Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφική για οδοντιατρική χρήση


Choulio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε φωτογραφική μηχανή για οδοντιατρική χρήση για το μεταπτυχιακο μου. Κάνω μεταπτυχιακό στις αισθητικές αποκαταστάσεις οπότε όπως καταλαβαίνετε η ακρίβεια των χρωμάτων παίζει παρά πολύ συμαντικό ρόλο (τονίζω ότι ψάχνω την μεγαλύτερη δυνατή χρωματική ακρίβεια) . Επισης με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάζω κοντινές φωτογραφίες των δοντιών (άκουσα ότι χρειάζομαι μακρο φακό). Επίσης άκουσα ότι είναι απαραίτητο ring flash για να έχω τον καλύτερο δυνατό φωτισμό μέσα στο στόμα. Τέλος επειδή δεν έχω επαφή με το αντικείμενο θα με βοηθούσε κάποια πηγή για να ενημερωθώ ο ίδιος. Το budget που διαθέτω φτάνει μέχρι τα 1000 ευρώ. 

Επεξ/σία από Choulio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φωτογραφικη δε θες κατι το ιδιαιτερο, μια entry level dslr ειναι αρκετη

μια d3300 η μια d3400 ειναι αρκετη

σιγουρα ring flash η led panel, με πολυ υψηλο cri γα χρωματικη πιστοτητα.

ποσο κοντα θες να πηγαινεις στα δοντια?

Να ξερεις παντως οτι για να εχεις 100% χρωματικη πιστοτητα θελεις και γνωσεις φωτογραφιας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Για φωτογραφικη δε θες κατι το ιδιαιτερο, μια entry level dslr ειναι αρκετη

μια d3300 η μια d3400 ειναι αρκετη

σιγουρα ring flash η led panel, με πολυ υψηλο cri γα χρωματικη πιστοτητα.

ποσο κοντα θες να πηγαινεις στα δοντια?

Να ξερεις παντως οτι για να εχεις 100% χρωματικη πιστοτητα θελεις και γνωσεις φωτογραφιας...

Ξέρω ότι μέσα στο μεταπτυχιακό υπάρχουν κάποια μαθήματα φωτογραφίας. Γενικά θέλω να πηγαίνω αρκετά κοντά. Επειδη έχω δει μεταπτυχιακούς να βγάζουν φωτογραφίες όταν ακόμα ήμουν στο προπτυχιακό η μηχανή ερχόταν σε απόσταση 5 εκατοστών από το στόμα. Δηλαδή για να καταλάβεις θέλω να μπορώ να διακρίνω διάφορες του χιλιοστού στην φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Choulio είπε

 στις αισθητικές αποκαταστάσεις 

Στην  οδοντική χειρουργική είσαι ή στην ακίνητη προσθετική ;

Το χιλιάρικο λίγο μου φαίνεται , αν σκεφτείς ότι ένας μάκρο φακός 105mm και το φλας ριγκ , κάνουν παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Στην  οδοντική χειρουργική είσαι ή στην ακίνητη προσθετική ;

Το χιλιάρικο λίγο μου φαίνεται , αν σκεφτείς ότι ένας μάκρο φακός 105mm και το φλας ριγκ , κάνουν παραπάνω. 

Οδοντικη χειρουργική και αισθητικές αποκαστασεις λέγεται το μεταπτυχιακό. Απλά το έγραψα έτσι για καλύτερη κατανόηση από τους μη οδοντιάτρους. Για το budget που λες έχω συναδέλφους με μακρο φακό και ρινγκ φλας που τους βγήκε περίπου τόσο μαζί με την κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Choulio είπε

Για το budget που λες έχω συναδέλφους με μακρο φακό και ρινγκ φλας που τους βγήκε περίπου τόσο μαζί με την κάμερα. 

Το θέμα είναι τι πήραν και τι φωτογραφίες βγάζουν . Και εσύ , όπως όλοι , πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι προσδοκίες έχεις. Το μείον του κόστους, είναι ότι οι περισσότεροι μάκρο φακοί , είναι full frame φακοί . Αν τους βάλεις σε crop σώμα, γίνονται .... τηλεφακοί . Τα full frame σώματα σκέτα, ξεκινάνε , σε grey import από το e-infin π.χ. στα 780-800 ευρώ για τους 2 μεγάλους κατασκευαστές (d610  ή 6d) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις χρωματικη πιστοτητα θα πρεπει η μηχανη να εχει πολυ καλο white balance αλλα ακομη καλυτερα να το εχεις ρυθμισει εσυ manual σωστα. Αλλα αυτο προυποθετει γνωσεις αλλα και καλή οθονη με σωστό calibration. Διοτι υπαρχει σαφεστατα η περιπτωση η φωτο να ειναι αψογη και να την βλεπεις σε μια ακαλυμπραριστη οθονη εντελως λαθος! Οποτε στο budget βαζεις και οθονη που δεν ειναι και φθηνη και αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Για να εχεις χρωματικη πιστοτητα

Μιλάμε για χρώματα δοντιών , υπενθυμίζω , έτσι ;;; Ιδού ένα χρωματολόγιο . 

 

shade-guide-vita-3d-master-3956-600x600.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μιλάμε για χρώματα δοντιών , υπενθυμίζω , έτσι ;;; Ιδού ένα χρωματολόγιο . 

shade-guide-vita-3d-master-3956-600x600.jpg

Ενας λογος παραπανω.

Εαν δεν κανεις calibration μηχανη και οθονη υπολογιστη δεν εχεις τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Choulio είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε φωτογραφική μηχανή για οδοντιατρική χρήση για το μεταπτυχιακο μου. Κάνω μεταπτυχιακό στις αισθητικές αποκαταστάσεις οπότε όπως καταλαβαίνετε η ακρίβεια των χρωμάτων παίζει παρά πολύ συμαντικό ρόλο (τονίζω ότι ψάχνω την μεγαλύτερη δυνατή χρωματική ακρίβεια) . Επισης με ενδιαφέρει να μπορώ να βγάζω κοντινές φωτογραφίες των δοντιών (άκουσα ότι χρειάζομαι μακρο φακό). Επίσης άκουσα ότι είναι απαραίτητο ring flash για να έχω τον καλύτερο δυνατό φωτισμό μέσα στο στόμα. Τέλος επειδή δεν έχω επαφή με το αντικείμενο θα με βοηθούσε κάποια πηγή για να ενημερωθώ ο ίδιος. Το budget που διαθέτω φτάνει μέχρι τα 1000 ευρώ. 

    Την καλημέρα μου , ξεκινήστε με τον σύνδεσμο που επισυνάπτω , τα επόμενα βήματα τεχνικής μορφής όπως ποιά μηχανή είναι καταλληλότερη , ποιός φακός κλπ θα είμαστε στην διάθεση σας ώστε να τα βοηθήσουμε .

   Αρχικά φαίνεται πως είναι περισσότερο τεχνικό το ζήτημα γύρω από τις συνθήκες φωτογράφισης .

   Σε όλες τις περιπτώσεις το κριτήριο αναζήτησης για σας είναι " dental photography " . Καλή επιτυχία .

  http://www.speareducation.com/spear-review/2017/04/an-intro-to-basic-dslr-camera-settings#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια entry level μηχανή (Nikon D3400) , ένας macro φακός, (πχ Sigma 105mm, Tamron 90mm, Tokina 100mm) και ένα ring flash (πχ Sigma) και είσαι μια χαρά για αρχή. Πάνω από χιλιάρικο όλα αυτά, γύρω στα 1300 ευρώ. Για χρωματοληψία μπορείς να προσθέσεις αργότερα και τα polar_eyes της photomed. Μετά βάζεις και στοματοδιαστολείς και καθρέπτες και μαύρο φόντο, αλλά αυτά όταν ανοίξεις το ιατρείο σου.    https://photomed.net/polar_eyes.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickarmy είπε

με ψάξιμο βρίσκεις τον nikon 105 και στα 600-650 μεταχειρισμένο που είναι εργαλείο ... 

Με κάτω από 400 αγοράζει τον Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro (Nikon), που είναι εξαιρετικός γι' αυτό που θέλει. Τον έχω 3 χρόνια στο ιατρείο και είναι άψογος. Μην ξεχνάμε το budget έχει οριστεί στα 1000 ευρώ, οπότε να δώσει 600-650 για μεταχειρισμένο μάλιστα φακό, θεωρώ ότι είναι υπερβολικά.

Επεξ/σία από Panos_G7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Panos_G7 είπε

Με κάτω από 400 αγοράζει τον Sigma 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro (Nikon), που είναι εξαιρετικός γι' αυτό που θέλει.

Με 300 ευρώ από e-infin παίρνει τον tokina AT-X M100 AF PRO D AF 100mm f/2.8 (για nikon ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...