Προς το περιεχόμενο

DSLR vs Mirrorless


gioiliop7

Δημοσκόπηση  

8 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. DSLR ή Mirrorless

    • DSLR
    • Mirroless
    • Άλλο
      0

Η ψηφοφορία έχει ολοκληρωθεί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιότερα δεν υπήρχε αμφιβολία οτι οι DSLR είναι σε ανώτερο επίπεδο. Τώρα όμως βλέπουμε μεγάλη άνοδο στην κατηγορία των Mirrorless και την προτίμηση απο πολλούς χρήστες. Εσείς τι προτιμάτε; Τι θεωρείτε καλύτερο;

Let the poll begin :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει το απολυτο καλύτερο γιατι δεν υπαρχει τελεια μηχανη. Δεν υπαρχει τελεια μηχανη διοτι οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικες οπως επισης και η βαρυτητα που δινει ο καθενας στο καθε χαρακτηριστικο της μηχανης. 

Οπότε υπαρχει μονο το τι είναι ταιριαστο στον καθενα μας. Ολες οι απαντησεις λοιπον ειναι σωστές!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν υπαρχει το απολυτο καλύτερο γιατι δεν υπαρχει τελεια μηχανη. Δεν υπαρχει τελεια μηχανη διοτι οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετιξες οπως επισης και η βαρυτητα που δινει ο καθενας στο καθε χαρακτηριστικο της μηχανης. 

Οπότε υπαρχει μονο το τι είναι ταιριαστο στον καθενα μας. Ολες οι απαντησεις λοιπον ειναι σωστές!

Προφανως :P απλα εκανα το τοπικ ωστε να δω που τεινει τωρα η αγορα παραπανω ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gioiliop7 είπε

Προφανως :P απλα εκανα το τοπικ ωστε να δω που τεινει τωρα η αγορα παραπανω ;) 

Εαν κανεις γκαλοπ, να σε διευκολυνω:

Σε καμερες κινητων!!!

Επισης οι πωλησεις των απλων compact ειναι περισσοτερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gioiliop7 είπε

Προφανως :P απλα εκανα το τοπικ ωστε να δω που τεινει τωρα η αγορα παραπανω ;) 

δεδομένου οτι η νίκον και η κάνον σιγά σιγά το γυρίζουν και αυτές μάλλον οι mirrorless είναι το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, orestismiki είπε

δεδομένου οτι η νίκον και η κάνον σιγά σιγά το γυρίζουν και αυτές μάλλον οι mirrorless είναι το μέλλον

Εκει ειναι το μελλον. Προς το παρον μενει στην πραξη να βελτιωθει η ταχυτητα, η αξιοπιστια και το low light capability του AF σε αυτες οπου η Nikon ακομη ειναι κορυφαια στις DSLR. Ενας τομεας βεβαια πιο ειδικος που αφορα Action shooting & wildlife photography.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, afterhours είπε

Μου αρεσουν και οι δυο τυποι...εχω DSLT και mirrorless....εκαστος στο ειδος του 😁

οι dslt εχουν καταργηθεί πολλά χρόνια.. 

 

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εκει ειναι το μελλον. Προς το παρον μενει στην πραξη να βελτιωθει η ταχυτητα, η αξιοπιστια και το low light capability του AF σε αυτες οπου η Nikon ακομη ειναι κορυφαια στις DSLR. Ενας τομεας βεβαια πιο ειδικος που αφορα Action shooting & wildlife photography.

πρακτικά ανάλογη mirrorless μηχανή της d5 δεν μπορώ να σκεφτώ, αλλα για τον μέσο χρήστη δεν βλέπω κανέναν λόγο να πάρει dslr 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, afterhours είπε

Στο μυαλο σου ισως ναι.

στο μυαλό μου είχαν καταργηθεί πρίν καταργηθούν και επίσημα απο την sony με την τελευταία a99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Εαν κανεις γκαλοπ, να σε διευκολυνω:

Σε καμερες κινητων!!!

Επισης οι πωλησεις των απλων compact ειναι περισσοτερες!

εχεις και ενα δικιο εδω. :P 

 

47 λεπτά πριν, afterhours είπε

Μου αρεσουν και οι δυο τυποι...εχω DSLT και mirrorless....εκαστος στο ειδος του 😁

dslr εννοεις; πως εχεις διαχωρισει τη χρηση τους; εννοω εχεις πει την dslr εκει την mirrorless για κατι αλλο;

Γιατι πιστευω οτι απο τη στιγμη που θα παρω μια mirrorless η dslr μου θα μεινει στο ραφι για παραδειγμα.

Η αν ειχα mirrorless θα εκανα το αντιθετο.

Ετσι πιστευω τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, gioiliop7 είπε

εχεις και ενα δικιο εδω. :P

dslr εννοεις; πως εχεις διαχωρισει τη χρηση τους; εννοω εχεις πει την dslr εκει την mirrorless για κατι αλλο;

Γιατι πιστευω οτι απο τη στιγμη που θα παρω μια mirrorless η dslr μου θα μεινει στο ραφι για παραδειγμα.

Η αν ειχα mirrorless θα εκανα το αντιθετο.

Ετσι πιστευω τουλαχιστον.

Για DSLT διαβασε εδω ->https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_SLT_camera

Καθε ενας τυπος καμερας εχει τις χαρες του συν το οτι αλλους φακους εχω στη μεγαλη και αλλους στη μικρη (μπορω ομως με ανταπτορα να παιξουν ολοι και στη μικρη)

Αν πιστευεις οτι θα σου μεινει στο ραφι τοτε καλυτερα πανε μονο mirrorless

Σε εμενα βλεπουν και οι δυο καμερες χρηση (συν τις φιλματες μηχανες που εχω)

36 λεπτά πριν, orestismiki είπε

στο μυαλό μου είχαν καταργηθεί πρίν καταργηθούν και επίσημα απο την sony με την τελευταία a99

Η σειρα Αmount οπως και Εmount πωλουνται κανονικα και δεν εχει καταργηθει καμια...Οπως και σε Νικον τωρα θα βγαινουν και χοντρα σωματα και mirrorless απλα θα δωσει λιγο marketing push η νικον και στα mirrorless σωματα της για να τσιμπησουν οσοι κοιτανε προς σονυ μερια.

Απλα η σονυ εχει ριξει ολο το βαρος στο Emount γιατι τις εχει βγει εμπορικα.Καλα κανει σαν επιχειρηση.Το R&D απο τις Α6ΧΧΧ το περιμενω στη καινουργια Α77mark3

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, afterhours είπε

Για DSLT διαβασε εδω ->https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_SLT_camera

Καθε ενας τυπος καμερας εχει τις χαρες του συν το οτι αλλους φακους εχω στη μεγαλη και αλλους στη μικρη (μπορω ομως με ανταπτορα να παιξουν ολοι και στη μικρη)

Αν πιστευεις οτι θα σου μεινει στο ραφι τοτε καλυτερα πανε μονο mirrorless

Σε εμενα βλεπουν και οι δυο καμερες χρηση (συν τις φιλματες μηχανες που εχω)

ναι αυτο με τους φακους ισχυει οντως που λες,δεν το σκεφτηκα ετσι.

για slt πρωτη φορα ακουω τοσα χρονια,ευχαριστω για τις πληροφοριες :P 

Επεξ/σία από gioiliop7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εσυ για ποια σκεφτεσαι να αγορασεις ;; ( η απλα ανοιξες το θεμα για να κανουμε κουβεντουλα ; )

για φωτογραφικη κουβεντα κυριως ;) 

δεν θελω να αγορασω προς στιγμην καποια,απλα με εχουν εντυπωσιασει οι προσπαθειες της sony και της nikon (z7)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...