Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση καλού εκτυπωτή/scanner


skywalker84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, 

Πρόσφατα λόγο αυξημένης δουλειάς έτυχε να χρειάζομαι ένα καλό scanner/εκτυπωτή! 

Επειδή γενικά από αυτά δεν ξέρω πολλά θα ήθελα γνώμες για κάτι αξιολογώ όσο αφορά μηχάνημα και μελανια! 

Η χρήση του είναι κυρίως για έγραφα και εικόνες ή και τα δύο μαζί! Πχ έχουμε λογαριασμούς που μας έρχονται στην εταιρεία από νερό, ρεύμα και θέλουν να κρατάμε αρχείο δηλαδή τα σκανναρουμε και τα αποθηκεύουμε ανά έτος αλλά ο εκτυπωτής που έχουμε ένας Epson xp-245 βγάζει πολύ θολά κείμενα και εικόνες! 

Επίσης πολλές φορές έχουμε pdf που έρχονται με υλικό από ξένες εταιρείες και τα επεξεργαζομαστε γιατί τα μεταφράζουμε σε ελληνικά από τα αγγλικά που μας τα στέλνουν κυρίως και αντιμετωπίζουμε και εκεί θέμα όσο αφορά τη ποιότητα των εικόνων μέσα στο κείμενο! 

Εχω δει πολλά review αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω στο τι θα συμφέρει! Η αγορά μπορεί να γίνει και εκτός Ελλάδος αλλά θα ήταν προτιμότερο εντός! 

Σας ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.laser η ink jet εχει διαφορά? 

Από ότι είδα οι laser κάνουν μόνο ασπρόμαυρη εκτύπωση εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά οπότε υποθέτω θέλω inkjet διότι θέλουμε σχεδόν να φαίνονται όπως το πρώτοτυπο! 

2. Color

3.μηνιαιος όγκος δεν ξέρω φαντάσου την ημέρα περίπου έχουμε μέχρι 70-90 σελίδες σίγουρα για εκτύπωση 

4.κοστος αγοράς όσο πιο χαμηλό τόσο το καλύτερο αλλά φαντάζομαι μέχρι τα 200 ευρώ είναι καλά εκτός και αν πρέπει να ζητήσω παραπάνω λεφτά για το όλο εγχείρημα που υποθέτω θα μου δωσουν

Να αναφέρω επίσης ότι υπάρχουν μήνες που η ή δουλειά "πέφτει" οποτε έχουμε ένα 3μηνο περίπου νεκρό που η εκτύπωση μπορεί να είναι από 20 μέχρι καμία σελίδα για κάνα μια με δύο βδομάδες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.έχει πολύ μεγάλη διαφορά στο κόστος εκτύπωσης ανά σελίδα (τουλάχιστον 50% τουλάχιστον αν όχι και παραπάνω)

2.υπάρχουν color laser

3.ο όγκος εκτύπωσης σίγουρα είναι πολύ μικρός για έναν laser

αλλά επειδή αναφέρεις ότι θα έχεις και νεκρά περίοδο με τους ink jet θα έχεις πρόβλημα

στεγνώματος των κεφαλών ενώ οι laser δεν έχουν πρόβλημα

4.καλές προτάσεις  κοντά στα λεφτά σου

πολυμηχάνημα και με fax

  https://www.e-shop.gr/polymixanima-samsung-xpress-sl-c480fn-ethernet-p-PER.406740  

πολυμηχάνημα χωρίς fax

https://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-color-laserjet-pro-mfp-m180n-t6b70a-ethernet-p-PER.403289

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι συγγνώμη για την αργοπορία! Το φαξ δεν μας καίει και τόσο η αλήθεια είναι όσο το σκάννερ να είναι από καλό έως πολύ καλό για τα κολλήματα που έχει το αφεντικό σαν αφεντικό με το αρχείο και η εκτύπωση επίσης! Δηλαδή να προβώ σε μια αγορά σε ένα από αυτά η να ζητήσω παραπάνω λεφτά για κάτι καλύτερο πιστεύεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...