Προς το περιεχόμενο

linux και amd radeon κάρτες


atmos72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

με αφορμή την επικείμενη αγορά ενός intel nuc8 που έχει Radeon RX Vega M GH κάρτα γραφικών, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την υποστήριξη που έχουν οι radeon κάρτες στο λίνουξ.

Έως τώρα χρησιμοποιούσα συνειδητά ή nvidia κάρτες ή τις "ενσωματωμένες" intel, ακριβώς επειδή η υποστήριξή τους ήταν (για τις ανάγκες μου) πολύ καλή. Δηλαδή για τις intel πρακτικά υπάρχει πλήρης υποστήριξη - για τις δε nvidia (με βάση τις εμπειρίες μου) η υποστήριξη από τους proprietary drivers της nvidia ήταν πρακτικά πλήρης (αν εξαιρέσουμε το suspend - resume που δεν μπόρεσα να το κάνω να δουλέψει, χωρίς να το πολυψάξω όμως επειδή δεν το χρειάζομαι).

Το nuc θα τρέχει arch με cinnamon και με ενδιαφέρει αν θα έχω σωστή gpu επιτάχυνση για τα eye candies του desktop και "σωστή" λειτουργία ανεμιστήρων - σωστό trottling αναλόγως των αναγκών (ή επιλογής μου). Ένεκες arch, το μηχάνημα θα τρέχει με φρεσκότατους kernels. 

Και, γενικώς, πώς είναι η υποστήριξη των radeon στο λίνουξ πλέον? 

Ευχαριστώ πολύ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδώ βλέπω ότι έχει διαθέσιμους driver

https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-rx-vega-series/radeon-rx-vega-series/radeon-rx-vega-64

δεν ξέρω αν υπάρχουν και μέσα στην διανομή με το tool για τους κλειστού κώδικα driver. Αν τους βάλεις manual να γνωρίζεις ότι σε κάθε kernel upgrade θα πρέπει να τους ξαναπερνάς με την ίδια διαδικασία που τους είχες αρχικά εγκαταστήσει. 

Με λίγο search βρήκα και αυτό εδώ το άρθρο από το phoronix αλλά είναι του 17 σίγουρα η κατάσταση θα έχει βελτιωθεί μετά από ένα χρόνο

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=radeon-vega-setup&num=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...