Προς το περιεχόμενο

Ποια είναι η οικονομικότερη λύση για αντικατάσταση τόνερ


gallios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο διάστημα είμαι κάτοχος του Samsung Xpress M2026W. Επέλεξα αυτό τον εκτυπωτή, λόγω των φθηνών συμβατών αναλώσιμων που είχε (MLT-D111L- 10ευρώ) . Μετά από σύντομο χρονικό διάστημα είδα ότι κυκλοφορούν στην αγορά συμβατά τόνερ με ενσωματομένο chip στα 17.5 ευρώ και αφού είδα μερικά βίντεο πήρα την απόφαση να παραγγείλω 3-4 chip από Κίνα και αν χρειαστεί να τα ενσωματώσω μόνος μου, στα συμβατά τόνερ των 10 ευρώ. Είδα ότι υπάρχουν και κάποια κιτ, όπου μπορεί να βάλει κανείς μόνος του γραφίτη στο ήδη υπάρχον τόνερ, αλλά δε γνωρίζω καθόλου ποια είναι η χωρητικότητα του τόνερ σε γραφίτη και αν αξίζει οικονομικά. Γενικά οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία από κάποιον που έχει ίδια σειρά εκτυπωτή θα ήταν χρήσιμη. Πλησιάζει εξεταστική και οι εκτυπωτές έχουν πάρει φωτιά 😉  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ ΤΟ ΦΘΗΝΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΟ

από κει και πέρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα πήραμε την σκόνη ανοίγουμε

την τάπα και γεμίζουμε έτσι είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα κάνεις ζημιά στο μηχάνημα

γιατί με κάθε γέμισμα πρέπει να καθαρίζεις και το σκάρτο που μαζεύεται στο δοχείο

και αν δεν το κάνεις αυτό θα στο ξεράσει έξω και αν πάει στο φούρνο θα έχεις πρόβλημα

επίσης ίσως χρειαστεί να αλλάξεις το DRUM και το DEVELOP

γιατί δεν θα έχεις σωστή εκτύπωση (γραμμές-αχνά )

επίσης όταν μιλάμε για συμβατό τόνερ το τσιπάκι εννοείται ότι είναι επάνω

 

Αν παρόλα αυτά θέλεις να το κάνεις μόνο σου η ποσότητα του γραφίτη είναι 60 γραμμάρια 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το κατάστημα από το οποίο προμηθεύομαι συμβατά τόνερ, έγραφε το ένα προϊόν με την επισήμανση Chip Updated και το οποίο είχε τιμή αγοράς στα 17,5 ευρώ, ενώ στα 10 ευρώ έγραφε απλά συμβατό τόνερ (αναφέρομαι στο τόνερ MLT-D111L). Μετά από επικοινωνία που είχα με το κατάστημα μου είπαν ότι αυτή η διαφοροποίηση έγινε επειδή μετά την αγορά της Samsung από την HP και συγκεριμένα από τον Ιούλιο Αύγουστο και μετά, όσοι κάνουν εγκατάσταση ή κάποια ενημέρωση, έχει σαν αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζει τα συμβατά τόνερ ο εκτυπωτής, όσων τουλάχιστον δεν είχαν updated chip. Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που με έκανε να παραγγείλω chip από Κίνα, καθώς θεωρούσα υπερβολική τη διαφορά τιμής από 10 σε 17,5. Τελικά, ο εκτυπωτής αναγνωρίζει κανονικά τα συμβατά τόνερ των 10 ευρώ χωρίς κάποια παρέμβαση στο chip από μεριάς μου και το κόστος σελίδας παραμένει στο 0.015 ευρώ/σελίδα εκτύπωσης. Θεωρώ ότι με αυτό το κόστος εκτύπωσης δεν αξίζει ιδιαίτερα να κάνω αναγεμώσεις μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τον ίδιο εκτυπωτή χθες (δε μου έχει έρθει ακόμα).

Επειδή είναι ο πρώτος laser εκτυπωτής που έχω και είμαι άσχετος με αυτά, θα έχω πρόβλημα όπως κατάλαβα με αυτό το συμβατό toner που λες;
Επίσης, όντως βγάζει 1800 σελίδες όπως βλέπω να αναφέρεται;

Επεξ/σία από Composer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν ξέρω αν θα χρειαστείς συμβατά τόνερ 'chip updated'... Αλλά από ο,τι βλέπω ακόμα και για τα συμβατά τόνερ που έχουν κάνει chip update, οι τιμές τους μειώνονται, είναι 15-16 ευρω(mlt-d111l), οπότε δε θα έχεις  θέμα, μιας και σε αντίθεση με τους inkjet, εμένα το τόνερ που είχε μέσα ο εκτυπωτής όταν τον αγόρασα μου έβγαλε πάνω από 1000 σελίδες, όσο έγραφε δλδ και η απόδοσή του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι οι σελίδες που δίνουν είναι το διεθνές στάνταρ που είναι 5% επικάλυψη της σελίδας

δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση δεν θα τυπώσουμε 1800 γεμάτες σελίδες αλλά πολύ λιγότερες 

και αν έχουμε bolt γράμματα ή σχέδια, φώτο, κλπ ακόμη λιγότερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...