Προς το περιεχόμενο

Με 8πύρηνη CPU, Face ID και USB-C, το νέο iPad Pro «είναι πιο γρήγορο από το 92% όλων των φορητών υπολογιστών»


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που το 80% σχολιάζουν χωρίς να έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ ένα και που καταλήγουν να μιλάνε για Candy Crush και Facebook με ξεπερνάει.

Ελπίζω τουλάχιστον να ΜΗΝ είδαν την παρουσίαση ούτε να διάβασαν για το Photoshop, τα μαθήματα Today at Apple που πηγαίνουν χιλιάδες καλλιτέχνες, φωτογράφοι, απλοί χρήστες, κλπ και να κάνουν αυτά τα σχόλια γιατί αλλιώς υπάρχει μεγάλος πληθυσμός με χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτό με στενοχωρεί.

Όπως πολλοί παρέβλεψαν, πρόκειται για το Pro μοντέλο και όχι "ακόμα ένα tablet" οπότε τα σχόλια του τύπου "να δώσεις 1500$ για να παίζεις Candy Crush και να μπαίνεις Facebook είναι φαιδρά άμα τη εμφανίσει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πόσοι που γράφετε εδώ έχετε iPad Pro ή όχι. Σαν long time Apple user, πολύ πριν τα μάθει και η κουτσή Μαρία, έχω να πω ότι για άλλη μια φορά ο Cook έδωσε ρεσιταλ marketing για features τα οποία δεν δικαιολογούν τις τιμές.

Ως κάτοχος iPad Pro 10.5 είμαι ευχαριστημένος ναι μεν με την συσκευή αλλά η έλλειψη file manager αποτελεί μέγα foul σε μία συσκευή που πλέον απαιτεί τέτοια ποσά. Πέρυσι το αγόρασα με την προοπτική το Files που έταξε η Apple να δώσει μεγαλύτερη αυτονομία στο iPad ώστε να μην κουβαλάω μαζί μου όλη την ώρα το MacBook Pro. Δυστυχώς αυτό που παρέδωσε τελικά είναι πολύ περιορισμένο. Το ότι κάποιοι το θεωρείτε περιττό ή έχετε βρει πλάγιο τρόπο να δουλευετε όπως εγώ μέσω πχ Documents της Readdle δεν σημαίνει ότι δεν αποτελεί απαράδεκτη κίνηση εκ μέρους της Apple μετά από τόσα χρονια αλλά και για τα χρήματα που ζητάει.

 Αν δεν ασχολείσαι με digital art, photoshop και τα συναφή το Pro είναι περιττό. Ναι είναι εξαιρετικό για την χρήση σημειώσεων κτλ αλλά με την κυκλοφορία του απλού iPad που υποστηρίζει το Pencil, το Pro έχασε άλλο ένα βασικό κίνητρο αγοράς. Το 90% των εφαρμογών δεν μπορούν να στρεσάρουν την πρώτη γενιά iPad Pro πόσο μάλλον τις επόμενες. Αν κάποιος είναι επαγγελματίας που δουλευει photoshop με ένα κάρο layers τότε ίσως και να έχει ένα πολύ καλό λόγο να το αποκτήσει. Και γράφω "ίσως" γιατί εχω τις αμφιβολίες μου για το αν οι προηγούμενες γενιές Pro δεν είναι ικανές να το τρέξουν επίσης πολύ καλά.

Όσο για τα παιχνίδια που είδα να αναφέρονται αυτά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Όσοι ασχολούνται με gaming καταλαβαίνουν τι εννοώ. Τόσα χρόνια εξάλλου δεν έχω δει και κανέναν να κάνει σε iPad ή iPhone hardcore gaming, η Apple ζει στον κόσμο του αζώτου όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα και καταντάει γραφική. Ναι καμία αμφιβολία το iPad Pro μπορεί να αποδωσει καλά γραφικά αλλά αυτός που ασχολείται με το gaming δεν θα το προτιμήσει.

Από εκεί και πέρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του και μπορεί κάλιστα να το αγοράσει ακόμα και αν δεν το αξιοποιήσει πλήρως. Η δική μου κριτική αφορά καθαρά την νοοτροπία που έχει αποκτήσει η Apple υπό την ηγεσία του Cook όπου τα πάντα είναι ένας αριθμός, το line up παραμένει σε όλα τα προιόντα ένα μπέρδεμα από άποψη τιμών και specs, και βέβαια ανεβαίνουν οι τιμές απλά για να ανέβουν.

Επεξ/σία από cf2233
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα δε φαίνεται τόσο ερώτημα του "ποιο είναι το καλύτερο" αλλά του τι συσκευή σε ενδιαφέρει. 

Το iPad απο τη μέρα που βγήκε ήταν και είναι το καλύτερο "καθαρόαιμο" tablet χωρίς ανταγωνιστή.  Απο την άλλη ακόμα και σήμερα το iOS είναι σε πολλά πράγματα περιοριστικό για να πεις οτι ξεφορτώνεσαι ότι υπολογιστή έχεις και κρατάς μόνο αυτό.

Τωρα το surface pro (ρεσιτάλ φαντασίας όλων με  τη λεξη pro) το οποιο είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά στα μάτια μου περισσότερο θα σύγκρινα με macbook. Σε μένα βγάζει περισσότερο νόημα ένα surface σαν μια συσκευή για όλα αλλά ο καθένας με τις ανάγκες του.

Για portable gaming σε iPad, τα περισσότερα τα βρίσκεις και για το κινητό. Οσο δυνατό και να είναι, ρε φίλε, δώσε το 1/3 και πάρε ένα switch και ξεκινα με breath of the wild να παίζεις μέχρι να βγει κι αυτό σε pro!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, bahamut_zero είπε

Και κινεζο τενιστα μπορει να βρεις με ιδιο service rate με τον Federer, αλλα δεν θα ναι το ιδιο.

Admins, moderators, editors κτλ,  το insomnia έχει ανάγκη από "Top Ατάκες Ever", προσθέστε ένα κουμπάκι  "Top ατάκα". δίπλα από το like, βάλτε και ένα κουμπάκι "Top ατάκα".  στην αρχική που να εμφανίζει τις τοπ 100 ατάκες της κοινότητας του insomnia και χαρίστε μας ώρες γέλιου και θαυμασμού.
 

Επεξ/σία από orgixmh
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση με τα 64GB μη επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου είναι περιττή για προϊόν που διαφημίζεται ως Pro και ικανός φορητός υπολογιστής. Σιγά μην πάρει ο επαγγελματίας που θέλει να επεξεργάζεται μεγάλα αρχεία στο photoshop κάτι με 64GB αποθηκευτικού χώρου. Αν πούμε ότι η τιμολόγηση ξεκινάει ουσιαστικά από τα μοντέλα των 256GB, δηλαδή από τα $949/$1149 θα είμαστε ακριβοδίκαιοι. 

Πάντως είναι ενδιαφέρον αυτό που ισχυρίζεται η Apple για την ισχύ του επεξεργαστή όταν μάλιστα και η Qualcomm ετοιμάζεται να μπει δυναμικά στους φορητούς υπολογιστές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dali13gr είπε

Αυτό που το 80% σχολιάζουν χωρίς να έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ ένα και που καταλήγουν να μιλάνε για Candy Crush και Facebook με ξεπερνάει.

Ελπίζω τουλάχιστον να ΜΗΝ είδαν την παρουσίαση ούτε να διάβασαν για το Photoshop, τα μαθήματα Today at Apple που πηγαίνουν χιλιάδες καλλιτέχνες, φωτογράφοι, απλοί χρήστες, κλπ και να κάνουν αυτά τα σχόλια γιατί αλλιώς υπάρχει μεγάλος πληθυσμός με χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτό με στενοχωρεί.

Όπως πολλοί παρέβλεψαν, πρόκειται για το Pro μοντέλο και όχι "ακόμα ένα tablet" οπότε τα σχόλια του τύπου "να δώσεις 1500$ για να παίζεις Candy Crush και να μπαίνεις Facebook είναι φαιδρά άμα τη εμφανίσει.

Όλοι οι φίλοι της τεχνολογίας πιστεύω είχαν - έχουν ή δουλέψει iPad και είναι ένα άριστο προϊόν για casual gaming και media/social consumption. Τώρα αν εσύ αυτό που λες είναι ότι το συγκεκριμένο απευθύνετε αποκλειστικά σε artists/photographers τότε καλή τύχη με τις πωλήσεις... Αν όμως στην ουσία απευθύνετε στον normal χρήστη , τότε ναι , η χρήση του είναι αυτή που γράφω στην αρχή και το ξέρουμε όλοι όσοι έχουμε iPad ότι έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, cf2233 είπε

Δεν ξέρω πόσοι που γράφετε εδώ έχετε iPad Pro ή όχι. Σαν long time Apple user, πολύ πριν τα μάθει και η κουτσή Μαρία, έχω να πω ότι για άλλη μια φορά ο Cook έδωσε ρεσιταλ marketing για features τα οποία δεν δικαιολογούν τις τιμές.

Ως κάτοχος iPad Pro 10.5 είμαι ευχαριστημένος ναι μεν με την συσκευή αλλά η έλλειψη file manager αποτελεί μέγα foul σε μία συσκευή που πλέον απαιτεί τέτοια ποσά. Πέρυσι το αγόρασα με την προοπτική το Files που έταξε η Apple να δώσει μεγαλύτερη αυτονομία στο iPad ώστε να μην κουβαλάω μαζί μου όλη την ώρα το MacBook Pro. Δυστυχώς αυτό που παρέδωσε τελικά είναι πολύ περιορισμένο. Το ότι κάποιοι το θεωρείτε περιττό ή έχετε βρει πλάγιο τρόπο να δουλευετε όπως εγώ μέσω πχ Documents της Readdle δεν σημαίνει ότι δεν αποτελεί απαράδεκτη κίνηση εκ μέρους της Apple μετά από τόσα χρονια αλλά και για τα χρήματα που ζητάει.

 Αν δεν ασχολείσαι με digital art, photoshop και τα συναφή το Pro είναι περιττό. Ναι είναι εξαιρετικό για την χρήση σημειώσεων κτλ αλλά με την κυκλοφορία του απλού iPad που υποστηρίζει το Pencil, το Pro έχασε άλλο ένα βασικό κίνητρο αγοράς. Το 90% των εφαρμογών δεν μπορούν να στρεσάρουν την πρώτη γενιά iPad Pro πόσο μάλλον τις επόμενες. Αν κάποιος είναι επαγγελματίας που δουλευει photoshop με ένα κάρο layers τότε ίσως και να έχει ένα πολύ καλό λόγο να το αποκτήσει. Και γράφω "ίσως" γιατί εχω τις αμφιβολίες μου για το αν οι προηγούμενες γενιές Pro δεν είναι ικανές να το τρέξουν επίσης πολύ καλά.

Όσο για τα παιχνίδια που είδα να αναφέρονται αυτά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Όσοι ασχολούνται με gaming καταλαβαίνουν τι εννοώ. Τόσα χρόνια εξάλλου δεν έχω δει και κανέναν να κάνει σε iPad ή iPhone hardcore gaming, η Apple ζει στον κόσμο του αζώτου όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα και καταντάει γραφική. Ναι καμία αμφιβολία το iPad Pro μπορεί να αποδωσει καλά γραφικά αλλά αυτός που ασχολείται με το gaming δεν θα το προτιμήσει.

Από εκεί και πέρα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του και μπορεί κάλιστα να το αγοράσει ακόμα και αν δεν το αξιοποιήσει πλήρως. Η δική μου κριτική αφορά καθαρά την νοοτροπία που έχει αποκτήσει η Apple υπό την ηγεσία του Cook όπου τα πάντα είναι ένας αριθμός, το line up παραμένει σε όλα τα προιόντα ένα μπέρδεμα από άποψη τιμών και specs, και βέβαια ανεβαίνουν οι τιμές απλά για να ανέβουν.

Στο κομματι του gaming που θιγεις ,δυστυχως η πραγματικοτητα σε διαψευδει .Και λεω δυστυχως γιατι και εγω παιζω   εξαιρετικα σπανια games σε  κινητο και tablet  ,καθως προτιμω αλλες πλατφορμες .Τα ποσα που δαπανωνται  και επενδυονται ομως  στο mobile  gaming ειναι τεραστια και πολυ καλα κανει η αpple και υπολογιζει αυτο το κομματι διοτι ειναι σημαντικη αγορα .

Αρα με αυτα τα δεδομενα το ipad  ειναι μια εξαιρετικη mobile  gaming μηχανη σε επιπεδο hardware  και   μια πολυ καλη  επιλογη για οσους ασχολουνται με αυτο το κομματι .

Το οτι δεν παιζεις εσυ και εγω σε τετοιες συσκευες  δεν σημαινει τιποτα απολυτως, οι αριθμοι λενε αλλα.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.9mm παχος!! Wow και παλι wow... 11ιντσες στις διαστασεις του παλιου 9.7 και ακομα ποιο μαζεμενο...

Σοβαρη υποψηφιοτητα για αναβαθμηση του air2 μου!... 

Μια σκεψη... η χρηση ενος ipad για everyday browsing , για music playback, για διαβασμα , για σημειωσεις, για για για... για να κανεις οτιδηποτε κανεις στο 95% των καθημερινων ασχολιων σου, ειναι απλα ΟΤΙ καλυτερο.. αντικαθηστα ενα pc η laptop για πλακα , το χεις παντα μαζι σου, κτλ κτλ.. 

οταν δινει καποιος 500-1000ε για ενα κινητο, θεωρω οτι ειναι απο παραλογο εως ξεφτιλα να κρινει και να λεει οτι πχ ενα ipad δεν δικαιολογει τα λεφτα του κτλ...

ειναι ενα απιστευτο πολυεργαλειο.

 

εαν τωρα καποιος δεν θελει πολυεργαλειο και θελει κατι ποιο εξειδικευμενο για κατι συγκεκριμενο οκ μπορει να δει αυτο που τον βολευει. Και ειναι φυσιολογικο!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την παρουσίαση, ο CEO της εταιρείας, Tim Cook, ανέφερε ότι οι πωλήσεις iPad τον τελευταίο χρόνο έχουν ξεπεράσει τις πωλήσεις φορητών υπολογιστών όλων των κατασκευαστών PC. 

230114_908223010.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...