Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή από crop σε full frame - αξίζει;


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μπορεί ο τίτλος να είναι λίγο "κοινός", αλλά θέλω τη γνώμη σας στο παρακάτω...

Ο εξοπλισμός μου τώρα είναι:

Σώμα: Canon 750D με φακούς Tokina 11-16 , Sigma 17-50 , Tamron 18-200 , 50mm + μπαταρίες, grip, remote controller, time lapse controller

Σώμα: Olympus E-m10 ii με φακούς Leica 15mm f1.7 , Panasonic 25mm , Olympus 40-150 , 7artisans 7,5mm

Σκέφτομαι να δώσω την Canon 750D (πολύ λίγα κλικ, ούτε 1 χρόνου) και όλους τους φακούς για μια Sony A7 II + 50mm φακό + κιτ φακό 28-70.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Αξίζει για αρχή;

2) Για αρκετό διάστημα οι φακοί μου στην Sony θα είναι ο κιτ και ο 50μμ (λόγω κόστους) 

Στην Canon έχω ένα καλό σύστημα (ειδικά με τους Tokina + Sigma) με οξύς φακούς - αξίζει να δοθεί;

Την Olympus την αγαπάω και προς το παρών δεν σκέφτομαι να δοθεί (ώστε να επενδυθούν τα χρήματα σε κάποιον καλό φακό Sony και να μείνω με 1 σώμα)

Γιατί θέλω να πάω σε Full frame; Πρώτον γιατί το..ζητάει το μέσα μου! Δεύτερον για το "γλυκό" bokeh. Τρίτον για τις βραδυνές φωτογραφίες.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

Επεξ/σία από al3xis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου γνώμη καθαρά. Αφού έχεις crop canon , πούλα την olympus και πάρε full frame canon. Στο e-infin θα βρεις την 6D 750 ευρώ και την 6D MK2 , 1050 ευρώ. 

Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη γκάμα φακών , πιο προσιτή και με διπλή χρήση , αφού κάθε νέο φακό full frame canon , θα τον βάζεις και στην crop και θα γίνεται Χ1,6 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, al3xis είπε

Καλησπέρα,

Μπορεί ο τίτλος να είναι λίγο "κοινός", αλλά θέλω τη γνώμη σας στο παρακάτω...

Ο εξοπλισμός μου τώρα είναι:

Σώμα: Canon 750D με φακούς Tokina 11-16 , Sigma 17-50 , Tamron 18-200 , 50mm + μπαταρίες, grip, remote controller, time lapse controller

Σώμα: Olympus E-m10 ii με φακούς Leica 15mm f1.7 , Panasonic 25mm , Olympus 40-150 , 7artisans 7,5mm

Σκέφτομαι να δώσω την Canon 750D (πολύ λίγα κλικ, ούτε 1 χρόνου) και όλους τους φακούς για μια Sony A7 II + 50mm φακό + κιτ φακό 28-70.

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1) Αξίζει για αρχή;

2) Για αρκετό διάστημα οι φακοί μου στην Sony θα είναι ο κιτ και ο 50μμ (λόγω κόστους) 

Στην Canon έχω ένα καλό σύστημα (ειδικά με τους Tokina + Sigma) με οξύς φακούς - αξίζει να δοθεί;

Την Olympus την αγαπάω και προς το παρών δεν σκέφτομαι να δοθεί (ώστε να επενδυθούν τα χρήματα σε κάποιον καλό φακό Sony και να μείνω με 1 σώμα)

Γιατί θέλω να πάω σε Full frame; Πρώτον γιατί το..ζητάει το μέσα μου! Δεύτερον για το "γλυκό" bokeh. Τρίτον για τις βραδυνές φωτογραφίες.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

     Ελεγξατε το θέμα του κόστους των φακών ........... που θα χρειαστείτε ? 

     Καλή επιτυχία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δική μου γνώμη καθαρά. Αφού έχεις crop canon , πούλα την olympus και πάρε full frame canon. Στο e-infin θα βρεις την 6D 750 ευρώ και την 6D MK2 , 1050 ευρώ. 

Θα έχεις πολύ μεγαλύτερη γκάμα φακών , πιο προσιτή και με διπλή χρήση , αφού κάθε νέο φακό full frame canon , θα τον βάζεις και στην crop και θα γίνεται Χ1,6 . 

Θέλω σίγουρα mirrorless, καθώς σε βουνά, εκδρομές,κτλ με κουράζει η dsrl + backpack με 2-3 βαρύ φακούς..

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Ελεγξατε το θέμα του κόστους των φακών ........... που θα χρειαστείτε ? 

     Καλή επιτυχία !

Ναι..Γι'αυτό είπα ότι στην αρχή θα είναι με τον κιτ + έναν 50mm..Αν το κόστος των φακών δεν ήταν τόσο υψηλό, δε θα το σκεφτόμουν καν πιστεύω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, al3xis είπε

Θέλω σίγουρα mirrorless, καθώς σε βουνά, εκδρομές,κτλ με κουράζει η dsrl + backpack με 2-3 βαρύ φακούς..

Ναι..Γι'αυτό είπα ότι στην αρχή θα είναι με τον κιτ + έναν 50mm..Αν το κόστος των φακών δεν ήταν τόσο υψηλό, δε θα το σκεφτόμουν καν πιστεύω..

    Δικαιολογω απόλυτα την τάση για αλλαγή σε κάτι διαφορετικό , όμως συντηρειτε ήδη δύο διαφορετικά συστήματα και πάτε να αλλάξετε σε ένα τρίτο ....... δεν δικαιολογω τα περί βραδινων κλπ και φυσικά τα λέω με φιλική διάθεση , όχι γιατί σας μαλωνω ας πούμε .

   Βλέπω πως θέλετε ένα πιο κόμπακτ σύστημα και όχι ας πούμε μια 5D mark κάτι , που θα ήταν πιο ορθολογικο . 

   Είδατε καθόλου την EOS R σαν επιλογή ........... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον 50άρη δε θα έχεις το γλυκό bokeh που φαντάζεσαι. Διότι το βάθος πεδίου θα αυξηθεί σε σχέση με το συνδυασμό 750 D + 50mm δεδομένου ότι δε μεταβάλεται μόνο το μέγεθοςτου αισθητήρα αλλά και το κάδρο (πιο ευρυγώνιο σε σχέση με τον ίδιο φακό σε APS-C).  Για παράδειγμα σε φωτό πορτραίτου από 1,5 μέτρο απόσταση και f4 θα έχεις 201mm βάθος πεδίου με τη SONY και 126mm με την Canon.

Δεύτερον, το πορτραίτο πολύ συχνά θέλει flash. Δεδομένου ότι η SONY a7 mark2 δεν έχει build-in flash, είσαι έτοιμος να προσθέσεις το αντίστοιχο έξοδο και βάρος;

Τέλος, η σκέψη σου δεν αφορά απλώς μετάβαση από APS-C σε FF αλλά και από το φτηνό και εξαιρετικό οικοσύστημα φακών της Canon στη SONY με ότι αυτό συνεπάγεται σε build quality κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάς σε FF μόνο και μόνο για το bokeh δεν έχει λογική, ανάλογα αποτελέσματα θα πετύχεις με τους κατάλληλους φακούς και σε crop. 

Το να θές να πάς σε mirrorless λόγω όγκου το καταλαβαίνω , αλλά εφόσον πάς σε FF mirrorless δεν θα κερδίσεις πολλά σε αυτον τον τομέα γιατι όλοι οι FF αξιόλογοι και φωτεινοί φακοί ειναι ογκώδης. 

Επίσης άν πάς σε Sony FF και θές τοπ φακούς ετοιμάσου να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη γιατί είναι πιο ακριβοί απο τους αντίστουχους Canon- Nikon

Η λογική λέει για αυτο που θές πουλάς τα πάντα απο canon και επενδύεις σε καλύτερους φακούς σε olympus εφόσον οπως λές την αγαπάς και σου αρέσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Olympus έχω έναν Leica 15mm που "ξυρίζει" έναν Lumix 25mm αρκετά καλό και έναν φθηνό Zoom της Olympus 40-150 (όχι pro).

Η επόμενη κίνηση είναι ο 12-40 μμ f2.8..

Το γνωρίζω για τις τιμές των φακών σε sony ff, κι αυτός είναι ο -ίσως- μόνος αποτρεπτικός λόγος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειραζει να βαλεις το χερι στη τσεπη συνεχεια για ξυραφια φακους δεν βλεπω το λογω να μην πας σε full frame.Ειναι κριμα να αγορασεις ενα ωραιο στιβαρο full frame σωμα και να βλεπεις θολουρα απο φακους.

Αναλογα με το βαλαντιο σου και την αρρωστια σου/κολλημα με το χομπυ αυτο κινησου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρακτικα μας ζητας απλα να δικαιολογησουμε την αγορα σου γιατι μεσα σου ξερεις την σωστη απαντηση αλλα δεν ειναι αυτη που θελεις.

Δεν βλεπω συμφωνα με αυτα που μας λες να χρειαζεσαι πραγματικα μια Full Frame. Δεν ξερω αληθεια και ποσοι πραγματικα χρειαζονται μια FF. Ουτε και μια Full Frame απο μονη της θα σου βγαλει καλυτερες φωτο. Στην πραξη και λογω κοστους θα σε παει πισω αντι μπροστα για αρχη τουλαχιστον. 

Αν αποφασισες να ξηλωθεις μελλοντικα χοντρα για τους φακους σου τοτε ΟΚ. Αλλα εχει πραγματικο νοημα κατι τετοιο; Ειδικα απο την στιγμη που η FF θα χρησιμοποιειται περιορισμενα λογω και της υπαρξης και δευτερης μηχανης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αφού έχεις ήδη ένα οικοσύστημα mirrorless φορητό (την ίδια κάμερα έχω και γω) γιατί να δώσεις το βαρύ πυροβολικό για να έχεις... δύο συστήματα mirrorless?

Να δώσεις και τα δύο συστήματα που έχεις τώρα και να πάρεις με τα λεφτά αυτά την σονι + φακούς και να έχεις ως δύο setup 1)sony+portable φακούς για εκδρομές 2)sony+top φακούς ογκώδεις για μέσα στην πόλη? 

Δεν έχει λογική αυτό? Και γω την αγαπάω την em10 αλλα δεν πιστεύω να συγκρίνεται με ff αν θέλεις έστω τις φώτο να τις τυπώνεις-καδράρεις

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...