Προς το περιεχόμενο

Powertop - Διαγνωστικό εργαλείο / power tuning


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ενδιαφέρον εργαλείο που σίγουρα λίγοι γνωρίζουν, είναι το powertop. Θα το βρείτε σε όλα τα repositories των γνωστών Linux διανομών

  1. https://github.com/fenrus75/powertop
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/PowerTOP

Το τρέχουμε (root access) και μας βγάζει τι τρέχει στο σύστημα μας και καταναλώνει πόρους / ενέργεια. Το βρήκα καθώς παρατήρησα ότι έχω μεγαλύτερη κατανάλωση σε Linux από ότι σε Windows..! Το καλό με το powertop είναι οτι μας δίνει την επιλογή να ενεργοποιήσουμε μηχανισμούς για να βελτιώσουμε την κατανάλωση του συστήματος μας. Για παράδειγμα όταν το έτρεξα μου έδειξε ότι η κάρτα ήχου μου δεν χρησιμοποιεί power saving features, και με άφησε να το αλλάξω αυτό.

Εγώ έχω ακόμα πολλά να διορθώσω απο ότι φαίνεται παρακάτω, εσείς?? :P

Spoiler

Screenshot from 2018-11-09 23-28-18.png

 

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα runtime και τα autosuspend είναι τα περισσότερα bad που έχω αν και δεν γνωρίζω πως θα μπορούσαμε να τα διορθώσουμε αν και με το autosuspend μάλλον υποπτεύομαι ότι θεωρεί ότι δεν κλείνουν  όταν το σύστημα γίνει suspend? τώρα και το enable sata link power management πως γίνετε δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, chek2fire said:

και μένα runtime και τα autosuspend είναι τα περισσότερα bad που έχω αν και δεν γνωρίζω πως θα μπορούσαμε να τα διορθώσουμε αν και με το autosuspend μάλλον υποπτεύομαι ότι θεωρεί ότι δεν κλείνουν  όταν το σύστημα γίνει suspend? τώρα και το enable sata link power management πως γίνετε δεν το ξέρω.

Ενα κακό που έχει το powertop είναι ότι δεν κρατάει τις ρυθμίσεις. Επειδή ακόμα κάνω κάτι δουλειές με το PC (2 την νύχτα παρασκευιάτικα), μόλις τελειώσω θα τα κάνω όλα ON να δω τι θα γίνει και αν γινει μπαμ 😛 Επίσης απο ότι είδα υπάρχει και ένα εργαλείο που λέγεται TLP και κάνει την ίδια δουλειά ίσως και καλύτερα. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Πήρα ένα μετρητή κατανάλωσης σήμερα και η  διαφορα σε κατανάλωση που βλέπω με τα Windows ειναι η εξής: Κάνοντας απλές λειτουργίες σε προγράμματα, δηλαδή όχι benchmark, καταναλώνει περισσότερο ενέργεια απο ότι ένα βαρβάτο benchmark σε Windows (260W vs 180W). Μόνο το ποντίκι που κουνάω απότομα ανεβάζει 30W.. !

Τα έβαλα όλα Good και δεν καταστράφηκε τίποτα ακόμα. Αφησα εκτός μόνο το keyboard, το mouse, και τα ακουστικά. Το mouse είχε μπει σε standby και εκανε 2-3 δευτερολεπτα να ξυπνησει οταν το ξαναγυρισα. Θα ψαχτώ λιγακι τις επομενες μέρες με το θέμα :)

Με όλα γυρισμενα σε Good το idle power έπεσε στα 51W. Το average είναι ακόμα κοντά στα 100-110. Νομίζω ότι φτάιει η κάρτα γραφικών μου ή το DE

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, pmav99 said:

@Luciddream

Για να κρατάει τις ρυθμίσεις μπορείς να δεις εδώ: https://wiki.archlinux.org/index.php/Powertop#Apply_settings

Το είχα δει αυτό, αλλά ήμουν και κουρασμένος και δεν το κατάλαβα ακριβώς. Μπορώ να βάλω το systemd unit απλά να κρατάει τις ρυθμίσεις χωρίς το --auto-tune ? Αν ναι φαίνεται πολύ καλό

edit: Αν και λέει δεν ειναι ο Recommended τρόπος. τεσπά θα το ψάξω 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hmm.... Ένα workaround είναι λογικά το εξής:
 

cd /tmp

sudo powertop --html

# περιμένεις

firefox powertop.html

και πας στο tab tuning, αντιγράφεις τη στήλη script, σβήνοντας όποιες γραμμές δεν θέλεις και τρέχεις το script-άκι μέσω systemd*

Να έχεις υπόψη σου πάντως ότι «σβήνοντας» τα πάντα μπορεί να γίνει λίγο σπαστικό το pc (πχ το mouse θέλει ένα δευτερόλεπτο μέχρι να «ξυπνήσει» κτλ).

off topic: Όλα εντάξει με 2700 σε linux? με τι διανομή είσαι; Arch;

* Ένα ακόμα caveat είναι ότι αν ποτέ αλλάξεις hardware ή/και αλλάξει αρκετά ο kernel ίσως το script-άκι σου να μην παίζει/να μην είναι optimal και θα πρέπει να θυμηθείς να το κοιτάξεις...

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το δοκιμάσω αυτό με το scriptaki. Δεν θέλω να τα κλείσω όλα έτσι και αλλιώς.

13 minutes ago, pmav99 said:

off topic: Όλα εντάξει με 2700 σε linux? με τι διανομή είσαι; Arch;

Με Arch είμαι ναι. Γενικά μια χαρά είναι. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν λειτουργέι το PBO σε Linux και αν ανεβάζει πάνω απο 3700 mhz αλλά δεν το χω ψάξει πολύ. Δυστυχώς δεν εχουμε τα ίδια monitoring tools όπως στα Windows, αν και έχω βρει ενα που φαινεται καλό, δεν το έχω βάλει ακόμα λόγω έλειψης χρόνου. Έκανα compile και τον kernel με τα default modules του Arch σε κάτι λιγότερο απο 10 λεπτά. Λογικά αν σετάρω λιγότερα modules θα γίνει compile πολύ πιο γρήγορα. Θέλω να κάνω δύο πράγματα τώρα:

1) Να βάλω ένα Windows VM με PCIe passthrough να δω αν μπορώ να παίζω παιχνίδια, ώστε να ξηλώσω τελείως τα Windows. Δυστυχώς δεν μου δούλευε το KVM τελευταία φορά που δοκίμασα ενώ το VirtualBox παίζει απευθείας.

2) Να αρχίσω να κάνω compile τα tools που χρησιμοποιώ, πρώτον για να μάθω περισσότερα για το build / flags / κτλπ, δεύτερον για να κερδίσω σε απόδοση 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, το script-ακι είναι λογικά ο «official» τρόπος (ενότητα 2.5). Αν και σύμφωνα με αυτό υπάρχουν και 3rd party tools που πετυχαίνουν λίγο πολύ το ίδιο πράγμα. To tuned που αναφέρει φαίνεται ενδιαφέρον

Πρόβλεψη: Αν λάβεις υπόψη και τον χρόνο που θα φας με τα compiles, αποκλείεται να κερδίσεις σε απόδοση :P

Tip: Αν όντως θες να κάνεις compile κτλ, βάλε gentoo που είναι στημένο για αυτή τη δουλειά. Και σε arch μπορείς να το κάνεις μέσω ABS, αλλά η όλη λογική είναι να χρησιμοποιήσεις ABS για να προσθέσεις/αφαιρέσεις πχ μια βιβλιοθήκη σε ένα πρόγραμμα, όχι να κάνεις compile όλο το σύμπαν.

 

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, pmav99 said:

Tip: Αν όντως θες να κάνεις compile κτλ, βάλε gentoo που είναι στημένο για αυτή τη δουλειά. Και σε arch μπορείς να το κάνεις μέσω ABS, αλλά η όλη λογική είναι να χρησιμοποιήσεις ABS για να προσθέσεις/αφαιρέσεις πχ μια βιβλιοθήκη σε ένα πρόγραμμα, όχι να κάνεις compile όλο το σύμπαν.

Γιατί ως γνωστόν αν δεν κάνεις compile όλο το σύμπαν παύεις να θεωρείσαι cool 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ένα ενδιαφέρον εργαλείο που σίγουρα λίγοι γνωρίζουν, είναι το powertop. Θα το βρείτε σε όλα τα repositories των γνωστών Linux διανομών

  1. https://github.com/fenrus75/powertop
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/PowerTOP

Το τρέχουμε (root access) και μας βγάζει τι τρέχει στο σύστημα μας και καταναλώνει πόρους / ενέργεια. Το βρήκα καθώς παρατήρησα ότι έχω μεγαλύτερη κατανάλωση σε Linux από ότι σε Windows..! Το καλό με το powertop είναι οτι μας δίνει την επιλογή να ενεργοποιήσουμε μηχανισμούς για να βελτιώσουμε την κατανάλωση του συστήματος μας. Για παράδειγμα όταν το έτρεξα μου έδειξε ότι η κάρτα ήχου μου δεν χρησιμοποιεί power saving features, και με άφησε να το αλλάξω αυτό.

Εγώ έχω ακόμα πολλά να διορθώσω απο ότι φαίνεται παρακάτω, εσείς?? :P

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot from 2018-11-09 23-28-18.png

Το powertop είναι σχετικά γνωστό εδώ και καιρό. Δυστυχώς όμως δεν είναι πανάκεια και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα. Καλώς ή κακώς, οι κατασκευαστές υλοποιούν τα πρότυπα όπως τους κ..λώσει και ειδικά στα λάπτοπ το πράγμα είναι ακόμη χειρότερο.

Ας δούμε κάποια από τα bad που δείχνεις. Το ALPM (Enable SATA link power management) θέτει σε χαμηλή κατάσταση τους sata ελεγκτές αλλά στους μισούς ελεγκτές προκαλεί θέματα από να μην ξυπνάνε σωστά οι σκληροί μέχρι data corruption πολύ συχνά για αυτό η μανίσια επιλογή είναι "άσε ό,τι κάνει το bios". Ίσως να έχεις διαβάσει διάφορες προσπάθειες που έχουν γίνει να υλοποιηθεί devsleep και λοιπά modes. Πρώτα έκανε 2 προσπάθειες ο Matthew Garrett με σχετικά καλά αποτελέσματα αλλά κάποιοι SSD είχανε θέματα και επίσης από skylake και πάνω είχανε πολλά θέματα οι ελεγκτές. Πριν λίγο καιρό ένας άλλος dev του fedora έκανε ακόμη μία προσπάθεια και εκτός από τις μανίσιες επιλογές min,med,max power, πρόσθεσε ακόμη μία κατάσταση που μπορείς να ενεργοποιήσεις η οποία είναι κάτι ανάμεσα στην min και med και ομοιάζει τον τρόπο που δουλεύουν τα windows. Λέγεται ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα και πολύ λίγες αναφορές corruption.

Το USB autosuspend συνήθως λειτουργεί σωστά αλλά ακόμη και σήμερα υπάρχουν συσκευές (κυρίως ασύρματα ποντίκια) τα οποία δεν καταλαβαίνουν ότι ξανά πήρε ρεύμα ο ελεγκτής και άπαξ και γίνει το "suspend" μετά το ποντίκι δεν ξαναλειτουργεί αν δεν βγάλεις το δέκτη και τον ξαναβάλεις.

Το ASPM (PM for PCI κτλ) είναι παρόμοιο με το ALPM αλλά για PCI express το οποίο έχει παρόμοια προβλήματα να μην ξυπνάει σωστά η κάρτα γραφικών, να μην δουλεύει η ασύρματη κάρτα δικτύου, κτλ.

Με λίγα λόγια δηλαδή δεν είναι απλό θέμα "όπου βλέπω bad πατάω enter και το κάνω good". Πρέπει να πειραματιστείς τι παίζει καλά για το δικό σου laptop.

14 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ενα κακό που έχει το powertop είναι ότι δεν κρατάει τις ρυθμίσεις. Επειδή ακόμα κάνω κάτι δουλειές με το PC (2 την νύχτα παρασκευιάτικα), μόλις τελειώσω θα τα κάνω όλα ON να δω τι θα γίνει και αν γινει μπαμ 😛 Επίσης απο ότι είδα υπάρχει και ένα εργαλείο που λέγεται TLP και κάνει την ίδια δουλειά ίσως και καλύτερα. Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Πήρα ένα μετρητή κατανάλωσης σήμερα και η  διαφορα σε κατανάλωση που βλέπω με τα Windows ειναι η εξής: Κάνοντας απλές λειτουργίες σε προγράμματα, δηλαδή όχι benchmark, καταναλώνει περισσότερο ενέργεια απο ότι ένα βαρβάτο benchmark σε Windows (260W vs 180W). Μόνο το ποντίκι που κουνάω απότομα ανεβάζει 30W.. !

Τα έβαλα όλα Good και δεν καταστράφηκε τίποτα ακόμα. Αφησα εκτός μόνο το keyboard, το mouse, και τα ακουστικά. Το mouse είχε μπει σε standby και εκανε 2-3 δευτερολεπτα να ξυπνησει οταν το ξαναγυρισα. Θα ψαχτώ λιγακι τις επομενες μέρες με το θέμα :)

Με όλα γυρισμενα σε Good το idle power έπεσε στα 51W. Το average είναι ακόμα κοντά στα 100-110. Νομίζω ότι φτάιει η κάρτα γραφικών μου ή το DE

Το TLP είναι πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα και έχει πιο sane defaults ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα. Αν κοιτάξεις τις issues στο github έχουν προκύψει κάποιες περιπτώσεις corruption με αποτέλεσμα να κλείσουν στο config κάποιες επιλογές και να σου λέει "αν θέλεις άνοιξε τες". Το ASPM για παράδειγμα είναι κλειστό από την μάνα του και σου προτείνουν να το αφήσεις έτσι.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι εδώ και λίγους μήνες είναι της μόδας και το undervolting του επεξεργαστή. Έχουν βγει 2  (ή και περισσότερα μέχρι τώρα) προγράμματα τα οποία επιτρέπουν να μειώσεις την τάση σε συγκεκριμένες γενιές επεξεργαστή ώστε να πέφτει η κατανάλωση. Ακόμη είναι σε πρώιμο στάδιο και έχουν 10 ταμπέλες "χρήση με δική σου ευθύνη" αλλά τα χρησιμοποιεί κάμποσος κόσμος. Δεν απευθύνονται ακόμη όμως για γενική κατανάλωση αλλά μόνο για power users οπότε όσοι Archάδες θέλουν ας το κοιτάξουν. Σίγουρα θα έχει μπει κάποιο άρθρο στο wiki σας.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει τίποτα γιατί δεν έχω λαπτοπ, απλά ήθελα πάντα ένα γκατζετάκι για το Desktop να μου δειχνει την κατανάλωση και ήταν ευκαιρία να ψαχτώ λίγο τώρα που το πήρα. Για το ότι το ποντίκι τρώει 20-30W π.χ δεν είχα ιδέα 😛 Καλό να ξέρουμε τι προβλήματα δημιουργεί η κάθε επιλογή όπως είπες. Στην χειρότερη τα αφήνω όπως είναι, μικρό το κακό με λίγο παραπάνω κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το undervolting, δεν το έχω κάνει ποτέ σε linux αλλά σε laptop με windows έκανε κυριολεκτικά θαύματα όσον αφορά τις θερμοκρασίες (πιθανά και διάρκεια μπαταρίας αλλά δεν το έχω τεστάρει).

https://wiki.archlinux.org/index.php/Undervolting_CPU

https://github.com/mihic/linux-intel-undervolt

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/11/2018 στις 12:50 ΜΜ, Luciddream είπε

αν και έχω βρει ενα που φαινεται καλό

το δοκίμασα, συμπαθητικό είναι, δείχνει turbo κτλ: https://imgur.com/5OPlVbO

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...