Προς το περιεχόμενο

Επιλογη φωτογραφικης dslr


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Εγώ ακόμα ψάχνω σταθεροποιημένο φακό μεγάλου εστιακού εύρους (π.χ. 18 - 140 / 200 / 250) για E-mount σε λογική τιμή. Όλοι έχουν κοντά 600 ευρώ ή και παραπάνω. Σε Canon / Nikon / Pentax βρίσκεις στο ένα τρίτο της τιμής.

Δεν έψαξα τον κάθε φακό ξεχωριστά για να δώ τι διαφορές έχουν στις τιμές, και σίγουρα ο TS αν ξέρει τι φακό ψάχνει μπορεί να συγκρίνει άμεσα της τιμές για να δεί που θα καταλήξει, πάντως  αυτός ο φακός είναι για e-mount και stabilized απο 189 ευρώ στο e-infin η 220 skroutz, και αυτός επίσης στα 519 βέβαια αλλά αγοράζοντας τον αντικαθιστάς 2 φακούς μιάς και έχει εστιακό μήκος 27-300 (ισοδύναμο σε FF) και οι 2 είναι κάτω απο 600 και stabilized.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, drelos2 είπε

Δεν έψαξα τον κάθε φακό ξεχωριστά για να δώ τι διαφορές έχουν στις τιμές, και σίγουρα ο TS αν ξέρει τι φακό ψάχνει μπορεί να συγκρίνει άμεσα της τιμές για να δεί που θα καταλήξει, πάντως  αυτός ο φακός είναι για e-mount και stabilized απο 189 ευρώ στο e-infin η 220 skroutz, και αυτός επίσης στα 519 βέβαια αλλά αγοράζοντας τον αντικαθιστάς 2 φακούς μιάς και έχει εστιακό μήκος 27-300 (ισοδύναμο σε FF) και οι 2 είναι κάτω απο 600 και stabilized.

Το να θέλει να έχει κανείς ένα φακό μεγάλου εστιακού εύρους για γενική χρήση είναι ότι συνηθέστερο. Άλλο πράγμα ο 55-210 και άλλο ο 18-250. Και εδώ ακριβώς η Sony δεν έχει να προτείνει καμιά φτηνή λύση. Εγώ θέλω σε ένα τσαντάκι να έχω τη μηχανή με ένα φακό μόνιμα πάνω. Τριπλή τιμή λοιπόν η Sony σε σχέση με Canon / Nikon / Pentax.

Τώρα, για τον 55-210mm. Γιατί να δώσω 100 ευρώ παραπάνω σε σχέση με την Nikon για τον ίδιο φακό (55-200mm VR II); Που ακριβώς υπερέχει αυτός ο φακός ο οποίος είναι και βαρύτερος και σκοτεινότερος και λιγότερο οξύς σύμφωνα π.χ. με το DxO mark;

Τέλος, άμα θέλω να αντικαταστήσω όπως λες δύο φακούς (που αυτό θέλω) για ποιό λόγο ακριβώς θεωρείς λίγα τα 600 ευρώ όταν αυτό με Canon / Nikon / Pentax μπορώ να το πετύχω με 155 ευρώ;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα εχουμε ξαναπει. Η Sony εχει ακριβους φακους και μαλιστα οι φακο της «basic line» της δεν ειναι και κατι αξιολογο οπως οι φακοι της Fuji πχ. Δεν ειναι μυθος. Ειναι πραγματικοτητα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Το να θέλει να έχει κανείς ένα φακό μεγάλου εστιακού εύρους για γενική χρήση είναι ότι συνηθέστερο. Άλλο πράγμα ο 55-210 και άλλο ο 18-250. Και εδώ ακριβώς η Sony δεν έχει να προτείνει καμιά φτηνή λύση. Εγώ θέλω σε ένα τσαντάκι να έχω τη μηχανή με ένα φακό μόνιμα πάνω. Τριπλή τιμή λοιπόν η Sony σε σχέση με Canon / Nikon / Pentax.

Τώρα, για τον 55-210mm. Γιατί να δώσω 100 ευρώ παραπάνω σε σχέση με την Nikon για τον ίδιο φακό (55-200mm VR II); Που ακριβώς υπερέχει αυτός ο φακός ο οποίος είναι και βαρύτερος και σκοτεινότερος και λιγότερο οξύς σύμφωνα π.χ. με το DxO mark;

Τέλος, άμα θέλω να αντικαταστήσω όπως λες δύο φακούς (που αυτό θέλω) για ποιό λόγο ακριβώς θεωρείς λίγα τα 600 ευρώ όταν αυτό με Canon / Nikon / Pentax μπορώ να το πετύχω με 155 ευρώ;

155 ευρώ έχει ο tamron ο 18-200, ο nikon έχει 360 όπως σου έγραψε ο Dr_73 και 519 έχει ο αντίστοιχος sony , και ο αντίστοιχος canon είχε 330 στο ίδιο κατάστημα αλλά πλέον δεν είναι διαθέσιμος. Τώρα γιατί είναι ακριβότερος? Ισως λόγο ότι είναι πιο νέος ο φακός της sony στην αγορά, μιας και canon-nikon είχαν ανακοινώσει του αντίστοιχους φακούς  3-4 χρόνια πριν, δεν ξέρω υποθέσεις κάνω.

Anyway Στο γιατί να δώσεις 100 ευρώ παραπάνω δεν ξέρω αυτό εσύ θα το απαντήσεις στον εαυτό σου ανάλογα με της ανάγκες σου , εγώ αν ήμουν ανάμεσα σε αυτές της επιλογές θα διάλεγα την sony για την φορητότητα που παρέχει , για το πολύ καλύτερο focus που έχει για τα 11 fps της , και για το πολύ καλό βίντεο που έχει όλα αυτά σε σχέση με της άλλες μηχανές που συγκρίνουμε, και πάντα σε σχέση με της δικές μου ανάγκες. 

Αν θα άξιζε? Για εμένα ναι , για εσένα ίσως όχι. Για τον φίλο που ζητάει να τον βοηθήσουμε να αποφασίσει θα κρίνει αυτός με βάσει της δικές του ανάγκες, γι αυτού και του είπα σε προηγούμενο μήνυμα  ότι έτσι κι αλλιώς αυτός θα αποφασίσει. Όλα δεν γίνεται να τα έχουμε οπότε πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις.

Επεξ/σία από drelos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

18-200 με σταθεροποίηση για crop nikon κάνει 360 ευρώ από το e-infin .

https://www.e-infin.com/eu/item/384/nikon_af-s_dx_nikkor_18-200mm_f/3.5-5.6g_ed_vr_ii_lens_(gold_retail_box)

Τον Tamron 18-200 εννούσα. Δε θα είχα πρόβλημα να βάλω έναν αντίστοιχο third party στη Sony αλλά κι εκεί θέλω πάνω από 6 κατοστάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...