Προς το περιεχόμενο

Aγορα πρωτης φωτογραφικης μηχανης


alextsao13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, θελω την γνωμη σας και την αποψη σας για κατι.

Θελω να κανω την πρωτη μου αγορα φωτογραφικης μηχανης και απο οτι εκατσα και το εψαξα το θεμα κατεληξα σε 3, ελπιζοντας οτι ειναι οι καλυτερες 3 επιλογες για καποιον καινουργιο στον χωρο της φωτογραφιας.

Να σας δωσω να καταλαβετε λιγο καλυτερα, θα ηθελα μια καμερα για φωτογραφιες σε ταξιδια και γενικα καθημερινης χρησης αν θελετε, ισως και λιγο για βιντεο. Το budget μου ειναι δυστυχως ως τα 450 ευρω max, γι αυτο και κοιταξα και για καινουργιες φωτοφραφικες αλλα και ελαφρως μεταχειρισμενες σε πολυ κατασταση.

Οι φωτογραφικες που κατεληξα ειναι: 

  1.  Canon Eos 1300D (canon 18-55mm + Yongnuo 50mm F1.8)

  2.  Nikon D3500 Kit (AF-P 18-55mm F3.5 - 3.6 VR)

  3.  Sony α6000 kit (sony 16 - 50mm F3.5 - 3.6)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάρε την D 3500, είναι πολύ καλή και έχουν βάλει το σώμα προσφορά από 265-299 και μετά πάρε ένα φακό 18-105, θα σε καλύψει στο 90% αυτών που θέλεις να κάνεις.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθημερινη μηχανη και για ταξιδια δεν θα σου προτεινα DSLR. Θα σε δυσκολεψει ο ογκος και το βαρος της. Καποτε ηταν η μονο επιλογη. Τωρα πια μενουν για πιο πορωμενους φωτογραφους οι οποιοι και αυτοι προτιμουν σιγα σιγα τις μικροτερες και ελαφρυτερες dslr.

Πηγαινε στην Sony A6000. Μειονεκτημα οι σαφως πιο ακριβοι φακοι της (εαν και εφοσον θελησεις να την εξελιξεις).

Απο τις DSLR η Nikon ειναι μακραν καλυτερη απο την Canon. Στην Canon μπορεις να δεις και την 200D.

Σε mirrorless μπορεις να δεις και σε Panasonic Lumix οπως η OMD-EM10ii και σε Canon την M50 θα προτεινα.

Δες και στο e-infin.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hunter2000 είπε

Πάρε την D 3500, είναι πολύ καλή και έχουν βάλει το σώμα προσφορά από 265-299 και μετά πάρε ένα φακό 18-105, θα σε καλύψει στο 90% αυτών που θέλεις να κάνεις.  

Πού έχει τέτοια τιμή??

Νέο σώμα και να έχει τέτοια τιμή χώμα? Πώς αλλάζουν οι καιροί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Πού έχει τέτοια τιμή??

Νέο σώμα και να έχει τέτοια τιμή χώμα? Πώς αλλάζουν οι καιροί!

Σε όλα τα καταστήματα 299 και σε ένα με φωτογραφικά 265 αλλά δεν την έχει ετοιμοπαράδωτη, μπορείς να ρωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D3500 ειναι ιδια με την D3400 οποτε μην δωσετε παραπανω χρηματα για αυτη.

Επισης η αγορα κιτ με φακο ειναι σαφεστατα συμφερουσα μιας και σου δινουν τον φακο στην πραξη με 50€ (τον 18-55) ο οποιος ειναι και μια χαρα φακός. Για οσους λενε το αντιθετο θα ηθελα να δω πρωτα το επιπεδο των φωτογραφιων τους. Για να ξεπερασεις το επιπεδο του εξοπλισμου σου (ακομη και entry level) θελει πρωτα να ξεπερασεις το επιπεδο σου ως φωτογραφος. Οποτε δεν θα αγοραζα σκετο σωμα εκτος κι αν για καποιο λογο ειχα ηδη τον φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Η D3500 ειναι ιδια με την D3400 οποτε μην δωσετε παραπανω χρηματα για αυτη.

Αν όμως την πουλήσει κάποιος σε 6-12-24-36 μήνες, θα πάρει πολύ καλύτερα χρήματα και θα την πουλήσει και πολυ πιο εύκολα από τη d3400.

Υπάρχει και καλή προσφορά μάλιστα σε d3500 .

https://www.giannatosfoto.gr/?product=nikon-d3500-kit-af-p-dx-18-55-vr

Στα ίδια σχεδόν λεφτά ή με διαφορά λιγότερη από 15 ευρώ , σαφώς παίρνει d3500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν όμως την πουλήσει κάποιος σε 6-12-24-36 μήνες, θα πάρει πολύ καλύτερα χρήματα και θα την πουλήσει και πολυ πιο εύκολα από τη d3400.

Υπάρχει και καλή προσφορά μάλιστα σε d3500 .

https://www.giannatosfoto.gr/?product=nikon-d3500-kit-af-p-dx-18-55-vr

Στα ίδια σχεδόν λεφτά ή με διαφορά λιγότερη από 15 ευρώ , σαφώς παίρνει d3500.

Εαν ειναι να αγοραζεις φωτογραφικη για να την πουλησεις οπως αλλαζεις τα κινητα τοτε δεν εχει νοημα να μιλαμε για φωτογραφια.

Εαν οντως εχεις ανεβει τοσο επιπεδο και εχεις αγορασει και τους σωστους φακούς που το σωμα της D3400 καταληγει να ειναι το τελευταιο σου προβλημα μεσα σε 6-12-24-36 μηνες τοτε πραγματικα θα σου δωσω εγω προσωπικα την διαφορα που θα χασεις στην μεταπωληση της D3400 σε σχεση με την D3500. Στο λεω και στο υπογραφω εδω μπροστα σε ολους. 

Εαν η τιμη ειναι ιδια παρε οτι θελεις. Εαν εχει διαφορα τιμης τοτε δεν εχει κανενα νοημα η D3500 η οποια μαλιστα εχει και μικροτερης ισχυος φλας ενω δεν εχει τιποτε καινουργιο.

Προσωπικα αρνουμαι να δινω συμβουλες γι αγορα ειδικα φωτογραφικων μηχανων με κριτηριο την τιμη μεταπωλησης.  

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Αυτό ακριβώς. D3400 + 18-105mm + τα υπόλοιπα δεν έχει ξαναγίνει. Γενικά, όσο καιρό παρακολουθώ το θέμα, D3xxx + 18-105mm σε αυτή την τιμή δεν έχει ξαναγίνει.

Η SONY a6000 είναι επίσης μηχανή μαζεμένων διαστάσεων και όπως λέει ο SeNNinha είναι πιο πιθανό να μη την αφήσεις ξεχασμένη στο συρτάρι λόγω όγκου, αλλά αν μετά θελήσεις κανένα all around φακό μεγάλου εστιακού εύρους σε λογική τιμή, να δω που θα τον βρεις... Εγώ ακόμα ψάχνω για την a5000.

Συν βέβαια το άλλο. Ότι, ρε παιδιά, τα JPEG's της SONY δε βλέπονται. Κρίμα γιατί την είχα προτείνει σε κοντινό μου πρόσωπο που ούτε φακούς θέλει να αλλάζει (και τώρα θέλει έναν all around 18-1xx + και δεν βρίσκει) ούτε από RAW editing ξέρει και έχοντας δει πως είναι το χρώμα στις κανονικές φωτογραφικές μηχανές, τώρα τα τραβά όλα σε RAW για να τα φτιάχνω εγώ μετά, γιατί άπαξ και δεις συγκριτικά αυτή την κιτρινίλα στα πορτραίτα (και δε θα τη δεις αν δε δεις πλάϊ πλάϊ το πορτραίτο με αυτό μιας Nikon  / Canon / Pentax / Olympus / Panasonic / Fujifilm / ... / .... / όπου "..." βάλε οποιαδήποτε άλλη φωτογραφική μηχανή) μετά δεν υπάρχει επιστροφή. Άσε δε το build quality. Ο πολυεπιλογέας της SONY μας χάλασε και δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το προς τα πάνω "βελάκι" του. Το δε color coding του μενού είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Αυτά δε θα σας τα πει κανένα review. Η Canon M10 την οποία ο SeNNinha  ξέρω πως δε συμπαθεί είναι κλάσεις ανώτερη σαν εμπειρία χρήσης π.χ. από την SONY a5000. Την έχει (και αυτή) ο αδερφός μου.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν η τιμη ειναι ιδια παρε οτι θελεις.

Αυτή τη στιγμή , είναι φθηνότερη η d3500 όπως τα βλέπω στο σκρουτζ. Ο γιαννέτος έχει τη d3500 με τον 18-55 vr , 359 ευρώ και ο ίδιος έχει την καλύτερη τιμή για τη d3400 με τον ίδιο φακό , στα ... 359 ευρώ ! Οπότε μάλλον πάει στην d3500 , έτσι ;;;

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 Άσε δε το build quality. Ο πολυεπιλογέας της SONY μας χάλασε και δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το προς τα πάνω "βελάκι" του. Το δε color coding του μενού είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Αυτά δε θα σας τα πει κανένα review.

Εγώ τα λέω και με κατηγορούν . Ας φτάσουν πρώτα κάποιες a6500 ή a7 στα χρόνια και τα κλικ μιας d100 , d40 , d70 ... και μετά παίρνω κι εγώ sony.

Η δική μου εκτίμηση , είναι , ότι ούτε στο 1/5 των χρόνων ή κλικ , θα μας έχουν αφήσει χρόνους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hunter2000 είπε

Πάρε την D 3500, είναι πολύ καλή και έχουν βάλει το σώμα προσφορά από 265-299 και μετά πάρε ένα φακό 18-105, θα σε καλύψει στο 90% αυτών που θέλεις να κάνεις.  

Ναι αλλα αν παρω μονο το σωμα που μου λες.... Σε τι τιμη ειναι ο φακός αυτος?  Προσωπικά το 18-105 πιστευω οτι θα ειναι οτι πρεπει για μενα...το μόνο που με προβληματίζει ειναι το τι διάφραγμα εχει και η τιμη. Αν ας πουμε βγει πανω απο 450€ ειναι πολυ δυσκολο. 

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Για καθημερινη μηχανη και για ταξιδια δεν θα σου προτεινα DSLR. Θα σε δυσκολεψει ο ογκος και το βαρος της. Καποτε ηταν η μονο επιλογη. Τωρα πια μενουν για πιο πορωμενους φωτογραφους οι οποιοι και αυτοι προτιμουν σιγα σιγα τις μικροτερες και ελαφρυτερες dslr.

Πηγαινε στην Sony A6000. Μειονεκτημα οι σαφως πιο ακριβοι φακοι της (εαν και εφοσον θελησεις να την εξελιξεις).

Απο τις DSLR η Nikon ειναι μακραν καλυτερη απο την Canon. Στην Canon μπορεις να δεις και την 200D.

Σε mirrorless μπορεις να δεις και σε Panasonic Lumix οπως η OMD-EM10ii και σε Canon την M50 θα προτεινα.

Δες και στο e-infin.com

Ναι την εχω δει την 200D σαφώς ειναι καλύτερη αλλα και πιο ακριβή.. Οπως και οι υπόλοιπες που μου ειπες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alextsao13 είπε

Ναι την εχω δει την 200D σαφώς ειναι καλύτερη αλλα και πιο ακριβή..

Από e-infin κάνει 450 ευρώ , με τον 18-55 με σταθεροποίηση .Δες το άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Αυτή τη στιγμή , είναι φθηνότερη η d3500 όπως τα βλέπω στο σκρουτζ. Ο γιαννέτος έχει τη d3500 με τον 18-55 vr , 359 ευρώ και ο ίδιος έχει την καλύτερη τιμή για τη d3400 με τον ίδιο φακό , στα ... 359 ευρώ ! Οπότε μάλλον πάει στην d3500 , έτσι ;;;

Εγω ανεφερα κατι σχετικο με την αποδοση του καθε μοντελου χωρις να γνωριζω τιμες διοτι ο ενδιαφερομεμος ειπε οτι κοιταει και μεταχειρισμενες επιλογες.

Επισης προσωπικα προτιμω την D3300 για καποιες λεπτομερειες και απο τις D3400/D3500. Καλη επιλογη επισης η D5300.

Βεβαιως οπως εχω πει πολλακις δεν θα επαιρνα ουτε εγω σημερα entry level dslr. Προτιμω μια mirrorless.

16 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Αυτό ακριβώς. D3400 + 18-105mm + τα υπόλοιπα δεν έχει ξαναγίνει. Γενικά, όσο καιρό παρακολουθώ το θέμα, D3xxx + 18-105mm σε αυτή την τιμή δεν έχει ξαναγίνει.

Η SONY a6000 είναι επίσης μηχανή μαζεμένων διαστάσεων και όπως λέει ο SeNNinha είναι πιο πιθανό να μη την αφήσεις ξεχασμένη στο συρτάρι λόγω όγκου, αλλά αν μετά θελήσεις κανένα all around φακό μεγάλου εστιακού εύρους σε λογική τιμή, να δω που θα τον βρεις... Εγώ ακόμα ψάχνω για την a5000.

Συν βέβαια το άλλο. Ότι, ρε παιδιά, τα JPEG's της SONY δε βλέπονται. Κρίμα γιατί την είχα προτείνει σε κοντινό μου πρόσωπο που ούτε φακούς θέλει να αλλάζει (και τώρα θέλει έναν all around 18-1xx + και δεν βρίσκει) ούτε από RAW editing ξέρει και έχοντας δει πως είναι το χρώμα στις κανονικές φωτογραφικές μηχανές, τώρα τα τραβά όλα σε RAW για να τα φτιάχνω εγώ μετά, γιατί άπαξ και δεις συγκριτικά αυτή την κιτρινίλα στα πορτραίτα (και δε θα τη δεις αν δε δεις πλάϊ πλάϊ το πορτραίτο με αυτό μιας Nikon  / Canon / Pentax / Olympus / Panasonic / Fujifilm / ... / .... / όπου "..." βάλε οποιαδήποτε άλλη φωτογραφική μηχανή) μετά δεν υπάρχει επιστροφή. Άσε δε το build quality. Ο πολυεπιλογέας της SONY μας χάλασε και δε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το προς τα πάνω "βελάκι" του. Το δε color coding του μενού είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Αυτά δε θα σας τα πει κανένα review. Η Canon M10 την οποία ο SeNNinha  ξέρω πως δε συμπαθεί είναι κλάσεις ανώτερη σαν εμπειρία χρήσης π.χ. από την SONY a5000. Την έχει (και αυτή) ο αδερφός μου.

Προσωπικα συμπαθω λιγοτερο τις Sony. Αλλα τις προτιμουν για τον APS-C αισθητηρα ο οποιος ομως θελει καλο φακο (ακριβο) για να δειξει την διαφορα του. Καλος φακος που ειναι πιο ευκολο να βρεις σε m4/3” συστημα που οι περισσοτεροι το σνομπαρουν ενω εμενα μου αρεσει πολυ. Λογω βεβαια και του crop factor X2 εμενα με βολευει πολυ και στο επιπλεον zoom που μου δινει και προσωπικα χρειαζομαι (να τα λεμε ολα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Επισης προσωπικα προτιμω την D3300 για καποιες λεπτομερειες και απο τις D3400/D3500.

Την D3300 την έχω, τη χρησιμοποιώ και την ευχαριστιέμαι. Μου αρέσει επίσης το γεγονός ότι έχει καλύτερο φλας από τα επόμενα μοντέλα ενώ - αν και δε το βρήκα χρήσιμο στην πράξη -  αισθάνομαι πιο ήσυχος με το γεγονός ότι έχει ενσωματωμένο σύστημα καθαρισμού του αισθητήρα που η D3400 δεν έχει. Αλλά γεγονός είναι ότι η D3400, την οποία τώρα έχουν οι κόρες μου, έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας. Και αυτό είναι κάτι το οποίο δεν έχει αναγνωριστεί όσο θα έπρεπε στα διάφoρα reviews. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...