Προς το περιεχόμενο

Canon 80D VS Canon 90D


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε; Σε ποια αξίζει να πάω (έχω Nikon mid-range κάμερα) 

ΥΓ η 90D ακόμα δεν έχει κυκλοφορίσει και αναμένεται τέλη του 2018 με αρχές του 2019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχω την 3300 με 5 φακούς οποτε θα χρειαστώ είτε να τους πουλήσω και να πάρω του αντίστοιχους ή άλλους που έχω στο μάτι ή με adaptorα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κάθεσαι εκεί που είσαι ; Ποιούς φακούς έχεις ; Για την 90D που λες, βλέπω γράφουν για τιμή 1200$  . Τραγική για crop .

(αντάπτορα για να βάλεις φακούς nikon σε canon , για af φακούς, θα έλεγα να μην το σκέφτεσαι καν , για να μη πετάξεις τα λεφτά του αντάπτορα).

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 3 της Νικον έναν ταμρον και τώρα είμαι στον Τσακ να προβώ και στην αγορά σιγκμα. Την είδα την τιμή καλα εννοείται πως μεταχειρισμένη για να πέσει έστω 1000€ γιατι αλλιώς δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για να αγοράσεις μεταχειρισμένη , μηχανή που θα βγεί σε 2 μήνες ; Πότε να την αγοράσεις μεταχειρισμένη ; Το 2020 ;; Σε τι σε χαλάει η d3300 ;;;; Με λιγότερα από 1000 ευρώ παίρνεις full frame μηχανες , στα σημερινά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά για το βίντεο και τα χαρακτηριστικά που έχει είναι πιο αναβαθμισμένα και δεν θέλω εγώ να πάω σε full frame επειδή δεν είμαι ακόμα έτοιμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ThanosKatras είπε

Τι λέτε; Σε ποια αξίζει να πάω (έχω Nikon mid-range κάμερα) 

ΥΓ η 90D ακόμα δεν έχει κυκλοφορίσει και αναμένεται τέλη του 2018 με αρχές του 2019

      Καλησπέρα σας , οι φακοί της Nikon που έχετε ήδη , πολύ απλά δεν μπαίνουν με κανέναν τρόπο σε κανένα σώμα της Canon , καθαρά τεχνικό το ζήτημα , ακόμη όμως κι' αν έμπαιναν , λέμε τώρα , θα έπρεπε να έχετε την πλήρη βεβαιότητα ότι το εγχείρημα αξίζει τον κόπο , τον χρόνο , το αποτέλεσμα , αλλά και τα χρήματα . 

      Απ' όσο θυμάμαι η D3300 είναι μιά αξιολογότατη entry level μηχανή και μάλιστα έχει την δυνατότητα να συνεργαστεί με όλους τους φακούς της Nikon , προς τα πίσω χρονολογικά , μιά δυνατότητα που δεν έχουν όλα τα σώματα της εταιρείας . 

     Για την αλλαγή από εταιρεία σε εταιρεία , είναι κάτι που χρειάζεται προγενέστερη σκέψη , ο λόγος είναι ότι αγοράζοντας φακούς συγκεκριμένης εταιρείας , γνωρίζετε από πριν ότι μιά μετατόπιση σε άλλο στρατόπεδο δεν είναι πάντα το ότι ευκολότερο , οικονομικότερο αλλά και καλύτερο . Αυτή είναι η σκέψη που πρέπει να κάνετε τώρα , πριν προχωρήσετε σε σώμα άλλης εταιρείας . Να δείτε δλδ , να ψάξετε την γκάμα των φακών , αν καλύπτουν τις φωτογραφικές σας συνήθειες , τις ανάγκες σας , αν είναι ακριβοί ....... κλπ και στην συνέχεια να ψάξετε αν πρέπει να αλλάξετε μάρκα σε ότι αφορά το σώμα , αν αυτό λέγεται 80 η 90D . Αν είχα πέντε φακούς της Nikon ήδη στα χέρια μου , αν είχα εξαντλήσει τα όρια της μηχανής , το επόμενο λογικό βήμα θα ήταν να ψάξω για ένα άλλο σώμα της ίδιας εταιρείας , προσοχή ..... όχι καλύτερο , αλλά με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά τα οποία πλέον θα μου ήταν αναγκαία . Επιπλέον θα ερευνούσα οπωσδήποτε την συμβατότητα με τους ήδη υπάρχοντες φακούς που έχω , για το ου μη γένοιτο . Θα έβλεπα πολύ σοβαρά το σώμα μιάς D7100 η και μιας D7000 γιατί όχι . Η 7100 υπάρχει ακόμη ως καινούργια και δεν είναι και πολύ οικονομική λύση . Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι μιά καθαρά προσωπική εκτίμηση . 

    Είδα κι' εγώ πρόσφατα , στα χαρτιά βέβαια , έπιασα μιά 80D στα χέρια μου , δεν είχα φυσικά την δυνατότητα να δοκιμάσω με κανέναν τρόπο , δεν ζητάνε και λίγα λεφτά , εμένα δεν μου περισσεύουν τόσα σε καμία περίπτωση , γνωρίζω απ' την άλλη ότι η ακριβή σειρά φακών της Canon δεν είναι για την τσέπη του καθενός , δεν βρήκα και πολύ ελκυστικό το συνδυασμό , θα αλληθώριζα ευχαρίστως προς μία ολοκαίνουργια D7100 , σκέτο σώμα , υπάρχει ακόμη , με περίπου τα μισά χρήματα ......... θα έδινα κάποιον κάποιους από τους υπάρχοντες φακούς , ώστε να εξοικονομήσω χρήματα για την αγορά κάποιων άλλων , αδιάβροχων εν μέρει , της ίδιας εταιρείας , αφού η D7100 είναι weather sealed ......... 

     Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχνας την D80 & D90 και πας απο e-infin και αγοραζεις μια ολοκαινουργια D7200 στα 560€  ή στα 750€ μια D7500 και εισαι πολυ καλυτερος απο τις 80/90D

Στα 1100€ παιρνεις την top class D500 (αγαπημενη) εφου θελεις να μεινεις σε crop.

Ακομη και η D7200 ειναι καλυτερη απο την 80D. Δεν αναμενω να ειναι θεαματικα καλυτερη η 90D παντως για να δικαιολογησει μια επενδυση του 1000ρικου σε μεταχειρισμενη!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...