Προς το περιεχόμενο

Το laptop κολλάει στο Linux


Asevastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/10/2018 στις 6:54 ΜΜ, Bourdoulas είπε

Αυτός που έβγαλε την φήμη ότι το Ubuntu είναι ελαφριά διανομή θέλει κρέμασμα. 

Αυτό έπαιζε πριν .... 10 χρόνια ; Τώρα είναι πιο βαρύ από τα windows 7 . Επίσης με παλιές ενσωματωμένες ati , ξεχνάς κάθε διανομή. Έχω δοκιμάσει 150 διανομές σε μηχανήματα (laptop - ati vga)  πριν το 2006 και όλα κολλάνε. Και το lubuntu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αυτό έπαιζε πριν .... 10 χρόνια ; Τώρα είναι πιο βαρύ από τα windows 7 . Επίσης με παλιές ενσωματωμένες ati , ξεχνάς κάθε διανομή. Έχω δοκιμάσει 150 διανομές σε μηχανήματα (laptop - ati vga)  πριν το 2006 και όλα κολλάνε. Και το lubuntu .

Ε;

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Το internet δεν έχει παραμείνει το ίδιο από άποψη κατανάλωσης πόρων. Οι σελίδες είναι πολύ πιο βαριές σχέση με 10 χρόνια πριν, όπως λες. Πριν δέκα χρόνια δεν ήταν όλες οι σελίδες όπως είναι τώρα με javascript. Άμα βάλεις καθαρά κατάναλωση RAM χωρίς browser και τίποτα άλλο, τότε αυτό που λες ότι τα Lubuntu είναι πιο βαριά απο Windows 7 φυσικά και δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2 λόγια, αν έχεις παλιό υπολογιστή (10ετίας +), με λίγη RAM (<4GB) και θες να του βάλεις ένα λειτουργικό για να παίζει FB, youtube και λοιπά internetikά τότε ξέχασε το. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Ε;

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Το internet δεν έχει παραμείνει το ίδιο από άποψη κατανάλωσης πόρων. Οι σελίδες είναι πολύ πιο βαριές σχέση με 10 χρόνια πριν, όπως λες. Πριν δέκα χρόνια δεν ήταν όλες οι σελίδες όπως είναι τώρα με javascript.

Δεν μιλάω όμως για internet. Σκέτο το λειτουργικό , κολλάει , χωρίς να ανοίξεις browser σε μηχανήματα με παλιές ati . Κόλλημα από κάρτα γραφικών , σημαίνει πλήρες πάγωμα , που δεν επανέρχεται με τίποτε. Ενώ με τα 7άρια, δεν κολλάει . Το ίδιο ισχύει και για 10άρια. Σε κάποια παλιά laptop , μπορούν να τρέξουν , χωρίς κολλήματα. Στα ίδια ... κολλάει το lubuntu .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Δεν μιλάω όμως για internet. Σκέτο το λειτουργικό , κολλάει , χωρίς να ανοίξεις browser σε μηχανήματα με παλιές ati . Κόλλημα από κάρτα γραφικών , σημαίνει πλήρες πάγωμα , που δεν επανέρχεται με τίποτε. Ενώ με τα 7άρια, δεν κολλάει . Το ίδιο ισχύει και για 10άρια. Σε κάποια παλιά laptop , μπορούν να τρέξουν , χωρίς κολλήματα. Στα ίδια ... κολλάει το lubuntu .

Εσύ μιλάς για ειδική περίπτωση όμως. Στο post σου φαίνοταν ότι γενίκευες αρκετά και ότι η κατάσταση είναι ίδια για όλα τα παλιά laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Εσύ μιλάς για ειδική περίπτωση όμως. Στο post σου φαίνοταν ότι γενίκευες αρκετά και ότι η κατάσταση είναι ίδια για όλα τα παλιά laptop.

Δεν μιλάω για 1-2 συγκεκριμενα μοντέλα, αλλά για ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό . Ό,τι έχει ati εκείνης της εποχής, δεν δουλεύει με τίποτε. Πιθανότατα και αρκετά μεταγενέστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμη για να μη χρειαστεί να ανοίξω νέο άρθρο; Έχω θέμα "πάνω" στην αλλαγή των κεφαλαίων-μικρών. Γενικά, έχω συνηθίσει να γράφω κεφαλαία με Caps Lock και όχι με Shift (ξέρω κακώς - αλλά έτσι έμαθα) και παρατηρώ στα Linux ότι μόλις τα απενεργοποιώ αργεί μισό sec να τα αλλάξει με αποτέλεσμα να βγαίνει και το δεύτερο γράμμα κεφαλαίο (π.χ. αντί για God -> GOd). Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 9:07 ΜΜ, Asevastos είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμη για να μη χρειαστεί να ανοίξω νέο άρθρο; Έχω θέμα "πάνω" στην αλλαγή των κεφαλαίων-μικρών. Γενικά, έχω συνηθίσει να γράφω κεφαλαία με Caps Lock και όχι με Shift (ξέρω κακώς - αλλά έτσι έμαθα) και παρατηρώ στα Linux ότι μόλις τα απενεργοποιώ αργεί μισό sec να τα αλλάξει με αποτέλεσμα να βγαίνει και το δεύτερο γράμμα κεφαλαίο (π.χ. αντί για God -> GOd). Υπάρχει κάποια λύση για αυτό το πρόβλημα;

Ούτε που το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά στην δική μου περίπτωση χρειάζεται να γίνει υπερβολικά γρήγορο. Μπράβο σου αν γράφεις τόσο γρήγορα :P
 

Αναφορά σε κείμενο

Να ρωτήσω κάτι ακόμη για να μη χρειαστεί να ανοίξω νέο άρθρο;

Κατά την γνώμη μου πρέπει να το κάνεις. Χάος δημιουργούν τα θέματα που έχουν 300 posts και αναλύουν 1000 διαφορετικά προβλήματα. Σε μία αναζήτηση δεν πρόκειτε ποτέ να βρεθούν και κάποιος άλλος θα αναγκαστεί να ανοίξει θέμα για το ίδιο πρόβλημα. Στην δική σου περίπτωση για παράδειγμα ένα νέο θέμα με τίτλο " Καθυστέρηση caps lock " θα βοηθούσε μια χαρά, ακόμη και απ το google θα το έβρισκε εύκολα κάποιος.


Τέλος πάντων. Μια λύση που δεν προλαβαίνω να δοκιμάσω φαίνεται να δίνεται με αυτό το script. Χρειάζεται να το βάλεις στην εκκίνηση. Αν θες πάντως να το δοκιμάσεις μπορείς και να το τρέξεις αμέσως απ το terminal με 

 

$ cd  path/to/downloaded/files

$ ./bootstrap.sh

 

Αν σου ζητάει root δικαιώματα και φοβάσαι να το εκτελέσεις κάνε το στο live usb/cd  που χρησιμοποίησες για την εγκατάσταση και δοκίμασε αν σου δίνει λύση, πριν το βάλεις στην εκκίνηση του εκγατεστημένου ΛΣ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...