Προς το περιεχόμενο

Το laptop κολλάει στο Linux


Asevastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα laptop της DELL με αξιοπρεπή χαρακτηριστικά (i5 7ης γενιάς, 8GB RAM, SSD) και έχω εδώ και κανένα εξάμηνο Windows 10 και το Ubuntu 18.04.

Τόσο καιρό χρησιμοποιούσα μόνο τα Windows και σήμερα είπα να αρχίσω να δουλεύω και Linux. Το πρόβλημα είναι ότι το Linux (πέρα του ότι μου φαίνεται αρκετά άβολο) ζορίζει πολύ το laptop. Πέρα του ότι κάνει πολύ θόρυβο, lagάρει με απλό browsing και 2 tabs ανοιχτά. Κάτι που δε μου συμβαίνει ποτέ στα Windows!

Τι γίνεται; Είχα την αίσθηση ότι το Ubuntu είναι ελαφρύτερο από τα W10 (πόσο μάλλον όταν είναι "άδειο" από προγράμματα).

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, βασικά μου έβγαλε ειδοποίηση για updates αλλά δε τα έκανα επειδή εκείνη τη στιγμή κοίταζα να εγκαταστήσω NetBeans. Ωστόσο, όταν τα πρωτό εγκατέστησα τα είχα κάνει όλα. Απλώς αυτούς τους 3-4 μήνες δε τα χρησιμοποιούσα. Μπορεί να είναι από τα updates;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Του επεξεργαστή, Intel HD Graphics 620.

Να αναφέρω κάτι ακόμη; Πριν βάλω τα Ubuntu, είχα κάνει partitioning και έφτιαξα 2ο κομμάτι 40 GB αλλά κατά το installation μου πρότεινε να κάνει αυτόματα partitioning και το έκανα. Απ΄ότι κατάλαβα μπήκαν στο ίδιο κομμάτι με τα Windows γιατί το 40άρι που έχω είναι άδειο. Μπορεί να κολλάει και από αυτό;

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αυτός που έβγαλε την φήμη ότι το Ubuntu είναι ελαφριά διανομή θέλει κρέμασμα. 

Το Ubuntu ήταν ελαφρύ όταν είχε ακόμα το Gnome 2 γραφικό περιβάλλον. Μετά με το Unity έπρεπε να περάσουν αρκετές εκδόσεις για να αρχίσει κάπως να ελαφραίνει αλλά και πάλι δεν έφτανε τα επίπεδα του Gnome 2.

Το Kubuntu που έχει KDE Plasma είναι αρκετά ελαφρύ. Το ίδιο και τα υπόλοιπα spins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά, ευτυχώς έστρωσε. :D

Δηλαδή συγκριτικά με τα Windows, δεν είναι ελαφρύτερo;

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Asevastos είπε

Δηλαδή συγκριτικά με τα Windows, δεν είναι ελαφρύτερo;

Σε γενικές γραμμές είναι αλλά δεν είναι όλες οι distros το ίδιο ελαφρύτερες από τα windows.
Τo Ubuntu π.χ. θεωρείτε πολύ βαρύ σε σχέση με άλλες εκδόσεις (π.χ. Lubuntu) τόσο λόγο του γραφικού περιβάλλοντως του όσο και εξαιτίας των εφαρμογών που φορτώνει και τρέχουν στο παρασκήνιο.

Είναι μεγάλη συζήτηση πάντως αυτό.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν βάλεις κάτι δοκίμαζε απ το bootable μέσο( usb, cd κλτ ) να το τρέξεις. Ότι κάνεις θα εξαφανιστεί αλλά γενικά αν εγκατέστησες 5 προγράμματα και έκανες και παραμετροποιήσεις, μπορείς να με 1 εντολή να τα εγκαταστήσεις ξανά και συνήθως οι ρυθμίσεις τους θα βρεθούν στο directory   ~/.config/  τα οποία με ένα απλό copy paste θα τα βάλεις ξανά στο τελικό σου σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...