Προς το περιεχόμενο

Linux σε παλιό laptop


czarjuly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/10/2018 στις 1:56 ΜΜ, Dr_73 είπε

Δοκίμασα στους πιο γρήγορους pentium 4 (3 & 3,2GHz) , έχοντας βάλει και τη μεγιστη μνήμη (2gb) . Παταγώδης αποτυχία.

Εμένα σε Athlon ΧΡ παει μια χαρα τηρουμένων των αναλογιών... Και ελαφρυ ιντερνετ και κανα youtube στο τσακιρ κέφι κομπλέ. Μετά από χρόνια φαίνεται πόσο σαπιοι τελικά ηταν οι αντιστιχοι intel...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

To peppermint 9 εχω

Το plop ναι δούλεψε μου έβγαλε τις επιλογές μου αναγνώρισε ένα εξωτερικό dvdrw που είχα συνδέσει στη θύρα usb του υπολογιστή (ταρζανιά χαχα) αλλά δεν ξεκίνησε να διαβάζει το dvd που είχα μέσα

Οκ βαλε το δισκακι απο πριν μεσα στο dvd και να εχεις το dvd player απο πριν συνδεδεμενο στο λαπτοπ

Κατά πάσα πιθανότητα θα το αναγνωρίσει ως usb-cdrom

Καλυτερα όμως να δουλέψεις με στικακι

Αφου δουλευεις λινουξ δεν θα φτιαξεις live usb με το rufus αλλα με αντιστοιχη εφαρμογη λινουξ

πχ unetbootin 

Υπαρχουν απειρα tutorials στο νετ

Γκουγκλ ις γιορ φρεντ φιλε μου...

Πιθανως η διανομή που χρησιμοποιείς να έχει ήδη εγκατεστημενη αντίστοιχη εφαρμογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nik0laus είπε

Οκ βαλε το δισκακι απο πριν μεσα στο dvd και να εχεις το dvd player απο πριν συνδεδεμενο στο λαπτοπ

Κατά πάσα πιθανότητα θα το αναγνωρίσει ως usb-cdrom

Καλυτερα όμως να δουλέψεις με στικακι

Αφου δουλευεις λινουξ δεν θα φτιαξεις live usb με το rufus αλλα με αντιστοιχη εφαρμογη λινουξ

πχ unetbootin 

Υπαρχουν απειρα tutorials στο νετ

Γκουγκλ ις γιορ φρεντ φιλε μου...

Πιθανως η διανομή που χρησιμοποιείς να έχει ήδη εγκατεστημενη αντίστοιχη εφαρμογή

Ειχες δικιο εχει η διανομη μου προγραμματακι να κανω live usb,το συνδυασα με το plop και προσπαθω να περασω τα peppermint τωρα (μαλλον θα φαω ήττα γιατι ειναι βαρια)αλλα αργει η διαδικασια βλεπε  usb 1.1

 

@gekamp θα ειναι τα επομενα που θα δοκιμασω..update:το δοκίμασα φορτώνει μέχρι ενός σημείου και μετά μαύρη οθόνη και κέρσορας παγωμένος

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2018 στις 2:20 ΜΜ, czarjuly είπε

Αυτή τη στιγμή τρέχω μια διανομή τη peppermint 9 συγκεκριμένα σε celeron M και τρέχει μια χαρά,και είναι μονοπύρηνος

Δεν πήγαινε σφαίρα με το peppermint 9 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω ένα λάπτοπ με pentium M 1.8 και 1 γίγα. Είχα Lubuntu 18,10 αλλά μετά από κάποιες αναβαθμίσεις άρχισε τα κολήματα. Δοκίμασα tinycore αλλά δεν έχω χρόνο για τόσο στήσιμο που θέλει.

 Τι μπορώ να βάλω; Η χρήση είναι για pdf και κειμενογράφο (libreoffice)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 hours ago, billomnia said:

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω ένα λάπτοπ με pentium M 1.8 και 1 γίγα. Είχα Lubuntu 18,10 αλλά μετά από κάποιες αναβαθμίσεις άρχισε τα κολήματα. Δοκίμασα tinycore αλλά δεν έχω χρόνο για τόσο στήσιμο που θέλει.

 Τι μπορώ να βάλω; Η χρήση είναι για pdf και κειμενογράφο (libreoffice)

Antix

Επεξ/σία από Oxygene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...