Προς το περιεχόμενο

Με αυτά τα specs ποια έκδοση linux να προτιμήσω?


armagedwnn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Laptop HP Pavilion

CPU: Intel Core i5 2430M

RAM: 4 Gb DDR3 (9-9-9-24) Single Channel

GPU: Radeon HD 7400M

HDD σκληρός όχι και στα καλυτερά του, αλλά ίσως μπορώ να επενδύσω σε ένα SSD αν είναι απαραίτητο.

Σκέφτομαι να πάω σε Linux Mint 19, τα δουλεύω ήδη με γραφικά cinnamon. Αλλά πιστεύετε ότι μπορεί αυτό το λάπτοπ να τα δουλέψει σωστά.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι διανομη και να βαλεις, με αυτα τα χαρακτηριστικα θα εισαι οκ με ολες. Παντως, αν θες να σου προτεινω καποια, δοκιμασε mint xfce 18.3 η cinnamon αφου σου αρεσει. Αλλιως xubuntu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα,

Θα συμφωνήσω με τον φίλο @Alex-V και θα προτείνω κι εγώ με την σειρά μου το περιβάλλον xfce. Δεν ξέρω ποια διανομή προτιμάς και εδώ που τα λέμε καλύτερη είναι εκείνη που ΕΣΥ ξέρεις να χρησιμοποιείς. Πάντως το xfce είναι τελικά το all-around περιβάλλον διαχείρισης. Κάνει πολύ σωστά την δουλειά του χωρίς πολλά πολλά, με σχετικά μικρές απαιτήσεις από πλευράς hardware και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο και προτεινα διανομη με xfce. Ουτε τερμα ασχημο, ουτε βαρυ γραφικο περιβαλλον. Ειναι σφαιρατο σε συγκριση με το cinnamon και τα αλλα. Απλα αν τυχον βαλει mint, του προτεινα την 18.3 γιατι με την 19 ειναι πολυς κοσμος που εχει προβληματα. Δεν ειναι ακομη σταθερη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχω διακρίνει και εγώ το cinnamon μ αρέσει αλλά τα γραφικά του είναι λίγο αργά. (Βέβαια αυτά τα έχει το σύστημα της υπογραφής και δεν έχουν υπάρξει ακόμη drivers για τον apu). Θα δοκιμάσω xfce, ευχαριστώ.!

Μόλις τώρα, Alex-V είπε

Γιαυτο και προτεινα διανομη με xfce. Ουτε τερμα ασχημο, ουτε βαρυ γραφικο περιβαλλον. Ειναι σφαιρατο σε συγκριση με το cinnamon και τα αλλα. Απλα αν τυχον βαλει mint, του προτεινα την 18.3 γιατι με την 19 ειναι πολυς κοσμος που εχει προβληματα. Δεν ειναι ακομη σταθερη.

Τα 19 δεν είναι η έκδοση όμως που θα υποστηρίζεται για μια 5ετία η κάνω λάθος.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δοκιμασε την xfce εκδοση 18.3 Θα δεις μεγαλη διαφορα στην επιδοση. Αλλιως, xubuntu. Περιμενουμε. Να σαι καλα.

Ναι υποστηριζεται μεχρι το 2023, αλλα εχει προβληματακια ακομη. Η 18.3 ειναι παρα πολυ σταθερη και θα ειναι μεχρι το 2021. Οποτ θα εισαι μια χαρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που ασχολούμε ενεργά με Linux έκανα χρήση του ubuntu μέχρι και τις εκδόσεις 10.04 & 10.10. Έκτοτε το γύρισα σε xfce και κάνω χρήση του xubuntu συγκεκριμένα από την 12.04. Εντυπώσεις μόνον θετικές σε όσο παλιό hardware και να εγκαταστάθηκε και όσο "περίπλοκες" εργασίες χρειάστηκε να εκτελέσει. Επίσης έχεις από πίσω μία αρκετά μεγάλη κοινότητα, όπου μαζί με εκείνη του ubuntu δίνει λύσεις άμεσα σε όλα τα πιθανά προβλήματα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, amveria είπε

Από τότε που ασχολούμε ενεργά με Linux έκανα χρήση του ubuntu μέχρι και τις εκδόσεις 10.04 & 10.10. Έκτοτε το γύρισα σε xfce και κάνω χρήση του xubuntu συγκεκριμένα από την 12.04. Εντυπώσεις μόνον θετικές σε όσο παλιό hardware και να εγκαταστάθηκε και όσο "περίπλοκες" εργασίες χρειάστηκε να εκτελέσει. Επίσης έχεις από πίσω μία αρκετά μεγάλη κοινότητα, όπου μαζί με εκείνη του ubuntu δίνει λύσεις άμεσα σε όλα τα πιθανά προβλήματα.

Έκανα χρήση πρώτη φορά linux, περίπου δέκα χρόνια backtrack 3 τότε δοκίμαζα διάφορα tools σαν πιτσιρικάς τότε αλλά τα βρήκα σκούρα στην χρήση και με αρκετό διάβασμα. Κατέφυγα για λίγο στα debian αλλά δεν μου φανηκαν ούτε απλά, ούτε τόσο δύσκολα. Έχω ασχοληθεί επίσης με backtrack 5 & kali. Για καθημερινή χρήση τα mint τα συμπάθησα αρκετα και πολύ γρήγορα, ubuntu δεν έτυχε να δοκιμάσω ποτέ εκτός από virtual box. Ίσως πάω όμως σε dual boot στο σύστημα παρακάτω, αν είναι πιο σταθερός ο επεξεργαστής μου εκεί. Αλλά από την υποστήριξη που έχουν τα mint θα συμβεί ταυτόχρονα, εφόσον είναι και βασισμένα στα ubuntu (πιστεύω).

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

Έκανα χρήση πρώτη φορά linux, περίπου δέκα χρόνια backtrack 3 τότε δοκίμαζα διάφορα tools σαν πιτσιρικάς τότε αλλά τα βρήκα σκούρα στην χρήση και με αρκετό διάβασμα. Κατέφυγα για λίγο στα debian αλλά δεν μου φανηκαν ούτε απλά, ούτε τόσο δύσκολα. Έχω ασχοληθεί επίσης με backtrack 5 & kali. Για καθημερινή χρήση τα mint τα συμπάθησα αρκετα και πολύ γρήγορα, ubuntu δεν έτυχε να δοκιμάσω ποτέ εκτός από virtual box. Ίσως πάω όμως σε dual boot στο σύστημα παρακάτω, αν είναι πιο σταθερός ο επεξεργαστής μου εκεί. Αλλά από την υποστήριξη που έχουν τα mint θα συμβεί ταυτόχρονα, εγόσον είναι και βασισμένα στα ubuntu.

Αν δουλεύεις ήδη Mint δεν έχεις λόγο να κάνεις dual boot με X/Ubuntu. Εκτός και αν είσαι στην κατηγορία των ανήσυχων πνευμάτων και οι ταρζανιές είναι στο αίμα σου. Αν δεν σκαλίζεις μέχρι τελικής πτώσεως το μηχάνημα τότε κράτα μόνον το Mint και ψάξε αν γίνεται να περάσεις από πάνω και το xfce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amveria είπε

Αν δουλεύεις ήδη Mint δεν έχεις λόγο να κάνεις dual boot με X/Ubuntu. Εκτός και αν είσαι στην κατηγορία των ανήσυχων πνευμάτων και οι ταρζανιές είναι στο αίμα σου. Αν δεν σκαλίζεις μέχρι τελικής πτώσεως το μηχάνημα τότε κράτα μόνον το Mint και ψάξε αν γίνεται να περάσεις από πάνω και το xfce.

Το xfce θα το δοκιμάσω στο λάπτοπ και αν μ αρέσει σίγουρα θα πάω σε αυτό λόγο ταχύτητας βασικά. Όσο για το dual boot έχεις δίκιο, αυτό σκέφτομαι και εγώ προτιμώ να πάω σε κάτι που δεν έχω δοκιμάσει και να με δυσκολέψει λίγο περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ νομίζω ότι είναι καλό να κάνουμε μία μικρή διευκρίνηση.

Το περιβάλλον xfce από μόνο του δεν είναι πολύ γρήγορο, σημασία επίσης έχει να κανει με το τι άλλο υπάρχει στον υπολογιστή ή ακόμα καλύτερα τι ΔΕΝ έχεις στο pc σου. Δηλαδή είναι διαφορετικό το  τελικό αποτέλεσμα του να κάνει κάποιος εγκατάσταση του ubuntu που ΔΕΝ έρχεται με xfce και πάνω εκεί να κάνει ΚΑΙ εγκατάσταση του xfce. Και είναι άλλο πράγμα να κανεις κατευθείαν εγκατάσταση του xubuntu που έρχεται ΜΟΝΟΝ με το xfce.

Τέλος είναι καλό να κάνει κάποιος dual boot αν θέλει να σκαλίζει το μηχάνημά του. Προσωπικά την βασική εγκατάσταση την προσέχω σαν τα μάτια μου. Την άλλη της αλλάζω τα φώτα. Δούλευα παλιότερα μόνον μία και με virualbox έκανα πολλά πειράματα, αλλά δυστυχώς και το virtual box φέρνει μαζί του ένα κάρο διεργασίες - services  που δεν τις θέλω σε καθημερινή χρήση αν δεν θα πειραματιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις Kubuntu. Το KDE Plasma πλέον είναι πολύ ελαφρύ (500 mb κατανάλωση RAM όταν κάνει boot σε σύστημα με 4GB). Το XFCE δεν είναι και πολύ μακριά σε κατανάλωση. Το KDE Plasma είναι πιο σύγχρονο, αναβαθμίζεται πιο συχνά και πιο ολοκληρωμένο γενικά γραφικό περιβάλλον.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amveria είπε

Κάπου εδώ νομίζω ότι είναι καλό να κάνουμε μία μικρή διευκρίνηση.

Το περιβάλλον xfce από μόνο του δεν είναι πολύ γρήγορο, σημασία επίσης έχει να κανει με το τι άλλο υπάρχει στον υπολογιστή ή ακόμα καλύτερα τι ΔΕΝ έχεις στο pc σου. Δηλαδή είναι διαφορετικό το  τελικό αποτέλεσμα του να κάνει κάποιος εγκατάσταση του ubuntu που ΔΕΝ έρχεται με xfce και πάνω εκεί να κάνει ΚΑΙ εγκατάσταση του xfce. Και είναι άλλο πράγμα να κανεις κατευθείαν εγκατάσταση του xubuntu που έρχεται ΜΟΝΟΝ με το xfce.

Τέλος είναι καλό να κάνει κάποιος dual boot αν θέλει να σκαλίζει το μηχάνημά του. Προσωπικά την βασική εγκατάσταση την προσέχω σαν τα μάτια μου. Την άλλη της αλλάζω τα φώτα. Δούλευα παλιότερα μόνον μία και με virualbox έκανα πολλά πειράματα, αλλά δυστυχώς και το virtual box φέρνει μαζί του ένα κάρο διεργασίες - services  που δεν τις θέλω σε καθημερινή χρήση αν δεν θα πειραματιστώ.

Κατάλαβα τι λες νομίζω, εννοείς ότι είναι extra πάνω στα mint o xfce. Βασικά έχει 4 εκδόσεις γραφικών.

Το σκεπτικό μου είναι, να φύγω τελείως απ' τα windows, (αν δεν έπαιζα games, δεν θα είχα ποτέ). Και θέλω πέρα από μια σταθερή έκδοση να πειραματιστώ και το πιο βασικό να δώ διαφορες σε επιδοσεις δυσκολίες κτλ. Έβαλα την 18.3 ήδη για σταθερά, αλλά θα δοκιμάσω απο σήμερα κάποιες απ' τις εκδόσεις όπως kubuntu να δω διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...