Προς το περιεχόμενο

Canon EF φακοί σε EF-M σύστημα.


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αδερφός μου σκέφτεται να φορέσει φακούς Canon EF-mount στην Canon EOS M50. Και ήδη ψάχνει για αντάπτορα.

Του γυάλισε συγκεκριμένα αυτός, αλλά δεν έχω κάποια σχετική πείρα για να τον συμβουλέψω.

Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιες λύσεις ή ακόμα και τον συγκεκριμένο αντάπτορα; Θα προτείνατε κάποιον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, al3xis είπε

Είχα έναν αντάπτορα στην M10(όχι original - νομίζω MEIKE) - σου προτείνω τον Original (όσο ακριβός και να είναι) για να μη χάσεις ταχύτητα AF..

Ευχαριστώ! Είχες θέματα με τον αντάπτορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν, απλά στην M10 ήταν αρκετά αργό το AF με φακούς EF-S (σκέψου όμως ότι έτσι κι αλλιώς είναι αργό το AF της M10)

https://www.amazon.co.uk/MeiKe-Automatic-Electronic-Focus-Adapter/dp/B00G34IQBW

αυτός ήταν!

Απλά σου προτείνω καλύτερα τον original canon!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα σε αντάπτορα ο original παντα. Οι εταιρειες δεν δινουν τα πρωτοκολλα επικοινωνιας φακου-σωματος και οι aftermarket ανταπτορες χανουν παντα σε ταχυτητα οσο καλοι κι αν ειναι. 

Εκτος κι αν στα θεματα φωτογραφησης μας δεν εχει σημασια η ταχυτητα του AF. Πχ τοπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17 Νοεμβρίου 2018 στις 9:26 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Ο αδερφός μου σκέφτεται να φορέσει φακούς Canon EF-mount στην Canon EOS M50. Και ήδη ψάχνει για αντάπτορα.

Του γυάλισε συγκεκριμένα αυτός, αλλά δεν έχω κάποια σχετική πείρα για να τον συμβουλέψω.

Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιες λύσεις ή ακόμα και τον συγκεκριμένο αντάπτορα; Θα προτείνατε κάποιον άλλο;

   Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα , ο λόγος που δεν αγόρασα τον γνήσιο αντάπτορα ήταν αρχικά η τιμή του . Φυσικά θα το παρέβλεπα αν είχα ας πούμε μια μεγάλη σειρά φακών τους οποίους θα έπρεπε να αξιοποιησω . 

   Προτίμησα την λύση ενός φθηνου , γύρω στα πέντε ευρώ unbranded , ώστε αφενός να μην κλαψω πολλά χρήματα , από την άλλη να δω πόσο συνεργασιμη είναι η M10 , σε μια τέτοια κατάσταση .

    Φυσικά ο ανταπτορας δεν παρέχει καμία συνεργασία με τα ηλεκτρονικά της μηχανής , όμως είχε άριστη εφαρμογή και από τις δύο πλευρές χωρίς να παίζει στο ελάχιστο αριστερά δεξιά . Ναι τελικά ήταν αυτός της Fotga .

    Η λειτουργία σε φουλ μανιουαλ είναι κάτι που προσωπικά δεν με εμποδίζει στο ελάχιστο και έχω κάνει ήδη εδώ μέσα την σχετική παρουσίαση , τα δε περί οτοφοκους κλπ δεν αποτελούν για μένα τουλάχιστον πρωταρχικα κριτήρια , άλλωστε έχω εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους έχω και μια μιρορλες .

    Σίγουρα θα αγόραζα τον γνήσιο , αν είχα πέντε έξι ακριβους φακούς της Canon , παρολαυτα έχω δει ότι και με υποδεέστερες λύσεις η δουλεια μου γίνεται μια χαρά . 

    Για την ιστορία , χρησιμοποιώ μεταξύ άλλων , έναν 17 85 EF S Ultrasonic και έναν πενηνταρη της Yongnuo , τα δε 130 περίπου ευρώ του γνησιου αντάπτορα θα προτιμούσα να τα επενδυσω σε έναν 24αρη STM τον οποίο έχω στο πρόγραμμα .

   Όλα τα παραπάνω είναι μια προσωπική εκτίμηση , από την στιγμή που βλέπω όμως ότι η M10 λειτουργεί πολύ καλά σε φουλ μανιουαλ , πιστεύω ότι αυτή που έχετε θα λειτουργεί το ίδιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα , ο λόγος που δεν αγόρασα τον γνήσιο αντάπτορα ήταν αρχικά η τιμή του . Φυσικά θα το παρέβλεπα αν είχα ας πούμε μια μεγάλη σειρά φακών τους οποίους θα έπρεπε να αξιοποιησω . 

   Προτίμησα την λύση ενός φθηνου , γύρω στα πέντε ευρώ unbranded , ώστε αφενός να μην κλαψω πολλά χρήματα , από την άλλη να δω πόσο συνεργασιμη είναι η M10 , σε μια τέτοια κατάσταση .

    Φυσικά ο ανταπτορας δεν παρέχει καμία συνεργασία με τα ηλεκτρονικά της μηχανής , όμως είχε άριστη εφαρμογή και από τις δύο πλευρές χωρίς να παίζει στο ελάχιστο αριστερά δεξιά . Ναι τελικά ήταν αυτός της Fotga .

    Η λειτουργία σε φουλ μανιουαλ είναι κάτι που προσωπικά δεν με εμποδίζει στο ελάχιστο και έχω κάνει ήδη εδώ μέσα την σχετική παρουσίαση , τα δε περί οτοφοκους κλπ δεν αποτελούν για μένα τουλάχιστον πρωταρχικα κριτήρια , άλλωστε έχω εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους έχω και μια μιρορλες .

    Σίγουρα θα αγόραζα τον γνήσιο , αν είχα πέντε έξι ακριβους φακούς της Canon , παρολαυτα έχω δει ότι και με υποδεέστερες λύσεις η δουλεια μου γίνεται μια χαρά . 

    Για την ιστορία , χρησιμοποιώ μεταξύ άλλων , έναν 17 85 EF S Ultrasonic και έναν πενηνταρη της Yongnuo , τα δε 130 περίπου ευρώ του γνησιου αντάπτορα θα προτιμούσα να τα επενδυσω σε έναν 24αρη STM τον οποίο έχω στο πρόγραμμα .

   Όλα τα παραπάνω είναι μια προσωπική εκτίμηση , από την στιγμή που βλέπω όμως ότι η M10 λειτουργεί πολύ καλά σε φουλ μανιουαλ , πιστεύω ότι αυτή που έχετε θα λειτουργεί το ίδιο .

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη αυτή η κατάθεση εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη αυτή η κατάθεση εμπειρίας.

   Η αγορά της Μ10 έγινε με κριτήριο ότι χρειαζόμουν το σώμα μιας μιρορλες , το οποίο λόγω πολύ μικρης flange distance θα μου έδινε την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω παλιούς μανιουαλ φακούς με ένα σύγχρονο σώμα , κάτι που με ενδιαφέρει πάντα φωτογραφικά .

   Καμία DSLR δεν έχει παρόμοια δυνατότητα . Έκανα λοιπόν την έρευνα , ακόμη περισσότερο για την ύπαρξη και σε ποιο βαθμό σε ανταπτορες , διότι το EF M mount ήταν σχετικά νέο . Διαπίστωσα ότι υπήρχαν πολλοί μάλιστα ανταπτορες Μ42 , F mount κλπ. 

   Η τιμή της Μ10 ήταν 269 ευρώ , κάτι που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε περισσότερο , ήταν Canon κλπ , σε καμία περίπτωση δεν με ενδιέφερε η ταχύτητα εστίασης και φυσικά ούτε ως αστείο δεν θα αγόραζα μια μιρορλες με σκοπό να προσπαθώ να εστιασω σε κάτι που κινείται γρήγορα μέσα από μια οθόνη αφής . Θα κατευθυνόμουν στο viewfinder μιας ακριβής DSLR για κάτι τέτοιο. 

     Η M10 , πόσο μάλλον μια M50 , ξεπέρασε τις προσδοκίες μου ευχάριστα , αφού τραβάω κυρίως still images , έχω ανεβάσει μάλιστα αρκετές σαν δείγμα των ικανοτήτων της μηχανής .

    Για το ζήτημα του αντάπτορα , να θυμίσω ότι υπάρχουν πλέον και αρκετοί φακοί σειράς EF M , οι οποίοι είναι εξαρχής σχεδιασμενοι για την μηχανή χωρίς ανταπτορες και άλλα συναφή , έχω μάλιστα βάλει στο μάτι τον 22 EF M , αντί για τα 130 ευρώ του αντάπτορα της Canon. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...