Προς το περιεχόμενο

openSuse Tumbleweed διάφορα θεματάκια


Zaytsev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές αποφάσισα να γυρίσω και το βασικό μου μηχάνημα σε Tumbleweed. Όλα καλά, εκτός από 2-3 μικρά θεματάκια που έχω, όπου όμως είναι λίγο εκνευριστικά...

1. Υπάρχει τρόπος να αλλάζω γλώσσα με το Ctrl+Shift ? Έτσι το είχα πάντα, το Mint το κάνει, αλλά εδώ δεν έχω βρει τρόπο και είναι πολύ σπαστικό. Δεν ξέρω και ποιό είναι το πλήκτρο "Super" που λέει στις ρυθμίσεις

2. Έχω δύο οθόνες, μία 27" οριζόντια και μία 24" κάθετη. Η πρώτη είναι σε display port, ενώ η δεύτερη σε DVI-D. Σαν κύρια βλέπει τη  2η. Το άλλαξα στις ρυμίσεις, όπως επίσης επέλεξα και την περιστροφή της 90 μοίρες. Όμως, στην οθόνη του login, έχει πάλι αυτή σαν κύρια και μάλιστα οριζόντια... Οπότε είναι λίγο περίεργο κάθε φορά να βάζω τα στοιχεία μου. Μπορεί να γίνει μόνιμο η ρύθμιση και να είναι ίδια για όλους τους χρήστες;

3. Έχω μια εξωτερική SoundBlaster. Δεν την έχει αναγνωρίσει. Υπάρχει κάποιο repository που να έχει οδηγούς ή πρέπει να ψάχνω συγκεκριμένα για κάθε συσκευή;

Αυτά για τώρα, θα σας πρήξω περισσότερο αργότερα... 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω OpenSuse...

1) Τo "super" μάλλον θα είναι το πλήκτρο με το σήμα των windows στο πληκτρολόγιο,  σίγουρα αλλάζει .

2)...

3) Ψάξε στο google το μοντέλο της κάρτας που έχεις + την λέξη linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 

1. πρεπει να ξερουμε τι γραφικο χρησιμοποιεις ..αλλαζει σιγουρα παντως.
2. πρεπει να ξερουμε τον login manager
3.o,τι ειπωθηκε παραπανω , δωσε μοντελο.

Αν παιζεις με kde , το 1-2 πιστευω ειναι ευκολακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) keyboard settings + add layouts + απο τα options αλλαζεις το switching συνδιασμο

2) καλυτερα να ψαχτεις με το xrandr μια φορα το setαρεις και μετα στο startup και τελειωνεις με τα monitor

3) το lsusb πως ακριβως την βγαζει την καρτα ηχου ; για να ψαξεις μεσω αυτου; αν επαιζε στο mint σιγουρα θα παιξει και στο opensuse απλα μαλλον σου λειπει καποιο module

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, coffeex said:

3) Ψάξε στο google το μοντέλο της κάρτας που έχεις + την λέξη linux. 

Δε βρίσκω τίποτα. Για άλλες κάρτες η Creative έχει οδηγούς, αλλά για αυτή δε βγάζει, επειδή την πλασάρει ως καθαρά Gaming κάρτα, οπότε το Linux κοινό, θα είναι πολύ μικρό.

2 hours ago, xrhstosiak said:

με πιο γραφικό περιβάλλον είσαι ;

Gnome

2 hours ago, mphxths said:

Για το 

1. πρεπει να ξερουμε τι γραφικο χρησιμοποιεις ..αλλαζει σιγουρα παντως.
2. πρεπει να ξερουμε τον login manager
3.o,τι ειπωθηκε παραπανω , δωσε μοντελο.

Αν παιζεις με kde , το 1-2 πιστευω ειναι ευκολακια.

1. Gnome

2. Πως τον βρίσκω; Δεν έχω τις γνώσεις για να τον αλλάξω...

3. SoundBlasterX G6

2 hours ago, xrhstosiak said:

1) keyboard settings + add layouts + απο τα options αλλαζεις το switching συνδιασμο

2) καλυτερα να ψαχτεις με το xrandr μια φορα το setαρεις και μετα στο startup και τελειωνεις με τα monitor

3) το lsusb πως ακριβως την βγαζει την καρτα ηχου ; για να ψαξεις μεσω αυτου; αν επαιζε στο mint σιγουρα θα παιξει και στο opensuse απλα μαλλον σου λειπει καποιο module

1. Δεν έχει καν τέτοια επιλογή. Έχει για να βάλω Αγγλικά και για να βάλω Ελληνικά. Δεν υπάρχει επιλογή "switch between keyboard layouts" πχ.

2. Θα το κοιτάξω

3. Δεν την έχει αναγνωρίσει καθόλου. Δεν ξέρω που μπορώ να δω το αντίστοιχο "Device Manager" και να διαβάσω τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι να βρεις πως αλλάζεις τα layout μέσα από το γραφικό, άνοιξε κονσόλα και τρέξε αυτό:

setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,gr

Και το GUI, την ίδια εντολή θα τρέχει κατά πάσα πιθανότητα.

αν θες πιο πολλές πληροφορίες, διάβασε εδώ

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/11/2018 at 01:06, thomasG4 said:

Αν θες απο GUI περνάς το Gnome Tweaks και από εκεί στο Keyboard, μετά additional layout options και έχει επιλογή για ctrl+shift.

Thanks, this did the trick! Είναι ακριβώς οι ίδιες επιλογές που έχω και στο Mint.

 

Άλλη ερώτηση....

Μου παγώνουν συχνά εφαρμογές. Οποιαδήποτε. Ο Firefox, το terminal, το Software Manager.

Σήμερα όμως έβαλα το Wine και ενώ δουλεύει σωστά, με το που πάω στο tab Drives, παγώνει. Κάθε φορά.

Τι μπορεί να φταίει; Οι δίσκοι δεν έχουν θέμα, είναι προσβάσιμοι και στα Windows δεν παρουσιάζουν προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Thanks, this did the trick! Είναι ακριβώς οι ίδιες επιλογές που έχω και στο Mint.

Άλλη ερώτηση....

Μου παγώνουν συχνά εφαρμογές. Οποιαδήποτε. Ο Firefox, το terminal, το Software Manager.

Σήμερα όμως έβαλα το Wine και ενώ δουλεύει σωστά, με το που πάω στο tab Drives, παγώνει. Κάθε φορά.

Τι μπορεί να φταίει; Οι δίσκοι δεν έχουν θέμα, είναι προσβάσιμοι και στα Windows δεν παρουσιάζουν προβλήματα...

Μήπως δεν έχει swap;

Για δώσε μία:

cat /proc/swaps

Τι σου βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, thomasG4 said:

Μήπως δεν έχει swap;

Για δώσε μία:


cat /proc/swaps

Τι σου βγάζει;

Έκανα και μάλιστα επειδή ήταν 2GB, το μεγάλωσα, μήπως έφταιγε αυτό

cat /proc/swaps
Filename				Type		Size	Used	Priority
/dev/dm-0               partition	33554428	0	-1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...