Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση φωτογραφιών


jojokss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να δοκιμάσω να εκτυπώσω φωτογραφίες. Δοκίμασα ένα online στην Αθήνα αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Έχει κανείς κάποια πρόταση; Θα προτιμούσα κάποιο lab που να δίνει και κάποιες οδηγίες σχετικά με τις καλύτερες ρυθμίσεις για τη φωτεινότητα, τα χρώματα κλπ ανάλογα τον εκτυπωτή για να βγει σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jojokss είπε

Θα ήθελα να δοκιμάσω να εκτυπώσω φωτογραφίες. Δοκίμασα ένα online στην Αθήνα αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Έχει κανείς κάποια πρόταση; Θα προτιμούσα κάποιο lab που να δίνει και κάποιες οδηγίες σχετικά με τις καλύτερες ρυθμίσεις για τη φωτεινότητα, τα χρώματα κλπ ανάλογα τον εκτυπωτή για να βγει σωστή.

Δεν έχω καταλάβει: Θες να σου εκτυπώσει ένα εργαστήριο φωτογραφίες ή να σου δώσει κάποιος οδηγίες πως να τυπώσεις εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 4/11/2018 στις 11:54 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Δεν έχω καταλάβει: Θες να σου εκτυπώσει ένα εργαστήριο φωτογραφίες ή να σου δώσει κάποιος οδηγίες πως να τυπώσεις εσύ;

Σε εργαστήριο να εκτυπώσω αλλά επειδή διάβασα ότι έχει διαφορές από εκτυπωτή σε εκτυπωτή θα προτιμούσα κάποιο που είναι εξυπηρετικό και θα σου δώσει κάποιες πληροφορίες ώστε να βγουν καλά τα χρώματα, το φως κτλ

Επεξ/σία από jojokss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος χρώματα σε επαγγελματική εκτύπωση , είναι μάλλον απίθανο . Πολύ πιο πιθανό είναι οι ρυθμίσεις στη δική σου οθόνη να είναι λάθος και να σου φαίνονται  οι φωτογραφίες τυπωμένες διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Λάθος χρώματα σε επαγγελματική εκτύπωση , είναι μάλλον απίθανο . Πολύ πιο πιθανό είναι οι ρυθμίσεις στη δική σου οθόνη να είναι λάθος και να σου φαίνονται  οι φωτογραφίες τυπωμένες διαφορετικές.

Αυτό λέω. Δεν είπα λάθος. Όμως θέλω κάπως να μάθω ανάλογα τον εκτυπωτή τί ρυθμίσεις πρέπει να τσεκάρω πριν τη δώσω για εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jojokss είπε

Αυτό λέω. Δεν είπα λάθος. Όμως θέλω κάπως να μάθω ανάλογα τον εκτυπωτή τί ρυθμίσεις πρέπει να τσεκάρω πριν τη δώσω για εκτύπωση.

Τις πληροφορίες που ζητάς (π.χ. color profiles σε αρχεία icc) δε τις χρειάζεσαι εσύ αφού  δουλειά του εργαστηρίου είναι ακριβώς να μεταφράζει στο χαρτί την εικόνα που θα εσύ θα τους δώσεις χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα profiles και ρυθμίσεις. Προφανώς για κάθε τύπο εκτυπωτή και χαρτιού που θα χρησιμοποιήσουν θα χρησιμοποιούν και τα κατάλληλα color profiles.

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, δε μπορείς εσύ να χρησιμοποιήσεις τον επαγγελματικό εξοπλισμό του εργαστηρίου. Αυτό θα το κάνουν όσοι εργάζονται εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τις πληροφορίες που ζητάς (π.χ. color profiles σε αρχεία icc) δε τις χρειάζεσαι εσύ αφού  δουλειά του εργαστηρίου είναι ακριβώς να μεταφράζει στο χαρτί την εικόνα που θα εσύ θα τους δώσεις χρησιμοποιώντας τα κατάλληλα profiles και ρυθμίσεις. Προφανώς για κάθε τύπο εκτυπωτή και χαρτιού που θα χρησιμοποιήσουν θα χρησιμοποιούν και τα κατάλληλα color profiles.

Αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, δε μπορείς εσύ να χρησιμοποιήσεις τον επαγγελματικό εξοπλισμό του εργαστηρίου. Αυτό θα το κάνουν όσοι εργάζονται εκεί.

Ναι έτσι πίστευα και γω αλλά από την πρώτη μου δοκιμή μάλλον δεν έκαναν καλή δουλειά. Θα βρω κάποιο πιο επαγγελματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω οταν θελω να εκτυπωσω/μεγενθυνω (παλιες φωτο που εχω σκαναρει 10χ15) παντα τις πηγαινω σε TIFF και παντα προσοχη οσο μπορειτε να μην καψετε λευκα και μαυρα οταν τις επεξεργαζεστε πριν την εκτυπωση.Τα αποτελεσματα ειναι καλα για τα γουστα μου.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...