Προς το περιεχόμενο

Canon 200D vs 750D


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Γεια σας! Ειμαι σε διλλημα... ποια απο τις 2 καμερες να παρω; Ειμαι ερασιτεχνης στον χωρο του βιντεο και της φωτογραφιας... και θα ηθελα μια απο αυτες τις 2 να παρω, απλα δεν ξερω ποια ειναι καλυτερη στο σωμα (kit), ο φακος δεν με νοιαζει και πολυ. Περιασοτερο το κιτ με ενδιαφερει να ειναι καλο. Την θελω περισσοτερο για βιντεο και λιγοτερο για φωτογραφιες. Ποια προτεινετε για ξεκινημα? Θελω να μου πειτε ποια ειναι καλυτερη για βιντεο και ποια νομιζετε θα με βολεψει περισσοτερο. Στην τιμη και οι 2 τους, με φακους μαζι, παιζουν στην ιδια τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως λες σε ενδιαφέρει το βίντεο, νομίζω καλύτερα την 200D , με το σκεπτικό ότι τραβάει video 1080p 60fps, σε αντίθεση με  την 750D που τραβάει στα 30fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, theonirvana είπε

Επειδή όπως λες σε ενδιαφέρει το βίντεο, νομίζω καλύτερα την 200D , με το σκεπτικό ότι τραβάει video 1080p 60fps, σε αντίθεση με  την 750D που τραβάει στα 30fps.

Σαν μοντελο, γενικα, η 200 ειναι καλυτερη πιστευω.... στο συνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικα 750D & 200D κινουνται στο ιδιο επίπεδο. Ο νεος επεξεργαστης βοηθαει την 200D σε καπως καλυτερες επιδοσεις σε low light καταστασεις και δινει ενα κλικ καλυτερο dynamic range. Απο την αλλη η 750D εχει καλυτερο AF με συνολικα περισσοτερα σημεια af αλλα και περισσοτερα cross type af points. Αφου το βιντεο ειναι βασικο τοτε η 200D δειχνει πιο σωστη επιλογη ομως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 Αφου το βιντεο ειναι βασικο τοτε η 200D δειχνει πιο σωστη επιλογη ομως.

Ναι, κυριως για βιντεο προοριζεται. Εχω δει και βιντεο απο 750D και δεν απογοητευει, αλλα σιγουρα θα παω στην 200D και με εναν καλο φακο, για αρχαριο, ειναι κανόνι...

Σε ευχαριστω ρε τυπαρα! Με βοηθησε η γνωμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: Βρηκα στο MediaMarkt αυτες τις 2 Entry Level φωτογραφικες μηχανες:

[1]   [2] 

Ποια ειναι ενα κλικ καλυτερη, προτιμοτερη, ας πουμε για βιντεο...

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα καλυτερη συνολικα μηχανη ειναι η 750D αλλα δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα στο βιντεο.

Να σε διευκολυνω ομως, δεν ξερω εαν το προσεξες αλλα ειναι και τα δυο εκθεσιακα κομματια. Που σημαινει πολλα χερια την επιασαν, τα περισσοτερα απο αυτα ασχετα με φωτογραφικες. 

Και αφενος για το σωμα της μηχανης μικρο το κακο (εκτος κι αν επεσε κατω) αλλα προσωπικα δεν θα επαιρνα ποτε φακο που ηταν εκθεσιακός. Προτιμω να παρω μεταχειρισμενο φακο. 

Με λιγοτερα παιρνεις την 800D ή την 200D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Με λιγοτερα παιρνεις την 800D ή την 200D

Η 200D ειναι καλη, οκ. Η 800D παιζει στην ιδια κατηγορια με τη 200D και με τις αλλες (700D, 750D)?  

Συμφωνω μαζι σου, οτι η 200D αξιζει και για την τιμη του, αλλα και για τα χαρακτηριστικα. Μαλλον στη 200D θα κατευθυνθω...το πιο πιθανο.

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Να σε διευκολυνω ομως, δεν ξερω εαν το προσεξες αλλα ειναι και τα δυο εκθεσιακα κομματια. Που σημαινει πολλα χερια την επιασαν, τα περισσοτερα απο αυτα ασχετα με φωτογραφικες. 

Νταξει, εχω παρει λευκες συσκευες εκθεσιακες και δεν ειναι απαραιτητα ελλατωματικες, ουτε χαλανε στην πορεια. Αντεχουν θα ελεγα...

Αλλα εννοειτε οτι θα παρω καινουρια. Δεν προτιμω να αγοραζω μεταχειρισμενα προϊοντα ή εκθεσιακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Η 200D ειναι καλη, οκ. Η 800D παιζει στην ιδια κατηγορια με τη 200D και με τις αλλες (700D, 750D)?  

Συμφωνω μαζι σου, οτι η 200D αξιζει και για την τιμη του, αλλα και για τα χαρακτηριστικα. Μαλλον στη 200D θα κατευθυνθω...το πιο πιθανο.

Νταξει, εχω παρει λευκες συσκευες εκθεσιακες και δεν ειναι απαραιτητα ελλατωματικες, ουτε χαλανε στην πορεια. Αντεχουν θα ελεγα...

Αλλα εννοειτε οτι θα παρω καινουρια. Δεν προτιμω να αγοραζω μεταχειρισμενα προϊοντα ή εκθεσιακα

Αλλο λευκες συσκευες και αλλο φακος φωτογραφικης. Ο φακος ειναι ευαισθητος σε χτυπηματα και ειδικα γρατζουνιες στα οπτικα του, σκονη... Το να μενει ενας φακος πανω σε μια μηχανη εκθεσιακη εκτεθημενη σε ολους ελευθερα χωρις καπακια και χωρις ελεγχο χρησης εμενα δεν με ψηνει καθολου για την αγορα του.

800D & 200D ειναι παρομοιες μηχανες με την 800D να υπερεχει ελαχιστα με τα σαφως περισσοτερα σημεια εστιασης.

Μπορεις να δεις ακομη και την 77D με 5axis image stabilization στο βιντεο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα, συμπερασμα... Καλυτερη η 800D, μετα η 200D. Η 77D σαφως ειναι καλυτερη απο τις προηγουμενες, αλλα δεν ειναι για begginers, πιστευω. Οχι οτι θα με χαλουσε μια 77αρα και ας ειμαι και αρχαριος... 😀 Αν καταφερω και μαζεψω οσα χρηματα κανει μια 77D, θα αγορασω την 77D, αλλιως θα δω τις τιμες που θα παιξουν σε 200D και 200D στην Black Friday και θα αποφασισω ποια, αναλογα και η τιμη που θα εχουν... Ενα κλικ καλυτερη, ειναι η 800D, απο οτι καταλαβα... Σωστα ή καταλαβα λαθος...; 

(Ειμαι ψημενος για 77D, με λιγοτερο απο 600 ευρω, μαζι με φακο, μια χαρα μου φαινεται..) :)

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...