Προς το περιεχόμενο

Μια φωτογραφική, μα ποιά φωτογραφική;;


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι και ελάχιστες κυρίες, παρακολουθώ καιρό το αφιερωμένο στη φωτογραφία νήμα και μου κάνει εντύπωση το εξής.

98 στις 100 αναρτήσεις αφορούν στα σώματα μηχανών. Ποιό σώμα να πάρω, αυτό είναι καλύτερο από κείνο; κτλ.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι τα σώματα των μηχανών είναι βασικό κομμάτι της φωτογραφίας. Αλλά νοιώθω ότι "εστιάζουμε" μόνο εκεί.

Νομίζω ότι δεν ασχολείστε (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου ανάμεσα στους φωτογράφους) με το κυριότερο στοιχείο το οποίο είναι οι φακοί.

Δεν ανοίγονται θέματα και δεν γίνονται συζητήσεις για φακούς. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε DSLR τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να υπερτερούν οι απορίες για τα διαφορετικά είδη φακών.

Διαφορετικά εστιακά μήκη, φωτεινότητες και πάει λέγοντας. Εκεί πραγματικά χάνει κανείς την μπάλα, ειδικά αν λείπουν και οι απαραίτητες γνώσεις.

 

Εγώ ας πούμε με την Nikon D3200 και τον 35mm f1.8 σκέφτομαι μήπως μελλοντικά αγόραζα και τον Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC ως all around φακό λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του.

Ξέρω ότι θα έχανα σε οξύτητα σε σύγκριση με τον 35άρη αλλά θα μπορούσα ίσως να τον χρησιμοποιήσω τόσο ως ευρυγώνιο, όσο και για πορτραίτα (γύρω στα 80mm αν δεν κάνω λάθος) αλλά κι ως τηλεφακό.

Δεν έχω σκόπο σκοπό να αποχωριστώ τον 35, απλά με δελεάζει η τιμή του Tamron... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Εγώ ας πούμε με την Nikon D3200 και τον 35mm f1.8 σκέφτομαι μήπως μελλοντικά αγόραζα και τον Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC ως all around φακό λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του.

Ο αντίστοιχος nikon , είναι ανώτερος .  Αν και ακριβότερος (όχι τραγικά όμως).  

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ως travel εξοπλισμος μπορει να εχει νοημα ενας τετοιος φακος για εμενα. Ειναι βολικοτατος φυσικα.

Δεν βλεπεις θεματα για φακους θα ελεγα για δυο λογους:

1) Ρωτας πολλα οταν εισαι αρχαριος και οταν δεν ξερεις τι θελεις. Οποτε οι ερωτησεις ειναι για σωμα και πιο συγκεκριμενα κιτ με φακο.

Οταν καποιος με την ενασχοληση του αποκτησει καποια εμπειρια, αυτοματα οι αναγκες του ειναι πολυ πιο συγκεκριμενες και ξερει τι θελει και γιατι το θελει. Το πολυ πολυ να ρωτησει την προσωπικη εμπειρια καποιον απο τους φακους (απο τα σωματα ακομη λιγοτερο)

2) Η συντριπτικη πλειοψηφια των αγοραστων μενουν με τον κιτ φακο καινειδικα στις DSLR ενα πολυ μεγαλο μεριδιο μενει η μηχανη στην ντουλαπα με ελαχιστη περιοδικη χρηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

2) Η συντριπτικη πλειοψηφια των αγοραστων μενουν με τον κιτ φακο καινειδικα στις DSLR ενα πολυ μεγαλο μεριδιο μενει η μηχανη στην ντουλαπα με ελαχιστη περιοδικη χρηση. 

Δεν ισχύει . Μην επαναλαμβάνεις τα διαφημιστικά σποτ της ... sony. Ο άλλος έγραψε ότι έχει 4 χρόνια τη mirrorless και την έχει πάντα μαζί του και έχει βγάλει συνολικά στα 4 χρόνια , 5.5Κ φωτογραφίες. 2Κ έβγαλα με dslr μόνο τον αύγουστο .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ξεκόλλα. Δεν ισχύει . Ο άλλος έγραψε ότι έχει 4 χρόνια τη mirrorless και την έχει πάντα μαζί του και έχει βγάλει συνολικά στα 4 χρόνια , 5.5Κ φωτογραφίες. 2Κ έβγαλα με dslr μόνο τον αύγουστο .

Εξαρταται τι βγαζει κανείς. Δεν θελει πολλα κλικ μια καλη φωτογραφια τοπιου πχ. Αντιθετως σε ενα διημερο αγωνων βαζω πανω απο 2.000 φωτο. Δεν μπορεις ομως να τα συγκρινεις σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο θέμα. dslr έχουμε πολλές που κοντεύουν το 1 εκατομμύριο κλικ και επιβιώνουν . Το ρεκόρ των mirroless πόσο είναι ;;; Επίσης έχουμε 15ετίας και βάλε dslr που δουλεύουν και είναι και επισκευάσιμες σε περίπτωση βλάβης. Η άλλη πλευρά ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, udroxoos είπε

Κύριοι και ελάχιστες κυρίες, παρακολουθώ καιρό το αφιερωμένο στη φωτογραφία νήμα και μου κάνει εντύπωση το εξής.

98 στις 100 αναρτήσεις αφορούν στα σώματα μηχανών. Ποιό σώμα να πάρω, αυτό είναι καλύτερο από κείνο; κτλ.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι τα σώματα των μηχανών είναι βασικό κομμάτι της φωτογραφίας. Αλλά νοιώθω ότι "εστιάζουμε" μόνο εκεί.

Νομίζω ότι δεν ασχολείστε (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου ανάμεσα στους φωτογράφους) με το κυριότερο στοιχείο το οποίο είναι οι φακοί.

Δεν ανοίγονται θέματα και δεν γίνονται συζητήσεις για φακούς. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε DSLR τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να υπερτερούν οι απορίες για τα διαφορετικά είδη φακών.

Διαφορετικά εστιακά μήκη, φωτεινότητες και πάει λέγοντας. Εκεί πραγματικά χάνει κανείς την μπάλα, ειδικά αν λείπουν και οι απαραίτητες γνώσεις.

Εγώ ας πούμε με την Nikon D3200 και τον 35mm f1.8 σκέφτομαι μήπως μελλοντικά αγόραζα και τον Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC ως all around φακό λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του.

Ξέρω ότι θα έχανα σε οξύτητα σε σύγκριση με τον 35άρη αλλά θα μπορούσα ίσως να τον χρησιμοποιήσω τόσο ως ευρυγώνιο, όσο και για πορτραίτα (γύρω στα 80mm αν δεν κάνω λάθος) αλλά κι ως τηλεφακό.

Δεν έχω σκόπο σκοπό να αποχωριστώ τον 35, απλά με δελεάζει η τιμή του Tamron... :devil:

   Πάρα μα πάρα πολύ σωστά , πρώτα φακός , φακοί και μετά ταιριάζουμε σώμα , επιτέλους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, udroxoos είπε

Κύριοι και ελάχιστες κυρίες, παρακολουθώ καιρό το αφιερωμένο στη φωτογραφία νήμα και μου κάνει εντύπωση το εξής.

98 στις 100 αναρτήσεις αφορούν στα σώματα μηχανών. Ποιό σώμα να πάρω, αυτό είναι καλύτερο από κείνο; κτλ.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι τα σώματα των μηχανών είναι βασικό κομμάτι της φωτογραφίας. Αλλά νοιώθω ότι "εστιάζουμε" μόνο εκεί.

Νομίζω ότι δεν ασχολείστε (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου ανάμεσα στους φωτογράφους) με το κυριότερο στοιχείο το οποίο είναι οι φακοί.

Δεν ανοίγονται θέματα και δεν γίνονται συζητήσεις για φακούς. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε DSLR τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να υπερτερούν οι απορίες για τα διαφορετικά είδη φακών.

Διαφορετικά εστιακά μήκη, φωτεινότητες και πάει λέγοντας. Εκεί πραγματικά χάνει κανείς την μπάλα, ειδικά αν λείπουν και οι απαραίτητες γνώσεις.

Εγώ ας πούμε με την Nikon D3200 και τον 35mm f1.8 σκέφτομαι μήπως μελλοντικά αγόραζα και τον Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC ως all around φακό λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του.

Ξέρω ότι θα έχανα σε οξύτητα σε σύγκριση με τον 35άρη αλλά θα μπορούσα ίσως να τον χρησιμοποιήσω τόσο ως ευρυγώνιο, όσο και για πορτραίτα (γύρω στα 80mm αν δεν κάνω λάθος) αλλά κι ως τηλεφακό.

Δεν έχω σκόπο σκοπό να αποχωριστώ τον 35, απλά με δελεάζει η τιμή του Tamron... :devil:

Πιστεύω πώς δεν είναι εύκολο να βρούμε πάντα άτομα που έχουν τους φακούς που ενδιαφερόμαστε , ακόμα και αν ανοίξω ένα θέμα εδώ για κάποιον φακό που είτε είναι ακριβός η πολύ ειδικευμένος για κάποιο συγκεκριμένο είδος φωτογράφισης, που σημαίνει ότι είναι σχετικά απίθανο σε ένα forum που είναι τεχνολογικό και όχι εξειδικευμένο για camera gear πιθανών να μην βρείς της πληροφορίες που ζητάς , εγώ προσωπικά και για τους 2 φακούς που έχω αγοράσει απο τότε που πείρα την μηχανή κοίταξα πολλά review στο youtube δείγματα εικόνων στο flickr, dxomark,dpreview,  και άλλα γνωστά site οπότε μπορούσα να έχω πληροφορίες απο πολλές πηγές και να της φιλτράρω ώστε να δώ αν όντως αξίζει να επενδύσω στους φακούς που ήθελα, πράγμα που είναι πολύ δύσκολο εώς απίθανο να συμβέι εδω.

13 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Δεν βλεπεις θεματα για φακους θα ελεγα για δυο λογους:

1) Ρωτας πολλα οταν εισαι αρχαριος και οταν δεν ξερεις τι θελεις. Οποτε οι ερωτησεις ειναι για σωμα και πιο συγκεκριμενα κιτ με φακο.

Οταν καποιος με την ενασχοληση του αποκτησει καποια εμπειρια, αυτοματα οι αναγκες του ειναι πολυ πιο συγκεκριμενες και ξερει τι θελει και γιατι το θελει. Το πολυ πολυ να ρωτησει την προσωπικη εμπειρια καποιον απο τους φακους (απο τα σωματα ακομη λιγοτερο)

2) Η συντριπτικη πλειοψηφια των αγοραστων μενουν με τον κιτ φακο καινειδικα στις DSLR ενα πολυ μεγαλο μεριδιο μενει η μηχανη στην ντουλαπα με ελαχιστη περιοδικη χρηση. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα απο προσωπική εμπειρία κι όλας , στην αρχή δεν ήξερα τι ήθελα , μα με τον καιρό κατάλαβα τι χρειαζόμουν απο φακούς, και πιστεύω ο κάθε φωτογράφος επαγγελματίας η ερασιτέχνης με απο κάποιο καιρό ενασχόλησης με την φωτογραφία μαθαίνει οπότε και ξέρε τι θέλει .

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν ισχύει . Μην επαναλαμβάνεις τα διαφημιστικά σποτ της ... sony. Ο άλλος έγραψε ότι έχει 4 χρόνια τη mirrorless και την έχει πάντα μαζί του και έχει βγάλει συνολικά στα 4 χρόνια , 5.5Κ φωτογραφίες. 2Κ έβγαλα με dslr μόνο τον αύγουστο .

Χωρίς να έχω κάνει κάποια έρευνα για το πόσοι μένουν με τους κιτ φακούς η πόσοι αναβαθμίζουν , εγώ όσα άτομα γνωρίζω με dslr έχουν μείνει όλοι με τον κιτ φακό, και οι περισσότεροι απο αυτού πιστεύουν ότι αναβαθμίζοντας το σώμα θα δούν βελτίωση , κι όταν τους λές πως δεν είναι έτσι δεν σε πιστεύουν κιόλας.

 

Επεξ/σία από drelos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, drelos2 είπε

Χωρίς να έχω κάνει κάποια έρευνα για το πόσοι μένουν με τους κιτ φακούς η πόσοι αναβαθμίζουν , εγώ όσα άτομα γνωρίζω με dslr έχουν μείνει όλοι με τον κιτ φακό, και οι περισσότεροι απο αυτού πιστεύουν ότι αναβαθμίζοντας το σώμα θα δούν βελτίωση , κι όταν τους λές πως δεν είναι έτσι δεν σε πιστεύουν κιόλας.

Αναφέρεσαι σε ανθρώπους που έχουν πάρει μία entry level dslr και δεν είχαν καμία προηγούμενη εμπειρία με φωτογραφία. Ισχύει . Άλλοι τόσοι παρόμοιοι είναι με mirrorless . Που μένουν επίσης με τον κιτ φακό και επίσης δεν βγάζουν φωτογραφίες. Τελευταία υπάρχουν και αντίστοιχοι αγοραστές των  hi end compact, δηλαδή τις διάφορες γενιές της rx-100 .

Απόδειξη ; Οι μεταχειρισμένες στο ebay .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2018 στις 12:44 ΠΜ, udroxoos είπε

Κύριοι και ελάχιστες κυρίες, παρακολουθώ καιρό το αφιερωμένο στη φωτογραφία νήμα και μου κάνει εντύπωση το εξής.

98 στις 100 αναρτήσεις αφορούν στα σώματα μηχανών. Ποιό σώμα να πάρω, αυτό είναι καλύτερο από κείνο; κτλ.

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι τα σώματα των μηχανών είναι βασικό κομμάτι της φωτογραφίας. Αλλά νοιώθω ότι "εστιάζουμε" μόνο εκεί.

Νομίζω ότι δεν ασχολείστε (δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου ανάμεσα στους φωτογράφους) με το κυριότερο στοιχείο το οποίο είναι οι φακοί.

Δεν ανοίγονται θέματα και δεν γίνονται συζητήσεις για φακούς. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε DSLR τότε νομίζω ότι θα έπρεπε να υπερτερούν οι απορίες για τα διαφορετικά είδη φακών.

Διαφορετικά εστιακά μήκη, φωτεινότητες και πάει λέγοντας. Εκεί πραγματικά χάνει κανείς την μπάλα, ειδικά αν λείπουν και οι απαραίτητες γνώσεις.

Εγώ ας πούμε με την Nikon D3200 και τον 35mm f1.8 σκέφτομαι μήπως μελλοντικά αγόραζα και τον Tamron 18-200mm f/3.5-6.3 Di II VC ως all around φακό λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του.

Ξέρω ότι θα έχανα σε οξύτητα σε σύγκριση με τον 35άρη αλλά θα μπορούσα ίσως να τον χρησιμοποιήσω τόσο ως ευρυγώνιο, όσο και για πορτραίτα (γύρω στα 80mm αν δεν κάνω λάθος) αλλά κι ως τηλεφακό.

Δεν έχω σκόπο σκοπό να αποχωριστώ τον 35, απλά με δελεάζει η τιμή του Tamron... :devil:

Δεν ειναι τυχαιο... 8/10 που παιρνουν μια dslr-mirrorless μενουν με τον κιτ φακο... και ο πατερας μου ειχε παρει filmατη SLR το 80 και εμεινε με τον 50αρη prime (παλι καλα) αφου ειναι ασχετος με την τεχνολογια....Συμφωνω ομως μαζι σου οτι τα σωματα τα αλλαζεις ευκολα ενω τους καλους φακους τους παντρευεσαι...Λογω αυτης της ευκολιας αλλαγης σωματος (πολυ φθηνα σωματα στην αγορα μεταχειρισμενου) γινονται πολυ συχνα κουβεντες για το επομενο πουκαμισο (σωμα εννουσα) 😀

Eμεις εδω μεσα στο ινσομνια ανηκουμε στην κατηγορια τεκ-ενθουσιαστς οποτε αποτελουμε την σιωπηλη μειοψηφια...Και οσοι ειναι επαγγελματιες εδω μεσα φωτογραφοι δεν εχουν χρονο φανταζομαι να συμμετεχουν ενεργα.....

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις φιλμάτες, ουσιαστικά δεν υπήρχαν μεγάλες διαφορές στα σώματα , μέσα σε δεκαετίες ζωής των μηχανών . Αυτό που άλλαξε μέσα στη ζωή του φίλμ , ήταν οι πολύ αυξημένες ταχύτητες (μιλάμε για πιο γρήγορες από 1/1000 , που δεν χρειάζονται στις περισσότερες χρήσεις) και η δημιουργία επαγγελματικών σωμάτων καθώς και η αυτόματη προώθηση του φίλμ . Από τις εξελίξεις στα φίλμ, ωφελούνταν και τα παλιότερα μοντέλα και τα νεότερα.

Με την εξέλιξη στα ψηφιακά σώματα , υπάρχει κάποια βελτίωση , ειδικά στη φωτογραφία σε χαμηλό φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Βλέποντας μια όμορφη φωτογραφία, νομίζω ότι εσφαλμένα ρωτάμε "με ποια μηχανή την τράβηξες" αντί για "τι φακό χρησιμοποίησες";

Δεν υποτιμώ τις διαφορές ανάμεσα στα σώματα (υπάρχει χάος μεταξύ της D3200 και της D5) αλλά το μάτι της μηχανής είναι ο φακός. Σ' αυτόν θα έπρεπε κυρίως να πιστώνεται το αποτέλεσμα.

Με αυτή τη λογική, νομίζω ότι η απάντηση στο ερώτημα του τίτλου είναι <<τι είδος φωτογραφίας σε ενδιαφέρει; >> ώστε να προταθούν και οι κατάλληλοι φακοί. Το σώμα έπειτα θα μπορούσε κάποιος να το προσθέσει αναλόγως τα οικονομικά του.

Στην περίπτωση που κάποιος κάνει τα πρώτα του βήματα στη φωτογραφία, ίσως μια entry level με τον κιτ φακό να είναι ο καλύτερος δρόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κιτ φακος για εναν νεοπα εχει το καλο οτι βλεπεις στην πορεια ποια εστιακα μηκη προτιμας και θα προβεις θεωρητικα αργοτερα στην αγορα αντιστοιχων prime... εγω ετσι εκανα παντως οταν ημουν αρχαριος.

Βεβαια στη δικη μου περιπτωση ο κιτ φακος ηταν οξυς (σε πολλες περιπτωσεις ο κιτ φακος ειναι για τα μπαζα... εξαρταται το μοντελο)...Τον εχω κρατησει ακομα γιατι ειναι εξαιρετικα ελαφρυς και οξυς/sharp για τις καλοκαιρινες/φωτεινες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, afterhours είπε

Βεβαια στη δικη μου περιπτωση ο κιτ φακος ηταν οξυς (σε πολλες περιπτωσεις ο κιτ φακος ειναι για τα μπαζα... εξαρταται το μοντελο)...Τον εχω κρατησει ακομα γιατι ειναι εξαιρετικα ελαφρυς και οξυς/sharp για τις καλοκαιρινες/φωτεινες μερες

Από περιέργεια σε ποιον φακό αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιτ φακοί απαξιώνονται στις crop γιατί οι εταιρείες τους δίνουν σχεδόν τσάμπα. Στις full frame, που δεν είναι καθόλου τσάμπα , τους εκτιμάμε περισσότερο .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...