αμαζον έβαλε την Fujifilm X-A3 στα 288€ λόγω κριτικών για το AF της και την απόδοση σε low light, αν και  all around και ιδιως σε μπαταρία υπερέχει (σχεδόν διπλάσια αυτονομία, στις 390-400 φωτο, κορυφαία για mirrorless).

Ας ελπίσω ότι δεν θα έχω προβλήματα.

Επεξ/σία από EmpYristis
Αυτονομία x-a3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, EmpYristis είπε

Πηρα την Panasonic GF7.

Δυστυχώς μου την φέραν με καθυστέρηση στο ταμείο γιατί υποτίθεται άδειασε μεγάλη νταλίκα το απόγευμα στο κατάστημα και γινόταν πανικός με τις online παραγγελίες.

Εντέλει μου την έφεραν με ανοιχτό κουτί (χωρίς αυτοκόλλητα ασφαλείας και την κάμερα χωρίς τις ταινίες-ζελατινες που έχουν τα καινούρια προϊόντα, απλά κλειστό αλλά μη σφραγισμένο κουτί.

Ρώτησα αν είναι εκθεσιακή ή από επιστροφή και η κοπέλα εκανε την ανήξερη. Εκείνος που την έφερε, είπε πως την πήρε από κάτω (αποθήκη;).

Παρεπιπτόντως είχαν μία εκθεσιακή στα 350+.

Την τσέκαρα και δεν διαπίστωσα γρατζουνιές αλλά δεν ειχα και υπομονή/ορεξη να σεταρω μπαταρίες, τεσταρω λειτουργικότητα κλπ με ουρά πισω μου.

Υπάρχει τρόπος να δω πόσες ώρες λειτουργίας ή κλικ εχει κάνει;  

Την πηρα εντέλει παρ'ότι το αμαζον έβαλε την Fujifilm X-A3 στα 288€ λόγω κριτικών για το AF της και την απόδοση σε low light, αν και  all around και ιδιως σε μπαταρία υπερέχει (σχεδόν διπλάσια αυτονομία, στις 390-400 φωτο, κορυφαία για mirrorless).

Ας ελπίσω ότι δεν θα έχω προβλήματα.

Ψαξε λιγο στο ιντερνετ και θα βρεις το πως γινεται να τσεκαρεις τα κλικς. Λογικα και απο την αριθμηση και μονο της πρωτης φωτο θα φανει. 

Δεν μου καθεται καλα αυτο ειπες και θα το ειχα επισημανει αμεσα στο καταστημα για καθε περιπτωση.

Η Χ-Α3 στα 288€ ειναι ευκαιρια. Εγω θα την προτιμουσα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εκανες κακη επιλογη. 

Καλοριζικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακός την πήρες ανοιχτή.

θα πήγαινα σε άλλο μαγαζί σε ίδια τιμή.

Το ότι γινόταν ο κακός χαμός δεν σε αναγκάζει να πάρεις ότι σου δώσουν.

Δε στα λέω για να στεναχωρεθείς, μεγεία και όλα καλά να πάνε και να είναι άριστη εύχομαι, απλά εγώ δε θα την έπαιρνα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αμα ειναι αψεγαδιαστη και δεν εχει κλικ ....τοτε εισαι κομπλε

Νομζω απο το εργοστασιο ερχεται με καποια λιγα κλικ (ελεγχος quality control)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2018 στις 12:53 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Η συγκεκριμενη παραμορφωση διορθωνεται αυτοματα μεσα στην μηχανη στα jpg οποτε δεν υπαρχει θεμα σε καθημερινες φωτογραφισεις.

Δεν την γνώριζα αυτή την δυνατότητα και διόρθωνα την παραμόρφωση με το Lightroom μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός για την διαδικασία σε παρακαλώ;

Τέλος η παραμόρφωση είναι ίδια σε όλο το εύρος 16-50 του φακού;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25 Νοεμβρίου 2018 στις 9:10 ΜΜ, afterhours είπε

Παιδια ας μην αρχισουμε παλι τις κοντρες...mirrorless vs dslr .Καθε συστημα εχει τα υπερ και τα κατα του.

Ο EmpYristis το εγραψε ξεκαθαρα οτι δινει βαρος στη φορητοτητα γι αυτο μας παρεθεσε συγκεκριμενα υποψηφια μοντελα...

   Πολύ σωστά , αυτό το υπερμεγενθυμενο ζήτημα με τα κλικ ........ επιτέλους ας χαλάσει και κάτι βρε αδερφέ ........ έτσι για να βρω δικαιολογία να κρατήσω το καβουκι , να του προσαρμοσω μέσα του μια compact με τις κατάλληλες εγχειρησεις ......... και να σπάω πλάκα στο δρόμο ........ έχει γίνει ήδη δλδ ........ κάποιος κοτσαρισε μια απλή ψηφιακή στο σώμα μιας Smena 8.......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MySql είπε

Δεν την γνώριζα αυτή την δυνατότητα και διόρθωνα την παραμόρφωση με το Lightroom μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός για την διαδικασία σε παρακαλώ;

Τέλος η παραμόρφωση είναι ίδια σε όλο το εύρος 16-50 του φακού;

Ευχαριστώ

Το distortion correction ειναι κανονικα ενεργοποιημενο αυτοματα στα JPGs. Εαν οχι, μπες στο μενου και βαλτο στο auto. Ο καθε φακος εχει το δικο του profil που αναφνωριζει το σωμα της μηχανης σου. Ενννοειται οτι το distortion δεν ειναι το ιδιο σε ολους τους φακους και σε ολο το ευρος τους. Γι αυτο υπαρχει διαφορετικο lens profil ωστε να γινεται η αυτοματη διορθωση σωστα σε καθε φακο και σε καθε εστιακη του αποσταση. Το κανει καλα ειναι η αληθεια στα jps. 

Τα RAW ομως δεν εχουν τετοια διορθωση. Πρεπει να την κανεις χειροκίνητα.

Εναλλακτικα:

Χρησιμοποιοντας το Edit στο Sony Imaging Edge σου διορθωνει αυτοματα το raw αλλα οχι οσο και το jpg

Εαν ανοιξεις το raw απο το Sony Play Memories εχει αυτοματη διορθωση ακομη καλυτερη, σχεδον σαν του jpg.

Δεν εχω την μηχανη αλλα εαν ψαξεις θα βρεις πολλες σχετικες πληροφοριες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το distortion correction ειναι κανονικα ενεργοποιημενο αυτοματα στα JPGs. Εαν οχι, μπες στο μενου και βαλτο στο auto. Ο καθε φακος εχει το δικο του profil που αναφνωριζει το σωμα της μηχανης σου. Ενννοειται οτι το distortion δεν ειναι το ιδιο σε ολους τους φακους και σε ολο το ευρος τους. Γι αυτο υπαρχει διαφορετικο lens profil ωστε να γινεται η αυτοματη διορθωση σωστα σε καθε φακο και σε καθε εστιακη του αποσταση. Το κανει καλα ειναι η αληθεια στα jps. 

Τα RAW ομως δεν εχουν τετοια διορθωση. Πρεπει να την κανεις χειροκίνητα.

Εναλλακτικα:

Χρησιμοποιοντας το Edit στο Sony Imaging Edge σου διορθωνει αυτοματα το raw αλλα οχι οσο και το jpg

Εαν ανοιξεις το raw απο το Sony Play Memories εχει αυτοματη διορθωση ακομη καλυτερη, σχεδον σαν του jpg.

Δεν εχω την μηχανη αλλα εαν ψαξεις θα βρεις πολλες σχετικες πληροφοριες

Ευχαριστώ πολυ αυτο που εχω καταλαβει διορθωσε με εαν κανω λάθος... ειναι ότι υπαρχει μια "χρυση τομη εστιακης αποστασης" εκει γύρω στα 35mm και οποιαδήποτε μεγαλη απόκλιση απο αυτό δημιουργεί παραμορφώσεις ακόμα και σε ακριβους φακούς,σωστα;;

Παράδειγμα φακος prime 16mm όσο ακριβως και να ειναι δεν μπορει να γλυτώσει την παραμόρφωση γιατι απο την "φυση" του σαν eye fish οπτικη θα ειναι παραμορφωμενη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, MySql είπε

Ευχαριστώ πολυ αυτο που εχω καταλαβει διορθωσε με εαν κανω λάθος... ειναι ότι υπαρχει μια "χρυση τομη εστιακης αποστασης" εκει γύρω στα 35mm και οποιαδήποτε μεγαλη απόκλιση απο αυτό δημιουργεί παραμορφώσεις ακόμα και σε ακριβους φακούς,σωστα;;

Παράδειγμα φακος prime 16mm όσο ακριβως και να ειναι δεν μπορει να γλυτώσει την παραμόρφωση γιατι απο την "φυση" του σαν eye fish οπτικη θα ειναι παραμορφωμενη;;;

Δεν εχουν ολοι οι φακοι την ιδια παραμορφωση. Εννοειται οτι τα δυο ακρα ενος zoom εχουν μεγαλυτερη αλλα και αυτο ειναι απλα σχετικο. Οποτε μην το τοποθετεις σε απολυτα νουμερα focal length. Ειδικα οι entry level φακοι της Sony ειναι κατα βαση πολυ κακοι σε αυτο. Πολυ περισσοτερο απο αλλων κατασκευαστων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν εχουν ολοι οι φακοι την ιδια παραμορφωση. Εννοειται οτι τα δυο ακρα ενος zoom εχουν μεγαλυτερη αλλα και αυτο ειναι απλα σχετικο. Οποτε μην το τοποθετεις σε απολυτα νουμερα focal length. Ειδικα οι entry level φακοι της Sony ειναι κατα βαση πολυ κακοι σε αυτο. Πολυ περισσοτερο απο αλλων κατασκευαστων. 

Ωραία μια τελευταία απορία! επειδή αυτή την περίοδο ψάχνομαι πολύ στο να κάνω το επόμενο βήμα σε ένα κάλο prime φακό με μέγιστο 1,8f και έχω μπερδευτεί πάρα πολύ θα μπορούσες να με κατευθύνεις λίγο με την εμπειρία σου;

Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει το αστικο streetstyle και bokeh πορτρέτα αλλά βλέπω ότι υπάρχουν 2 στρατόπεδα το ενα είναι με τα 35mm και το αλλο με τα 50mm και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Από την μικρή μου εμπειρία με τον kit φακό τα 50mm μου φαίνονται πολύ ζουμαριστά και τα 35mm πιο all around λύση αλλα δεν ειμαι σίγουρος για την αποφασή μου...

Εσύ που θα μου πρότεινες να πάω και εαν έχεις κάποια συγκεκριμένη προταση για το σωμα της a6000 θα με βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...