Προς το περιεχόμενο

Με 8πύρηνη CPU, Face ID και USB-C, το νέο iPad Pro «είναι πιο γρήγορο από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Pseudonumo είπε

«τα νέα iPad Pro είναι πιο γρήγορα από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών που έχουν πουληθεί τους τελευταίους 12 μήνες»

Γρηγορότερο σε τί; Πράγματι παραπλανητική δήλωση - πιασάρικος τίτλος.

Και ένα λάπτοπ με i9 και μία 1080...κομματάκι γρήγορο θα ναι 😜

Το laptop με i9  kai 1080 δεν ανηκει στο 92%  θελει πολυ μυαλο ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα κάνει πιο παλιά κάποιες προσπάθειες να μπω στο κόσμου των ταμπλετ -ipad 2,air κ κάποια Android -αλλά κανένα δεν με συγκίνησε!!!

πέρυσι πήρα  το 10.5 κ πραγματικά το λάτρεψα!!!

Καμία σχέση με τα προηγούμενα κ με την χρήση της γραφιδας η εμπειρία χρήσης ήταν πολύ καλύτερη!!

Ένα tablet που είχε έρθει  για να μείνει!!!

Τα νέα ipad είναι πάρα πολύ όμορφα κ δυνατά αλλά έχοντας 969 αρχική τιμή νομίζω ότι κάπου ξεφύγαν!!!

Είμαι Apple user k fan αλλά δεν μπορώ να δικαιολογησω τα 170€  αύξηση από τα περσινά μοντέλα!!!

Κ να ξεκινούσε από 128 θα έλεγα οκ αλλά αυτό το κόλλημα με τα 64 δεν μπορώ να το καταλάβω :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Love Mac είπε

Είχα κάνει πιο παλιά κάποιες προσπάθειες να μπω στο κόσμου των ταμπλετ -ipad 2,air κ κάποια Android -αλλά κανένα δεν με συγκίνησε!!!

πέρυσι πήρα  το 10.5 κ πραγματικά το λάτρεψα!!!

Καμία σχέση με τα προηγούμενα κ με την χρήση της γραφιδας η εμπειρία χρήσης ήταν πολύ καλύτερη!!

Ένα tablet που είχε έρθει  για να μείνει!!!

Τα νέα ipad είναι πάρα πολύ όμορφα κ δυνατά αλλά έχοντας 969 αρχική τιμή νομίζω ότι κάπου ξεφύγαν!!!

Είμαι Apple user k fan αλλά δεν μπορώ να δικαιολογησω τα 170€  αύξηση από τα περσινά μοντέλα!!!

Κ να ξεκινούσε από 128 θα έλεγα οκ αλλά αυτό το κόλλημα με τα 64 δεν μπορώ να το καταλάβω :( 

Αν παρεμενε στην ιδια τιμη με περυσι , το 10.5 που εχεις τωρα θα πηγαινε η τιμη του στα ταρταρα.

 Αν δεν μπορεις να δεις τις διαφορές με το περσινό μοντέλο, τοτε πως ειδες τις διαφορές του 10,5 με το προηγούμενο 9,7'? Ειχες ποτε το 9.7 ipad pro και λεςτο 10.5 καμία σχεση με τα προηγούμενα?Τοτε δεν σε πειραζε που πηρες day one κατι που δεν ειχε τοσες σημαντικες διαφορες με το προηγούμενο? 

To ipad 10.5 κυκλοφορει ακομα και οποιος δεν μπορει να δει διαφορες μπορει να  το παρει . Δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει παραπανω για το καινουργιο, αν δεν βλεπει το λογο....

Εγω βλεπω αρκετες διαφορες και θα περιμενω μεχρι του χρονου να πεσει η τιμη του, οπως παντα...

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν παρεμενε στην ιδια τιμη με περυσι , το 10.5 που εχεις τωρα θα πηγαινε η τιμη του στα ταρταρα.

 Αν δεν μπορεις να δεις τις διαφορές με το περσινό μοντέλο, τοτε πως ειδες τις διαφορές του 10,5 με το προηγούμενο 9,7'? Ειχες ποτε το 9.7 ipad pro και λες καμία σχεση με τα προηγούμενα?Τοτε δεν σε πειραζε που πηρες day one κατι που δεν ειχε τοσες σημαντικες διαφορες με το προηγούμενο? 

To ipad 10.5 κυκλοφορει ακομα και οποιος δεν μπορει να δει διαφορες μπορει να  το παρει . Δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει παραπανω για το καινουργιο, αν δεν βλεπει το λογο....

Εγω βλεπω αρκετες διαφορες και θα περιμενω μεχρι του χρονου να πεσει η τιμη του, οπως παντα...

Καταρχήν δεν μίλησα για το IPad pro 9.7 :) 

Είπα ότι είχα το 2 k το air k σε σχέση με αυτά που είχα, το 10.5 δεν είχε καμία σχέση :) 

 

Επίσης έγραψα ότι δεν μπορώ να δικαιολογησω τα 170€ παραπανω αρχική από τα περσινά μοντέλα όσες διάφορες κ αν έχει!!!

Προσωπική μου άποψη!!

Άλλοι μπορεί να θεωρούν ότι κ λίγα ζητάει η Apple για το φετινό! :) 

Φέτος θα παραμείνω σε αυτό που έχω κ από του χρόνου βλέπουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Love Mac είπε

Καταρχήν δεν μίλησα για το IPad pro 9.7 :) 

Είπα ότι είχα το 2 k το air k σε σχέση με αυτά που είχα, το 10.5 δεν είχε καμία σχέση :) 

Επίσης έγραψα ότι δεν μπορώ να δικαιολογησω τα 170€ παραπανω αρχική από τα περσινά μοντέλα όσες διάφορες κ αν έχει!!!

Προσωπική μου άποψη!!

Άλλοι μπορεί να θεωρούν ότι κ λίγα ζητάει η Apple για το φετινό! :) 

Φέτος θα παραμείνω σε αυτό που έχω κ από του χρόνου βλέπουμε!!

Ζητα πολλα, αλλα βλεπω αρκετες διαφορες με ολα τα προηγουμενα. Κατι σαν iphone X vs iphone 7.

Ουτε εγω δικαιολογω τα 50 ευρω διαφορα lunch price του 10.5 vs 9,7 για αυτο προτιμησα το 9.7.

Αλλα εδω οι διαφορες σε σχεση με το προηγουμενο ειναι τεραστιες. Και αν τις προηγουμενες διαφορές τις δικαιολογησε 50 ευρω, τοτε αυτες ποσο επρεπε να τις κοτοστολογήσει?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ζητα πολλα, αλλα βλεπω αρκετες διαφορες με ολα τα προηγουμενα. Κατι σαν iphone X vs iphone 7.

Ουτε εγω δικαιολογω τα 50 ευρω διαφορα lunch price του 10.5 vs 9,7 για αυτο προτιμησα το 9.7.

Αλλα εδω οι διαφορες σε σχεση με το προηγουμενο ειναι τεραστιες. Και αν τις προηγουμενες διαφορές τις δικαιολογησε 50 ευρω, τοτε αυτες ποσο επρεπε να τις κοτοστολογήσει?

Με την φορά που έχει πάρει του χρόνου θα ξεκινάνε πάνω από 1000€ 😛 

 πάντως για την δική χρήση όσο κ να μου αρέσει κ να με γαργαλαει η αγορά του,δεν νομίζω να αλλάξω!!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Love Mac είπε

Με την φορά που έχει πάρει του χρόνου θα ξεκινάνε πάνω από 1000€ 😛 

 πάντως για την δική χρήση όσο κ να μου αρέσει κ να με γαργαλαει η αγορά του,δεν νομίζω να αλλάξω!!!!

Οσο υπάρχουν ανθρωποι που τα αγοράζουν day one ,καθόλου απίθανο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, atheatos said:

Οσο υπάρχουν ανθρωποι που τα αγοράζουν day one ,καθόλου απίθανο....

Με τη ανηφόρα που έχουν πάρει οι τιμές των iPad, μάλλον δε θα αγοράσω ξανα καινούριο - συν τοις άλλοις δεν πέφτουν και οι τιμές στα μεταχειρισμένα (αποτέλεσμα της τεράστιας αύξησης τιμών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Με τη ανηφόρα που έχουν πάρει οι τιμές των iPad, μάλλον δε θα αγοράσω ξανα καινούριο - συν τοις άλλοις δεν πέφτουν και οι τιμές στα μεταχειρισμένα (αποτέλεσμα της τεράστιας αύξησης τιμών).

Δεν ειναι μονο αυτό, δηλαδη η αυξηση των τιμων.

Για παραδειγμα ενα ipad pro 9.7 στεκεται πολυ καλα ακομα και σημερα .Φυσικο ειναι να υπαρχει ζητηση.

Δεν το γραφω επειδη το εχω στα χερια μου, αλλα ειναι ενα μηχανημα με ολα τα updates του και τρεχει σαν την πρωτη μερα.Ανετα βγαζει αλλα 2 χρονια, στα οποία ευχομαι να πεσει η τιμη του καινουργιου ipad pro,μιας και οπως εσυ , δεν θα το αγοράσουν πολλοί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, atheatos said:

Δεν ειναι μονο αυτό, δηλαδη η αυξηση των τιμων.

Για παραδειγμα ενα ipad pro 9.7 στεκεται πολυ καλα ακομα και σημερα .Φυσικο ειναι να υπαρχει ζητηση.

Δεν το γραφω επειδη το εχω στα χερια μου, αλλα ειναι ενα μηχανημα με ολα τα updates του και τρεχει σαν την πρωτη μερα.Ανετα βγαζει αλλα 2 χρονια, στα οποία ευχομαι να πεσει η τιμη του καινουργιου ipad pro,μιας και οπως εσυ , δεν θα το αγοράσουν πολλοί...

Όντως το Pro 9.7 στέκεται άψογα και λειτουργεί σαν καινούριο. Κι εγώ δε θα το αλλάξω πριν αρχίσει να κάνει «νούμερα», π.χ. να είναι αργό ακόμη και σε απλές εργασίες όπως surfing, έλλειψη υποστήριξης του από high end games κι εφαρμογές της πλατφόρμας, lag στα τελευταία updates του iOS. Αυτό ισως να πάρει 2 χρόνια ακόμη για να συμβεί και τότε θα επανεξέτασω τις επιλογές μου σε αυτό το form factor. 

Ο γενικός κανόνας τιμής που ακολουθούσα για τα tablets μου ήταν πάντα ~500€, και μέχρι στιγμής δεν το μετάνιωσα στιγμή διότι πραγματικά απολαμβάνω τις συσκευές μου. Δεν θα ανέβω όμως στα 900€+, για να κρατήσω την ίδια premium εμπειρία...θα αναζητήσω εναλλακτικές αν χρειαστεί. 

Επεξ/σία από DrFreeman
Typos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αγχωνεστε οι απο πανω. Το ipad pro 9.7'' σας βγαζει στο χαλαρο 5ετια, εδω το ipad air 1 που εχω (και σε 3 μερες θα αντικατασταθει) παει σφαιρα με ios 12.

Οι λογοι να παει κανεις στο ipad pro 2018, ειναι τα new features/specs , οπου περα απο την ισχυ , εχεις μεγαλυτερη οθονη, μεγαλυτερη αναλυση, μικροτερα bezzels, usb-c, λειτουργια ως powerbank για το iphone, face id κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, YourTrueLegend said:

Για να μην αγχωνεστε οι απο πανω. Το ipad pro 9.7'' σας βγαζει στο χαλαρο 5ετια, εδω το ipad air 1 που εχω (και σε 3 μερες θα αντικατασταθει) παει σφαιρα με ios 12.

Οι λογοι να παει κανεις στο ipad pro 2018, ειναι τα new features/specs , οπου περα απο την ισχυ , εχεις μεγαλυτερη οθονη, μεγαλυτερη αναλυση, μικροτερα bezzels, usb-c, λειτουργια ως powerbank για το iphone, face id κλπ.

Την μετάβαση την κάνεις συγκεκριμένα για κάποιο νέο feature που χρειάζεσαι ή απλώς για να διατηρηθείς στην αιχμή/future-proofing; (δεδομένου πως το Air σου λειτουργεί ακόμη πολύ ικανοποιητικά...)

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, DrFreeman said:

Την μετάβαση την κάνεις συγκεκριμένα για κάποιο νέο feature που χρειάζεσαι ή απλώς για να διατηρηθείς στην αιχμή/future-proofing; (δεδομένου πως το Air σου λειτουργεί ακόμη πολύ ικανοποιητικά...)

Aν με ενδιεφερε το να "διατηρουμαι στην αιχμη" δε θα ημουν με ipad air 1, συνεπως η ερωτηση σου ειναι ρητορικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, YourTrueLegend said:

Aν με ενδιεφερε το να "διατηρουμαι στην αιχμη" δε θα ημουν με ipad air 1, συνεπως η ερωτηση σου ειναι ρητορικη.

Σωστό, ωστόσο μπορείς να διατηρείσαι στην αιχμή κατά διαστήματα (και για συγκεκριμένα διαστήματα) με αγορά του τελευταίου μοντέλου ή εναλλακτικά να αγοράζεις πάντα 1-2 μοντέλα πίσω, μεταχειρισμένα ή μη για οικονομικούς λόγους (vfm). Εγώ μέχρι πρότινος έκανα το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...