Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με Lubuntu και LIBREoffice. SOLVED


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 4 σχετικά παλιούς Η/Υ (dual core, 2Gb RAM) που τρέχουν Lubuntu 14.04 και OpenOfice 6.0.
Τους αναβάθμισα σε Lubuntu 18.10 και όλα έτρεξαν κανονικά. (έτσι νόμιζα)

Διαπίστωσα λοιπόν το εξής κουλό πρόβλημα που παρουσιάστηκε ίδιο ακριβώς σε 2 μόνο από αυτούς.

Δεν τρέχει το Openoffice Writer. 
Ενώ όλα τα υπόλοιπα προγράμματα της σουίτας λειτουργούν κανονικά, το Writer πάει να ανοίξει, βλέπω για 1" την μπάρα του παραθύρου και μετά κλείνει αμέσως χωρίς κάποιο μνμ προβλήματος ή κάτι άλλο.

Έχω δοκιμάσει, απεγκατάσταση, επανεγκατάσταση, εγκατάσταση του openoffice 6.1, φυσικά ενημέρωση του λειτουργικού κλπ.
Τίποτα.
Επίσης, άλλο που παρατήρησα είναι ότι το synaptic ΔΕΝ ανοίγει από το μενού αλλά μόνο μέσω του terminal.

Kάποια στιγμή, μετά από δοκιμές που έκανα πέταξε ένα μνμ περί Lubuntu faced an internal Error αλλά όταν πάτησα να δώ λεπτομέρειες έκλεισε το παράθυρο.
Στα υπόλοιπα δεν παρατήρησα κάτι, ίντερνετ μπαίνω κανονικά και όλα φαίνονται σαν να είναι οκ.
Έχετε κάποια ιδέα γιατί η μόνη κίνηση που μπορώ να σκεφτώ είναι το φορμάτ ;;;

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To OpenOffice είναι αρκετά ξεπερασμένο σήμερα. Βγάζουν πολύ σπάνια updates και είναι λογικό μια πιο καινούρια διανομή να έχει προβλήματα μαζί του.

Θα πρότεινα το LibreOffice που είναι στην ουσία η συνέχεια του OpenOffice.

Για το άλλο πρόβλημα υποψιάζομαι ότι πρέπει να φταίει το gksudo. Δοκίμασε να το αφαιρέσεις και μετά ξανα εγκατέστησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

To OpenOffice είναι αρκετά ξεπερασμένο σήμερα. Βγάζουν πολύ σπάνια updates και είναι λογικό μια πιο καινούρια διανομή να έχει προβλήματα μαζί του.

Θα πρότεινα το LibreOffice που είναι στην ουσία η συνέχεια του OpenOffice.

Για το άλλο πρόβλημα υποψιάζομαι ότι πρέπει να φταίει το gksudo. Δοκίμασε να το αφαιρέσεις και μετά ξανα εγκατέστησε το.

UBER μ@λ@κία μου καταρχήν.
Το LIBREOFFICE εννοούσα και όχι το open.  😨😨
Μετά από 2+ ώρες τώρα που ασχολούμαι το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι και κάνοντας και δοκιμές με το open κατάφερα να τα μπερδέψω.

Τεσπα.
Κατάφερα και βρήκα μία αναφορά για παρόμοιο πρόβλημα κάνα δύο χρόνια πριν που πρότειναν να απενεργοποιηθεί η JRE από τα Advanced Options του Libre.
Το δοκίμασα και όντως λειτουργεί πλέον.

- Το αστείο είναι ότι το έχω τώρα να λειτουργεί με την JRE απενεργοποιημένη στα 2 μηχανήματα ενώ παίζει κανονικά στα άλλα 2. 🙄
- Το πρόβλημα παρουσιαζόταν ΜΟΝΟ στο Writer αλλά άφηνε τα υπόλοιπα προγράμματα της σουίτας ανεπηρέαστα. 🙄

Τρέχα γύρευεεεεεε δηλαδή και ώρες νά'χεις να ξοδεύεις.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας πρότεινα να βάλετε το WPS είναι το καλύτερο μόνο που είναι μόνο στα Αγγλικά και χρειάζεται να εγκατασταθεί ξεχωριστά η ελληνική ορθογραφία μέσα από το πρόγραμμα . Το libreoffice & openoffice είναι κατά την γνώμη μου προβληματικά 

Επεξ/σία από knemtzas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...