Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για αγορά μτχ mirrorless κυρίως επειδή το budget μου είναι μέχρι το πολύ 150 ευρώ. Η κυριότερη χρήση της θα είναι για να τραβάω σε όχι τακτά διαστήματα βίντεο για το youtube οπότε θέλω να είναι τουλάχιστον 1080 και πιο αραιά φωτογραφίες οπότε θα προτιμούσα κανά 20mp.

Είχα την nx1000 και μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Κάποια γνώμη? περισσότερο ζητάω να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα για να μπορώ να κοιτάξω στις αγγελίες γιατί καθότι άσχετος έχω πελαγώσει με τόσα μοντέλα που βλέπω και έχει γίνει το μυαλό μου κουρκούτι με το να ψάχνω τα χαρακτηριστικά τους στο διαδίκτυο

Επεξ/σία από ritchie77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα την nx1000. Λες να ξαναπάρω πάλι μία? 😀 

Αυτό που θέλω είναι να μου πείτε μοντέλα με παρόμοια ή καλύτερη απόδοση τα οποία σαν μτχ να παίζουν σε αυτή την τιμή (υποθέτω καινούρια θα παίζουν από 250-300), ώστε να τα έχω υπόψιν και μόλις εμφανιστεί κάποιο σε κάποια αγγελία να το χτυπήσω. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150€ πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να βρεις κατι αξιολογο ή εστω κατι....

Το αφηνεις προς το παρον μεχρι να μαζεψεις τουλαχιστον 250€ minimum

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πάω σε κάποια compact με ίδιες επιδόσεις (20mp, 1080) έχει κάποια διαφορά? 

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Στα 150€ πρεπει να εισαι πολυ τυχερος να βρεις κατι αξιολογο ή εστω κατι....

Το αφηνεις προς το παρον μεχρι να μαζεψεις τουλαχιστον 250€ minimum

έχω βρει κάποιες και κάτω από 200 και από 150 ενίοτε. Αυτό που θα ήθελα και θα το ξαναγράψω είναι ποιά μοντέλα να έχω υπόψιν? πχ nx2000, nx3000? J5? lumix οτιδηποτε? eos m10? κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

αν πάω σε κάποια compact με ίδιες επιδόσεις (20mp, 1080) έχει κάποια διαφορά? 

έχω βρει κάποιες και κάτω από 200 και από 150 ενίοτε. Αυτό που θα ήθελα και θα το ξαναγράψω είναι ποιά μοντέλα να έχω υπόψιν? πχ nx2000, nx3000? J5? lumix οτιδηποτε? eos m10? κλπ

Για 150€ οποια και να βρεις (μαζι με φακο εννοειται) καλη θα ειναι για αυτα τα χρηματα. Η Samsung βεβαια εχει παρατησει εντελως τις φωτογραφικες οποτε και φακους θα ψαχνεις να βρεις μεταχειρισμενους και δυσκολα εαν εχεις απαιτησεις.

Ολα εχουν να κανουν με τις απαιτησεις που εχεις απο μια φωτογραφικη. Εαν εχεις απαιτησεις ομως τα 150 δεν θα σου φτασουν. Οποτε οταν βρεις καποια απλα ανοιξε ενα θεμα και το συζηταμε.

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχεση οι compact με τις mirrorless. Εαν για λογους μεγεθους πας σε compact μονο μια premium compact μπορεις να δεις. Για παραδειγμα μια RX100. Απο την αλλη στην ιδια κατηγορια ειναι και η Nikon 1 αλλα και αυτη την εχει πια παρατησει η Nikon και θα πρεπει να ψαχνεις και για αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ritchie77 είπε

Οκ ευχαριστώ 😊

εγω φιλε ειμαι της αποψης να παρεις μια καλη κομπακτ.εγω ειχα παρει προσφατα μια Nikon s2 και το αποτελεσμα ηταν απλα καλο.το βραδυ ηταν απογοητευτικο.την πουλησα και περιμενω μια καλη προσφορα να βρω μια κομπακτ με ***** να κανω το χομπι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ktikti είπε

εγω φιλε ειμαι της αποψης να παρεις μια καλη κομπακτ.εγω ειχα παρει προσφατα μια Nikon s2 και το αποτελεσμα ηταν απλα καλο.το βραδυ ηταν απογοητευτικο.την πουλησα και περιμενω μια καλη προσφορα να βρω μια κομπακτ με ***** να κανω το χομπι μου.

Χρησιμοποιησε το κινητο σου. Καλυτερες φωτο θα βγαλεις απο μια compact. Εκτος κι αν μιλας για premium compact με υψηλο κοστος και αισθητηρες τουλαχιστον 1” (αλλα δεν μιλας για κατι τετοιο). Φυσικα μιλαμε για ατομα που εχουν καποιες απαιτησεις απο τις φωτο τους και δεν τραβανε απλα snapshots στο αυτοματο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Premium compact εννοω.μονο μια τετοια μπορει να ανταγωνιστει μια mirroless.

να την εχεις παντα μαζι.να μην πιανει ογκο..και ανα πασα στιγμη τις περισσοτερες φορες να βγαζεις στο αυτοματο μια εξαιρετικη φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι compact τεχνικα Mirrorless ειναι αλλα ας το αφησουμε

Και εγω θα ελεγα να πας σε κατι απο 1 ιντσα και πανω σενσορα... Κοιτα μηπως βρεις και καμια σουπερ ευκαιρια σε μτχ...ειχα βρει την nex 5R στα 100 ευρω (σωμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...