Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν αποθηκευτικός χώρος στο δίκτυο


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Σε αναζήτηση λοιπόν σελίδας , υπηρεσίας , κατά προτίμηση χωρίς κόστος , προκειμένου να ανεβάζουμε κάπου τις φωτογραφίες , κάτι σαν αποθήκευση αντιγράφων , αλλά και σαν κύριο χώρο αποθήκευσης , σαν συμπλήρωμα του τοπικού μέσου αποθήκευσης δλδ ενός σκληρού . Το Flickr διακόπτει από τον Ιανουάριο του 2019 την δωρεάν παροχή ενός TB και την μετατρέπει σε συγκεκριμένο χώρο έως 1000 φωτογραφίες . 

    Ο χώρος πρέπει να είναι προστατευμένος , δια παν ενδεχόμενο , δεν είναι απαραίτητο να δίνει λύσεις του είδους ανάγνωση exif data κλπ , αν έχει τέτοια δυνατότητα καλοδεχούμενη . Προς στιγμήν βρήκα μία πρόχειρη λύση στο pCloud , όμως τα 10 GB δωρεάν χώρου δεν θα διαρκέσουν πολύ . 

   Σημ. Πρέπει να μεταφέρω καμιά 20αριά χιλ. φωτογραφίες αρχικά .

   Θα χαρώ ν' ακούσω τις προτάσεις σας , ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Τον μεγαλύτερο δωρεάν χώρο που γνωρίζω τον δίνει το mega 50 GB αλλά ποιος ξέρει ως πότε...

  Ευχαριστώ ιδιαίτερα για την ανταπόκριση , το βλέπω ήδη , αν έχετε προηγούμενη εμπειρία από την χρήση του θα χαρώ ν' ακούσω λεπτομέρειες , φιλικά Μπάμπης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας ξεβόλεψε άσχημα το flickr δυστυχώς...

Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιες λύσεις για backup storage να μας πει μια γνώμη; Δε θα με χαλούσε μια εφάπαξ επένδυση, για να μη βασίζομαι για cloud storage σε υπηρεσίες αμφιβόλου ποιότητας και ημερομηνίας λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panmitz είπε

Μας ξεβόλεψε άσχημα το flickr δυστυχώς...

Έχει δοκιμάσει κανείς τέτοιες λύσεις για backup storage να μας πει μια γνώμη; Δε θα με χαλούσε μια εφάπαξ επένδυση, για να μη βασίζομαι για cloud storage σε υπηρεσίες αμφιβόλου ποιότητας και ημερομηνίας λήξης.

  Μάλλον θα καταλήξουμε σε κάποια παρόμοια λύση , συνδυαστικά με κάποια υπηρεσία γύρω στα 10 GB , απ' όσο ψάχνω δεν βλέπω κάτι περισσότερο απ' αυτό . Ίσως καταλήξω σε έναν σκληρό γύρω στο 1TB , είδωμεν . Πάντως η πρόταση του φίλου πιό πάνω είναι μεν καλή , όμως το Mega δίνει τελικά 15 GB ελεύθερου χώρου , τα 35 ισχύουν μέχρι ένα μήνα .

    Ότι νεότερο έχετε ρίξτε το στο τραπέζι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WD MyCloud πώς δουλεύει; Κάνει sync με κάποιο cloud server, ή δημιουργεί σύνδεση του τοπικού δικτύου προς το internet ώστε να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο δίσκο μέσα από το internet?

Αν είναι το 2ο, πέρα από την ευκολία της online σύνδεσης (που αμφιβάλω για την ταχύτητα που θα έχει), δεν σου δίνει περισσότερη ασφάλεια σε σχέση με έναν άλλο τοπικό δίσκο.

Δωρεάν 15GB δίνει και το Google Drive. Διαφορετικά το OneDrive δίνει 1ΤΒ με $70 το χρόνο και σου δίνει και το Office365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, babisskg είπε

το Mega δίνει τελικά 15 GB ελεύθερου χώρου , τα 35 ισχύουν μέχρι ένα μήνα .

Από 50 GB τα ρίξανε στα 15 ε; Έχω καιρό να μπω εκεί.

Δυστυχώς έτσι είναι οι δωρεάν υπηρεσίες. Σε γλυκαίνουν τζαμπέ μέχρι να συνηθίσεις και μετά ζητάνε συνδρομή για το γλυκό.

Για μένα η καλύτερη λύση backup είναι οι σκληροί δίσκοι παιδιά.

Πχ. τις φωτογραφίες μου, τα βίντεο και ότι άλλο σημαντικό έχω υπάρχουν στο desktop pc, στο λάπτοπ και σε εξωτερικό σκληρό και όλα αυτά τα συγχρονίζω με το FreeFileSync.

Επεξ/σία από udroxoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anifiend είπε

Το WD MyCloud πώς δουλεύει; Κάνει sync με κάποιο cloud server, ή δημιουργεί σύνδεση του τοπικού δικτύου προς το internet ώστε να μπορείς να έχεις πρόσβαση στο δίσκο μέσα από το internet?

Αν είναι το 2ο, πέρα από την ευκολία της online σύνδεσης (που αμφιβάλω για την ταχύτητα που θα έχει), δεν σου δίνει περισσότερη ασφάλεια σε σχέση με έναν άλλο τοπικό δίσκο.

Δωρεάν 15GB δίνει και το Google Drive. Διαφορετικά το OneDrive δίνει 1ΤΒ με $70 το χρόνο και σου δίνει και το Office365.

   Μια πρόχειρη ματιά λέει πως επικοινωνεί απευθείας με τον δρομολογητή στο σπίτι ........ την υπηρεσία της Google την χρησιμοποιούμε έτσι κι' αλλιώς , μέχρι τα 15GB , αν και η τιμή που ζητάνε για το επόμενο βήμα στα 100GB είναι αρκετά καλή , 1.99 το μήνα κάτι λιγότερο από 24 ευρώ το χρόνο ...... είδωμεν ....... συνεχίζεται το ψάξιμο .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, babisskg είπε

     Όχι ........ όταν έψαξα παλιά το ζήτημα υπήρχαν κάποια κενά ασφάλειας ....... 

δεν εχω συναντησει καποιο θεμα τοσα χρονια που το χω..εγω παντως χρησημοποιω google drive με 1.99 το μηνα εχω 100GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gioiliop7 είπε

δεν εχω συναντησει καποιο θεμα τοσα χρονια που το χω..εγω παντως χρησημοποιω google drive με 1.99 το μηνα εχω 100GB.

     Νομίζω πως είναι η πλέον κατάλληλη λύση σαν χώρος και σαν υπηρεσία ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babisskg είπε

     Νομίζω πως είναι η πλέον κατάλληλη λύση σαν χώρος και σαν υπηρεσία ........ 

Εμένα προσωπικά με βόλευει γιατί ουσιαστικά ανέβαζω φωτογραφικές δουλειές εκεί και τα δίνω ως αρχείο με ένα share στον άλλον και επειδή το 80% έχει Gmail δεν χρειάζεται να κάνω public κλπ..

Υπάρχουν ποικίλες υπηρεσίες τέτοιες και οσο προχωράμε θα βγουν και άλλες. Το θέμα είναι ότι βόλευει τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι το χρησιμοποιουσα για να δουν οι "ενδιαφερομενοι" της unedited φωτογραφιες κ να γινει η επιλογη.

Με εχει προβληματισει και εμενα η αλλαγη και ψαχνομαι για λυσεις τυπου εξωτερικου πανω σε router.Απο οσο εχω δει τα asus εχουν ενσωματομενα τετοια δυνατοτητα.

Ειχα ρωτησει και στο αντιστοιχο υποφορουμ αλλα δεν το ειχε δουλεψει κανεις..Μηπως καποιος απο εδω εχει hands on εμπειρια με κατι αντιστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...