Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού Zoom για D5600


Themoo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου σε όλους κ όλες,

Ύστερα από την τελευταία ανάρτηση μου όπου έψαχνα την πρώτη μου DSLR(όπου κατέληξα στην 5600 της Νίκον), ήρθα πάλι να ζητήσω τα φώτα σας και τις προτάσεις σας βάσει της εμπειρίας σας για την αγορά ενός Zoom για την συγκεκριμένη μηχανή. Εκτός από τον ΚΙΤ φακό έχω κ έναν 50ρη και νιώθω ότι μου λείπει ένας ζουμ για τα ταξίδια που κάνω, όπου στα περισσότερα οι περισσότερες λήψεις περιλαμβάνουν αρκετά ζώα από μακριά. Είχα μια πρόταση για αγορά του "AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR Lens". Ξέρω είναι πλαστικός ξέρω δεν είναι η καλύτερη επιλογή ξέρω ότι είναι κάπως πιο "σκοτεινός" στις λήψεις και γι αυτό γράφω το συγκεκριμένο πόστ ζητώντας την βοήθεια σας. Το ποσό που θέλω να διαθέσω είναι από 250 έως το πολύ τα 400 ευρώ(σαφώς κ κάτι αξιόλογο κ οικονομικό θα προτιμηθεί). Η αγορά πιστεύω αξίζει να γίνει από το  e-infin.com, από όπου διαβάζοντας κ τα σχόλια εδώ στο insomnia πολύ χρήστες προτιμούν να αγοράσουν τους νέους τους φακούς. Σας ευχαριστώ όλους για τις όποιες απαντήσεις.(Να σημειωθεί ότι είμαι ερασιτέχνης κ ότι βρίσκομαι μόνο λίγους μήνες στον κόσμο της φωτογραφίας με DSLR).

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πάρεις έναν για όλα το έχεις σκεφτεί ; Σαν τον 18-300 της νίκον ή και τον 18-400 της σίγμα ;;;;

Τα μειονεκτήματα των barrel/pincushion distortion σήμερα , διορθώνονται τέλεια αν τραβάς raw με προγράμματα όπως το dxo .

Σαφώς δεν τα καταφέρνει σε όλα τα εστιακά μήκη όπως μια τσάντα με prime και ζοουμ με 5πλάσια τιμή (ο καθένας) και μικρότερο εύρος, αλλά κάνεις τα πάντα με έναν φακό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για να πάρεις έναν για όλα το έχεις σκεφτεί ; Σαν τον 18-300 της νίκον ή και τον 18-400 της σίγμα ;;;;

Τα μειονεκτήματα των barrel/pincushion distortion σήμερα , διορθώνονται τέλεια αν τραβάς raw με προγράμματα όπως το dxo .

Σαφώς δεν τα καταφέρνει σε όλα τα εστιακά μήκη όπως μια τσάντα με prime και ζοουμ με 5πλάσια τιμή (ο καθένας) και μικρότερο εύρος, αλλά κάνεις τα πάντα με έναν φακό .

Καλησπέρα φίλτατε κ ευχαριστώ για την απάντηση σου, όχι δεν τους είχα στα υπόψιν. Τους έχει στο ε ινφιν και τους 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτη την τιμη και για zoom φακο οποιον και να παρεις δεν θα δεις διαφορα. Ειδικα εαν πας σε καποιον travel lens οπως αυτοι που αναφερονται. Παρε αυτο που σε βολευει (δεν χρειαζεται να ειναι τελευταιο μοντελο).  Αποφασισε ποσο zoom σου χρειαζεται (υπολογισε με crop factor X1.5). Μην πας σε μεγαλυτερο zoom απο οτι πραγματικα χρειαζεσαι γιατι απλα θα χασεις απο τα οπτικα. Nikon/Tamron/Sigma δεν εχει σημασια. Για να δεις διαφορες θα πας σε πιο συγκεκριμενα εστιακα μηκη και σε φακους με πολλαπλασιο κοστος.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Αποφασισε ποσο zoom σου χρειαζεται (υπολογισε με crop factor X1.5)

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτό;

πχ. ένας 18-200 σε DX σώμα δεν είναι x11 ζουμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, udroxoos είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτό;

πχ. ένας 18-200 σε DX σώμα δεν είναι x11 ζουμ;

Ο 18-200mm σε DX ειναι 27-300mm

Αυτο που πρεπει να αποφασισει καποιος ειναι το ευρος που χρειαζεται για τα θεματα που φωτογραφιζει. 

Ενας 18-400 θα ειναι χειροτερος συνηθως κατα βαση απο ενα φακο 18-200 ο οποιος θα ειναι χειροτερος απο ενα ζευγος φακων 17-55 & 55-200. Φυσιολογικο ειναι. Οσο ζοριζεις τα οπτικα σου τοσο θα εχεις θεματα που ειναι πιο δυσκολο να λυθουν (αρα και πιο ακριβο) και θα γινουν συμβιβασμοι. Αποφασιζεις το χρησιμο ευρος σου και μετα επιλεγεις οτι σε βολευει.

Στις entry level κατηγοριες που αναφερομαστε οι διαφορες μεταξυ των φακων ειναι αμελητεες. Οταν μαλιστα μιλαμε για wildlife photo πιο πολυ σημασια εχει να πιασεις την στιγμη και με σταθερο χερι.

Το οτι δεν ειναι φωτεινοι σαφως και θα θεσει ορια αλλα για φωτεινο τηλεφακο πρεπει να ξηλωθει καποιος χοντρα (1.5k+) οποτε δεν το συζηταμε καν για την συγκεκριμενη περιπτωση.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μ σε όλους, @Dr_73 αποφάσισα τελικά να πάρω τον νίκον που μου πρότεινες τον 18-300. Η παραγγελία θα γίνει αρχές Δεκέμβρη από το e-infin.com και ελπίζω να έχω μια ανάλογη καλή εμπειρία όπως οι περισσότεροι που αγόρασαν από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 8:14 ΜΜ, udroxoos είπε

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτό;

πχ. ένας 18-200 σε DX σώμα δεν είναι x11 ζουμ;

παντου 11Χ ζουμ ειναι

το ζουμ ειναι η δυνατοτητα μεταβολης του εστιακου μηκους. Ειναι μια σκετη αναλογια και δε λεει τιποτα απο μονη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη φημη εχει και ο Tamron 16-300 pzd αλλα δεν εχω κοιταξει καθολου τιμες EDIT (τον ειδα εκει στα 315 στην αγορα μεταχειρ.)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...