Προς το περιεχόμενο

World of Warcraft Classic


Radiatedsoul
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Radiatedsoul,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tsakitsan95 είπε

Αναρωτιεμαι πραγματικα που θα βγαλει αυτο το πραγμα με το classic. Σε ενα χρονο που θα βαρεθουμε απλα θα το παρατησουμε? 

Γιατι οχι? Αμα ο σκοπος ειναι να παραμεινει ως μουσειακο κομματι, φυσικα οποιος κανει τον κυκλο του θα το αφηνει, εκτος αν θελει να πληρωνει συνδρομη για να παιζει Retail.

Αν η blizzard εχει σχεδια για classic+, ενδεχομενως να διατηρηθει το ενδιαφερον. Το θεωρω πολυ δυσκολο γιατι υπαρχουν πολλες διαφορετικες και επιμονες αποψεις για το πως θα επρεπε να συνεχισει απο εδω και μπρος. Σιγουρα θα κατακερματιστει το community οποια και να ειναι η αποφαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Εχω φτιαξει 5 διαφορετικους χαρακτηρες, τους πηγα λεβελ 10, και μαλλον θα συνεχισω με τον gnome mage στον Dreadmist Server. Αξιζει να μπω σε guild απο τωρα ή οχι;

Επισης εχω διαλεξει engineering/mining. Παιζω πρωτη φορα το συγκεκριμενο παιχνιδι. Ειναι καλα professions; Το καλυτερο λενε ειναι engineering/tailoring, αλλα απο τα λιγα που εχω καταλαβει θελει περισσοτερο χρονο. Αυτα που φτιαχνω με το engineering τα πουλαω; Ειναι κατι δυναμιτες και πετρες, δεν χρειαζονται σε εμενα. Τα πουλαω σε AH ή Vendors;

Σχετκα με το mining και τα battered chests που βρισκονται δαισπαρτα στο χαρτη, θα ηθελα να ρωτησω εαν εμφανιζονται σε τυχαια σημεια ή στα ιδια, απλα εχουν respawn time; Και το κακο ειναι με quest items ή ακομα και με τα προαναφερθεντα, οτι οποιος προλαβει πρωτος τα πηρε, και μετα ο αλλος πρεπει να περιμενει ξανα απο την αρχη! Τι γινεται σε περιπτωση που εισαι σε γκρουπ; Ολοι παιρουν το quest item; Και γιατι καποιες φορες σε πρασινα αντικειμενα μου βγαζει επιλογη για greed,take,pass;

Παρατηρω οτι περισσοτερο στο παιχνιδι περπαταω ψαχνωντας τα μερη, παρα πολεμαω! Αλλα μαλλον ειναι λογικο κατι τετοιο για new players. Παντως τα τοπια απλα φανταστικα!

Ακομα ζοριζομαι λιγο με τις μαχες, ειδικα αν εχω 2,3 μετωπα. Παιζω ηδη καμια εβδομαδα και δεν το εχω ακομα με το χειρισμο! Γνωριζετε εαν υπαρχει τροπος με καποιο hotkey να μετακινουμαι απο την μια μπαρα με τα spells στην αλλη; Και επισης, γιατι συνηθως οι streamers παιζουν με την καμερα απο πανω τους και max distance;

Τελος, ενας αρχαριος σαν εμενα εχει δυνατοτητα να κανεις dungeons,raids,pvp ή οχι; Σιγουρα θα προτιμηθουν παικτες με καλυτερη εμπειρια. Μηπως παιζω χωρις λογο; Δλδ αν θα παω 60 λεβελ θα εχει ψωμι το παιχνιδι μετα ή κανεις δεν θα θελει εναν νουμπα; Επισης εχω ενα μωρο και ο χρονος ειναι περιορισμενος. Στα guild απαιτουν να εισαι συνεχως μεσα στο παιχνιδι;

 
 
 
 

Φίλε  @elpaso1, θα σου απαντήσω σε μερικά πραγματα γιατί δεν βλέπω πολύ ανταπόκριση :D
 

Όταν θα φτάσεις 60 λεβελ, δεν θα είσαι πλέον τόσο νουμπάς όσο είσαι τώρα. Επίσης, δεν χρειάζεται να μπεις σε guild απο νωρίς, οπότε θα παίξεις το παιχνίδι και θα βελτιωθείς. Σε ένα hardcore guild, για να μπεις θα πρέπει και να είσαι καλός και να έχεις χρόνο. Μπορεί να παίζεις 6 μήνες και να είσαι παιχταράς , μπορεί και 2 χρόνια και να μην έχεις ιδέα. Έχει να κάνει με το πόσο το έχεις γνεικά και με το πόσο θέλεις να ασχολήθείς. Οπότ εμην κολάς θα βρεις guild στα μέτρα σου, υπάρχουν χιλιάδες. Kαι εγώ νουμπά θεωρώ τον εαυτό μου, έχω να πιάσω το παιχνίδι πάνω απο 10χρόνια.

Γενικά ότι δεν σου χρειάζεται τα πουλάς όπως είπες. Αν δνε κάνω κάποιο λάθος τυχαία εμφανίζονται τα resοurces δεν κάνουν respawn στο ίδιο σημείο απαραίτητα.

 

9 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Υπαρχει λογος που κανουν συγκεκριμενα με shamans;

Οταν λες οτι υπαρχει αυτοματισμος στο LFG τι εννοεις;

Τωρα αυτο σχετικα με τους Private servers, χωρις να εχω παιξει wow ολα αυτα τα χρονια, παρα μονο που ξεκινησα το classic πριν λιγες ημερες, η λογικη λεει οτι οντως αυτοι που επαιζαν στο private, μπορουσα να εξασκηθουν πολυ καλα στο classic wow. Ενω οι παικτες του retail οχι, αφου απ'οτι καταλαβαινω οι πιστες και πολλα mechanics αλλαξαν.

Θελω να ρωτησω εαν γνωριζετε μηπως ειναι bug. Πολλες φορες μου βγαζει στο Minimap οτι υπαρχει πετρα για να κανω mining, αλλα οσο και να ψαχνω δεν την βρισκω. Ειτε ειναι bug, ειτε ειναι στην κορυφη βουνου και δεν υπαρχει τροπος να παω εκει. Μεχρι στιγμης σε 2 ημερες 14 level κσι συνεχιζω. Mage Gnome.

Αυτα τα naxx και λοιπα ονοματα που λετε ειναι τα boss απο το καθε expansion; Και οταν λετε οτι ελαχιστοι τα εχουν νικησει; Τοσο δυσκολα ειναι; Και τα πολεμανε 40 ατομα ταυτοχρονα; 8 ομαδες των 5 ατομων; Οι ομαδες αυτες αλληλεπριδουν μεταξυ τους ή μονο η καθε 5αδα;

Με το multiboxing δεν ξέρω τι παίζει. Ο naxx κτλ που αναφέρονται είναι bosses στα raids. Για να κάνεις raid, πρέπει να είσαι μέος σε guild, και όχι απλά να δημιουργήσεις ένα γκρουπ. Ναι πολεμάνε 40 ταυτόχρονα είναι μία ομάδα, άλλος κάνει tank, άλλος dmg, άλλος healing και πάει λέγοντας. 

30 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μα αν καταλαβαινω καλα το vanilla δεν ειναι το ιδιο με το classic;

Είναι η έκδοση του παλιού wow πάνω στην οποία στήθηκε το classic. 


Εγώ ξεκίνησα χθες στον Skullflame, απλά επειδή εκεί έκαναν οι γνωστοί μου πρώτα χαρακτήρες. Undead priest. Πάμε χαλαρά και noobικα :)
Πάντως στον εν λόγω σέβερ είδα guild με όνομα ΠΑΣΟΚ, κλαίγαμε από τα γέλια νυχτιάτικα.


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Μα αν καταλαβαινω καλα το vanilla δεν ειναι το ιδιο με το classic;

Είναι μια πολύ κοντινή προσέγγιση, αλλά έχει διαφορές και στο τεχνικό και στο ανθρώπινο κομμάτι.

Στο τεχνικό γιατί έχουν κάνει roll out κάποια πράγματα "εκτός σειράς" δηλαδή τα talents και το itemization είναι σεταρισμένα όπως στα τελειώματα του vanilla αλλά κάποια raids και άλλα συστήματα ακόμα δεν έχουν ανοίξει. Η engine έχει μικροδιαφορές, κάποια bugs έχουν φιξαριστεί, κάποια άλλα εμφανίστηκαν ενώ στο vanilla δεν υπήρχαν (raid XP). Αν δεν είχες ρίξει πολλές ώρες το 2005, 99% δε σε απασχολεί τίποτα από αυτά.

Στο ανθρωπινο κομμάτι είναι απλά το χάος, όχι μόνο γιατί ο κάθε παίκτης έχει τσουβάλια γνώσης για το παιχνίδι στη διαθεσή του, (ενώ τότε είμασταν κατά κανόνα στραβάδια) αλλά και γιατί ξέρουμε 500% τι θα γίνει μεσοπρόθεσμα. Το 2005 ξερωγώ μπορεί να ανέβαζες engineering γιατί είχες ακούσει από τον ξαδερφό σου ότι η blizzard θα βάλει siege engines στον κόσμο για PVP και εσύ θα τα κάνεις repair και θα κάνεις siege την αντίπαλη πρωτεύουσα και δεν ξέρω τί. Σήμερα ξέρουμε ότι στο X phase μπαίνουν τα pvp ranks, στο Y phase το τάδε και το δείνα BG και γειά σας. Ο συνδιασμός "είναι το πρώτο μου MMO" + "είναι το πρώτο MMO των πιο πολλών συμπαικτών μου" + "είναι από τα πρώτα big-budget MMO όλου του industry" βασικά δεν ξανάρχεται.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Greygore είπε

Low-level cash tech παλιά ήταν τα Deviate fish αν θυμάμαι σωστά, σε ορισμένα server είχε αρκετά λεφτά το farm τους έξω απο Wailing Caverns (με 40-50 fishing αν δεν κάνω λάθος;) αλλά το "πρόβλημα" είναι πως είναι πολύ χρονοβόρο (ενώ με άλλα professions μπορείς να κάνεις leveling παράλληλα) - ειδικά το skinning που λέει ο @Boju λίγες σελίδες πιο πίσω είναι σίγουρα το πιο efficient απο άποψη gold/exp.

Το skinning ναι όντως είναι το πιο εύκολο από αυτήν την άποψη, όπως κάνεις τα quests σου το ανεβάζεις παράλληλα, ειδικά και για hunters που έχουν το track beasts. Μακράν όμως το πιο κερδοφόρο proffesion είναι το herbalism alchemy, και συνδυάζετε και με το fishing σε ορισμένα σημεία, και παράλληλα με το fishing ανεβάζεις εύκολα και το cooking με συνταγές για ψάρια, και Max level έχεις 4 πηγές εσόδων και παράλληλα πολύ σημαντικά buffs και potions.

Επεξ/σία από nikosaek2121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, iddqdiddqd said:

Στο ανθρωπινο κομμάτι είναι απλά το χάος, όχι μόνο γιατί ο κάθε παίκτης έχει τσουβάλια γνώσης για το παιχνίδι στη διαθεσή του, (ενώ τότε είμασταν κατά κανόνα στραβάδια) αλλά και γιατί ξέρουμε 500% τι θα γίνει μεσοπρόθεσμα. Το 2005 ξερωγώ μπορεί να ανέβαζες engineering γιατί είχες ακούσει από τον ξαδερφό σου ότι η blizzard θα βάλει siege engines στον κόσμο για PVP και εσύ θα τα κάνεις repair και θα κάνεις siege την αντίπαλη πρωτεύουσα και δεν ξέρω τί. Σήμερα ξέρουμε ότι στο X phase μπαίνουν τα pvp ranks, στο Y phase το τάδε και το δείνα BG και γειά σας. Ο συνδιασμός "είναι το πρώτο μου MMO" + "είναι το πρώτο MMO των πιο πολλών συμπαικτών μου" + "είναι από τα πρώτα big-budget MMO όλου του industry" βασικά δεν ξανάρχεται.

Ναι αλλα πολλοι, οπως και εγω, θα παιζουμε WoW για 1η μας φορα. Παντως μετα απο λιγα που διαβασα, ισως να αφησω το mining, καθως απαιτει χρονο και forge και ισως παρω tailoring, σε συνδιασμο με το engineering που εχω. Και απλα αγοραζω τις πρωτες υλες απο το AH. Τι λετε;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, elpaso1 said:

Ναι αλλα πολλοι, οπως και εγω, θα παιζουμε WoW για 1η μας φορα. Παντως μετα απο λιγα που διαβασα, ισως να αφησω το mining, καθως απαιτει χρονο και forge και ισως παρω tailoring, σε συνδιασμο με το engineering που εχω. Και απλα αγοραζω τις πρωτες υλες απο το AH. Τι λετε;

Αν και δεν ξέρω τι θα παιχτεί απο φάση economy στο Classic, θεωρώ γενικά κακή ιδέα να έχεις δύο professions που απαιτούν υλικά χωρίς κάποια "πηγή" (πέρα απο AH/drops). Μια και έχεις αρκετά έξοδα κατά την διάρκεια του leveling (skills, consumables/reagents ανάλογα το class/flight paths/repairs), το έξτρα κόστος των materials για να ανεβάσεις τα professions θα σου κάνει την ζωή δυσκολότερη.

Ειδικά το engineering, το οποίο χρειάζεται ήδη υλικά απο διάφορα sources (υπάρχουν "συνταγές" που απαιτούν skinning και mining materials για παράδειγμα, απο το skill level 150+) ίσως να μην είναι καλό για πρώτη επαφή :P. By the way, για το mining, forge χρειάζεσαι μόνο αν κάνεις smelt τα ore σε bar, κάτι το οποίο αν δεν κάνω λάθος δεν είναι απαραίτητο για να το ανεβάσεις το profession.

Το tailoring απο την άλλη κάπως παλεύεται, μια και 90% των materials τα παίρνεις απο humanoid enemies (cloth), απο όσο θυμάμαι ήταν καλός συνδυασμός με enchanting, ώστε οτι φτιάχνεις απο armors να το "σπας" με enchanting για materials.

For the record, μετά απο μια ματιά που έριξα στο AH, αποφάσισα να δοκιμάσω το farmer friendly herbalism-skinning, μια και οι τιμές γενικά τείνουν να είναι ψηλότερες προς το παρόν και με βολεύει να μην έχω conflicts με δύο διαφορετικά tracking (herbs/ore) :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ναι αλλα πολλοι, οπως και εγω, θα παιζουμε WoW για 1η μας φορα. Παντως μετα απο λιγα που διαβασα, ισως να αφησω το mining, καθως απαιτει χρονο και forge και ισως παρω tailoring, σε συνδιασμο με το engineering που εχω. Και απλα αγοραζω τις πρωτες υλες απο το AH. Τι λετε;

Να προσθεσω πως υπαρχει και το retail. Μπορεις να παιξεις μονο με τη συνδρομη μεχρι το Legion expansion νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ναι αλλα πολλοι, οπως και εγω, θα παιζουμε WoW για 1η μας φορα

Προφανως και δεν ισχυει αυτο,ειδικα αν σκεφτουμε οτι μιλαμε για παιχνιδι 15ετως στην αγορα,και ειδικα μιας και εδω και ποσα χρονια επαιζε δωρεαν Trial μεχρι τα 20level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Fulgore said:

Προφανως και δεν ισχυει αυτο,ειδικα αν σκεφτουμε οτι μιλαμε για παιχνιδι 15ετως στην αγορα,και ειδικα μιας και εδω και ποσα χρονια επαιζε δωρεαν Trial μεχρι τα 20level.

Κάτσε ρε φίλε, τι εννοεις δεν ισχύει; Είπα πολλοί θα παίζουν για 1η φορά, όχι οι περισσότεροι. Που κολλάει ότι έχει 15 χρόνια; Δεν γίνεται να παίζουμε όλα τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει. Όταν είχε πρωτοβγεί το wow δεν είχα δώσει σημασία, έπαιζα μόνο fifa τότε, και μετά Dota, lol και counterstrike. Μετα απο χρονια σκέφτηκα να το ξεκινήσω, αλλά δίσταζα επειδή είχαν περάσει αρκετά χρόνια. Κατά τύχη διάβασα σε κάποιο φόρουμ ότι ξεκινάει το classic και μάλιστα έπεσε να είναι και πριν 2 ώρες από την στιγμή που θα ξεκινούσε (!!) και είπα να το δώσω μια ευκαιρία. Και πολύ καλά έκανα. Άσε που πλέον το παίζουν και πολλοί έφηβοι που όταν είχε πρώτοβγει, ακόμα μπουσουλουσαν. 

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, σχετικα με το retail. Είδα ότι έχουν βγει αρκετά expansions. Όταν κάποιος καινούριος παίκτης θα μπει να παίξει το retail πλέον, δεν θα μπερδευτεί; Υπάρχει το ενδεχόμενο με το wow classic η blizzard να προσθέτει σιγά σιγά τα expansions, τουλάχιστον χωρίς τα προβλήματα που κάποια από αυτά δημιούργησαν; 

Και κάτι σχετικό με τον mage που παιζω, να μάθω fire blast ή οχι; Τώρα μόλις έμαθα arcane explosion και επισης εχω frost/fire ball. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Κάτσε ρε φίλε, τι εννοεις δεν ισχύει; Είπα πολλοί θα παίζουν για 1η φορά, όχι οι περισσότεροι. Που κολλάει ότι έχει 15 χρόνια; Δεν γίνεται να παίζουμε όλα τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει. Όταν είχε πρωτοβγεί το wow δεν είχα δώσει σημασία, έπαιζα μόνο fifa τότε, και μετά Dota, lol και counterstrike. Μετα απο χρονια σκέφτηκα να το ξεκινήσω, αλλά δίσταζα επειδή είχαν περάσει αρκετά χρόνια. Κατά τύχη διάβασα σε κάποιο φόρουμ ότι ξεκινάει το classic και μάλιστα έπεσε να είναι και πριν 2 ώρες από την στιγμή που θα ξεκινούσε (!!) και είπα να το δώσω μια ευκαιρία. Και πολύ καλά έκανα. Άσε που πλέον το παίζουν και πολλοί έφηβοι που όταν είχε πρώτοβγει, ακόμα μπουσουλουσαν. 

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, σχετικα με το retail. Είδα ότι έχουν βγει αρκετά expansions. Όταν κάποιος καινούριος παίκτης θα μπει να παίξει το retail πλέον, δεν θα μπερδευτεί; Υπάρχει το ενδεχόμενο με το wow classic η blizzard να προσθέτει σιγά σιγά τα expansions, τουλάχιστον χωρίς τα προβλήματα που κάποια από αυτά δημιούργησαν; 

Και κάτι σχετικό με τον mage που παιζω, να μάθω fire blast ή οχι; Τώρα μόλις έμαθα arcane explosion και επισης εχω frost/fire ball. 

Παίξε Φροστ και μάθαινε μόνο τα απαραίτητα .

Επεξ/σία από dinosoeo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2019 στις 9:21 ΜΜ, elpaso1 είπε

Παντού έχει Έλληνες σύμφωνα με κάτι δείγματα που διάβασα. Απλά σε αυτόν που λέτε έχει 3% και στους άλλους 1.70-2%, μικρή διαφορά δλδ. 

Πριν κατι μερες εγραψες το παραπανω,σου ρωτησα απο που προκυπτει και μου λες οτι πετυχες καπου ενα excel που το ανεφερε αυτο.Κοινως τρεχα γυρευε.

Τωρα μας λες οτι το Wow πολλοι θα το ξεκινησουν για πρωτη φορα με το Classic.Σου λεω απο που προκυπτει παλι αυτο? Και μου απαντας επειδη καποια ατομα δεν ειχαν γεννηθει οταν βγηκε το wow. Και τα λεω αυτα υπο την εννοια οτι δεν υπαρχει καποια επισημη καταμετρηση ουτε για τις ηλικιες οσων παιζουν classic,ουτε για την εθνικοτητα των παικτων σε καθε server,τουλαχιστον οχι ακομα.

 

21 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και κάτι σχετικό με τον mage που παιζω, να μάθω fire blast ή οχι; Τώρα μόλις έμαθα arcane explosion και επισης εχω frost/fire ball. 

Οπως σου ειπε και ο συμφορουμιτης πιο πανω,Frost ειναι το καλυτερο.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...