Προς το περιεχόμενο

Με 8πύρηνη CPU, Face ID και USB-C, το νέο iPad Pro «είναι πιο γρήγορο από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/10/2018 στις 7:38 ΜΜ, nikthanos είπε

ντάξει, μέσα σ όλα τα αλλα, έβαλαν τη θύρα  usb-c, και κοτσάρεις πάνω ό,τι θες? τι να το κάνεις το macbook air? (για να μην πω το macbook, αν έχεις και σταθερό υπολογιστή στο σπίτι....)

https://www.pcmag.com/commentary/357782/apple-is-ready-to-ditch-the-mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Τελικα εχουμε καποια ανακοινωση για  το αν ανηκουμε στο δευτερο κυμα χωρων  η' ποτε θα ειναι διαθεσιμο απο τους retailers στην Ελλαδα ?

Τα Ελληνικα sites  εχουν μονο τις πολυ βασικες πληροφοριες δεν μπορεις  να προπαραγγειλεις .

Ειμαστε πρωτο κυμα ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2018 στις 8:01 ΠΜ, teri23 είπε

εχω μια ερωτηση. τον Δεκεμβριο θα παω αμερικη, αν το αγορασω απο εκει θα εχω θεμα να το φερω γερμανια;

κανενα απολυτως θα το φερεις θα ειναι φθηνοτερο και μια χαρα...επισης εαν εισαι κοντα κολωνια ντυσελντορφ καλο ειναι να μιλησουμε πρωτα μπορει να χρειαστει να φερεις δυο ..μιλαμε για το απλο μοντελο εαν παρεις με 4τζι δεν ξερω ποσο καλα ειναι τα θεματα κλειδωματα και τι παιζει εμενα το προ ηταν στην σπριντ αλλα ξεκλειδωτο οποτε επαιξε ανετα και με την καρτα της κοσμοτε και με την μπλαου που εβαλα μεσα αλλα αυτο θελει μια προσοχη ..αλλα το απλο νομιζω προχωραει ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2018 στις 10:12 ΠΜ, nikosjc είπε

Φίλε μου θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σχεδόν σε όλα από όσα γράφεις. Και απαντάω σε εσένα γιατί αναφέρεις ότι είσαι παλιός χρήστης και έχεις και ipad. Επίσης είδα ότι γράφεις λογικά μεν, θεωρώ όμως ότι έχεις λάθος οπτική.

File manager φυσικά και έχει το ipad, είτε το δικό του, είτε τρίτων (πχ το documents που αναφέρεις και είναι εξαιρετικό). Και το pc (win) έχει τον explorer όμως εγώ εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το Directory opus που είναι κλάσεις ανώτερο. Δεν είναι λοιπόν πλάγιος τρόπος αλλά θέμα απαιτήσεων και ευκολίας του χρήστη. Με τι βολεύεται ο καθένας με λίγα λόγια. 

Και δεν είναι μόνο για digital art, photoshop, και συναφή. Σαφώς έχει κλίση στα πιο δημιουργικά/καλλιτεχνικά επαγγέλματα και εκεί αν είδες βασίστηκε σχεδόν όλη η παρουσίαση της apple, όμως το ότι μπορείς να δουλέψεις ένα σχεδόν πλήρες office, να δεις παρουσιάσεις, να δεις pdf, πλέον με την νέα έκδοση ανοίγεις μέχρι και τεράστια autocad, ποιοι είναι οι επαγγελματίες που χρειάζονται φορητό pc και δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους και με ένα ipad; Ειδικά με usb c. Αν και πριν υπήρχαν λύσεις είτε wireless, είτε με αντάπτορες, κλπ.

Όσο για τα παιχνίδια, gamers δεν είναι μόνο οι -λίγοι- hardcore (που εκεί δεν πας ουτέ καν σε κονσόλα). Είναι τα εκατομμύρια απλοί χρήστες που δεν μπορούν να λιώσουν μπροστά σε μια κονσόλα, αλλά θέλουν να απολαύσουν εύκολα, γρήγορα, απροβλημάτιστα και με καλά γραφικά casual ή και λίγο πιο δυνατά games από τον καναπέ τους, το κρεββάτι τους, σε ένα ταξίδι, στον ελεύθερο χρόνο τους. Εξάλλου η apple από αυτά τα παιχνίδια έγινε αυτό που είναι σήμερα... Η σύγκριση με το xbox έγινε για λόγους σύγκρισης ισχύος και όχι συστημάτων που ανήκουν φυσικά σε εντελώς διαφορετικές κατηγορίες!

Εγώ λοιπόν προτιμώ ένα τέτοιο τερατάκι που να κατεβάζω από ένα store, στο μπαμ και χωρίς εγκαταστάσεις, κωδικούς, ρυθμίσεις, κλπ, προγραμματάκια που κάνουν απροβλημάτιστα αυτά που υπόσχονται και στην ουσία με χαμηλότερο κόστος σε σχέση με τα σοβαρά προγράμματα ενός pc. Documents 6 (δωρεάν) για file management, cloud management και downloads από το internet, ms office ή πολλά άλλα apps (δωρεάν ή επί πληρωμή) για office documents, scanners software για σκανάρισμα εγγράφων, σημειώσεις με το pen, affinity photo (22€) για αντι-photoshop, luma fusion (22€) για αντι-premiere, filmic pro (~25€) για εκπληκτικές δυνατότητες φωτογράφισης, τρομερά προγράμματα dj και μουσικής, δεκάδες ιατρικές εφαρμογές που δεν βρίσκεις καν σε pc, και πολλά πολλά άλλα.

Ακόμα και για επαγγελματίες που δεν μπορούν να κάνουν πλήρως τη δουλειά τους από ένα τέτοιο μηχάνημα, κυρίως λόγω της φύσης του ως φορητή συσκευή, όπως ίσως αρχιτέκτονες, 3D designers, προγραμματιστές, κλπ είναι ένα εργαλείο που μπορούν να έχουν πληροφορίες, σημειώσεις και παρουσιάσεις της δουλειά τους on the go.

Και αν η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι με ένα surface pro, στο μεν ipad έχεις ίσως λιγότερες, πιο εστιασμένες επιλογές που όμως δουλεύουν εύκολα, γρήγορα και εξαιρετικά, στο surface έχεις το χαοτικό οικοσύστημα των windows με ότι αυτό συνεπάγεται, όπως εκατομμύρια εφαρμογές που όμως άλλες δεν θα έχουν touch δυνατότητες, άλλες δεν θα τρέχουν σωστά, άλλες θα είναι ακριβές, οπότε πάλι καταλήγεις στις λίγες και καλές που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Αγαπητέ μιλάω πάντα για features σε συνδυασμό με price. Όταν απαιτείς τέτοια ποσά, τα οποία αυξάνεις και κάθε χρόνο, οφείλεις ως εταιρεία να παραδίδεις ολοκληρωμένο προιόν στον αγοραστή σου. Τουλάχιστον προσωπικά ως αγοραστής Apple προιόντων από αρχές του 2000 αυτό είχα μάθει, αυτό πληρώνω και αυτό περιμένω.

 

Ναι πλάγιοι τρόποι υπάρχουν όπως έγραψα εξάλλου κι εγώ χρησιμοποιώ το Documents για να κάνω αυτά που θέλω. Το file manager του iPad είναι "λίγο" συγκριτικά με το Finder ειδικά για όσους από εμάς χρησιμοποιούμε και macOS. Τόσα χρόνια δεν ζητάμε μια 1:1 μεταφορά του Finder στο iPad γιατί δεν έχει και νόημα, αλλά έστω μια πιο simplified version. Το να μην μπορείς native να χρησιμοποιήσεις έναν εξωτερικό σκληρό πχ εν έτει 2018 και να πρέπει να καταφευγουμε σε πλάγιους τρόπους είναι απαράδεκτο για μένα.

Συμφωνώ ότι δεν είναι μόνο για digital art, μουσικός είμαι και προσωπικά γι'αυτο το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με σημειώσεις και office, pages και τα συναφή. Τo Pro όπως χρόνο με το χρόνο το τοποθετεί η Apple απευθύνεται κυρίως σε κατηγορίες digital art, photography, photoshop γιατι αυτά είναι που χρειάζονται τόση επεξεργαστική ισχύ. Στην παρουσίαση δεν είδα ούτε ένα πρόγραμμα που να αφορά σοβαρή μουσική δημιουργία και όχι το DJ Pro δεν έχει καμία σχέση. Να έβγαζαν το Logic Pro σε έκδοση για iPad που τους παρακαλάμε χρόνια να τους έβγαζα το καπέλο.

 

Όσο για το gaming η αγορά του casual gaming ναι είναι τεράστια καμία διαφωνία και σωστά κάνει η Apple που δίνει την δυνατότητα το Pro να αποδίδει όλο και καλύτερα στον τομέα αυτό. Η διαφωνία μου είναι στον τρόπο που το πλασάρει.

Από εκεί και πέρα όπως έγραψα και στην αρχή η κριτική μου βασίζεται στην σχέση μεταξύ features και price. Το iPad Pro ναι είναι ο βασιλιάς των tablets και το 10.5 που έχω στην κατοχή μου το έχω ευχαριστηθεί. Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι τα χρήματα που ζητάνε ήταν και είναι πολλά και θα έπρεπε να παραδίδουν πιο ολοκληρωμένο προιόν για αυτά τα ποσά.

Και επανέρχομαι σε αυτό που έγραψα στο πρώτο μου σχόλιο ως Apple fan θεωρώ ότι ο Cook κοιτάει τα νούμερα και όχι τα προιόντα και αυτό φαίνεται όταν ρίχνεις μια ματιά σε όλο το line up της Apple ακόμα και σε αυτά που ανακοίνωσε αυτή την εβδομάδα όπως το Mac Mini και MacBook Air. Το να αφαιρείς features στο latest and greatest iPad Pro, βλέπε OIS, ή να βάζεις σκληρούς με χωρητικότητες της πλάκας σε υπολογιστές και να αυξάνεις την τιμή για να μεγαλώσεις το ήδη τεράστιο margin σου για να πάρεις τα bonus σου για άλλη μια χρονιά είναι απαράδεκτο.
 

Επεξ/σία από cf2233
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Arkin είπε

Γενικα το καθε προιον προσπαθω να το κοστολογησω οσο καλυτερα μπορω και σπανια πεφτω εξω. 

Δεν το κοστολογείς. Απλώς εκτιμάς το μέγιστο ποσό που θα έδινες για να το αποκτήσεις, το οποίο καμία σχέση δεν έχει με το κόστος του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jimmy08 είπε

Δεν το κοστολογείς. Απλώς εκτιμάς το μέγιστο ποσό που θα έδινες για να το αποκτήσεις, το οποίο καμία σχέση δεν έχει με το κόστος του.

Συνήθως όσο το κοστολογω δεν αργεί να πέσει σε αυτή την τιμή. Άρα είμαι πολύ κοντά στην ιδανική τιμή ώστε και η εταιρία να βγάλει και ο πελάτης να μην νιώθει κορόιδο και ότι πέταξε τα χρήματα του. Προφανώς όμως ο καθένας κρίνει με τον εαυτό του μπορεί για μένα κάτι στα 400 να είναι καλή τιμή άλλος να δίνει μέχρι 200 άλλος να θεωρεί καλή τιμή και τα 800 που λέει ο λόγος. Σημασία κυρίως για την ψυχική μας υγεία έχει όταν κάνουμε μια αγορά να μην νιώθουμε κορόιδα μόλις φύγουμε από το ταμείο αλλά ότι τα χρήματα που δώσαμε έπιασαν τόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Συνήθως όσο το κοστολογω δεν αργεί να πέσει σε αυτή την τιμή. Άρα είμαι πολύ κοντά στην ιδανική τιμή ώστε και η εταιρία να βγάλει και ο πελάτης να μην νιώθει κορόιδο και ότι πέταξε τα χρήματα του. Προφανώς όμως ο καθένας κρίνει με τον εαυτό του μπορεί για μένα κάτι στα 400 να είναι καλή τιμή άλλος να δίνει μέχρι 200 άλλος να θεωρεί καλή τιμή και τα 800 που λέει ο λόγος. Σημασία κυρίως για την ψυχική μας υγεία έχει όταν κάνουμε μια αγορά να μην νιώθουμε κορόιδα μόλις φύγουμε από το ταμείο αλλά ότι τα χρήματα που δώσαμε έπιασαν τόπο. 

Άλλο να πεις "στα 500 ευρώ το αγόραζα" και άλλο "αυτό κοστίζει 500 ευρώ". 

Φυσικά όσο το "κοστολογείς" εσύ μετά από κάποιο καιρό θα πλησιάσει η τιμή του σε αυτό το ποσό.

Άλλο το "εγώ θα έδινα τόσα", άλλο το κοστολογώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Άλλο να πεις "στα 500 ευρώ το αγόραζα" και άλλο "αυτό κοστίζει 500 ευρώ". 

Φυσικά όσο το "κοστολογείς" εσύ μετά από κάποιο καιρό θα πλησιάσει η τιμή του σε αυτό το ποσό.

Άλλο το "εγώ θα έδινα τόσα", άλλο το κοστολογώ.  

Μπορείς να πεις ότι αυτή είναι η σωστή τιμή του προϊόντος για μένα. Οι εταιρίες αν μπορούσαν θα πουλούσαν και στα 5000 ευρώ κινητά με ασπρόμαυρες οθόνες για 10000% κέρδος ο καταναλωτής διαμορφώνει την τιμή όμως. Αυτός έχει τη δύναμη πρέπει να το καταλάβουμε κάποια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορείς να πεις ότι αυτή είναι η σωστή τιμή του προϊόντος για μένα. 

Με αυτή τη διατύπωση συμφωνώ απόλυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2018 στις 3:37 ΜΜ, D.Luffy είπε

Εγώ σε ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Ούτε σε ρώτησα αν είναι υποδυέστερο σαν σύνολο από το Surface, ούτε για την τιμή, ούτε για τα games.

Να ξαναρωτήσω λοιπόν. Συμφωνείς ότι οι LCD οθόνες των Surface καθώς και των επαγγελματικών monitors είναι υποδυέστερες από την OLED του Tab S4 σε χρώματα, σχεδιασμό, επεξεργασία φωτογραφίας και πάει λέγοντας?

Αν μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω καλώς. Οι υπεκφυγές δεν οδηγούν πουθενά.

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε αυτό. Πάντως το Surface του κολλητού μου έχει καλύτερη οθόνη και είναι καλύτερο από το tab s3 μου.

🤷

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορείς να πεις ότι αυτή είναι η σωστή τιμή του προϊόντος για μένα. Οι εταιρίες αν μπορούσαν θα πουλούσαν και στα 5000 ευρώ κινητά με ασπρόμαυρες οθόνες για 10000% κέρδος ο καταναλωτής διαμορφώνει την τιμή όμως. Αυτός έχει τη δύναμη πρέπει να το καταλάβουμε κάποια στιγμή. 

Η υπομονη ειναι δυναμη. Σε κανενα χρονο απο τωρα θα βγει το καινουργιο ,που θα ειναι ακομα καλυτερο απο αυτό.

Ποτε όμως δεν θα γινει macbook οπως είδα καποιους πικραμενους να γραφουν εδω μεσα.

Οταν φτασει να γινει macbook θα πρεπει η Apple ή να καταργήσει τα macbook ή να βγάλει άλλα καλύτερα.Θα παρει λιγο καιρό ακομα....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Η υπομονη ειναι δυναμη. Σε κανενα χρονο απο τωρα θα βγει το καινουργιο που θα ειναι ακομα καλυτερο απο αυτό.

Ποτε όμως δεν θα γινει macbook οπως είδα καποιους πικραμενους να γραφουν εδω μεσα.

Οταν φτασει να γινει macbook θα πρεπει η Apple ή να καταργήσει τα macbook ή να βγάλει άλλα καλύτερα.Θα παρει λιγο καιρό ακομα....

Αλλη κατηγορια το ενα αλλη το αλλο. Οπως και το macbook ποτε δεν θα γινει ipad pro. Εκαστος στο ειδος του που λενε. Η υπομονη ειναι αρετη σιγουρα σε ολα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Arkin είπε

Αλλη κατηγορια το ενα αλλη το αλλο. Οπως και το macbook ποτε δεν θα γινει ipad pro. Εκαστος στο ειδος του που λενε. Η υπομονη ειναι αρετη σιγουρα σε ολα τα πραγματα.

Αν το ipad ειχε και δυνατότητες pc θα κανιβαλιζε μια ολοκληρη κατηγορία προϊόντων.

Ή και το αναποδο , αν το macbook ειχε δυνατοτητες σαν το surface θα κανιβαλιζε το ipad pro...

ΥΓ.Στο μελλον όμως, ενα απο τα δυο θα εξαφανιστεί

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν το ipad ειχε και δυνατότητες pc θα κανιβαλιζε μια ολοκληρη κατηγορία προϊόντων.

Ή και το αναποδο , αν το macbook ειχε δυνατοτητες σαν το surface θα κανιβαλιζε το ipad pro...

Συμφωνω απολυτα ειναι δυο τελειως διαφορετικες κατηγοριες προιοντος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...