Προς το περιεχόμενο

TAMRON 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Nikon D3200 με τον AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G  
Δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ πολύ με τη μηχανή γενικότερα αλλά από τις λίγες φωτογραφίες που τράβηξα, όλα καλά!
Συνειδητά πήρα ξεχωριστά σώμα και φακό γιατί έψαχνα για οξύτητα στο αποτέλεσμα.
Γιορτές πλησιάζουν όμως και το πνεύμα των Χριστουγέννων τσιγκλάει το δικό μου καταναλωτικό πνεύμα και ψήνομαι για τον φακό του τίτλου.  
Επειδή όμως οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες χρειάζομαι τα φώτα σας. Πέρα από το προφανές (το ζουμ), τι άλλο έχει να μου δώσει αυτός ο φακός;
Επειδή με ενδιαφέρουν τα πορτρέτα θα ήταν χρήσιμος προς αυτή την κατεύθυνση και ποιο θα ήταν το ιδανικό εστιακό μήκος στον συγκεκριμένο;
Μήπως τελικά το ίδιο ή περίπου καλά κάνει τη δουλειά αυτή (πορτρέτα) και ο 35άρης και τσάμπα με τρώει η τσέπη μου;  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω σε canon!

Γενικά είναι ένας μέτριος-καλός φθηνός zoom! Με μέτρια οξύτητα και λεπτομέρεια αλλά τίμιος για την τιμή του.

Δεν είναι ο κατάλληλος για πορτραίτα.. Καλύτερα ένας 50mm f1.8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Έχω την Nikon D3200 με τον AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G  
Δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ πολύ με τη μηχανή γενικότερα αλλά από τις λίγες φωτογραφίες που τράβηξα, όλα καλά!
Συνειδητά πήρα ξεχωριστά σώμα και φακό γιατί έψαχνα για οξύτητα στο αποτέλεσμα.
Γιορτές πλησιάζουν όμως και το πνεύμα των Χριστουγέννων τσιγκλάει το δικό μου καταναλωτικό πνεύμα και ψήνομαι για τον φακό του τίτλου.  
Επειδή όμως οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες χρειάζομαι τα φώτα σας. Πέρα από το προφανές (το ζουμ), τι άλλο έχει να μου δώσει αυτός ο φακός;
Επειδή με ενδιαφέρουν τα πορτρέτα θα ήταν χρήσιμος προς αυτή την κατεύθυνση και ποιο θα ήταν το ιδανικό εστιακό μήκος στον συγκεκριμένο;
Μήπως τελικά το ίδιο ή περίπου καλά κάνει τη δουλειά αυτή (πορτρέτα) και ο 35άρης και τσάμπα με τρώει η τσέπη μου;  :mad:

    Καλησπέρα σας , αν ξεκινήσουμε από την φαγούρα θα πούμε ότι είναι κοινό σύμπτωμα , λίγο πολύ όλοι όσοι ασχολούνται έστω και ερασιτεχνικά κάποια στιγμή θα κολλήσουν , άλλος σε ελαφρύτερη μορφή , άλλος χειρότερα κλπ και πάντα αναλόγως οικονομικών δυνατοτήτων , διότι υπάρχουν κι' άλλες ανάγκες .

    Ένας ζουμ φακός είναι πάντα χρήσιμος , διότι καλύπτει ένα αρκετά μεγάλο εύρος εστιακων αποστάσεων χωρίς το συνεχές βάλε βγάλε με αντίστοιχους πολλούς prime  , αν και αυτό έρχεται σε αντίθεση με την λογική μιας DSLR , ενός συστήματος δλδ που είναι φτιαγμένο γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά . Τώρα το ποιος ακριβώς ζουμ ........ εμφανίστηκαν οι ελκυστικές λύσεις των 18 - 200 και βάλε , όπου πρακτικά κι' αυτοί με την σειρά τους προσπαθούν να υποκαταστησουν δύο τρεις διαφορετικούς ζουμ , φυσικά με παραχωρησεις κυρίως στην φωτεινότητα , βλέπετε ήδη ότι ο φακός που είδατε το διάφραγμα φτάνει αισίως στο 6.3 πράγμα που σημαίνει ότι σε κάποια περιοχή δεν μπορεί παρά να δουλεύει μόνον μ' αυτό . Οι άλλες λύσεις σε παραπλησιες εστιακες αποστάσεις βρίσκονται σε πολύ ακριβότερες τιμές έως και απλησιαστες ....... είναι πολύ ακριβότερες κατασκευές , αδιαβροχες κλπ. 

    Στην κατηγορία που ψάχνετε θα χρειαστεί αρκετή έρευνα , μην απορριψετε τους αντίστοιχους εργοστασιακους φακούς , ο 35αρης που έχετε είναι εξαιρετική προσθήκη στην τσάντα σας , για το πορτραίτο θα πρότεινα και έναν prime 50αρη της Nikon , οπότε σύμφωνα με το ψαλιδισμα του αισθητήρα ο 35αρης που έχετε ήδη είναι ένας απολύτως απαραίτητος 50αρης , ο 50αρης που ίσως αγοράσετε αργότερα είναι ένας πολύ χρήσιμος 85αρης περίπου . 

    Στους ζουμ ......... ότι καλύτερο αντέχει η τσέπη σας σε διαφραγματα ανάμεσα F 3.5 - 4.5 αντε μέχρι 5.6 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς επειδή υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, δεν μπορώ να κοιτάξω για κάτι ακριβότερο πέραν του συγκεκριμένου tamron.

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν θα μου πρόσφερε κάτι σε πορτρέτο (*) παρά μόνο σε ζουμ που όμως δεν το χρειάζομαι πραγματικά.

Από την άλλη η ύπαρξη prime φακών (35 και 50) τόσο κοντινών σε mm πιστεύω ότι αναπόφευκτα θα οδηγούσε στον παραγκωνισμό ενός εκ των δυο.

Στερητικό σύνδρομο (μαύρη Παρασκευή) είναι... θα περάσει! Εκτός κι αν μαυρίσουν όλες οι μέρες! Χαθήκαμε...! :devil:

 

(*) ο αστερίσκος δεν είναι εξυπνάδα αλλά αγάπη για τη γλώσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν χρειάζεσαι το all around zoom, ναι, να τον πάρεις. Θα κάνεις τη δουλειά σου με υποχωρήσεις στην ποιότητα εικόνας σε σχέση με τον 35αρη που αποδίδει καλύτερα, αλλά θα κερδίσεις λήψεις που αλλιώς δεν θα μπορούσες να κάνεις.

Τώρα για το αν κάνει για πορτραίτα...  φυσικά και κάνει και έχεις την ευκολία να μην πηγαίνεις μπρος πίσω για να πάρεις το κάδρο που θες αλλά να κάνεις zoom in/out ανάλογα τι θες εκείνη τη στιγμή και να είσαι και μακριά από το μοντέλο που τραβάς, ώστε αν αυτό δεν είναι επαγγελματίας, να είναι πιο άνετο και να συμπεριφέρεται πιο φυσικά και με λιγότερη αμηχανία.

Εγώ μερικά από τα καλύτερα πορτραίτα που  έχω βγάλει ειναι με τον 55-200 vr2 στα 80mm +. 

Ναι, ο 35αρης επίσης φυσικά και κάνει για πορτραίτα, συνήθως χρησιμοποιείται για πιο ''ολόσωμα'' πορτραίτα και όχι τόσο πολύ σε κοντινά στο πρόσωπο λόγω περίεργης παραμόρφωσης, αλλά πάντα είναι και το τί θες να βγάλεις. Άλλοι βγάζουν πορτραίτα με 20/30/35mm σε full frame κιόλας επειδή θέλουν αυτή την παραμόρφωση και θέλουν να επιτύχουν κάτι διαφορετικό.

Όλα έχουν να κάνουν με το τί θες. Με τον 35αρη θα κεδίσεις σε ποιότητα εικόνας και θα χρειάζεσαι χαμηλότερο iso γιατί είναι φωτεινός, με τον άλλον θα κερδίσεις την ευκολία του να μην είσαι όλη την ώρα στο μπρος πίσω να καδράρεις συν ότι θα κερδίσεις πιο μακρινές λήψεις που τώρα δε μπορείς να έχεις.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, udroxoos είπε

Δυστυχώς επειδή υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, δεν μπορώ να κοιτάξω για κάτι ακριβότερο πέραν του συγκεκριμένου tamron.

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν θα μου πρόσφερε κάτι σε πορτρέτο (*) παρά μόνο σε ζουμ που όμως δεν το χρειάζομαι πραγματικά.

Από την άλλη η ύπαρξη prime φακών (35 και 50) τόσο κοντινών σε mm πιστεύω ότι αναπόφευκτα θα οδηγούσε στον παραγκωνισμό ενός εκ των δυο.

Στερητικό σύνδρομο (μαύρη Παρασκευή) είναι... θα περάσει! Εκτός κι αν μαυρίσουν όλες οι μέρες! Χαθήκαμε...! :devil:

(*) ο αστερίσκος δεν είναι εξυπνάδα αλλά αγάπη για τη γλώσσα

     Ουσιαστικά για πορτραίτο χρειάζεστε έναν 135 χιλ και όχι έναν 85αρη , κάπου εδώ μέσα πήρε το μάτι μου έναν παλαιάς κοπής Nikkor , στα 40 ευρώ , έναν 35 135 η κάπως έτσι περίπου , για λίγο που το έψαξα κυρίως στο Mir.com αλλά και στο Pentaxforums είδα πως τα χαρακτηριστικά του ήταν αρκετά καλά . Φυσικά μιλάμε πάντα για έναν χειροκίνητο φακό οπότε αν κάτι τέτοιο δεν σας εμποδίζει θα έχετε μια ικανοποιητικη λύση . Δεν το προχώρησα περισσότερο αφού δεν με ενδιέφερε σαν εστιακό εύρος , όπως επίσης αξιόλογη λύση γύρω στα 100 ευρώ είναι και ο 70 - 210 σειράς D κάτι που αξίζει να ερευνησετε . Με λίγη προσπάθεια θα βρείτε αξιόλογες και πολύ οικονομικές λύσεις με την προϋπόθεση ότι μπορείτε να ζήσετε χωρίς την ύπαρξη ηλεκτρονικών σταθεροποιητων , οτοφοκους και άλλων ηλεκτρονικών βοηθημάτων . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...