Προς το περιεχόμενο

Υψηλό κόστος εκτύπωσης με HP Avantage 3636...τι μου προτείνετε;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. 

Αγόρασα πριν ένα χρόνο περίπου έναν εκτυπωτή:  https://www.skroutz.gr/s/8016119/HP-Deskjet-Advantage-3636.html#specs κυρίως επειδή ήταν φτηνός σε προσφορά. Αλλά έχω βρει τον μπελά μου. 

Παρόλο που η χρήση που του κάνω δεν είναι μεγάλη, τα μελάνια του τελειώνουν γρήγορα και κάθε φορά αγανακτώ που αναγκάζομαι να πληρώνω τα αυθεντικά μελάνια 652 black και 652 tricolor γύρω στα 20 ευρώ. 

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ξαναγεμίζω τα μελανοδοχεία; Η αν είναι καλύτερα να τον δώσω και να πάω σε κάποια άλλη λύση. 

Ευχαριστώ! 

 

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που να αγόραζες και άλλον εκτυπωτή :)γενικά οι hp advantage είναι αρκετά οικονομικοί για Injket.  Παίζει ρόλο τι τυπώνεις  σίγουρα. Φωτογραφίες, γραφικά που πιάνουν όλη την σελίδα;

Πρόσφατα εκτύπωσα την διπλωματική μου 120 σελίδες σε 2 αντίτυπα με 1.5 έγχρωμο και 3/4 μαύρο.

Η επικάλυψη ήταν 6.5% του εγγράφου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Αγόρασα πριν ένα χρόνο περίπου έναν εκτυπωτή:  https://www.skroutz.gr/s/8016119/HP-Deskjet-Advantage-3636.html#specs κυρίως επειδή ήταν φτηνός σε προσφορά. Αλλά έχω βρει τον μπελά μου. 

Παρόλο που η χρήση που του κάνω δεν είναι μεγάλη, τα μελάνια του τελειώνουν γρήγορα και κάθε φορά αγανακτώ που αναγκάζομαι να πληρώνω τα αυθεντικά μελάνια 652 black και 652 tricolor γύρω στα 20 ευρώ. 

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ξαναγεμίζω τα μελανοδοχεία; Η αν είναι καλύτερα να τον δώσω και να πάω σε κάποια άλλη λύση. 

Ευχαριστώ! 

ναι ξαναγεμίζουν και δουλεύουν μια χαρά αρκεί να μην τα αφήσεις πολύ καιρό χωρίς να τυπώσεις

και σου ξεραθούν

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστχώς πλέον ολοι οι εκτυπωτές ψεκασμου που πωλούνται χρησιμοποιούν μελανοδοχεία με τσιπάκια, οποτε ειναι δυσκολη η επαναγέμιση ή αγορά συμβατών (δηλαδή μη αυθεντικών). Οχι πως δε γινεται να βρεις αλλά και πάλι το κοστος ειναι ανεβασμένο και συγκρίσιμο με τα αυθεντικα. Αυτός ειναι ο λογος που βλέπεις τις τιμες των εκτυπωτών στα τάρταρα γιατί ειναι το τυράκι στο δολωμα και η φακα ειναι οταν ερθει η ώρα να αγοράσεις μελάνια.  Λύση ειναι κάποια μοντέλα εκτυπωτών που αντι για κλασσικα μελανοδοχεία εχουν δοχεία μελανιου που τα γεμιζεις απο μπουκαλι (και οχι αναγκαια αυθεντικο). Εκει όπως καταλαβαινεις οτι το κοστος του εκτυπωτη ειναι 2-4 φορες πάνω (πχ αντι για 60, εχει 180+ ευρω) αλλά το τελικό κοστος εκτυπωσης ειναι αστειο σε σχέση με το αντιστοιχο κλειστο μελανοδοχειο, οποτε για κάποιον που εκτυπωνει αρκετά έγχρωμα, ειναι η μονη αποτελεσματική λύση. 

αν λοιπον κάνεις λιγες εκτυπώσεις (και εισαι εκτός ή κοντα στη λήξη εγγυησης) στρέψου στα συμβατα (imitation) ή σε επαναγεμισματα μεχρι να βρεις κατι που να δουλευει σωστα σε λογική τιμή. Μην πάρεις τα φθηντερα που θα βρεις γιατι ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα κανεις αλλη ζημια στον εκτυπωτη. 

Εχω την τύχη (γιατι απο τυχη τον είχα αγοράσει) να εχω ενα παλιο εκτυπωτη ψεκασμου brother (6+ ετιας) που ήταν απο τους τελεταίους εκτυπωτες που εβγαλε η εταιρεία με μελανοδοχεία χωρις τσιπακια (μετά το γυρισε και αυτή στα τσιπάκια). Αγοράζω ετοιμα σφραγισμένα μελάνια απο το ebay σε αστειες τιμές και παρακαλώ το θεο/αλαχ/βουδα μή μου κάτσει καμια βαριά μη επισκευάσιμη βλάβη (λογω χρήσης, οχι μελανιών) και πρεπει να τον αλλαξω

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Δοκίμασε και αυτά που είναι extra large.

HP 652XL COLOR 21ml (+150%)

HP 652XL BLACK 20ml (+200%)

 

1 ώρα πριν, nik veriotis είπε

ναι ξαναγεμίζουν και δουλεύουν μια χαρά αρκεί να μην τα αφήσεις πολύ καιρό χωρίς να τυπώσεις

και σου ξεραθούν

Από τις δύο παραπάνω προτάσεις που κάνουν οι φίλοι ποια να ακολουθήσω σαν πιο ασφαλή; 

Νομίζω την πρώτη αφού είναι γνήσια HP και μειώνουν το κόστος κατά 40% περίπου. Τι λέτε; 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα δεν ειναι γνησιο hp. Αντιγραφα ειναι και τα 2

Εχω ψωνισει αρκετές φορές συμβατα μελανια hp (αλλο μοντελο) για φίλη απο το https://web-toner.gr/ και δεν ειχα προβλημα.  Δεν ξερω αν εχει τα δικά σου μελάνια και μην το πάρεις σαν διαφημιση. Απλα μεταφέρω εμπειρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2018 στις 9:04 ΜΜ, Green Dragon είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Αγόρασα πριν ένα χρόνο περίπου έναν εκτυπωτή:  https://www.skroutz.gr/s/8016119/HP-Deskjet-Advantage-3636.html#specs κυρίως επειδή ήταν φτηνός σε προσφορά. Αλλά έχω βρει τον μπελά μου. 

Παρόλο που η χρήση που του κάνω δεν είναι μεγάλη, τα μελάνια του τελειώνουν γρήγορα και κάθε φορά αγανακτώ που αναγκάζομαι να πληρώνω τα αυθεντικά μελάνια 652 black και 652 tricolor γύρω στα 20 ευρώ. 

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ξαναγεμίζω τα μελανοδοχεία; Η αν είναι καλύτερα να τον δώσω και να πάω σε κάποια άλλη λύση. 

Ευχαριστώ! 

Γεμίζουν και παίζουν μια χαρά..

Στης κόρης μου που παίρνει και αυτός τα ίδια εδώ και ένα χρόνο περίπου γεμίζω τα μαμίσια μόνος με σύριγγα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Κόστος σχεδόν μηδενικό.

Σώθηκα γιατί η εγγονή μου (εξ'ού και το νικ νέιμ) θέλει να βγάζει όλη μέρα φωτογραφίες παιδικών ηρώων και τα γεμίζω 3 και 4 φορές το μήνα.Αν θέλεις οδηγίες εδώ είμαστε.

Ακόμη μπορώ να σου χαρίσω αν είσαι Αθήνα και μελάνι για τα πρώτα σου γεμίσματα πρώτο να μην ξοδεύεσαι και δεύτερο να δεις αν τα καταφέρνεις..

Edit.Πράσινο θα σου δώσω διπλή ποσότητα να βγάζεις περισσότερα τριφύλλια.:D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2018 στις 2:28 ΜΜ, isay είπε

δυστχώς πλέον ολοι οι εκτυπωτές ψεκασμου που πωλούνται χρησιμοποιούν μελανοδοχεία με τσιπάκια, οποτε ειναι δυσκολη η επαναγέμιση ή αγορά συμβατών (δηλαδή μη αυθεντικών). Οχι πως δε γινεται να βρεις αλλά και πάλι το κοστος ειναι ανεβασμένο και συγκρίσιμο με τα αυθεντικα. Αυτός ειναι ο λογος που βλέπεις τις τιμες των εκτυπωτών στα τάρταρα γιατί ειναι το τυράκι στο δολωμα και η φακα ειναι οταν ερθει η ώρα να αγοράσεις μελάνια.  Λύση ειναι κάποια μοντέλα εκτυπωτών που αντι για κλασσικα μελανοδοχεία εχουν δοχεία μελανιου που τα γεμιζεις απο μπουκαλι (και οχι αναγκαια αυθεντικο). Εκει όπως καταλαβαινεις οτι το κοστος του εκτυπωτη ειναι 2-4 φορες πάνω (πχ αντι για 60, εχει 180+ ευρω) αλλά το τελικό κοστος εκτυπωσης ειναι αστειο σε σχέση με το αντιστοιχο κλειστο μελανοδοχειο, οποτε για κάποιον που εκτυπωνει αρκετά έγχρωμα, ειναι η μονη αποτελεσματική λύση. 

αν λοιπον κάνεις λιγες εκτυπώσεις (και εισαι εκτός ή κοντα στη λήξη εγγυησης) στρέψου στα συμβατα (imitation) ή σε επαναγεμισματα μεχρι να βρεις κατι που να δουλευει σωστα σε λογική τιμή. Μην πάρεις τα φθηντερα που θα βρεις γιατι ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι θα κανεις αλλη ζημια στον εκτυπωτη. 

Εχω την τύχη (γιατι απο τυχη τον είχα αγοράσει) να εχω ενα παλιο εκτυπωτη ψεκασμου brother (6+ ετιας) που ήταν απο τους τελεταίους εκτυπωτες που εβγαλε η εταιρεία με μελανοδοχεία χωρις τσιπακια (μετά το γυρισε και αυτή στα τσιπάκια). Αγοράζω ετοιμα σφραγισμένα μελάνια απο το ebay σε αστειες τιμές και παρακαλώ το θεο/αλαχ/βουδα μή μου κάτσει καμια βαριά μη επισκευάσιμη βλάβη (λογω χρήσης, οχι μελανιών) και πρεπει να τον αλλαξω

Δοκίμασε εκτυπωτή που έχει τα μελάνια της σειράς 16XL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, malachaskos είπε

Δοκίμασε εκτυπωτή που έχει τα μελάνια της σειράς 16XL

ναι αλλα με την απάντηση δεν καταλαβα αν εννοεις οτι θα ειναι φθηνοτερα ή ακριβοτερα απο αυτο που εχω τώρα. Στα υποψη τα αντιστοιχα XL μελάνια για τον brother μου κοστιζουν περιπου 1,20 ευρω το ένα, αν τα αγοράσω σε 6αδα (με οποιο συνδυασμο θελω) και τιμη μαζί με μεταφορικά.

Αν πωλούνται εκτυπωτες epson που παιρνουν σειρα 16xl και ειναι πάμφθηνα, πες μοντέλο γιατί σιγουρα θα βοηθησει κοσμο.

Edit : Μέσω των μελανιων βρηκα καποια μοντέλα που ακομα πωλουνται. Εχεις εμπειρια οτι τα συμβατά παιζουν απροβλημάτιστα; Δωσε λιγο feedback

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2018 στις 9:04 ΜΜ, Green Dragon είπε

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ξαναγεμίζω τα μελανοδοχεία; Η αν είναι καλύτερα να τον δώσω και να πάω σε κάποια άλλη λύση. 

 

Με μια πρόχειρη ματιά για τον εκτυπωτή σου δεν βρήκα να υπάρχει κάποιο refillable kit.Υπάρχουν όμως πολλά τέτοια κιτ σε canon και epson εκτυπωτές.

Εγώ πριν αγοράσω τον canon που έχω τώρα , έψαξα και βρήκα εαν υποστηρίζει κάποιο refillable kit και μετά προχώρησα σε αγορά.Έδωσα κάπου 65 ευρώ και πήρα από Αγγλία ένα κιτ που είχε 5 δοχεία με τα αντίστοιχα χρώματα (Cyan,Magenta,Blue,Black,Black Pigment) των 100ml έκαστο , και ένα reseter που μηδενίζει ουσιαστικά το τσιπ του κάθε cartridge όταν το γεμίζεις.

Εαν αγόραζα τα γνήσια μελάνια , έπρεπε να δώσω για την παραπάνω ποσότητα κάτι λιγότερο από 1.200 ευρώ.

Το είχα πάρει από octoink.Στα αριστερά μπορείς να δεις τη λίστα με τους εκτυπωτές και τα μοντέλα που υποστηρίζουν τέτοια κιτ.

Τώρα πλέον υπάρχουν και τα λεγόμενα CISS (Continues Ink Supply System) κιτ όπου κάθε cartridge έχει δικό του σωληνάκι που συνδέεται με εξωτερικό μπουκαλάκι και δεν χρειάζεται ούτε να βγάζεις τα cartridge να τα κάνεις reset , ούτε να τα γεμίζεις ένα ένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...