Προς το περιεχόμενο

Aγορα πρωτης φωτογραφικης μηχανης


alextsao13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα θα παρω το θαρος μιας και ο φιλος μας σκεφτεται για μεταχειρισμενα να δει αυτη εδω:

Pentax K5

Εξαιρετική μηχανή!!! Καμια σχεση με τις D3xxx, D5xxx. Μηχανη επιπεδου αναμεσα σε Nikon D7000-D7100 και σε πολλα σημεια καλυτερη και απο τις δυο τους! Πληρως παραμετροποιησιμη. Εξαιρετικη κατασκευη. Ρυθμισεις semi-pro μοντελων. Στα 350€ θα την προτιμουσα με κλειστα τα ματια απο την αγορα καινουργιας απο αυτες που αναφερθηκαν ή μπορει να αγοραστουν στο διαθεσιμο budhet.

*** Σημειωση: ΔΕΝ εχω σχεση με την αγγελια. Απλα με ετρωγε το χερι να την αγορασω εγω αλλα εχω ηδη μια D7000 (θα την εδινα στον πατερα μου). Σκεφτομαι για D7200 αντ αυτου βεβαια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Καλος φακος που ειναι πιο ευκολο να βρεις σε m4/3” συστημα που οι περισσοτεροι το σνομπαρουν ενω εμενα μου αρεσει πολυ. Λογω βεβαια και του crop factor X2 εμενα με βολευει πολυ και στο επιπλεον zoom που μου δινει και προσωπικα χρειαζομαι (να τα λεμε ολα)!

Άσε τους να το σνομπάρουν! ☺️ Επειδή είμαι κάτοχος και m4/3, το θεωρώ εξαιρετικό συστηματάκι για κάποιον που ξέρει τι θέλει. Επίσης χαίρομαι που υπάρχει η SONY και ερεθίζει με τα ωραία και ανταγωνιστικά specs της την αγορά και τη βιομηχανία προς το καλύτερο. Να φτιάχνει αυτή ωραίους αισθητήρες με ωραία specs, ώστε να φτιάχνουν οι άλλοι φωτογραφικές μηχανές να ψωνίζουμε!

30 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Προσωπικα θα παρω το θαρος μιας και ο φιλος μας σκεφτεται για μεταχειρισμενα να δει αυτη εδω:

Pentax K5

Εξαιρετική μηχανή!!! Καμια σχεση με τις D3xxx, D5xxx. Μηχανη επιπεδου αναμεσα σε Nikon D7000-D7100 και σε πολλα σημεια καλυτερη και απο τις δυο τους! Πληρως παραμετροποιησιμη. Εξαιρετικη κατασκευη. Ρυθμισεις semi-pro μοντελων. Στα 350€ θα την προτιμουσα με κλειστα τα ματια απο την αγορα καινουργιας απο αυτες που αναφερθηκαν ή μπορει να αγοραστουν στο διαθεσιμο budhet.

Αυτές τις μέρες έχουν πέσει σημαντικά οι τιμές όλων σχεδόν των μοντέλων APS-C της Pentax: K-50 399 ευρώ,  Κ-S2 549 ευρώ (αυτή ήταν σε αυτή την τιμή κανένα μήνα τώρα νομίζω), Κ-70 599 ευρώ με φακό 18-50 WR, και 899 ευρώ με τον "πολύ" 18-135 WR. Ακόμα και η τιμή της Pentax KP είναι τώρα (1099 ευρώ) πολύ πιο κάτω από τις έως τώρα συνήθεις τιμές με τον 18-135 WR. Μιλάμε πάντα για φακούς Weather Resistant. Τα μοντέλα της σειράς Κ-3 έχουν επίσης semi-pro χαρακτηριστικά αλλά για ποιο λόγο αφαιρέθηκε σε αυτά το build-in flash σε σχέση με την K-5 τρέχα γύρευε...

Δεν αποκλείω τον φίλο που έβαλε την αγγελία να τον δελέασαν οι τιμές αυτές και να σκέφτεται την αναβάθμιση.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου οτι απο τις K50, KS2, K70, μονο η K70 μπορει να θεωρηθει πραγματικα καλυτερη και μαλιστα κυριως χαρη στο σαφως καλυτερο noise reduction των JPGs της σε high ISO. Η Κ5 στεκεται ακομη επαξια με πλεονεκτημα τις απολυτα πληρεις ρυθμισεις της (δεν τις εχουν ολες οι αντιστοιχες Nikon). 

Εγω οπως ειπα σε αυτο το budget θα την επελεγα χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Φαντασου οτι απο τις K50, KS2, K70, μονο η K70 μπορει να θεωρηθει πραγματικα καλυτερη και μαλιστα κυριως χαρη στο σαφως καλυτερο noise reduction των JPGs της σε high ISO. Η Κ5 στεκεται ακομη επαξια με πλεονεκτημα τις απολυτα πληρεις ρυθμισεις της (δεν τις εχουν ολες οι αντιστοιχες Nikon). 

Εγω οπως ειπα σε αυτο το budget θα την επελεγα χαλαρα.

Το θέμα του noise reduction φαίνεται πως στις Pentax είναι κάπως περίπλοκο. Προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά τίμια την K-50 στο θέμα αυτό. Αν και στα review που έχω διαβάσει το θέμα ανακινήθηκε με την K1 mark2, φαίνεται πως η Pentax επιλέγει τη στρατηγική μείωσης θορύβου σε επίπεδο RAW και σε άλλα μοντέλα (K-70, KP). Αυτό από κάποιες απόψεις μπορεί να θεωρηθεί και cheat, γιατί αν και το τελικό αποτέλεσμα στο JPEG δε διαφέρει σημαντικά, εγώ θέλω να έχω την επιλογή μιας άλλης ισορροπίας μεταξύ οξύτητας και θορύβου ISO. Γι' αυτό προτιμώ υψηλό θόρυβο + υψηλό sharpening στα RAW και να αποφασίσω μετά τι θέλω να κάνω. Επίσης, με εξαίρεση την K-50, φαίνεται πως το προεπιλεγμένο sharpening της JPEG engine δεν είναι ικανοποιητικό και αυτός που θα αγοράσει Pentax θα πρέπει, το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να το αλλάξει σε Fine. To τελικό αποτέλεσμα, είναι νομίζω καλύτερο από Canon / Nikon σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού αλλά όχι τόσο όσο υπαινίσσεται το πολύ υψηλό ISO στα specs της Pentax. Ταπεινή μου γνώμη, μη λάβει κανείς σοβαρά υπόψη το πολύ υψηλό ISO των Pentax. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού πιο πολλά ίσως έχει να κερδίσει κανείς από το sensor shift που έχουν παρά από το υψηλό ISO.

Μετά, με την εξαίρεση της KP, όποιος έχει δει αρκετές εικόνες από Pentax (προσωπικά έχω δει εκατοντάδες από Κ1 mark1 και πλέον αρκετές και από Ricoh GR mark2, Pentax K3 mark2 και Pentax KP) χάρη στον καλό μου φίλο και pentax ambassador στην Ελλάδα, διαπιστώνει ότι τα jpeg της έχουν ένα magenta tint ειδικά σε φωτό πορτραίτου (προσωπική εντύπωση για την οποία δεν έχει τύχει πουθενά να διαβάσω κάτι σχετικό) το οποίο είναι και θέμα γούστου σε τελική ανάλυση. Αλλά το χρώμα γενικά είναι πολύ παραμετροποιήσιμο. Γενικά, αυτές οι μηχανές δεν είναι για αρχάριο (αν και ο αρχάριος θα τις εκτιμήσει επίσης) και όποιος τις πάρει καλό θα είναι να ξέρει πως να ρυθμίσει κάτι για να το βελτιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Το θέμα του noise reduction φαίνεται πως στις Pentax είναι κάπως περίπλοκο. Προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά τίμια την K-50 στο θέμα αυτό. Αν και στα review που έχω διαβάσει το θέμα ανακινήθηκε με την K1 mark2, φαίνεται πως η Pentax επιλέγει τη στρατηγική μείωσης θορύβου σε επίπεδο RAW και σε άλλα μοντέλα (K-70, KP). Αυτό από κάποιες απόψεις μπορεί να θεωρηθεί και cheat, γιατί αν και το τελικό αποτέλεσμα στο JPEG δε διαφέρει σημαντικά, εγώ θέλω να έχω την επιλογή μιας άλλης ισορροπίας μεταξύ οξύτητας και θορύβου ISO. Γι' αυτό προτιμώ υψηλό θόρυβο + υψηλό sharpening στα RAW και να αποφασίσω μετά τι θέλω να κάνω. Επίσης, με εξαίρεση την K-50, φαίνεται πως το προεπιλεγμένο sharpening της JPEG engine δεν είναι ικανοποιητικό και αυτός που θα αγοράσει Pentax θα πρέπει, το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να το αλλάξει σε Fine. To τελικό αποτέλεσμα, είναι νομίζω καλύτερο από Canon / Nikon σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού αλλά όχι τόσο όσο υπαινίσσεται το πολύ υψηλό ISO στα specs της Pentax. Ταπεινή μου γνώμη, μη λάβει κανείς σοβαρά υπόψη το πολύ υψηλό ISO των Pentax. Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού πιο πολλά ίσως έχει να κερδίσει κανείς από το sensor shift που έχουν παρά από το υψηλό ISO.

Μετά, με την εξαίρεση της KP, όποιος έχει δει αρκετές εικόνες από Pentax (προσωπικά έχω δει εκατοντάδες από Κ1 mark1 και πλέον αρκετές και από Ricoh GR mark2, Pentax K3 mark2 και Pentax KP) χάρη στον καλό μου φίλο και pentax ambassador στην Ελλάδα, διαπιστώνει ότι τα jpeg της έχουν ένα magenta tint ειδικά σε φωτό πορτραίτου (προσωπική εντύπωση για την οποία δεν έχει τύχει πουθενά να διαβάσω κάτι σχετικό) το οποίο είναι και θέμα γούστου σε τελική ανάλυση. Αλλά το χρώμα γενικά είναι πολύ παραμετροποιήσιμο. Γενικά, αυτές οι μηχανές δεν είναι για αρχάριο (αν και ο αρχάριος θα τις εκτιμήσει επίσης) και όποιος τις πάρει καλό θα είναι να ξέρει πως να ρυθμίσει κάτι για να το βελτιώσει.

Δεν θα διαφωνησω. Για αυτο ανεφερα οτι μονο η Κ70 φαινεται να ειναι στα σημεια καλυτερη απο την παλια Κ5 και κυριως στα JPG. Ενω η Κ5 παραμενει αρκετα καλη ακομη και σε low light με μεγαλυτερο pixel size λογω της μικροτερης αναλυσης του αισθητηρα εκμεταλευομενη και το sensir shift αλλα και πληρως παραμετροποιησιμη σχεδον στα παντα (ολη η σειρα φυσικα) κατι που ιδιαιτερα χρησιμο οσο εξελισεσαι ως φωτογραφος και καταλαβαινεις τις αναγκες σου.

Γενικα εχω μια αγαπη στις Pentax και γι αυτο με τρωει το χερι μου να δοκιμασω μια.

Μιας και ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα. Τι τελικα προτεινεις; Καινουργια D3400/D3500, μεταχειρισμενη D3300/D5300, μεταχειρισμενη K5, DSLR, Mirrorless, κατι αλλο;

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις pentax , το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ είναι ο σταθεροποιητής στο σώμα. Αλλά η μικρή γκάμα φακων με χαλάει . Γι'αυτό είμαι φανατικός της nikon πλέον . Λόγω πρόσβασης σε ολο το μουσείο της εταιρείας.

(Από αύριο ή όταν λιγοστέψουν οι βροχές, αρχίζω δοκιμές με ένα ατσάλινο γαϊδούρι της nikon , κατασκευασμένο πριν γεννηθούν πολλοί φανατικοί των mirroless ) .

 

Για το θέμα , εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με την επιλογή dslr , προτείνω d3400/d3500 .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Γενικα εχω μια αγαπη στις Pentax και γι αυτο με τρωει το χερι μου να δοκιμασω μια.

Μιας και ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα. Τι τελικα προτεινεις; Καινουργια D3400/D3500, μεταχειρισμενη D3300/D5300, μεταχειρισμενη K5, κατι αλλο;

H διαφορά μεταξύ καινούργιας και μεταχειρισμένης έχει την παράμετρο του αγνώστου, και γι' αυτό δυσκολεύομαι λιγάκι στο να βάλω στη ζυγαριά τον παράγοντα μεταχειρισμένο. Θα το επέλεγα ίσως αν είχα τη δυνατότητα δοκιμής, αν η αγορά ήταν από γνωστό πρόσωπο ή αν η τιμή είναι χώμα.

Οι καινούργιες D3400/D3500 τώρα έχουν εξαιρετική τιμή και τις θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Οι Canon επίσης είναι πολύ καλές. Είχα ακούσει για τους πολύ καλούς φακούς, αλλά έπρεπε να δω για να πιστέψω. Ο αδερφός μου έχει κάνει σχεδόν στην άκρη την NIkon D7500 με τους πολλούς φακούς που έχει για χάρη του συνδυασμού Canon 750D + 50mm f1.8. Μου είχε κολλήσει κάπως κι εμένα η ιδέα ότι το max ISO στις Canon δεν είναι ίσως τόσο ψηλό, ότι οι νεότερες σειρές (π.χ. 800D / 200D) λόγω νεότερου αισθητήρα θα άξιζαν να παραβλέψει κανείς το υποδεέστερο σύστημα εστίασης π.χ. της 200D σε σχέση με 750D για χάρη της οξύτητας, αλλά τελικά καταλήγω ότι πρόκειται για πολύ καλή επιλογή. Όχι όμως όλες οι Canon. Για παράδειγμα μια 700D που πήρε ένας φίλος ήταν σαφώς κατώτερη των προσδοκιών. Αναπάντεχο ή όχι (για μένα αναπάντεχο), η κάμερα αυτή ήταν σαφώς κατώτερη της 750D. Νομίζω για παράδειγμα ότι ο συνδυασμός 750D + 50mm f1.8 είναι καλύτερος όσον αφορά την οξύτητα από D3300 + 50 f1.8G.

Αν τώρα θέλει κανείς το κάτι επιπλέον και έχει διάθεση να πειραματιστεί, καλό είναι να ξέρει ότι με τις Pentax μπορεί να το πετύχει με πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Βεβαίως δε θα τις πρότεινα σε κάποιον που όπως εσύ, ενδιαφέρεται για το πολύ προηγμένο σύστημα εστίασης ή για κάποιον που παίρνει το βίντεο πολύ σοβαρά. Το σύστημα εστίασης θέλει συνήθεια αν έχεις μάθει στις Nikon γιατί έχουν ένα πλήκτρο που εναλλάσσει τη λειτουργία του πολυεπιλογέα στα δεξιά της οθόνης μεταξύ joystick mode και άλλων λειτουργιών. Αλλά μήπως θα πρότεινα D3400/D3500 τότε; Επειδή οι primes στο σύστημα F-mount με έχουν ταλαιπωρήσει, με έχουν κάνει να εκτιμήσω πολύ την ανάγκη καλής σταθεροποίησης. Και από αυτή την άποψη θεωρώ το σύστημα K-mount / Pentax μια πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη.

Από σύστημα εστίασης έχω μια εμπειρία από D7500 και μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση. Αλλά πάλι, δεν έχω καμιά εμπειρία από τα προηγούμενα μοντέλα της σειράς D7xxx οπότε δε μπορώ να σου πω πρακτικά τι θα κέρδιζες σε σχέση π.χ. με μια D7200.

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Στις pentax , το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ είναι ο σταθεροποιητής στο σώμα. Αλλά η μικρή γκάμα φακων με χαλάει . Γι'αυτό είμαι φανατικός της nikon πλέον . Λόγω πρόσβασης σε ολο το μουσείο της εταιρείας.

(Από αύριο ή όταν λιγοστέψουν οι βροχές, αρχίζω δοκιμές με ένα ατσάλινο γαϊδούρι της nikon , κατασκευασμένο πριν γεννηθούν πολλοί φανατικοί των mirroless ) .

Για το θέμα , εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με την επιλογή dslr , προτείνω d3400/d3500 .

Δε θα έλεγα ότι είναι τόσο μικρή η γκάμα των φακών. Καταρχήν οι φωτεινοί primes, μερικοί από τους οποίους είναι πραγματικά φτηνοί (35mm f2.4, 50mm f1.8) αποκτούν προστιθέμενη αξία λόγω του in-body-stabilization. Φτηνότεροι και οι primes με πολύ γυαλί, όπως ο 50mm f1.4.

Επίσης το σύστημα αυτό υποστηρίζεται ιστορικά καλά από 3rd party κατασκευαστές. Οι φακοί των οποίων επίσης αποκτούν προστιθέμενη αξία λόγω ibis.

Και βεβαίως, στη Nikon ακόμα ψάχνουμε να βρούμε ποιός φακός είναι πραγματικά weather sealing ενώ στην Pentax το πράγμα δηλώνεται ξεκάθαρα. Π.χ. ένας 55-200 μπορεί να είναι κάπως ακριβότερος από τον αντίστοιχο Nikon αλλά είναι WR.

Για Nikon, για να πάρω macro 105mm ξεπαραδιάστηκα και το VR είναι ψιλο-για-τα-μπάζα ενώ για Pentax είναι η μισή τιμή.

Αν τώρα θέλετε γρήγορους τηλεφακούς, νομίζω ότι η Pentax έτσι κι αλλοιώς δεν είναι αυτό που ψάχνετε για το είδος αυτό της φωτογραφίας.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

H διαφορά μεταξύ καινούργιας και μεταχειρισμένης έχει την παράμετρο του αγνώστου, και γι' αυτό δυσκολεύομαι λιγάκι στο να βάλω στη ζυγαριά τον παράγοντα μεταχειρισμένο. Θα το επέλεγα ίσως αν είχα τη δυνατότητα δοκιμής, αν η αγορά ήταν από γνωστό πρόσωπο ή αν η τιμή είναι χώμα.

Οι καινούργιες D3400/D3500 τώρα έχουν εξαιρετική τιμή και τις θεωρώ πολύ καλή επιλογή. Οι Canon επίσης είναι πολύ καλές. Είχα ακούσει για τους πολύ καλούς φακούς, αλλά έπρεπε να δω για να πιστέψω. Ο αδερφός μου έχει κάνει σχεδόν στην άκρη την NIkon D7500 με τους πολλούς φακούς που έχει για χάρη του συνδυασμού Canon 750D + 50mm f1.8. Μου είχε κολλήσει κάπως κι εμένα η ιδέα ότι το max ISO στις Canon δεν είναι ίσως τόσο ψηλό, ότι οι νεότερες σειρές (π.χ. 800D / 200D) λόγω νεότερου αισθητήρα θα άξιζαν να παραβλέψει κανείς το υποδεέστερο σύστημα εστίασης π.χ. της 200D σε σχέση με 750D για χάρη της οξύτητας, αλλά τελικά καταλήγω ότι πρόκειται για πολύ καλή επιλογή. Όχι όμως όλες οι Canon. Για παράδειγμα μια 700D που πήρε ένας φίλος ήταν σαφώς κατώτερη των προσδοκιών. Αναπάντεχο ή όχι (για μένα αναπάντεχο), η κάμερα αυτή ήταν σαφώς κατώτερη της 750D. Νομίζω για παράδειγμα ότι ο συνδυασμός 750D + 50mm f1.8 είναι καλύτερος όσον αφορά την οξύτητα από D3300 + 50 f1.8G.

Αν τώρα θέλει κανείς το κάτι επιπλέον και έχει διάθεση να πειραματιστεί, καλό είναι να ξέρει ότι με τις Pentax μπορεί να το πετύχει με πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Βεβαίως δε θα τις πρότεινα σε κάποιον που όπως εσύ, ενδιαφέρεται για το πολύ προηγμένο σύστημα εστίασης ή για κάποιον που παίρνει το βίντεο πολύ σοβαρά. Το σύστημα εστίασης θέλει συνήθεια αν έχεις μάθει στις Nikon γιατί έχουν ένα πλήκτρο που εναλλάσσει τη λειτουργία του πολυεπιλογέα στα δεξιά της οθόνης μεταξύ joystick mode και άλλων λειτουργιών. Αλλά μήπως θα πρότεινα D3400/D3500 τότε; Επειδή οι primes στο σύστημα F-mount με έχουν ταλαιπωρήσει, με έχουν κάνει να εκτιμήσω πολύ την ανάγκη καλής σταθεροποίησης. Και από αυτή την άποψη θεωρώ το σύστημα K-mount / Pentax μια πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη.

Από σύστημα εστίασης έχω μια εμπειρία από D7500 και μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση. Αλλά πάλι, δεν έχω καμιά εμπειρία από τα προηγούμενα μοντέλα της σειράς D7xxx οπότε δε μπορώ να σου πω πρακτικά τι θα κέρδιζες σε σχέση π.χ. με μια D7200.

Η D750 εχει μεγαλη διαφορα απο την D700. Γι αυτο και οντως την παρατηρεις. Ηταν ενα πραγματικο βημα μπροστα σε σχεση με την τα πασαλειματα που εκανε η Nikon μετα τις D3300/D5300 απο μοντελο σε μοντελο. Η D750 ηταν και παραμενει ενα αξιολογο μοντελο για την Canon.

Βεβαιως ευχαριστως θα αλλαζα τις Nikon με μια Canon D70 markii και εναν απλο αλλα εξαιρετικο 70-200mm f/2.8L (non IS). Σαν συνδιασμός ειναι φοβερος. Το AF στις Pentax δεν ειναι κορυφαιο αλλα εχει ανεβει σε καλα επιπεδα. Αλλωστε σε action shooting απλα πρεπει να περιμενεις την φαση. Δεν την ακολουθεις. Δεν θελεις 150 AF points με αυτοματη επιλογη αλλα 1 αντε 5-6 το πολυ (σε flying birds αλλαζει το πραγμα). Φαντασου οτι καποτε το καναμε με manual φακους και φιλμ αλλα και με μια απλη FZ200 εχω πολυ μεγαλο ποσοστο σε infocus frames (αν και ειναι πιο ευκολο) !!! Παρολα αυτα η Nikon ειναι κορυφαια σε αυτο και δεν θα ελεγα οχι σε μια D500...

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

....DSLR, Mirrorless, κατι αλλο;

Οι mirrorless μου αρέσουν περισσότερο. Τώρα πως γίνεται όταν θέλω το κατιτίς παραπάνω να καταλήγω να φωτογραφίζω όλο με τη DSLR κι εγώ δεν ξέρω ☺️. Πλάκα πλάκα οι δεινόσαυροι αυτοί ακόμα είναι αναντικατάστατοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Οι mirrorless μου αρέσουν περισσότερο. Τώρα πως γίνεται όταν θέλω το κατιτίς παραπάνω να καταλήγω να φωτογραφίζω όλο με τη DSLR κι εγώ δεν ξέρω ☺️. Πλάκα πλάκα οι δεινόσαυροι αυτοί ακόμα είναι αναντικατάστατοι.

Λοιπον. Εγω θα επιμεινω. Μια Lumix GX80/85 στα 490€ ειναι νομιζω ιδανικη επιλογη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alextsao13 είπε

Οι φωτογραφικες που κατεληξα ειναι: 

  1.  Canon Eos 1300D (canon 18-55mm + Yongnuo 50mm F1.8)

Ανεξάρτητα από το αν η Canon 1300D είναι καλή, μη θεωρήσεις ότι η προσθήκη του Yongnuo στο πακέτο συνιστά κάποια προσφορά. Ο φακός αυτός είναι για πέταμα. Η καλύτερη στιγμή μας με αυτόν ήταν όταν μας τον έκλεψαν και ησυχάσαμε... Προβληματικός στο κούμπωμα, δε λειτουργούσε πάντα η μηχανή, κακή ποιότητα εικόνας κλπ δεν άξιζαν ούτε να μας τον χάριζαν.

30 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Λοιπον. Εγω θα επιμεινω. Μια Lumix GX80/85 στα 490€ ειναι νομιζω ιδανικη επιλογη.

Σε αυτή την τιμή είναι super, αν είναι αληθινή. Αλλά δυστυχώς είναι κοινή πρακτική πλέον στο skroutz άμα βλέπεις "κατόπιν παραγγελίας" ή "παράδοση σε 4-10 ημέρες" να προσπαθούν να λειτουργήσουν ως κράχτες ξέροντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να φέρουν το αντικείμενο σε αυτή την τιμή. Και όταν τους πάρεις τηλέφωνο και πεις πως θέλω να το παραγγείλω και ας περιμένω 10 μέρες, σου λένε πως έχει εξαντληθεί και δεν πρόκειται να το φέρουν πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Σε αυτή την τιμή είναι super, αν είναι αληθινή. Αλλά δυστυχώς είναι κοινή πρακτική πλέον στο skroutz άμα βλέπεις "κατόπιν παραγγελίας" ή "παράδοση σε 4-10 ημέρες" να προσπαθούν να λειτουργήσουν ως κράχτες ξέροντας πως δεν υπάρχει περίπτωση να φέρουν το αντικείμενο σε αυτή την τιμή. Και όταν τους πάρεις τηλέφωνο και πεις πως θέλω να το παραγγείλω και ας περιμένω 10 μέρες, σου λένε πως έχει εξαντληθεί και δεν πρόκειται να το φέρουν πια.

Γυρω στα 450€ (+μεταφορικα) την βρισκεις σε ολα τα Ευρωπαικα Amazon και με επιλογη επιπλεον εγγυησης. Νομιζω μαλιστα οτι το Amazon ειναι ισως και η καλυτερη επιλογη για την αγορα της.

https://www.amazon.co.uk/Panasonic-DMC-GX80KEBK-Digital-Single-Mirrorless/dp/B01E4ZRX7O/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1542566556&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=lumix+gx80&dpPl=1&dpID=41b6E7C-yuL&ref=plSrch

https://www.amazon.de/Panasonic-3448pixeles-Digitalkamera-Tageslicht-Einzelbild-Silber/dp/B01E5Y597K/ref=mp_s_a_1_6?ie=UTF8&qid=1542566280&sr=8-6&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=lumix+gx80&dpPl=1&dpID=51-0eLSAh3L&ref=plSrch

https://www.amazon.es/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Digital-Importado/dp/B01E5Y43C2/ref=mp_s_a_1_2?__mk_es_ES=ÅMÅZÕÑ&qid=1542566486&sr=8-2&pi=AC_SX236_SY340_QL65&keywords=lumix+gx80&dpPl=1&dpID=31HoJSHD1hL&ref=plSrch

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

 Είχα ακούσει για τους πολύ καλούς φακούς, αλλά έπρεπε

Για Nikon, για να πάρω macro 105mm ξεπαραδιάστηκα και το VR είναι ψιλο-για-τα-μπάζα ενώ για Pentax είναι η μισή τιμή.

Όταν λες πολλούς φακούς η canon , δεν εννοείς σε σχέση με nikon , αλλά με τους υπόλοιπους. Η Nikon έχει περισσότερους από όλους.

Για τον 105 ήθελες να τα σκάσεις. Με 300-  ευρώ από e-infin μπορούσες να πάρεις το σκυλί τον tokina 100mm .

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Οι mirrorless μου αρέσουν περισσότερο. Τώρα πως γίνεται όταν θέλω το κατιτίς παραπάνω να καταλήγω να φωτογραφίζω όλο με τη DSLR κι εγώ δεν ξέρω ☺️. Πλάκα πλάκα οι δεινόσαυροι αυτοί ακόμα είναι αναντικατάστατοι.

Και αθανατοι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας δεν χρειαζεται πολλους φακους! Με 2-3 συνηθως οι περισσοτεροι ειναι καλυμενοι. Το θεμα ειναι να υπαρχει ο φακος που χρειαζεσαι. Οταν ψαχνεις κατι πολυ ειδικο αναγκαστικα πας στο συστημα που τον διαθετει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όταν λες πολλούς φακούς η canon , δεν εννοείς σε σχέση με nikon , αλλά με τους υπόλοιπους. Η Nikon έχει περισσότερους από όλους.

Για τον 105 ήθελες να τα σκάσεις. Με 300-  ευρώ από e-infin μπορούσες να πάρεις το σκυλί τον tokina 100mm .

Τους ίδιους περίπου έχουν. Κάπου είναι πιο φτηνή η μια, κάπου η άλλη.

Με τον Nikkor 105mm f2.8 δεν είχα σκοπό να τα σκάσω αλλά τα έσκασα αφού πρώτα κάηκε η γούνα μου με άλλους macro (Ίσως έτυχα σε ελαττωματικά κομμάτια). Τώρα, αν είχα καταλάβει πόσο άχρηστο είναι το AF και το VR στο macro, ίσως να έπαιρνα τον Tokina. Ο Nikkor 105mm δεν αξίζει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...