Προς το περιεχόμενο

Linux σε παλιό laptop


czarjuly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό laptop Compaq Armada E500 pentium 3 στα 700 mhz και 512mb μνήμης,θέλω μια ελαφριά διανομή να του περάσω.

Δοκίμασα το Puppy αλλά δεν δουλεύει σωστά.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Σημειωτέον ότι η διανομή πρέπει να ειναι αρκετά μικρή ώστε να χωράει σε cd(δεν υπάρχει dvd),δε μπορώ να κάνω εγκατάσταση από στικάκι ή αφαιρούμενο οπτικό δίσκο το bios δεν μου δίνει τέτοια επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκουρα τα πραγματα. Δοκιμασε την antix και κατεβασε την "base" εκδοση που ειναι 600κατιmb.

Εννοειται οτι ξεχνας το internet με τετοιο συστημα ετσι? Απλα ενημερωτικα το λεω. Για περιηγηση σε κανενα κειμενο καλο ειναι.

https://antixlinux.com/

επισης δοκιμασε και την slitaz

http://www.slitaz.org/en/

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα το antixlinux μου γράφει Failed to load idlinux.c32 δε μπουτάρει καθόλου

 

Το slitaz φορτώνει αλλα όπως είπες δεν είναι για ιντερνετ πάω στο wifi configuration και μου ζητάει password!

Επεξ/σία από czarjuly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, czarjuly είπε

Έχω ένα παλιό laptop Compaq Armada E500 pentium 3 στα 700 mhz και 512mb μνήμης,θέλω μια ελαφριά διανομή να του περάσω.

Δοκίμασα το Puppy αλλά δεν δουλεύει σωστά.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Πέτα το , μην ασχολείσαι . Έφαγα άπειρες ώρες , με πλήρη αποτυχία και πεταμένα λεφτά. Αυτό ίσχυε παλιά , ΟΧΙ ΠΛΕΟΝ , ΓΙΑ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ

(το βάζω λίνουξ και πετάει ένα παλιό μηχάνημα) .

Αν δεν έχει 2-πύρηνο επεξεργαστή, θα έχεις μονο κολλήματα.

Δοκίμασα στους πιο γρήγορους pentium 4 (3 & 3,2GHz) , έχοντας βάλει και τη μεγιστη μνήμη (2gb) . Παταγώδης αποτυχία.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πέτα το , μην ασχολείσαι .

Αν δεν έχει 2-πύρηνο επεξεργαστή, θα έχεις μονο κολλήματα.

Δοκίμασα στους πιο γρήγορους pentium 4 (3 & 3,2GHz) , έχοντας βάλει και τη μεγιστη μνήμη (2gb) . Παταγώδης αποτυχία.

Αυτή τη στιγμή τρέχω μια διανομή τη peppermint 9 συγκεκριμένα σε celeron M και τρέχει μια χαρά,και είναι μονοπύρηνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, czarjuly είπε

Σημειωτέον ότι η διανομή πρέπει να ειναι αρκετά μικρή ώστε να χωράει σε cd(δεν υπάρχει dvd),δε μπορώ να κάνω εγκατάσταση από στικάκι ή αφαιρούμενο οπτικό δίσκο το bios δεν μου δίνει τέτοια επιλογή

Δοκίμασες με το PLOP Boot Manager  να σου δώσει επιλογή για εκκίνηση από στικάκι ;  https://www.plop.at/en/bootmanagers.html

Περίεργο που δεν εκκινεί καν η LegacyOS  (αυτή έχει δουλέψει σε όλα τα  αντίστοιχα χρέπια που έχω δοκιμάσει), μήπως δεν έχει γραφτει καλά  το iso στο δισκάκι  ;

To ίδιο θα σε ρωτούσα και για την Αntix , έχεις δοκιμάσει αν τα δισκάκια μπουτάρουν σε άλλα μηχανήματα ;

Στη Slitaz που λες , τo  password που  σου ζητάει  , το ζητάει    στη  live δοκιμή ;

Δοκίμασε και Bunsenlabs

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nik0laus είπε

Δοκίμασες με το PLOP Boot Manager  να σου δώσει επιλογή για εκκίνηση από στικάκι ;  https://www.plop.at/en/bootmanagers.html

Περίεργο που δεν εκκινεί καν η LegacyOS  (αυτή έχει δουλέψει σε όλα τα  αντίστοιχα χρέπια που έχω δοκιμάσει), μήπως δεν έχει γραφτει καλά  το iso στο δισκάκι  ;

To ίδιο θα σε ρωτούσα και για την Αntix , έχεις δοκιμάσει αν τα δισκάκια μπουτάρουν σε άλλα μηχανήματα ;

Στη Slitaz που λες , τo  password που  σου ζητάει  , το ζητάει    στη  live δοκιμή ;

Δοκίμασε και Bunsenlabs

Από το bios δεν μου δίνει επιλογή εκκίνησης απο΄usb(άσε που δεν ξέρω πως να το κάνω)

Τα δισκάκια δεν τα δοκίμασα σε άλλα μηχανήματα χρησιμοποιώ ένα δισκάκι cdrw και είμαι γράψε σβήσε

ναι το password το ζητάει στη live δοκιμή

δεν έβγαλα άκρη απο΄τη σελίδα του bunselabs

 

 

@jim-p για κατεβαστήρι σκεφτόμουν να το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πεντιουμ3 ειναι .τι να το κανει....

Γραφομηχανη , κανενα απλο εξελοφυλλο τορενταδικο άιντε το πολυ πολυ να κατεβασει και  καμια συνταγη για παστιτσιο απο το σάιτ της Βεφας....

Κατεβασε το plop boot manager καψε το iso  σε ενα δισκακι και εκκινησε με αυτο...

Ψαξε στο νετ :  "εκκινηση απο  usb  stick  σε παλιο λαπτοπ"

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik0laus είπε

Πεντιουμ3 ειναι .τι να το κανει....

Γραφομηχανη , κανενα απλο εξελοφυλλο τορενταδικο άιντε το πολυ πολυ να κατεβασει και  καμια συνταγη για παστιτσιο απο το σάιτ της Βεφας....

Κατεβασε το plop boot manager καψε το iso  σε ενα δισκακι και εκκινησε με αυτο...

Ψαξε στο νετ :  "εκκινηση απο  usb  stick  σε παλιο λαπτοπ"

Δοκίμασα το plop και προσπάθησα να εκκινήσω από εξωτερικό usb dvdrw drive αλλα δεν μου δούλεψε(ενημερωτικά το γράφω αυτό)

Από ότι είδα στο νετ για να κάνω live usb πρέπει να χρησιμοποιήσω το rufus (δεν έχω πρόσβαση σε windows αυτή τη στιγμή)

Μάλλον θα πρέπει να περιμένω την καινούργια έκδοση του puppy μήπως και μου λειτουργήσει σωστά(σε αυτή την έκδοση συνδέεται στο ίντερνετ κανονικά αλλά δεν μου ανοίγει ο browser).Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Τι λειτουργικο έχει ο η/υ που φτιαχνεις τα δισκακια για τις δοκιμες;

Το plop δουλεψε;

Σου εβγαλε τις επιλογες συσκευων για να εκκινησεις;

To peppermint 9 εχω

Το plop ναι δούλεψε μου έβγαλε τις επιλογές μου αναγνώρισε ένα εξωτερικό dvdrw που είχα συνδέσει στη θύρα usb του υπολογιστή (ταρζανιά χαχα) αλλά δεν ξεκίνησε να διαβάζει το dvd που είχα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...