Προς το περιεχόμενο

Linux Mint και Ryzen 5 2400G


armagedwnn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

έχω ένα σύστημα με τον APU της υπογραφής και χρησιμοποιώ τα ενσωματωμένα γραφικά. Γενικά έχω φάει μια πίκρα με VIDEO_TDL_FAILURE και παρά τους ελέγχους που έχω κάνει σε όλο το σύστημα, απενεργοποίηση TDL κτλ. Το πρόβλημα δεν λύθηκε 100% απλά έγινε σπάνιο και δεν έχω BSOD, τουλάχιστον μέχρι αυτή την στιγμή μετά από format.

Το σύστημα το θέλω για γενική καθημερινή χρήση και σκέφτομαι να πάω σε mint ή ubuntu? Το ερώτημα μου είναι ότι το έχω ψάξει αρκετά, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι οι drivers μου θα δουλεύουν σε mint. Αν κάποιος γνωρίζει η έχει πέσει στην αντίληψη του κάποιος εγκυρος σχετικός οδηγός θα βοήθουσε.

Ευχαριστώ.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την έκδοση 19 έχω δει αναφορές από πολλούς ότι δουλεύουν μια χαρά, αλλά κανεις δεν αναφέρει αν χρησιμοποιεί τα ενσωματωμένα γραφικά. Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω. Νομίζω απο kernel υποστηρίζεται ήδη απ' το καλοκαίρι.

Μια δοκιμή θα δείξει, απλά ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος αν κάποια έκδοση ubuntu τους υποστηρίζει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στον 4.17 μου δούλευε μια χαρά, αλλά πάλι, μια στις τόσες έκανε κάποιο freeze το σύστημα και μόνο με reboot ξεκολλούσε.Πλέον από 4.18+ δουλεύει χωρίς ούτε ένα κόλλημα, εδώ και καιρό.Οπότε ψάξε ποιο ubuntu-ειδές έχει τουλάχιστον 4.17 kernel.

Εγώ είμαι με tumbleweed και έχω βρει την ησυχία μου πάντως

edit:τώρα που το τσέκαρα, είδα ότι το mint 19, έρχεται με 4.15 kernel...

Επεξ/σία από hara75gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...