Προς το περιεχόμενο

Μια φωτογραφική, μα ποιά φωτογραφική;;


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Από περιέργεια σε ποιον φακό αναφέρεσαι;

Sony DT 18-55 SAM II (δουλευει μονο σε apsc)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2018 στις 12:44 ΠΜ, udroxoos είπε

Κύριοι και ελάχιστες κυρίες, παρακολουθώ καιρό το αφιερωμένο στη φωτογραφία νήμα και μου κάνει εντύπωση το εξής.

98 στις 100 αναρτήσεις αφορούν στα σώματα μηχανών. Ποιό σώμα να πάρω, αυτό είναι καλύτερο από κείνο; κτλ.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι τα σώματα των μηχανών είναι βασικό κομμάτι της φωτογραφίας. Αλλά νοιώθω ότι "εστιάζουμε" μόνο εκεί.

Νομίζω ότι δεν ασχολείστε (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου ανάμεσα στους φωτογράφους) με το κυριότερο στοιχείο το οποίο είναι οι φακοί.

Δεν ανοίγονται θέματα και δεν γίνονται συζητήσεις για φακούς. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε DSLR τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να υπερτερούν οι απορίες για τα διαφορετικά είδη φακών.

Διαφορετικά εστιακά μήκη, φωτεινότητες και πάει λέγοντας. Εκεί πραγματικά χάνει κανείς την μπάλα, ειδικά αν λείπουν και οι απαραίτητες γνώσεις.

Εγώ ας πούμε με την Nikon D3200 και τον 35mm f1.8 σκέφτομαι μήπως μελλοντικά αγόραζα και τον Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC ως all around φακό λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του.

Ξέρω ότι θα έχανα σε οξύτητα σε σύγκριση με τον 35άρη αλλά θα μπορούσα ίσως να τον χρησιμοποιήσω τόσο ως ευρυγώνιο, όσο και για πορτραίτα (γύρω στα 80mm αν δεν κάνω λάθος) αλλά κι ως τηλεφακό.

Δεν έχω σκόπο σκοπό να αποχωριστώ τον 35, απλά με δελεάζει η τιμή του Tamron... :devil:

Πολύ σωστή η παρατηρήση σου, όμως το θέμα είναι ότι το Ινσομνια είναι περισσότερο φορουμ τεχνολογίας και λιγότερο φωτογραφίας. Αν θες πληροφορίες για συγκεκριμένους φακούς θα πρέπει να τις αναζητήσεις σε πιο εξειδικευμένα sites. Για παράδειγμα το https://www.mu-43.com/forums/ έχει συγκεκριμένα φορουμ για φακούς 4/3 με δείγματα και εμπειρίες από χρήστες. Επίσης σε σχέση με άλλα φορουμ, εδώ σχεδόν ποτέ εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει ένα νήμα με φωτογραφίες. Όλα τα νήματα ή το 95% έχουν να κάνουν με το μέσο (κάμερα) και όχι το αποτέλεσμα (φωτογραφία)...

Επεξ/σία από Yannis1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...