Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική για βίντεο


milio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Τις τελευταίες μέρες είχα μπει σε αναζήτηση gopro 6 (ξεκίνησα για 5 αλλά μου παν ότι έχει θέματα και να την αποφύγω) κυρίως για τα παιδιά, μιας και το μπάτζετ ήταν περιορισμένο. Σήμερα προέκυψε ένα δώρο από συγγενή οπότε μπήκαμε σε διαδικασία με τα παιδιά και αποφασίσαμε να περιμένουμε και το black friday και να πάρουμε κάτι καλύτερο το οποίο θα το προσέχουν…. ελπίζω και θα χρησιμοποιούν γενικά την παλιά μικρή κινέζικη που έχουν με αδιάβροχη θήκη με τα όποια προβληματά της.

Sorry για τον μακρύ και ίσως αχρείαστο πρόλογο αλλά anyway.

Θα με ενδιέφερε μια φωτογραφική κυρίως για βίντεο 4Κ (αν έχει και HDR καλό θα είναι). Διάβασα για κάποιες με όριο τα 4GB, νομίζω ότι το 2018 αυτό είναι λίγο παλιακό. Επίσης διάβασα για τις mirrorless ότι σε βίντεο δεν τραβάνε ώρα γιατί ζεσταίνοντε και γενικώς δεν κάνουν για κάτι τέτοιο, ισχύει; Τέλος θα ήθελα η μπαταρία να έχει μια κάποια διάρκεια και όχι κανά μισάωρο. Το μπάτζετ θα πρέπει να κρατηθεί στα επίπεδα των 750 ευρώ περίπου.

Αν μπορείτε μόνο να μιλήσετε ελληνικά…. γιατί είμαι άσχετος με το θέμα και θα μου φανούν κινέζικα αν χρησιμοποιήσετε ορολογίες κλπ.

Διάβασα αρκετά μηνύματα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να μου απαντά τα ερωτηματά μου.

Σας ευχαριστώ και sorry για τα πολλά λόγια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, milio είπε

Παιδιά καλησπέρα. Τις τελευταίες μέρες είχα μπει σε αναζήτηση gopro 6 (ξεκίνησα για 5 αλλά μου παν ότι έχει θέματα και να την αποφύγω) κυρίως για τα παιδιά, μιας και το μπάτζετ ήταν περιορισμένο. Σήμερα προέκυψε ένα δώρο από συγγενή οπότε μπήκαμε σε διαδικασία με τα παιδιά και αποφασίσαμε να περιμένουμε και το black friday και να πάρουμε κάτι καλύτερο το οποίο θα το προσέχουν…. ελπίζω και θα χρησιμοποιούν γενικά την παλιά μικρή κινέζικη που έχουν με αδιάβροχη θήκη με τα όποια προβληματά της.

Sorry για τον μακρύ και ίσως αχρείαστο πρόλογο αλλά anyway.

Θα με ενδιέφερε μια φωτογραφική κυρίως για βίντεο 4Κ (αν έχει και HDR καλό θα είναι). Διάβασα για κάποιες με όριο τα 4GB, νομίζω ότι το 2018 αυτό είναι λίγο παλιακό. Επίσης διάβασα για τις mirrorless ότι σε βίντεο δεν τραβάνε ώρα γιατί ζεσταίνοντε και γενικώς δεν κάνουν για κάτι τέτοιο, ισχύει; Τέλος θα ήθελα η μπαταρία να έχει μια κάποια διάρκεια και όχι κανά μισάωρο. Το μπάτζετ θα πρέπει να κρατηθεί στα επίπεδα των 750 ευρώ περίπου.

Αν μπορείτε μόνο να μιλήσετε ελληνικά…. γιατί είμαι άσχετος με το θέμα και θα μου φανούν κινέζικα αν χρησιμοποιήσετε ορολογίες κλπ.

Διάβασα αρκετά μηνύματα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να μου απαντά τα ερωτηματά μου.

Σας ευχαριστώ και sorry για τα πολλά λόγια…

σε dslr με αυτο το budget δεν..

σε mirrorless μονο.

https://www.skroutz.gr/s/8444726/Sony-α6300-Body.html

εχω να προτεινω αυτη. 

https://www.skroutz.gr/s/2811036/Sony-16-50mm-F3-5-5-6-Retractable-Zoom-Lens.html

με αυτον τον φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 4Κ και Video :

Panasonic g70 :  Φθηνή - flip 180 οθόνη για vlog - παίρνει mic - πολλοί και φθηνοί φακοί(m43)  /  Δεν έχει stabilization - μέτριο auto focus.

Panasonic gx80 :  Έχει stabilization - πολλοί και φθηνοί φακοί(m43) - πιο compact  / Δεν παίρνει mic - δεν έχει 180 flip οθόνη - μέτριο auto focus.

Panasonic g80 :  Σαν την g70 αλλά ΜΕ stabilization - παίρνει mic - είναι weather sealed / πιό ακριβή - πιό μεγάλη από την gx80.

Συμπέρασμα : σε τρίποδα όλες οι παραπάνω, πάνω κάτω τραβάνε ίδια ποιότητα..για budget πας σε g70, αν θες stabilization που είναι σημαντικό αν τραβάς με το χέρι πας σε μια από τις άλλες 2.

Και οι τρεις κάτω από 700..δεν έχουν θέμα υπερθέρμανσης..έχουν φθηνούς φακούς.

 

Σε sony

με πιο μεγάλο αισθητήρα (APS-C), καλύτερη ποιότητα ιδιαίτερα το βράδυ, πολύ καλύτερο autofocus αλλά ακριβές και με ακριβούς φακούς.

κοιτάς α6300 ( χωρίς stabilization ) a6500 (ΜΕ stabilization), νομίζω ΕΚΤΟΣ budget σου απλά τις αναφέρω.

 

Εγώ σου προτείνω αυτή με τον kit φακό..και τα υπόλοιπα φάτα σε σουβλάκια

https://www.skroutz.gr/s/9282249/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Kit-G-Vario-12-32-Asph-Mega-O-I-S.html

 

 

 

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις παιδιά, όντως η G80 μου κέντρισε το ενδιαφέρον και σαν look, φίλε afterhours υπάρχει κάποια σελίδα που κοιτάς για μεταχειρισμένες γιατί εδώ δεν βρήκα σε τέτοια τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνεχίζω να σου προτείνω την gx80..ίδια ποιότητα, πολύ φθηνότερη και πιο μικρή.

Εκτός και αν σε νοιάζει το εξωτερικό mic και η οθόνη 180..οπότε πάω πάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλή επιλογή και αυτή. Πραγματικά ψάχνω και τις 3 G70, GX80, G80. Διαβάζω, βλέπω video κλπ. και περιμένω να δω τι θα γίνει και στις προσφορές.

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...