Προς το περιεχόμενο

Sony A6000 ή A5100 ή .........????


vasilk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ζητώ την βοήθεια των πιο σχετικών με το αντικείμενο για την αγορά μιας κάμερας.

Σκεφτόμουν να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή για τις "καθημερινές" οικογενειακές φωτογραφίες. Δηλαδή για να βγάζουμε τα παιδιά, καμιά γιορτή, κανένα ταξιδάκι, στις διακοπές κτλ. Μέχρι και τώρα χρησιμοποιώ μια compact Canon PowerShot A3300 IS (κάπου 5ετίας) και πριν από αυτήν επίσης μια compact Canon Ixus. Έλεγα ότι ίσως ήρθε η ώρα για μια καλύτερη μηχανή για να βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες. Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που έχουν γραφτεί στο forum και από τι έχω καταλάβει μάλλον οι πιο κατάλληλες μοιάζουν να είναι οι δύο μηχανές του τίτλου αλλά ας πει και κανένας πιο σχετικός και γνώστης καθώς εγώ δεν είμαι.

Όπως είπα, προορίζετε για "καθημερινές" φωτογραφίες και από άτομα άσχετα με το αντικείμενο (99% θα είναι στο auto). Άρα ζητούμενα είναι να βγάζει όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες (jpeg) στο auto. Το πολύ να κάτσω να μάθω 5 (απλά) πράγματα παραπάνω για την φωτογραφία. Άλλο ζητούμενο, να μην είναι μεγάλη για να μπορούμε εύκολα να την έχουμε μαζί μας.

Με αυτά τα δεδομένα υπάρχει άλλη πρόταση ή κάτι καλύτερο από τις A6000 & A5100; Ανάμεσα σε αυτές αξίζουν τα 70€ παραπάνω της A6000 σε σχέση με την A5100; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, vasilk είπε

Καλημέρα. Ζητώ την βοήθεια των πιο σχετικών με το αντικείμενο για την αγορά μιας κάμερας.

Σκεφτόμουν να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή για τις "καθημερινές" οικογενειακές φωτογραφίες. Δηλαδή για να βγάζουμε τα παιδιά, καμιά γιορτή, κανένα ταξιδάκι, στις διακοπές κτλ. Μέχρι και τώρα χρησιμοποιώ μια compact Canon PowerShot A3300 IS (κάπου 5ετίας) και πριν από αυτήν επίσης μια compact Canon Ixus. Έλεγα ότι ίσως ήρθε η ώρα για μια καλύτερη μηχανή για να βγάζει και καλύτερες φωτογραφίες. Έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που έχουν γραφτεί στο forum και από τι έχω καταλάβει μάλλον οι πιο κατάλληλες μοιάζουν να είναι οι δύο μηχανές του τίτλου αλλά ας πει και κανένας πιο σχετικός και γνώστης καθώς εγώ δεν είμαι.

Όπως είπα, προορίζετε για "καθημερινές" φωτογραφίες και από άτομα άσχετα με το αντικείμενο (99% θα είναι στο auto). Άρα ζητούμενα είναι να βγάζει όσο το δυνατόν καλύτερες φωτογραφίες (jpeg) στο auto. Το πολύ να κάτσω να μάθω 5 (απλά) πράγματα παραπάνω για την φωτογραφία. Άλλο ζητούμενο, να μην είναι μεγάλη για να μπορούμε εύκολα να την έχουμε μαζί μας.

Με αυτά τα δεδομένα υπάρχει άλλη πρόταση ή κάτι καλύτερο από τις A6000 & A5100; Ανάμεσα σε αυτές αξίζουν τα 70€ παραπάνω της A6000 σε σχέση με την A5100; 

Αναμεσα σε αυτες τις δυο ξεκαθαρα την A6000 διοτι εχει οπτικο σκοπευτρο (viewfinder) που ειναι εξαιρετικα χρησιμο σε εντονη ηλιοφανεια αλλα και σε zoom. Δυστυχως η οθονη της Α5100 (η οποια ειναι κατα τα αλλα σχεδον ιδια μηχανη με την Α6000) δεν εχει ιδιαιτερα καλή οθονη και θα σε ταλαιπωρήσει. Για εμενα αξίζει τα επιπλεον χρηματα.

Εναλλακτικες επιλογες σε ακομη πιο μαζεμενο μεγεθος ειναι οι premium compact Sony RX100, Sony RX100iii & Canon GX7ii. Σαφως πιο μικρος αισθητηρας απο την Sony αλλα για την χρήση που θα κανεις θεωρω οτι σε καλύπτουν πλήρως και μπαινουν και σε τσεπη τζιν. Εχουν δε και πολυ φωτεινο φακο ωστε να στεκονται ισαξια σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου συγκρινομενες με την A6000/Α5100 με τον κιτ φακο.

Ακομη μια καλη επιλογη εαν φωτογραφιζεις παιδια σε κινηση και οχι στατικες φωτογραφιες ειναι η Nikon J5 με μικροτερο αισθητηρα (ιδιο με τις RX100/GX7) αλλα με το πολυ μεγαλο πλεονεκτημα του εξαιρετικα γρηγορου Auto Focus της. Εχει καταργηθει πια σαν μοντελο απο την Nikon αλλα πιθανολογω οτι δεν προκειται οπως λες να ασχοληθεις με φακους κλπ περισσοτερο. Οποτε στα περιπου 300€ που την βρισκεις σημερα θεωρω οτι ειναι καλη επιλογη επισης εαν οπως ειπα σε ενδιαφερου φωτογραφιες ατομων υπο κινηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Μαζί με την καλημέρα μου , η τοποθέτηση που κάνατε είναι από τις πλέον ξεκαθαρες που έχουν τεθεί εδώ μέσα και ήδη έχετε κάνει και την σχετική έρευνα , άρα είστε σχεδόν έτοιμος .

   Σε ότι αφορά την κατηγορία μιρορλες , είστε επίσης σε καλό δρόμο , κάτι που θα φανεί μέσα στα χρόνια , αυτό που μένει να σας ρίξω στο τραπέζι είναι η μάρκα ....... ρίξτε λοιπόν μια ματιά και κατά Canon μεριά ......... Μ50 ........ 

    Καλή επιτυχία ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Μαζί με την καλημέρα μου , η τοποθέτηση που κάνατε είναι από τις πλέον ξεκαθαρες που έχουν τεθεί εδώ μέσα και ήδη έχετε κάνει και την σχετική έρευνα , άρα είστε σχεδόν έτοιμος .

   Σε ότι αφορά την κατηγορία μιρορλες , είστε επίσης σε καλό δρόμο , κάτι που θα φανεί μέσα στα χρόνια , αυτό που μένει να σας ρίξω στο τραπέζι είναι η μάρκα ....... ρίξτε λοιπόν μια ματιά και κατά Canon μεριά ......... Μ50 ........ 

    Καλή επιτυχία ..........

Η Canon M50 ειναι επισης μια καλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeNNinhA & @babisskg σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε.

Έλαβα υπόψιν τις προτάσεις σας και τις έψαξα λίγο χθες το βράδυ.

Είδα τις compact αλλά η πλάστιγγα έγειρε προς το μεγάλο αισθητήρα της Α6000 έναντι του μικρού μεγέθους των compact. Φαντάζομαι η Α6000 θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες οπότε πήγα προς τα εκεί.

Είδα και την Canon M50 αλλά δεν βρήκα κάπου κάποια αναφορά ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την Sony A6000 οπότε έμεινα ξανά στην Α6000 λόγο ότι έχει πιο μαζεμένο μέγεθος και ήταν κάπου 100€ φθηνότερη.

Δεν είχα και περισσότερο χρόνο για να αποφασίσω καθώς σήμερα έχει καλές τιμές λόγο Black Friday οπότε βασίστηκα στην προηγούμενη έρευνα μου και στα λίγα που έψαξα χθες το βράδυ. Τελικά αγόρασα την Sony A6000 σε ασημή χρώμα από Media Markt στα 449€ και με 10% επιστροφή σε κάρτα Εθνικής Τράπεζας. Έμμεση τιμή κάπου 405€. Ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο και τις προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vasilk είπε

@SeNNinhA & @babisskg σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε.

Έλαβα υπόψιν τις προτάσεις σας και τις έψαξα λίγο χθες το βράδυ.

Είδα τις compact αλλά η πλάστιγγα έγειρε προς το μεγάλο αισθητήρα της Α6000 έναντι του μικρού μεγέθους των compact. Φαντάζομαι η Α6000 θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες οπότε πήγα προς τα εκεί.

Είδα και την Canon M50 αλλά δεν βρήκα κάπου κάποια αναφορά ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την Sony A6000 οπότε έμεινα ξανά στην Α6000 λόγο ότι έχει πιο μαζεμένο μέγεθος και ήταν κάπου 100€ φθηνότερη.

Δεν είχα και περισσότερο χρόνο για να αποφασίσω καθώς σήμερα έχει καλές τιμές λόγο Black Friday οπότε βασίστηκα στην προηγούμενη έρευνα μου και στα λίγα που έψαξα χθες το βράδυ. Τελικά αγόρασα την Sony A6000 σε ασημή χρώμα από Media Markt στα 449€ και με 10% επιστροφή σε κάρτα Εθνικής Τράπεζας. Έμμεση τιμή κάπου 405€. Ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο και τις προτάσεις.

  Καλορίζικη και καλές λήψεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasilk είπε

@SeNNinhA & @babisskg σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε.

Έλαβα υπόψιν τις προτάσεις σας και τις έψαξα λίγο χθες το βράδυ.

Είδα τις compact αλλά η πλάστιγγα έγειρε προς το μεγάλο αισθητήρα της Α6000 έναντι του μικρού μεγέθους των compact. Φαντάζομαι η Α6000 θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες οπότε πήγα προς τα εκεί.

Είδα και την Canon M50 αλλά δεν βρήκα κάπου κάποια αναφορά ότι βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από την Sony A6000 οπότε έμεινα ξανά στην Α6000 λόγο ότι έχει πιο μαζεμένο μέγεθος και ήταν κάπου 100€ φθηνότερη.

Δεν είχα και περισσότερο χρόνο για να αποφασίσω καθώς σήμερα έχει καλές τιμές λόγο Black Friday οπότε βασίστηκα στην προηγούμενη έρευνα μου και στα λίγα που έψαξα χθες το βράδυ. Τελικά αγόρασα την Sony A6000 σε ασημή χρώμα από Media Markt στα 449€ και με 10% επιστροφή σε κάρτα Εθνικής Τράπεζας. Έμμεση τιμή κάπου 405€. Ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον χρόνο και τις προτάσεις.

Δεν θα υπηρχε ουτως ή αλλως κακη επιλογη. Ολες οι σημερινές φωτογραφικες ακομη και οι entry level ειναι πολυ αξιόλογες και μαλιστα ακομη εχουν δυνατοτητες πολυ μεγαλυτερες απο τον μεσο ερασιτεχνη φωτογραφο. Υπαρχει μονο πιο ταιριαστη ή λιγοτερο ταιριαστη μηχανη για τις προσωπικες αναγκες και χρηση του καθενός.

Η A6000 ειναι αρκετα μαζεμενη μηχανη με τον κιτ φακο και μπαινει ανετα σε ενα μικρο καθημερινο τσαντακι για οποιον θελει να την εχει μαζι του συχνα. Ο αισθητηρας της μεγεθους APS-C ειναι αντιστοιχος των DSLR και αναμενεις αντοιστοιχη ποιοτητα.

Μια μικρη προσοχη οταν γραφεις βιντεο μεγαλυτερης των 10-15 λεπτων διαρκειας μιας και εχει την ταση να υπερθερμαινεται και να κλεινει για λογους ασφαλειας μεχρι να κρυωσει. Ενα τρικ ειναι να απομακρυνεις την οθονη απο το σωμα για να ψυχεται αποδοτικοτερα. Εαν χρειαστεις μεγαλυτερης διαρκειας βιντεο η λυση ειναι να χρησιμοποιεις εξωτερικη τροφοδοσια μιας και το προβλημα εστιαζεται στην μπαταρια οπως φαινεται.

Ο κιτ φακος ειναι μια χαρα στην αρχη αλλα μην περιμενεις θαυματα. Σε χαμηλους φωτισμους λογω της τυπικης φωτεινοτητας του κιτ φακου ο αισθητηρας θα βοηθησει μεν αλλα ο φακος οχι. Οποτε ειτε θα χρειαστεις τριποδο για στατικες φωτογραφησεις ειτε θα χρειαστει να τραβηξεις σε RAW μορφη με μετεπειτα επεξεργασια της φωτο ωστε να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του αισθητηρα. Αλλιως θα χρειαστεις ενα επιπλεον πιο φωτεινο φακο.

Στην περιπτωση των RAW θα χρειαστει αφενως να μαθεις να τα επεξεργαζεσαι (γενικα να επεξεργαζεσαι μια φωτο) οπως επισης να διορθωνεις την παραμορφωση που ο κιτ φακος παρουσιαζει αρκετα πιο εντονα απο αλλους κιτ φακους δυστυχως. Η συγκεκριμενη παραμορφωση διορθωνεται αυτοματα μεσα στην μηχανη στα jpg οποτε δεν υπαρχει θεμα σε καθημερινες φωτογραφισεις.

Σε καθε περιπτωση οι φωτογραφιες σου θα βελτιωθουν σε εξαιρετικα μεγαλο βαθμος και μαλιστα ανεξοδα οσο βελτιωθεις εσυ σαν φωτογραφος.

Καλοριζικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίπου στα ίδια με τον νηματοθέτη. Παιδιά, οικογενειακές στιγμές, ανίψια, και σπάνια καμία εξόρμηση.

Μου χάλασε η Olympus PL5 κι έχω ξεμείνει με το κινητό.

 

Σκέφτομαι για την Panasonic GF7 που βγαίνει στα 249 σε κωτσο, φωτοδεσμο και Παπαδάκη.

Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για εικόνα, το βίντεο, το single af, τον wide και μαζεμένο σε διαστάσεις φακό και εκτιμώ την πολύ καλή της φορητότητα και την περιστρεφόμενη οθόνη.

Κουσούρι μεγάλο η μπαταρία (230 φωτογραφιες, 800mah). Το continuous af επισης είναι λιγο hit or miss και στα reviews του 2015 είδα οτι το αντιμετώπιζαν με prefocus.

Εναλλακτικές η κλασσική RX100 (στα 259) και μετά η Sony Α5100 η οποία όμως ανεβαίνει αρκετά στα 379+ (η τιμή της δύσκολα πέφτει), δηλαδή 50% πάνω!

Οπως κι ο νηματοθέτης δύσκολα θα ασχοληθώ σοβαρά με επεξεργασία εικόνας (πέρα από red eyes, lense distortions, contrast) κι εναλλαγή φακών (λόγω χρόνου και budget).

Να βιαστώ μην ξαναανέβουν οι τιμές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EmpYristis είπε

Είμαι περίπου στα ίδια με τον νηματοθέτη. Παιδιά, οικογενειακές στιγμές, ανίψια, και σπάνια καμία εξόρμηση.

Μου χάλασε η Olympus PL5 κι έχω ξεμείνει με το κινητό.

Σκέφτομαι για την Panasonic GF7 που βγαίνει στα 249 σε κωτσο, φωτοδεσμο και Παπαδάκη.

Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για εικόνα, το βίντεο, το single af, τον wide και μαζεμένο σε διαστάσεις φακό και εκτιμώ την πολύ καλή της φορητότητα και την περιστρεφόμενη οθόνη.

Κουσούρι μεγάλο η μπαταρία (230 φωτογραφιες, 800mah). Το continuous af επισης είναι λιγο hit or miss και στα reviews του 2015 είδα οτι το αντιμετώπιζαν με prefocus.

Εναλλακτικές η κλασσική RX100 (στα 259) και μετά η Sony Α5100 η οποία όμως ανεβαίνει αρκετά στα 379+ (η τιμή της δύσκολα πέφτει), δηλαδή 50% πάνω!

Οπως κι ο νηματοθέτης δύσκολα θα ασχοληθώ σοβαρά με επεξεργασία εικόνας (πέρα από red eyes, lense distortions, contrast) κι εναλλαγή φακών (λόγω χρόνου και budget).

Να βιαστώ μην ξαναανέβουν οι τιμές;

Ναι, βιάσου. Είναι μακράν η χαμηλότερη τιμή, πάντα είχε τουλάχιστον 349. Έχω την Panasonic GM1 και είναι εξαιρετική μηχανή. Καλύτερη από μια Sony a5000 που επίσης χρησιμοποιώ. Η ποιότητα οθόνης εξαιρετική και οι λειτουργίες αφής που έχει είναι τέτοιες που κάνουν το χειρισμό παιχνιδάκι. Το Continuous AF αξιοπρεπές. Η διάρκεια της μπαταρίας συγκρίσιμη με τη διάρκεια της Sony a5000 παρόλο που η τελευταία έχει CIPA rating πάνω από 400 και σίγουρα ικανοποιητική για μηχανή τόσο μικρών διαστάσεων. Στο ebay άλλωστε βρίσκεις άλλωστε σχεδόν τσάμπα ένα ακόμα ζευγάρι μπαταρίες. Ο κιτ φακός έχει barrel distorion στο ευρυγώνιο άκρο του, όπως οι περισσότεροι κιτ φακοί αλλά είναι οξύς. Τα χρώματα JPEG και το microcontrast είναι πολύ ιδιαίτερα, δύσκολα θα τα πετύχεις με επεξεργασία RAW.

Επειδή είχες την Olympus λογικά θα έχεις φακό 14-42, οπότε να προτιμήσεις την εκδοχή της Panasonic με τον 12-32mm. Είναι οτι πιο pancake υπάρχει, μικρότερος και από τον 14-42 ΕΖ της Olympus.

test.jpeg

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η GF7 καλη περιπτωση φαινεται και η τιμη ειναι καλη στα 249 και εχει μεγαλυτερο αισθητηρα απο την rx100...δεν εχει ομως εικονοσκοπιο αν σε ενοχλει...μπορει να βαλεις και μελλοντικα φωτεινους prime φακους επανω για σκοτεινες ληψεις για εσωτερικους χωρους κλπ

Αν σκοπευεις να παρεις στο μελλον φακους λεω να την τιμησεις... αν δεν θες να ασχοληθεις με φακους παρε την rx100 III (φωτεινο διαφραγμα σε ολο το εστιακο ευρος) κατα την ταπεινη μου γνωμη..εχει ομως 450 ευρω και στα λεφτα αυτα παιρνεις dslr ή mirrorless με μεγαλο αισθητηρα τυπου apsc

Αν δεν θες mirrorless και θες κατι σε dslr τυπου πρεπει να μας το διευκρινισεις.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα ένα δείγμα από Panasonic GM1 καθώς και, παρακάτω, η ίδια εικόνα σε crop.

PanasonicGM1.jpg

Panasonic GM1 crop.jpg

Αν και στο insomnia χάνουν οι εικόνες σε ποιότητα, ελπίζω πως είναι ενδεικτικές.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συμπλήρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρεις οτι το AF της GF7 δεν σε καλυπτει τοτε το AF της RX100 ειναι ακομη χειροτερο.

Η ιδανικη για εσενα θα ηταν μια Nikon 1 J5 με το εξαιρετικα γρηγορο AF αλλα δυστυχως μια τελευταια νομιζω οτι υπαρχει στο Public Αλεξανδρουπολης εκθεσιακη στα 299€. 

Απο εκει και μετα εαν το AF ειναι σημαντικο τοτε πας σε κοστος ~450€ (Sony A6000, Olympus OMD-EM10ii, Lumix GX800).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EmpYristis είπε

Μου χάλασε η Olympus PL5 κι έχω ξεμείνει με το κινητό.

Ο καθένας φιλτράρει όσα γράφονται με το δικό του τρόπο και βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα. Χάλασε η pl5, mirrorless 5ετίας. Ενώ τόσες d70 , 14 ετών , δουλεύουν μια χαρά (με 100Κ+ κλικ).

Αυτό για μένα λέει πολλά. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να λέει και στους υποψήφιους αγοραστές mirrorless (σχετικά με το πόσο να περιμένουν ότι θα ζήσει η κάμερα που θα πάρουν ή πόσες φωτογραφίες θα βγάλει) .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ο καθένας φιλτράρει όσα γράφονται με το δικό του τρόπο και βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα. Χάλασε η pl5, mirrorless 5ετίας. Ενώ τόσες d70 , 14 ετών , δουλεύουν μια χαρά (με 100Κ+ κλικ).

Αυτό για μένα λέει πολλά. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να λέει και στους υποψήφιους αγοραστές mirrorless (σχετικά με το πόσο να περιμένουν ότι θα ζήσει η κάμερα που θα πάρουν ή πόσες φωτογραφίες θα βγάλει) .

Επισης ξερω εξαιρετικα πολλες DSLR που εχουν χαλασει και σχεδον μηδενικες SLR 50+ ετων που ακομη δουλευουν αψογα!! Το ιδιο και περισσοτερο για AF φακους που χαλανε οι μηχανισμοί τους. Ενω οι φακοι manual ειναι σχεδον αθανατοι!

Με την ιδια λοιπον λογικη το πρεπον ειναι να γυρισουμε στις φιλμάτες μηχανες, με τους manual φακους. 

Εχεις ομως κολλησει με την D70 αλλα και τις DSLR....!!!! Δεν μπορει να προτεινεις τα ιδια σε ολους! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ας μην αρχισουμε παλι τις κοντρες...mirrorless vs dslr .Καθε συστημα εχει τα υπερ και τα κατα του.

Ο EmpYristis το εγραψε ξεκαθαρα οτι δινει βαρος στη φορητοτητα γι αυτο μας παρεθεσε συγκεκριμενα υποψηφια μοντελα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...